Άρθρο περί καταλήψεων

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Άβαταρ μέλους
fakiris
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 12:25 pm
Real Name: Pedro Almodovar
Gender: Male
Facebook ID: 0

Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από fakiris »

Ένα άρθρο σχετικά με το επίκαιρο θέμα-ταμπού των καταλήψεων.

Συμπεράσματα και προτάσεις

Μορφές αγώνα πλην των «καταλήψεων» υπάρχουν πολλές. Μία είναι οι πορείες, αλλά υπάρχουν κι άλλες, και θα πάρετε μια ιδέα διαβάζοντας το κεφάλαιο Ποιοι είμαστε. Αυτό όμως το site έχει θέμα του τις καταλήψεις, και εδώ μάς ενδιαφέρει κυρίως το πώς θα σταματήσουν να γίνονται.

Καταρχήν πρέπει να αναρωτηθούμε ποιος φταίει γι' αυτό που συμβαίνει. Συχνά οι εργαζόμενοι στο πανεπιστήμιο εκνευρίζονται με τους καταληψίες και τις παράλογες αξιώσεις τους, ενώ και οι φοιτητές που θέλουν να κάνουν μάθημα αγανακτούν με τις αντιδημοκρατικές πρακτικές τους.

Ας υποθέσουμε όμως ότι μπαίνω σ' ένα λεωφορείο και λέω στον οδηγό: «γεια σας, είμαι από το σύλλογο για την αγάπη και την αλληλεγγύη· σήμερα κάναμε συνέλευση και αποφασίσαμε ότι δεν θα λειτουργήσουν τα λεωφορεία, λοιπόν βγάλτε τον κόσμο έξω και επιστρέψτε στο αμαξοστάσιο.» Αν κάνω κάτι τέτοιο, το πιθανότερο είναι τόσο ο οδηγός όσο και οι επιβάτες να με θεωρήσουν τρελό, να χαμογελάσουν και να με πάρουν στο ψιλό. Αν εντούτοις ο οδηγός πει εντάξει, τα μαζέψει και φύγει, τότε ποιος θα φταίει, εγώ ή ο οδηγός; Και με ποιον θα αγανακτήσουν οι επιβάτες;

Ακριβώς αυτό συμβαίνει στο πανεπιστήμιο. Όταν έρχονται οι καταληψίες και μου ζητούν να φύγω, τους λέω πως είμαι υποχρεωμένος να μείνω στη θέση μου εκτός αν η προϊσταμένη μου μου πει να φύγω. Βλέποντας αυτή την αυτονόητη μεν, αλλά πρωτοφανή γι' αυτούς αντίδραση, οι καταληψίες νομίζουν ότι είμαι τρελός. Ίσως να είμαι. Ίσως όταν αντιστρέφεται το αυτονόητο, αυτός που δεν ακολουθεί το αντεστραμμένο να είναι τρελός. Αυτό όμως δεν αλλάζει το ότι το ΕΜΠ, και, υποθέτω, όλα τα άλλα πανεπιστήμια, ζουν μέσα σ' ένα μεγάλο παραλογισμό.

Πιστεύω πως οι μόνοι που μπορούν να κάνουν κάτι γι' αυτό είναι οι φοιτητές. Μαζευτείτε όσοι μπορείτε, αλλά και τρεις είναι αρκετοί, πηγαίνετε στο γραφείο του πρύτανη, και απαιτήστε του να βρει λύση. Το πανεπιστήμιο είναι υποχρεωμένο να διασφαλίσει το δικαίωμά σας να κάνετε μάθημα, και ο πρύτανης είναι υπεύθυνος σύμφωνα με το νόμο. Διεκδικήστε λοιπόν αυτό σας το δικαίωμα. Αν ο πρύτανης σάς πεί «Και τι να κάνω;», απαντήστε του: «εμείς τι να κάνουμε;» και απαιτήστε να σας απαντήσει. Θέστε του τα ερωτήματα και γραπτώς, και κοινοποιήστε τα στον τύπο. Μιλήστε και με τους καθηγητές σας, και με τον πρόεδρο της σχολής. Τουτέστιν, φέρτε τις πανεπιστημιακές αρχές ενώπιον των ευθυνών τους. Συζητήστε μεταξύ σας για περισσότερες ιδέες. Συμμαχήστε σ' αυτό το θέμα με συναδέλφους από άλλες σχολές και άλλα πανεπιστήμια.

