Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

nikshmmytis
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 4:26 pm
Real Name: Nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από nikshmmytis »

Γεια σας παιδιά. Είμαι ένας Ηλεκτρολόγος και θέλω να σας ρωτήσω κάτι για την μισή ροή Φ που έχουμε να επιλέξουμε στο επόμενο εξάμηνο. Έχει τα εξής μαθήματα:

http://www.ece.ntua.gr/index.php?option ... 54&lang=el

Από αυτή επιλέγουμε 4 μαθήματα και τα περισσότερα αν όχι όλα είναι συνδιδασκαλία με εσάς.
Για πείτε μου την γνώμη σας.
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από timos_m »

Μια και δε ρωτάς κάτι συγκεκριμένο, υποθέτω πως ζητάς τη γνώμη μας για να σου προτείνουμε ποια μαθήματα να επιλέξεις. Επίσης, υποθέτω πως διάλεξες τη ροή αυτή από ενδιαφέρον για τη Φυσική. Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις με το ίδιο σκεπτικό: διάλεξε τα μαθήματα αυτά που σ' ενδιαφέρουν περισσότερο.

Αν θες περισσότερες πιθανότητες να πάρεις απάντηση, κάνε μια πιο συγκεκριμένη ερώτηση και όλο και κάποιος θα σου απαντήσει :)
(Για πληροφορίες για το κάθε μάθημα ξεχωριστά, ρώτα στο αντίστοιχο topic του μαθήματος, ή τους ίδιους τους καθηγητές)
nikshmmytis
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 4:26 pm
Real Name: Nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από nikshmmytis »

Για την ακρίβεια θέλω να μου πείτε πια από τα μαθήματα αυτά είναι οργανωμένα.
Τι εννοώ οργανωμένα?

Για παράδειγμα ένα μάθημα στο οποίο μπαίνει ο καθηγητής μέσα, λέει πράγματα του κεφαλιού του, δεν δίνει ούτε μία άσκηση και δεν υπάρχουν παλιά θέματα είναι ανοργάνωτο και προφανώς αν θα περάσεις θα περάσεις με 5 και δεν θα έχεις μάθει τίποτα (έχει 2-3 τέτοια μαθήματα στο κορμό η σχολή μου).

Από την άλλη ένα μάθημα στο οποίο ο καθηγητής είναι φιλικός, δίνει πάρα πολλές ασκήσεις να δουλέψεις και υπάρχουν παλιά θέματα είναι οργανωμένο οπότε (κακά τα ψέματα) το 9-10 είναι εφικτό. Επίσης θα έχεις μάθει πολλά πράγματα. (Τώρα που τελείωσα από τον κορμό μόνο τέτοια μαθήματα σκοπεύω να διαλέξω).

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχουν εύκολα-δύσκολα μαθήματα. Υπάρχουν οργανωμένα και ανοργάνωτα.

Σας γράφω εδώ τα μαθήματα που έχει η ροή Φ στην σχολή μου όπως ονομάζονται σε αυτή και από δίπλα στην δικιά σας.

ΗΜΜΥ----------------------------------------------------------------------ΣΕΜΦΕ
1) Φυσική Στερεάς Κατάστασης.------------------------------ Φυσική Συμπυκνωμένης Ύλης.
2) Θερμοδυναμική και ΣτατιστΙκή Φυσική--------------------Στατιστική Φυσική ή Θερμοδυναμική Φυσική. (Διαλέγουμε)
3) Οπτοηλεκτρονική---------------------------------------------Οπτοηλεκτρονική.
4) Κβαντική Φυσική----------------------------------------------Κβαντομηχανική ΙΙ.
5) Ατομική και Πυρηνική Φυσική-------------------------------Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια.
6) Ειδικά Κεφάλαι Φυσικής Στερεάς Κατάστασης------------Διηλεκτρικές, Οπτικές και Μαγνητικές Ιδιότητες Στερεων.
7) Λέιζερ και Ηλεκτροοπτικά Συστήματα--------------------- Φυσική και Τεχνολογία των Λέιζερ.
8 ) Φυσική των Διηλεκτρικών Υλικών--------------------------Φυσική των Διηλεκτρικών Υλικών.

Κυρίως ενδιαφέρομαι για 2,4,5.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikshmmytis την Τρί Μαρ 10, 2009 11:06 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από Wizard »

Οπτοηλεκτρονική
Στο μάθημα μαθαίνεις αρκετά για τα lasers και την οπτοηλεκτρονική. Δεν εξετάζεσαι σχεδόν σε τίποτα από αυτά που μαθαίνεις στις παραδόσεις. Από αυτά συνήθως ζητούνται να θυμάσαι απ' έξω το μήκος κύματος κάποιων σημαντικών lasers, και να έχεις μια διαίσθηση του τι συμβαίνει. Παλιά θέματα υπάρχουν και συνεχώς ανακυκλώνονται.

