Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Άβαταρ μέλους
aposporis
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 1:29 am

Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων

Δημοσίευση από aposporis »

Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων στα Πανεπιστήμια

Επιστρέψτε τα βιβλία σας και θα κερδίσετε δώρα, δηλώνει η ηγεσία του υπουργείου Παιδείας προς τους φοιτητές και τις φοιτήτριες της χώρας.

έκανα login στο Εύδοξος, στην εφαρμογή δήλωσης συγραμάτων και μου γράφει
"Έχετε 0,00 μονάδες από ανταλλαγές βιβλίων"

και στη λίστα βιβλίων

Έχετε παραλάβει 4 βιβλία εκ των οποίων:

0 έχουν επιστραφεί σε βιβλιοθήκη
0 τα παραδώσατε σε άλλους φοιτητές
0 τα διαθέτετε για ανταλλαγή

Έχετε παραλάβει το βιβλίο. Μπορείτε να το διαθέσετε για ανταλλαγή. Με την παράδοση του βιβλίου θα προστεθούν 14,70 μονάδες πίστωση στον λογαριασμό σας.
Έχετε παραλάβει το βιβλίο. Μπορείτε να το διαθέσετε για ανταλλαγή. Με την παράδοση του βιβλίου θα προστεθούν 18,69 μονάδες πίστωση στον λογαριασμό σας.
Έχετε παραλάβει το βιβλίο. Μπορείτε να το διαθέσετε για ανταλλαγή. Με την παράδοση του βιβλίου θα προστεθούν 19,49 μονάδες πίστωση στον λογαριασμό σας.
Έχετε παραλάβει το βιβλίο. Μπορείτε να το διαθέσετε για ανταλλαγή. Με την παράδοση του βιβλίου θα προστεθούν 12,42 μονάδες πίστωση στον λογαριασμό σας.

Yupiiiiiiiiiiii!!!!!! Έχω 65,3 μονάδες !!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antony07 την Πέμ Οκτ 13, 2011 8:32 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Μεταφέρθηκε στα Ακαδημαϊκά!
orest
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 3:21 pm
Real Name: orestis
Gender: Male

Re: Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων

Δημοσίευση από orest »

και οι μοναδες τι ρολο βαρανε ακριβως;;; στις 100 μοναδες παιρνεις δωρο το πασο μαζι με μια kinder bueno ??
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων

Δημοσίευση από LocknLoad »

Φανταζομαι θα τις "ανταλλαζεις" με αλλα βιβλια
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων

Δημοσίευση από antony07 »

Πάντως είναι εξοργιστικό το ότι θεωρούν ότι μπορούν να μας κοροϊδεύουν μπροστά στα μούτρα μας. Εύδοξος+ και της παναγιάς τα μάτια. Θέλουν να καταδικάσουν το πανεπιστήμιο να λειτουργεί με σταθερό αριθμό βιβλίων που θα πάνε από χέρι σε χέρι..."δανεικά".
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων

Δημοσίευση από lunatic »

antony07 έγραψε:Πάντως είναι εξοργιστικό το ότι θεωρούν ότι μπορούν να μας κοροϊδεύουν μπροστά στα μούτρα μας. Εύδοξος+ και της παναγιάς τα μάτια. Θέλουν να καταδικάσουν το πανεπιστήμιο να λειτουργεί με σταθερό αριθμό βιβλίων που θα πάνε από χέρι σε χέρι..."δανεικά".
+1

Πραγματικά είναι άθλιο αυτό που έκαναν... Μην το χρησιμοποιήσει κανείς.
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Πρόγραμμα "Εύδοξος" (Χειμερινό 2011-2012)

Δημοσίευση από O kanenas »

Μετάφραση:
Δεν δίνουμε λεφτά για να πάρετε βιβλία. Βιβλία δεν έχει πάρει κανείς και μην περιμένετε να πάρετε εσείς. Γι'αυτό, μοιραστείτε τα, παίζοντας το παιχνιδάκι "Πουλάω- αγοράζω".