Υπογράψτε το σχετικό αίτημα.

Αυτά από προτάσεις. Πριν όμως κλείσω το κεφάλαιο, ένα θέμα που μας καίει όλους: τι θα γίνει αν ο πρύτανης και το πανεπιστήμιο λειτουργήσουν πράγματι με βάση το νόμο και τη λογική, και αποδειχτεί ότι οι καταληψίες είναι τραμπούκοι; Θα φωνάξουμε την αστυνομία να τους διαλύσει;

Ενώ δεν ξέρω την απάντηση σ' αυτό το ερώτημα, εντούτοις πρέπει να δούμε ότι είναι πρόωρο, και δεν ωφελεί να μιλάμε με εικασίες. Όπως κάποιος εικάζει ότι μπορεί να γίνουν τραμπουκισμοί, έτσι κι εγώ εικάζω ότι είναι εύκολο να τσαμπουκαλεύεσαι όταν σε παίρνει. Άλλο να υπάρχει μόνο ένας αντιρρησίας τρελός σ'ένα κτίριο, κι άλλο σύσσωμο το πανεπιστήμιο να αναρωτιέται από πού κι ως πού κάποιοι αναρμόδιοι έχουν αξίωση τη διακοπή της λειτουργίας του. Είμαι πεπεισμένος πως οι φοιτητές και οι πανεπιστημιακοί που θα αντιταχθούν στις καταλήψεις μεγαλύτερες δυσκολίες θα αντιμετωπίσουν με το υπόλοιπο σύστημα παρά με τους καταληψίες.

Ταυτόχρονα, πρέπει κάποτε να σταματήσουμε να θεωρούμε τόσο μεγάλο ταμπού την επέμβαση της δημόσιας δύναμης, όταν γίνεται σύμφωνα με το νόμο και τις διαδικασίες και με σκοπό την προστασία του ασύλου. Η κοινωνία στην οποία ζούμε δεν είναι τέλεια, και καθημερινά γίνονται στο πανεπιστήμιο κλοπές, βανδαλισμοί, διατάραξη κοινής ησυχίας κ.ά., από εξωπανεπιστημιακά κυρίως στοιχεία. Όσο για τα ενδοπανεπιστημιακά, θα γέμιζα πολλές σελίδες για να περιγράψω το μέγεθος και την έκταση της διαφθοράς που επικρατεί εδώ, αν ήθελα να ξεφύγω από το θέμα αυτού του ιστότοπου, που είναι οι καταλήψεις.

Επομένως, ναι, κάποτε θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και κάποιο μηχανισμό επιβολής της τάξης, είτε την αστυνομία, είτε εκπαιδευμένο προσωπικό φύλαξης. Δυστυχώς, με τις αυξανόμενες καταστροφές, αρχίζει σιγά-σιγά να δημιουργείται η αντίληψη στον κόσμο ότι το άσυλο (και όχι η ανυπαρξία υπεράσπισης του ασύλου) είναι που δημιουργεί τα προβλήματα και την ασυδοσία, με αποτέλεσμα να αρχίζει το άσυλο να κινδυνεύει με κατάργηση.

Οι λύσεις υπάρχουν, και είναι υπεκφυγή να ισχυριζόμαστε ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτε επειδή στην τάδε υποεκδοχή της δείνα εκδοχής της μελλοντικής εξέλιξης των πραγμάτων μπορεί να αντιμετωπίσουμε την έτσι-κι-έτσι δυσκολία.

