Ερώτηση για βασικά μαθήματα κορμού.

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Ερώτηση για βασικά μαθήματα κορμού.

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Ας κάνω κι εγώ την ερωτησάρα μου. Είχα επιλέξει πριν κάποια χρόνια το νέο πρόγραμμα σπουδών ενώ είχα περάσει και μικροοικονομία και εισαγωγή στη φιλοσοφία και ιστορία επιστημών και φιλοσοφία επιστημών. Αναγνωρίζονται και τα 4;
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Ερώτηση για βασικά μαθήματα κορμού.

Δημοσίευση από kostas213 »

Ναι γιατί ότι πρόγραμμα σπουδών και να έχεις διαλέξει, αν το έχεις διαλέξει από το 3ο έτος και μετά (κοινώς σε έπιασε η μετάβαση αφού έκανες τον κορμό) τότε για σένα ισχύει ο κορμός όπως τον είχες κάνει (με το παλιό δηλαδή), εκτός αν για κάποιο μάθημα υπάρχει μεταβατική διάταξη. Οπότε αυτά τα 4 χρειαζόταν να περάσεις από τον τομέα ΑΚΕΔ.
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Ερώτηση για βασικά μαθήματα κορμού.

Δημοσίευση από NickNafplio »

nikolas_asteri έγραψε:Ας κάνω κι εγώ την ερωτησάρα μου. Είχα επιλέξει πριν κάποια χρόνια το νέο πρόγραμμα σπουδών ενώ είχα περάσει και μικροοικονομία και εισαγωγή στη φιλοσοφία και ιστορία επιστημών και φιλοσοφία επιστημών. Αναγνωρίζονται και τα 4;
Είχα παρόμοιο θέμα κι εγώ. Οι επιλογές του Ακεδ που θες για πτυχίο είναι 2, μια στο 3ο εξάμηνο και μια στο 4ο, τα υπόλοιπα αν θες να τα πάρεις είναι πέρα από τα 58/59 που θέλει το πτυχίο. Μου το είπαν στη γραμματεία πριν 2 εβδομάδες. Αν είσαι από αυτούς που στο 3ο εξάμηνο μπήκαν στο νέο πρόγραμμα, τότε μπορεί τα υποχρεωτικά κορμού για εσένα να γίνουν 28 αντί για 29, αλλά οι επιλογές του ακεδ παραμένουν 2 (έτσι έγινε στη δικιά μου την περίπτωση). Μου είπαν ότι αυτό γίνεται διότι ένα μάθημα κορμού (Πιθανότητες) ανέβηκε στην κατεύθυνση, βέβαια και η Θερμοδυναμική κατέβηκε από τον κατ. Φυσικού... δεν έχω κανένα παλιό πρόγραμμα μπροστά μου να δω τι αλλαγές έγιναν, αλλά για να μου το είπαν στη γραμματεία, τους πιστεύω...
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση για βασικά μαθήματα κορμού.

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

Καλά πάνε με τα καλά τους? Δηλαδή, όσοι έχουμε το παλιό πρόγραμμα σπουδών και έχουμε περάσει 4 μαθήματα ΑΚΕΔ, μας ακυρώνουν 2 μαθήματα με το έτσι θέλω? Και πρέπει να βρούμε άλλα να τα αναπληρώσουμε? Αποκλείεται να ισχύει κάτι τέτοιο... Υπάρχουν πάνω από 400 άτομα που έχουν το παλιό πρόγραμμα σπουδών, δεν μπορούν στα καλά του καθουμένου να τους ακυρώσουν 2 μαθήματα κορμού, επειδή τώρα ξαφνικά θυμήθηκαν ότι για τον κορμό θες μόνο 2 μαθήματα ΑΚΕΔ.
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Ερώτηση για βασικά μαθήματα κορμού.

Δημοσίευση από NickNafplio »

Ιάσωνας έγραψε:Καλά πάνε με τα καλά τους? Δηλαδή, όσοι έχουμε το παλιό πρόγραμμα σπουδών και έχουμε περάσει 4 μαθήματα ΑΚΕΔ, μας ακυρώνουν 2 μαθήματα με το έτσι θέλω? Και πρέπει να βρούμε άλλα να τα αναπληρώσουμε? Αποκλείεται να ισχύει κάτι τέτοιο... Υπάρχουν πάνω από 400 άτομα που έχουν το παλιό πρόγραμμα σπουδών, δεν μπορούν στα καλά του καθουμένου να τους ακυρώσουν 2 μαθήματα κορμού, επειδή τώρα ξαφνικά θυμήθηκαν ότι για τον κορμό θες μόνο 2 μαθήματα ΑΚΕΔ.
Καλού κακού ας πάει όποιος έχει απορίες στη γραμματεία γιατί οι μεταβατικές διατάξεις που υπάρχουν στο νέο οδηγό σπουδών δεν εξηγούν και πολλά, και ισχύουν πολλά πράγματα που δεν ξέρουμε. Αυτά που έγραψα πιο πάνω ισχύουν για όσους άλλαξαν πρόγραμμα στο 3ο εξ.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Ερώτηση για βασικά μαθήματα κορμού.

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Πριν 3-4 χρόνια δεν άλλαξε το πρόγραμμα? Ήμουν 4ο-5ο έτος :P
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Ερώτηση για βασικά μαθήματα κορμού.

Δημοσίευση από NickNafplio »

nikolas_asteri έγραψε:Πριν 3-4 χρόνια δεν άλλαξε το πρόγραμμα? Ήμουν 4ο-5ο έτος :P
Τότε λογικά ο κορμός ισχύει για εσένα με βάση το παλιό πρόγραμμα, για τα άλλα δεν ξέρω, καλύτερα να ρωτήσεις στη γραμματεία.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Ερώτηση για βασικά μαθήματα κορμού.

Δημοσίευση από kostas213 »

Ψυχραιμία! Όταν άλλαξε το πρόγραμμα ήμουνα 5ο έτος, και τελειώσα έχοντας περάσει τα 4 του ΑΚΕΔ σύμφωνα με το παλιό πρόγραμμα. Και είχα επιλέξει το παλιό. Αλλά ξέρω και άτομα που τελειώσανε έχοντας επιλέξει το νέο πρόγραμμα σπουδών και έπρεπε να περάσουν τα μαθήματα του ΑΚΕΔ από τον παλιό κορμό.
There's no place like ::1
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”