Επιλογή κατεύθυνσης και ροών

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Άβαταρ μέλους
Ulm
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 07, 2007 8:56 pm
Real Name: ?
Gender: Female

Επιλογή κατεύθυνσης και ροών

Δημοσίευση από Ulm »

Επειδή αυτό το ακαδημαικό έτος πλησιάζει στο τελός του, κάποιοι έχουν αποφασίσει για την κατεύθυνση που θα ακολουθήσουν από Οκτώβριο ενώ κάποιοι άλλοι είναι ακόμα αναποφάσιστοι και ταλαντεύονται.

Ζητώ λοιπόν από τους συναδέλφους που είναι σε μεγαλύτερα έτη, να μοιραστούν τις εμπειρίες τους από την κατεύθυνση που έχουν επιλέξει, τα θετικά και τα αρνητικά, μήπως και βοηθήσουν λίγω την κατάσταση.

Προς θεού, δεν θέλω να βάλω τους φυσικούς να σκοτωθούν με τους μαθηματικούς και το ανάποδο για το τι είναι το καλύτερο, απλά με τι κριτήρια πρέπει κάποιος να αποφασίσει.
Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν!!!
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Κατεύθυνσης

Δημοσίευση από el_greco »

Χωρίς να θέλω να σε προκαταβάλω, θεωρώ ότι είναι σχεδόν αδύνατον μετά από 4 εξάμηνα και 29 μαθήματα στη σχολή να μην ξέρεις τουλάχιστον τι σου αρέσει περισσότερο, τι θέλεις περισσότερο να διαβάσεις, τι θεωρείς προσωπικά πιο ενδιαφέρον. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος αλγόριθμος κατανομής των φοιτητών στις κατευθύνσεις στο τρίτο έτος...

Θετικά και αρνητικά θα βρεις και στις δύο, και προσωπικά δε θα μπω στο "τριπάκι" να πω ότι η μία είναι ευκολότερη από την άλλη όσον αφορά την απόκτηση πτυχίου. Για την ιστορία, εγώ είμαι φυσικό...
                 
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Κατεύθυνσης

Δημοσίευση από O_Xamenos »

μα8ηματικο να πας γιατι οι μαθηματικοι ειμαστε πολυ πιο κουλ τυποι απο τους βλακες τους φυσικους που το μονο που ξερουν να κανουν ειναι ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ! ρε μαλακα χ φυσικε παμε για καφε??? δεν μπορω... εχω εργαστηριο... ρε ψ φυσικε παμε καμια βολτα??? δεν μπορω πρεπει να κανω μια αναφορα για το ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ.... αυτο θα ακουσεις απο τους ακοινωνητους φυσικους... γιαυτο ελα μαθηματικο... αξιζει και συμφερει!!!
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Κατεύθυνσης

Δημοσίευση από el_greco »

:whatever:
                 
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Κατεύθυνσης

Δημοσίευση από O_Xamenos »

:ssss:
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Μαθηματικό, Φυσικό και Ροές

Δημοσίευση από otinanai »

Σκεφτομουνα καιρο να ανοιξω αυτο το τοπικ, με σκοπο να ενημερωθουν οσοι μπαινουν τωρα στο τριτο ετος και πρεπει να επιλεξουν κατευθυνση και ροες.. Να αποτελεσει δηλαδη πηγη πληροφορησης απο τους μεγαλυτερους και εμπειρους σεμφιτες :P
ειναι βεβαιο οτι θα ακουστουν 800 διαφορετικες αποψεις για το καθε θεμα ομως ο καθενας μπορει να κρινει οτι θεωρει πιο αξιοπιστο..

Για αρχη δυο ερωτησεις..
1ον ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος ροων στο φυσικο? (σκεφτομαι να παρω πυρηνικη και υλικα..)
και 2ον τι παιζει με την "υπολογιστικη και θεωρητικη φυσικη"? τι ακριβως εννουμε με το "υπολογιστικη"?
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
barbara
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 7:15 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Paris

Re: Μαθηματικο, Φυσικο και Ροες

Δημοσίευση από barbara »

Προσωπικά έχω πάρει πυρηνική και θεωρητική. Πιστεύω ότι δεν είναι δυσκολότερες ροές από τις υπόλοιπες του φυσικού άμα έχεις καλή οργάνωση και πολλοί συμφωνούν ότι είναι ίσως και από τις πιο ενδιαφέρουσες. Ο συνδυασμός των δύο είναι όμορφος καθώς έχουν αρκετά κοινά μαθήματα, οπότε μπορείς να διαλέξεις επιλογής πιο άνετα(τουλάχιστον αυτό ίσχυε για τον παλιό οδηγό σπουδών).
Η ροή θεωρητικής και υπολογιστικής έχει (ή μάλλον είχε γιατί δεν ξέρω τις αλλαγές) υπολογιστική φυσική (προγραματισμός σε Fortran) θεωρητική φυσική του Ζουπάνου, στοιχειώδη σωματίδια και κάποια κοινά με την ροή πυρηνικής. Αυτά από μένα! 8)
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: Μαθηματικό, Φυσικό και Ροές

Δημοσίευση από apolski »

Κι εγώ σκέφτομαι να πάρω ροές Υ.+Θ.Φ. και Π.Φ.+Σ.Σ. :e_geek:
Αυτές οι δυο ροές φαίνονται εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και πιστεύω ότι ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους. Όμως δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι αποφεύγουν των συνδυασμό τους?
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: Μαθηματικό, Φυσικό και Ροές

Δημοσίευση από apolski »

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μεταφερθεί το topic στο Ακαδημαϊκά ή Ειδικά Θέματα για να το δουν περισσότεροι?
$4tyr05
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2008 9:05 pm
Real Name: Aggelos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μαθηματικό, Φυσικό και Ροές

Δημοσίευση από $4tyr05 »

ego teliono fetos, exodas tis roes: Purinikhs , Laser-Optohlektronikhs.
Exo omos metanoiosei gia ti deuteri mou roh, an borousa na gyriza piso tha dialega ti theoritikh fysikh!
Me eixan tromaksei arxika oti itan diskoli kai den eixe praktikh xreia...