Πηγή
Ειδικά αυτο το σημείο νομίζω ότι είναια αρκετά γαργαλιστικό.... 8)
οι καταληψίες νομίζουν ότι είμαι τρελός. Ίσως να είμαι. Ίσως όταν αντιστρέφεται το αυτονόητο, αυτός που δεν ακολουθεί το αντεστραμμένο να είναι τρελός. Αυτό όμως δεν αλλάζει το ότι το ΕΜΠ, και, υποθέτω, όλα τα άλλα πανεπιστήμια, ζουν μέσα σ' ένα μεγάλο παραλογισμό.
Άν και δεν συμφωνώ σε όλα όσα λέει, θα αναγνωρίσω ότι βάζει το θέμα σε μια πιο καθαρή βάση. Τουλάχιστον, να ξεχωρίζουμε ποιός θέλει τί απο αυτό το άμοιρο δημόσιο πανεπιστήμιο... Οι περισσότεροι (θέλω να πιστεύω), δεν μπήκαν στο εμπ για να εξ-υπηρετήσουν τις καταλήψεις και την καθημερινή υποβάθμιση του πτυχίου τους με 7 βδομάδες ζόρι μάθημα...

Για την ιστορία, ο συγκεκριμένος που το έγραψε (μιλάει ακόμα και για επέμβαση της αστυνομίας) δηλώνει ότι πιο παλιά ανήκε σε αριστερή παράταξη στους πολιτικούς...!!!!??@@!!##@
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antony07 την Τρί Απρ 12, 2011 10:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Πιο σαφείς τίτλους, παρακαλώ...
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Καταλήψεις

Δημοσίευση από LocknLoad »

fakiris έγραψε:Για την ιστορία, ο συγκεκριμένος που το έγραψε (μιλάει ακόμα και για επέμβαση της αστυνομίας) δηλώνει ότι πιο παλιά ανήκε σε αριστερή παράταξη στους πολιτικούς...!!!!??@@!!##@
Δε μου φαινεται και τοσο παραξενο. Οταν ηταν "νεος" εκανε το "παιχνιδι" του και ηταν ο "εαυτος του" αλλα τωρα "μεγαλωσε" και πρεπει να ειναι "σοβαρος" και να αφησει αυτα που εκανε. Σε λιγα χρονια το site θα ονομαστει poreia-katalipsi.org και θα βριζει μονος του στο αυτοκινητο γιατι "τα παλιοπαιδα κλεισανε παλι το δρομο" :ssss:
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kwfwq
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Παρ Δεκ 03, 2010 11:24 pm
Real Name: αδιάκριτε...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καταλήψεις

Δημοσίευση από kwfwq »

Κι εμένα λοιπόν μου δημιουργείται η εξής απορία
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DF1wIkUAbb4[/youtube]
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καταλήψεις

Δημοσίευση από palasso »

Με το λίγο που το κοίταξα φαίνεται ενδιαφέρον το site του... Θα το δω καλύτερα :e_wink:
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από antony07 »

Επομένως, ναι, κάποτε θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και κάποιο μηχανισμό επιβολής της τάξης, είτε την αστυνομία, είτε εκπαιδευμένο προσωπικό φύλαξης. Δυστυχώς, με τις αυξανόμενες καταστροφές, αρχίζει σιγά-σιγά να δημιουργείται η αντίληψη στον κόσμο ότι το άσυλο (και όχι η ανυπαρξία υπεράσπισης του ασύλου) είναι που δημιουργεί τα προβλήματα και την ασυδοσία, με αποτέλεσμα να αρχίζει το άσυλο να κινδυνεύει με κατάργηση.
Καιρός να δούμε και τέτοια σκηνικά!!!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=r7Qef8oPmag[/youtube]
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
adriano17
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2009 12:39 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από adriano17 »