Για τα υπόλοιπα μαθήματα δε μπορώ να σου πω γιατί δεν τα είχα παρακολουθήσει και στα περισσότερα έχουν αλλάξει οι διδάσκοντες από όταν τα είχα περάσει :)
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
nikshmmytis
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 4:26 pm
Real Name: Nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από nikshmmytis »

Wizard έγραψε:Οπτοηλεκτρονική
Στο μάθημα μαθαίνεις αρκετά για τα lasers και την οπτοηλεκτρονική. Δεν εξετάζεσαι σχεδόν σε τίποτα από αυτά που μαθαίνεις στις παραδόσεις. Από αυτά συνήθως ζητούνται να θυμάσαι απ' έξω το μήκος κύματος κάποιων σημαντικών lasers, και να έχεις μια διαίσθηση του τι συμβαίνει. Παλιά θέματα υπάρχουν και συνεχώς ανακυκλώνονται.

Για τα υπόλοιπα μαθήματα δε μπορώ να σου πω γιατί δεν τα είχα παρακολουθήσει και στα περισσότερα έχουν αλλάξει οι διδάσκοντες από όταν τα είχα περάσει :)
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Tzanampets
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 2:28 am
Real Name: Call me 'mate'
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από Tzanampets »

Αν κατάλαβα καλά αυτά τα μαθήματα θα τα παρακολουθείς στην δικιά μας σχολή έτσι? δηλαδή απο τους καθηγητές που τα διδάσκουν σε μας?
Εφόσον είναι έτσι έχω να πώ για το 2 και 4 ότι τα κάνουνε 2 πολύ καλοί καθηγητές (Παρασκευαϊδης κ Φαράκος αντίστοιχα) και σαν μαθήματα είναι αρκετά οργανωμένα όπως λές, ειδικά το 2.
Οσο για το 5 είσαι άτυχος γιατί το έχει ένας πολύ κακός διδακτικά καθηγητής (Φωκίτης) τον οποίο δεν θα έχανες τίποτα αν δεν τον παρακολουθούσες.
Elen síla lúmenn' omentielvo.

Εικόνα

For those about to troll... we salute you!
nikshmmytis
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 4:26 pm
Real Name: Nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από nikshmmytis »

Tzanampets έγραψε:Αν κατάλαβα καλά αυτά τα μαθήματα θα τα παρακολουθείς στην δικιά μας σχολή έτσι? δηλαδή απο τους καθηγητές που τα διδάσκουν σε μας?
Εφόσον είναι έτσι έχω να πώ για το 2 και 4 ότι τα κάνουνε 2 πολύ καλοί καθηγητές (Παρασκευαϊδης κ Φαράκος αντίστοιχα) και σαν μαθήματα είναι αρκετά οργανωμένα όπως λές, ειδικά το 2.
Οσο για το 5 είσαι άτυχος γιατί το έχει ένας πολύ κακός διδακτικά καθηγητής (Φωκίτης) τον οποίο δεν θα έχανες τίποτα αν δεν τον παρακολουθούσες.
Ναι ακριβώς. Είναι συνδιδασκαλία με την σχολή σας.
Ώστε έτσι για το 5? Γαζής? Τσιπολίτης?
Άβαταρ μέλους
dj manos
Banned
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 12:57 pm
Real Name: Μάνος
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από dj manos »

Εννοεις 'Ατομικη και Μοριακη Φυσικη' ή 'Πυρηνικη Φυσικη και Εφαρμογες';Γιατι εμεις αυτα τα μαθηματα εχουμε επακριβως

Στο πρωτο διδασκει ο Φωκιτης (μπλιαχχχ!) στο δευτερο Γαζης,Τσιπολιτης.
nikshmmytis
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 4:26 pm
Real Name: Nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από nikshmmytis »

dj manos έγραψε:Εννοεις 'Ατομικη και Μοριακη Φυσικη' ή 'Πυρηνικη Φυσικη και Εφαρμογες';Γιατι εμεις αυτα τα μαθηματα εχουμε επακριβως

Στο πρωτο διδασκει ο Φωκιτης (μπλιαχχχ!) στο δευτερο Γαζης,Τσιπολιτης.
Σωστά. Ατομική και Μοριακή Φυσική.
Άβαταρ μέλους
dj manos
Banned
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 12:57 pm
Real Name: Μάνος
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από dj manos »