An kapoios prosanatolizetai gia purinikh fysikh (opos ego) einai to kalitero desimo kathos sindiazeis tin opoia theoria me praksi - kirios ston tomea stoixeiodon somatidion.
Bebaia, sinithos ginesai eite theoritikos eite peiramatikos, autes omos einai "kouvedes gia argotera" nomizo.

Ta laser kata ti gnomi mou ysteroun poli se didaskalia sto emp...
Sinithos adiaforo to mathima, my iparksi ypodomon gia katallhlh ergastiriaki eksaskisi, kai genika alla perimenei
kaneis kai alla blepei apo mesa
Opoios einai pragmatikos latrhs omos as min me labei yp opsin...

Oso gia ti diskolia, odos i theoritikh kai i pirinikh einai oi pio diskoles (mazi isos me fys. ylikon), alla
toylaxiston gia mena den exei poli simasia, an kati sou aresei to akoloutheis.
Otan diavazeis kati pou bariesai, pistepste me, den palevetai....
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Μαθηματικό, Φυσικό και Ροές

Δημοσίευση από otinanai »

Αυτο που λες για τα λειζερ το εχω ακουσει απο πολλους.. βεβαια αρκετοι απο το ετος μου που εχω ρωτησει θα τα επιλεξουν σε συνδιασμο με πυρηνικη ή θεωρητικη γιατι ειναι πιο "ευκολα"..ισχυει κατι τετοιο?

Επισης υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να επιλεξει καποιος δυο ροες που να εχουν καποια σχεση ή να "ταιριαζουν"? Εννοω οτι μπορει καποιος να γουσταρει εξισου θεωρητικη φυσικη και μηχανικη.. για ποιον λογο θα επρεπε αντι για μηχανικη να παρει πυρηνικη? (για παραδειγμα υπαρχουν προαπαιτουμενα μαθηματα που καλυπτονται σε μονο μια ροη απο τις δυο ή κατι τετοιο?)
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Μαθηματικό, Φυσικό και Ροές

Δημοσίευση από aeriko »

Καμία γνώμη και για τις ροές του Μαθηματικού......???
Κι αν μπορεί κάποιος να διαφωτίσει και με το προς ποια επαγγελματική κατεύθυνση βοηθά ο κάθε συνδυασμός ροών....(π.χ.Αν θέλω ν'ασχοληθώ με οικονομικά,καλύτερα να διαλέξω ανάλυση+στατιστική...? ξέρω'γω....)
Άβαταρ μέλους
chelsea13
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 5:14 pm
Real Name: Alex
Τοποθεσία: Southampton

Re: Μαθηματικό, Φυσικό και Ροές

Δημοσίευση από chelsea13 »

Το θέμα στην επιλογή των ροών είναι να έχεις στο μυαλό σου το τι θες να κάνεις μετά.Για παράδειγμα ενώ πυρηνική και laser δεν συνδυάζονται κατά πολλούς, αν θες να ασχοληθείς με ιατρική φυσική πχ είναι πιο σωστή επιλογή από ότι laser και υλικα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει οπωσδήποτε να βλέπουμε τις ροές σαν "πακέτα" (πυρινική-θεωρητική,laser-υλικά κλπ.) αλλά να δούμε κατά πόσον τα μαθήματα των ροών θα μας βοηθήσουν στο μέλλον με αυτό που θέλουμε να ασχοληθούμε.
Άβαταρ μέλους
dj manos
Banned
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 12:57 pm
Real Name: Μάνος
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Μαθηματικό, Φυσικό και Ροές

Δημοσίευση από dj manos »

chelsea13 έγραψε:Το θέμα στην επιλογή των ροών είναι να έχεις στο μυαλό σου το τι θες να κάνεις μετά.Για παράδειγμα ενώ πυρηνική και laser δεν συνδυάζονται κατά πολλούς, αν θες να ασχοληθείς με ιατρική φυσική πχ είναι πιο σωστή επιλογή από ότι laser και υλικα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει οπωσδήποτε να βλέπουμε τις ροές σαν "πακέτα" (πυρινική-θεωρητική,laser-υλικά κλπ.) αλλά να δούμε κατά πόσον τα μαθήματα των ροών θα μας βοηθήσουν στο μέλλον με αυτό που θέλουμε να ασχοληθούμε.
+666

By the way,εγώ έχω πάρει Πυρηνική και Laser και είμαι ευχαριστημένος :)
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Μαθηματικό, Φυσικό και Ροές

Δημοσίευση από Artemoila »

Eγώ σκέφτομαι πυρηνική κ μηχανική, μαρέσουν κ τα δύο κ θέλω να δω μετά τι θα μαρέσει περισσότερο για να ασχοληθώ με αυτό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”