Fakiris, το άρθρο που παραθέτεις είναι στην κυριολεξία για γέλια και για κλάμματα.Δεν βρήκα το κουράγιο να το διαβάσω όλο, ο "πρώην αριστερός" που το έγραψε είναι μήπως φίλος με τον αναρχικό κολλητό του faraο?
Τουλάχιστον να σχολιάσω ότι το παράδειγμα που αναφέρει περί καταλήψεων και λεωφορείου είναι ατυχές γιατί στις σχολές υπάρχει αυτή η διαδικασία που λέγεται Γενική Συνέλευση στην οποία μπορεί να συμμετέχει και να μιλήσει οποιος φοιτητής θέλει και η οποία ακόμα τουλάχιστον είναι το ανώτατο όργανο του συλλόγου.Σε λίγους θεσμούς υπάρχει λήψη αποφάσεων από τα κάτω με δυνατότητα συμμετοχής όλων και διαφωνείς και με αυτό...Το κείμενο προωθεί λογική δικτατορίας έναντι σε λογική αμεσοδημοκρατίας,αν εσύ θες να αποφασίζουν άλλοι για την εκπαίδευση που λαμβάνεις,άλλοι για τη δουλειά που θα κάνεις αργότερα,άλλοι για το δήμο στον οποίο μένεις κι εσυ περιμένεις να πάνε καλά τα πράγματα ψηφίζοντας μια φορά το χρόνο,τότε το να μπορείς να ανοίξεις το στόμα σου να πεις μια άποψη για κάτι πρέπει να το θεωρείς τεράστια κατάκτηση.
Και τέλος αυτό με τις καταλήψεις που τις κάνουν λίγοι ακραίοι δεν μπορώ άλλω να το ακούω συνεχεια να το λένε στο forum 5 τύποι και να μην κατεβαίνουν σαν πλαίσιο στη συνέλευση ποτέ(φέτος τουλάχιστον).Το πόσο κατά των καταλήψεων είναι σύσσωμο το σώμα των καθηγητών,πρυτανείας κλπ έλα να το ακούσεις και στη συζήτηση για τα εκπαιδευτικά την Πέμπτη.Δεν ξέρω πραγματικά τι θα ειπωθεί εκεί αλλά αυτή η καραμέλα με το 90% που θέλει να κάνει μάθημα και δεν το αφήνουν δεν αντέχω άλλο να την ακούω.Και με όλη την καλή διάθεση,βλέπω στα μαθήματα του έτους μου(2ο) να παρακολουθούν 30-40 άτομα από τα οποία σημαντικό ποσοστό μπαίνει απλά για να μπει,να μιλήσει κλπ,που βρίσκεται τελικά αυτό το 90%,ετοιμάζει στην πρυτανεία κοινό μέτωπο υπέρ της διεξαγωγής των μαθημάτων και γι αυτό δεν βρίσκεται στη σχολή?
Άβαταρ μέλους
fakiris
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 12:25 pm
Real Name: Pedro Almodovar
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από fakiris »

@adriano17:

Το άρθρο το ανάρτησα για προβληματισμό, για κουβέντα ρε αδερφέ. Ο χαρακτηρισμός "για γέλια ή κλάμματα" ακούγεται λίγο ανέυθυνος έως προβοκατόρικος απο τη στιγμή που δεν αναγνωρίζεις ότι υπάρχει πρόβλημα με το μπλοκάρισμα πραγματικά φοιτητικών και ακαδημαικών διαδικασιών. Φοιτητικές διαδικασίες με την έννοια της καθολικής συμμετοχής και όχι της διεξαγωγής θεάτρου σκιών με τους ίδιους καραγκιοζοπαίκτες και θεατές. Άς δεχθούμε ότι υπάρχουν οι μεν και οι δε. Απο τη μια αυτοί που εθελοτυφλείτε για το πολιτικό έκτρωμα των συνελεύσεων και απο την άλλοι οι φοιτητές που βλέπουν τα σπουδαστικά τους χρόνια να βυθίζονται στα σκ@τ@ σας. Κάπου λές για αμεσοδημοκρατία που υπάρχει στα φοιτητικά πράγματα, simply hilarious...
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από palasso »

Φίλε adriano, δεν είναι θέμα δημοκρατίας το δικαίωμα 5 φοιτητές που θέλουν να παρακολουθούν ένα μάθημα να τους το απαγορέψεις με κατάληψη. Και 200 να μιλάνε για κατάληψη, 500 να αδιαφορούνε και μόνο 5 να θέλουν να κάνουν μάθημα, υπερισχύουν οι 5 σε μία λογική κοινωνία.
Οι άλλοι 700 αν θέλουν να μην μπουν στην αίθουσα...