Ε,τοτε εισαι ατυχος γιατι ενα πολυ καλο μαθημα το διδασκει ενας πολυ κακος καθηγητης.
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από HeartDoc »

Off Topic
dj manos έγραψε:[...] 'Πυρηνικη Φυσικη και Εφαρμογες' [...] Γαζης,Τσιπολιτης.
Υποθέτω ότι εννοείς ότι το διδάσκει η Βλαστού, ενώ Τσιπολίτης και Γαζής έχουν την Πυρηνική και Στοιχειώδη (του χειμερινού)...Αλλιώς δεν ξέρω τι παρακολουθώ :P
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
dj manos
Banned
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 12:57 pm
Real Name: Μάνος
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από dj manos »

Off Topic
Ναι αυτο εννοω :P
nikshmmytis
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 4:26 pm
Real Name: Nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από nikshmmytis »

Ωστόσο στον οδηγό σπουδών μας λέει ότι το κάνει ο Γαζής.
Άβαταρ μέλους
stroformi
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2007 2:53 pm
Real Name: Δήμητρα
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από stroformi »

Θερμοδυναμική και Στατιστική Φυσική, ωραίο μάθημα, ανεφάρμοστο θα έλεγε κανείς αφού ανήκει στην παλιά φυσική, αλλά λόγω αυτού υπάρχει άπειρη βιβλιογραφία και ασκήσεις, δεν μπορούν να μπουν τρελά θέματα - αφού δεν έχετε Λιαροκάπη - άρα μπορείς να γράψεις βαθμό με ένα σωστό διάβασμα πηγαίνεις δεν πηγαίνεις στην Παράδοση. Άσε που αν έχετε Παρασκευαϊδη τα θέματα επαναλαμβάνονται. Βέβαια είναι πολύ αυστηρός λόγω αυτού, αλλά είπαμε με καλό διάβασμα...
Στερεά Κατάσταση δεν γράφεις τόσο εύκολα βαθμό κατ' εμέ, γιατί είναι μεν πολύ ωραίο μάθημα αλλά λίγο πιο δυσνόητο. Αν το κάνει ο Παρασκευαϊδης βέβαια και αυτό...κατά τα γνωστά. Ατομική και Μοριακή είναι το μοναδικό μου δεκάρι στην σχολή - κουλό??οι φίλοι μου λένε ότι κοιμήθηκα με τον καθηγητή- αν τον δεις θα καταλάβεις ότι αποκλείεται, απλά διάβασα πράσινο του Τραχανά, κάτι φυλλάδια δικά του. Η παράδοση δεν παλεύεται αλλά δίνει εργασίες και τα θέματα επαναλαμβάνονται. Τα εργαστήρια δυσκολούτσικα τα λες. Θα σου φάνε ώρες.
Πυρηνική εσύ μάλλον θα πρέπει να διαβάσεις λίγο παραπάνω, γιατί προϋποθέτει κβάντο και σχετικότητα και στοιχειώδη σωματίδια, δηλαδή θέλει δουλειά. Θα σου πρότεινα να μην τα βάλεις όλα μαζί στο κεφάλι σου γιατί θα ζοριστείς.
Και η ατομική θέλει κβάντο. Κοινώς ο συνδυασμός Κβάντο-Πυρηνική-Ατομική θέλει ποοολύυ δουλειά. Οπτοηλεκτρονική συμφωνώ με τους συνάδελφους, ευκολάκι και τα υπόλοιπα με τα λέιζερ και την οπτική επιστήμη, αν τα πάρεις σερί...άρχοντας.
Άβαταρ μέλους
mozi
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 10, 2008 10:03 pm
Real Name: Mozi
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Η ροη Φ των Ηλεκτρολόγων

Δημοσίευση από mozi »

Η Ατομική & Πυρηνική Φυσική (ΣΗΜΜΥ) αποκλείεται να είναι Ατομική & Μοριακή Φυσική (ΣΕΜΦΕ). Έχει μάλλον τον ίδιο τίτλο και στο ΣΕΜΦΕ (Ατομική & Πυρηνική Φ.). Εκτός αν είναι Πυρηνική Φ. & Στοιχειώδη Σωματίδια - που νομίζω ότι δεν είναι αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Ο οδηγός σπουδών ΣΗΜΜΥ 2007-8 είχε πάντως ως διδάσκοντα Γαζή και ο επόμενος είχε Τσιπολίτη. (Του 2008-9 δεν τον βρίσκω.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”