(Στα σχολεία υπάρχει απουσιολόγιο άρα δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, χρειάζονται καταλήψεις...)
papagalakos

Re: Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από papagalakos »

palasso έγραψε:Και 200 να μιλάνε για κατάληψη και μόνο 5 να θέλουν να κάνουν μάθημα, υπερισχύουν οι 5 σε μία λογική κοινωνία.
Και γαμώ...

Στα υπόψιν ότι παλιότερα δεν γινόταν τέτοια συζήτηση και οι απεργοσπάστες τις τρώγαν κατευθείαν.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iAWA8xQbX_Q[/youtube]
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από Nomad »

papagalakos έγραψε:
palasso έγραψε:Και 200 να μιλάνε για κατάληψη και μόνο 5 να θέλουν να κάνουν μάθημα, υπερισχύουν οι 5 σε μία λογική κοινωνία.
Και γαμώ...

Στα υπόψιν ότι παλιότερα δεν γινόταν τέτοια συζήτηση και οι απεργοσπάστες τις τρώγαν κατευθείαν.
Εμένα πάντως μου μοιάζει ότι εμείς οι φοιτητές πρέπει να "αγωνιστούμε" για να επαναφέρουμε το δικαίωμά μας για μάθηση... γιατί η κατάληψη μας το στερεί. Έτσι απλά. Κρυφό σχολείο μήπως? Λες και τις έχουμε αγγαρία τις σπουδές... τα χουμε ξαναπεί.
papagalakos

Re: Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από papagalakos »

Καλά, σπούδαζε εσύ και όταν σου πάρουν και τα έδρανα και πέσεις κάτω ίσως ξυπνήσεις.
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από Hengeo »

papagalakos έγραψε:Στα υπόψιν ότι παλιότερα δεν γινόταν τέτοια συζήτηση και οι απεργοσπάστες τις τρώγαν κατευθείαν.
Και κάποτε μετακινούμασταν με γαϊδούρια. Αλλάζουν οι καιροί, αλλάζει ο τρόπος που βλέπουμε τα πράγματα και δεν είναι πάντα οι ίδιοι τρόποι δράσης αποτελεσματικοί (βλέπε και το μύθο του ψεύτη βοσκού)..
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
Gus
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 5:49 pm
Real Name: Πολλες ερωτησεις
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από Gus »

Αλλαζουν οι καιροι. Αλλα νομιζω αντι γιαυτο πρεπει να πουμε οτι περναει ο καιρος και δεν κανουμε τιποτα. Ακομη υπαρχει εκμεταλευση ανθρωπου και φυσης απο ανθρωπο, με τον ιδιο τροπο και για τον ιδιο λογο (κερδος). Εφοσον αυτο δεν εχει αλλαξει δεν θα αλλαξει ουτε και αυτο που κανουν αυτοι που αντιτιθενται στην εκμεταλευση, να την αντιπαλευουν με ΟΛΑ τα μεσα που αυτοι εχουν κρινει αποτελεσματικα....


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VuMInPR-juE[/youtube]
Αφιερωμενο στους ειρηνιστες του φορουμ
sidet buyuleyijidir sidet umutur
umut suz ve sesiz bir
sesiz bir dunada
Άβαταρ μέλους
Malefino
Δημοσιεύσεις: 453
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2009 6:50 pm
Real Name: Thomas
Gender: Male
Facebook ID: 2147483647

Re: Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από Malefino »

Ειλκρινά το ζήτημα των καταλήψεων είναι το πλέον δευτερέυον. Το ζήτημα είναι ένα: Ποιά είναι η θέση σας στο ζήτημα του νέου νόμου που προετοιμάζει το Κράτος για τα πανεπιστήμια. Είστε υπέρ, κατά ή σας είναι αδιάφορο;

Αν τοποθετείστε ενάντια και δεν θέλετε να γίνουν καταλήψεις μπορούμε να συζητήσουμε και να επιλέξουμε τον τρόπο δράσης μαζί, αρκεί να έχετε τουλάχιστον κάτι στο μυαλό σας. Αν τοποθετείστε υπέρ, δεν πρόκειται αν συνδιαλαγώ μαζί σας για τον τρόπο δράσης με τον οποίω εγώ εναντιόνομαι, μόνο αν θέλετε να κάνουμε πολιτική συζήτηση για το ποιόν της εκπαιδευτικής αυτής αναδιάρθρωσης. Για όσους δηλώνετε αδιάφοροι για το οτιδήποτέ σχετίζεται με αυτό, πάλι δεν θα κάτσω να χάσω το χρόνο μου να συνδιαλλαγώ μαζί σας για τον τρόπο δράσης μου. Γιατί όπως και οι υπόλοιποι απολιτικ εκτός πανεπιστημίου γκρινιάζετε για τα συνθήματα στους τοίχους(χαλάνε την αισθητική σας), τις καταλήψεις στα δημόσια κτήρια, τις πορείες που κλείνουν τους δρόμους και γενικά ότι τείνει να σας απομακρύνει απ'την μίζερη και καταναλωτική ζωή σας. Οπότε πηγαίνετε να βάψετε κανά τοίχο με τους φίλους σας τους ατενίστας και να ξεκολλήσετε τσίχλες απ'τα πεζοδρόμια. Η μόνη συζήτηση που τίθεμαι να κάνω είναι για την εκπαιδευτική αναδιάρθωση.

Αυτούς που μπορώ να σεβαστώ την μη καταλιψιακή τους τοποθέτηση είναι αυτοί που προέρχονται από οικονομικά καταπιεσμένες οικογένειες και θέλουν να τελειώνουν με τη σχολή. Έχουμε τα ίδια ταξικά συμφέροντα και μπορούμε να βγάλουμε και κοινά συμπεράσματα και να δράσουμε από άλλη βάση ο καθένας.

Συνεπώς πάρτε θέση πρώτα περί αυτού και μετά μιλάμε για τον τρόπο δράσης. Όταν δε θέλετε να βλέπετε πράγματα που σας επηρεάζουν τη ζωή και το μόνο που σας ενοχλεί είναι οι αφίσες των κομμάτων και οι καταλήψεις δε σημαίνει ότι δεν τα βλέπουν και άλλοι που νιώθουν υποτιμημένοι από την καθημερινή ζωή που τους επιβάλλεται.

Όταν το μόνο που σας απασχολεί είναι το πτυχίο και η απόκτηση καριέρας, εσείς επίδοξοι καριερίστες και μεγαλοεπιστημονάρες που ονειρεύεστε μία ζωή που να κολυμπάει στο χρήμα θα έχετε να αντιμετωπίσετε το ταξικό μίσος αυτωνών στους οποίους θέλετε να πατήσετε πάνω για την ανέλιξή σας.

Μίσος ταξικό ξεφτίλες καριερίστες στ'αυτιά μου πάντα ηχούσατε ξεβράκωτες αρτίστες
Αν αγαπάς θα φας πακέτο
κι αν μ'αγαπάς θα φας μπουκέτο.

VoxPopuli: producer, beatmaker and dj
https://soundcloud.com/voxpopuli2
https://voxpopuli2.bandcamp.com

Αναρχοσυνδικαλιστική Πρωτοβουλία Ροσινάντε: ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
https://rocinante.gr
Άβαταρ μέλους
fakiris
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 12:25 pm
Real Name: Pedro Almodovar
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Άρθρο περί καταλήψεων

Δημοσίευση από fakiris »

@Hengeo:

Σωστό το βιντεάκι!

Malefino έγραψε:Μίσος ταξικό ξεφτίλες καριερίστες στ'αυτιά μου πάντα ηχούσατε ξεβράκωτες αρτίστες
Απολύομαι ψαρούκλες, τα μαλλιά μου κάνω μπούκλες
:mrgreen:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”