Βάλανε και πιασάρικο όνομα, μη χέσω, Εύδοξος+.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O kanenas την Παρ Οκτ 14, 2011 2:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Μεταφορά από άλλο topic, για μην γίνονται δύο κουβέντες σε ξεχωριστά topics.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
sos
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:03 pm
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων

Δημοσίευση από sos »

Συμφωνώ να μη χρησιμοποιηθεί από κανέναν. Και να συμπληρώσω ότι σε εμένα και σε άλλα 3 άτομα τουλάχιστον που ξέρω, έχουν μετρήσει διπλά τα βιβλία που είναι δίτομα. Δηλαδή, εκεί που έχω δηλώσει βιβλία από 15 μαθήματα, επειδή τα 4 από αυτά είναι δίτομα, μου έχει χρεώσει ότι έχω πάρει 19 βιβλία... Και σε έναν από τους άλλους 3, έχει πάρει ένα τρίτομο (Feynmann) και το πιάνει για 3 βιβλία.
Για ελέγξτε και οι υπόλοιποι...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sos την Παρ Οκτ 14, 2011 1:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων

Δημοσίευση από lunatic »

Ναι sos έτσι γίνεται. Γι αυτό κ πλέον σε μαθήματα που παίρναμε πάνω από 1 σύγγραμα (εννοώ δίτομο ή τρίτομο) τώρα δίνουν μόνο τον ένα τόμο
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Πρόγραμμα "Εύδοξος" (Χειμερινό 2011-2012)

Δημοσίευση από palasso »

@O kanenas
Από τις 24/10/2011, που αρχίζει η διανομή των συγγραμμάτων, κάθε φοιτητής που δικαιούται ένα σύγγραμμα θα μπορεί να επιλέξει, είτε ένα νέο ανάτυπο μέσω του «Εύδοξος», είτε ένα μεταχειρισμένο ανάτυπο μέσω του «Εύδοξος+», εφόσον βέβαια υπάρχει αντίστοιχη δήλωση διαθεσιμότητας από άλλον φοιτητή.
Λέει πουθενά ότι θα πάρουμε υποχρεωτικά μεταχειρισμένα βιβλία; Εγώ καταλαβαίνω από την ανακοίνωση ότι λέει το ανάποδο. Δηλαδή αν θέλουμε παίρνουμε μεταχειρισμένα αντί καινούριων (ή/και δίνουμε δικά μας μεταχειρισμένα που δεν χρειαζόμαστε άλλο) και παίρνουμε bonus βιβλία που δεν θα παίρναμε... Αν θέλουμε παίρνουμε καινούρια όπως κάθε χρόνο. Αν θέλουμε συνδυασμό αυτών. Όπως και να έχει freedom of choice. Κάποιοι θα επωφεληθούμε κι από αυτό, όπως εγώ, γιατί θα δώσουμε βιβλία που δεν χρειαζόμαστε και θα έχουμε bonus νέα!!! :)

@corfu
thnx για την πληροφόρηση, έχω αρκετά μεταχειρισμένα να δώσω ;)

P.S.: Επειδή είμαι ψείρας, τα βιβλία μου τα έχω καλοδιατηρημένα... :)
αλλά δεν τα μαρκάρω, άρα μην περιμένετε tricks κλπ... :lol:
mathformath
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Αύγ 16, 2011 1:38 pm
Real Name: οργισμένο νιάτο
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Πρόγραμμα "Εύδοξος" (Χειμερινό 2011-2012)

Δημοσίευση από mathformath »

O kanenas έγραψε:Μετάφραση:
Δεν δίνουμε λεφτά για να πάρετε βιβλία. Βιβλία δεν έχει πάρει κανείς και μην περιμένετε να πάρετε εσείς. Γι'αυτό, μοιραστείτε τα, παίζοντας το παιχνιδάκι "Πουλάω- αγοράζω".

Βάλανε και πιασάρικο όνομα, μη χέσω, Εύδοξος+.

Κι έτσι να είναι πού το βρίσκεις το κακό? Ε'ιμαστε η μόνη χώρα πού όλα δίνονται αβέρτα δωρεάν σε σημείο ηλιθιότητας. Τυπώνονται ένα σωρό βιβλία κάθε χρόνο που στο τέλος καταλήγουν στα σκουπίδια. Ειδικά τα σχολικά βιβλία έχουν προδιαγεγραμμένη πορεία. Μόλις τελειώσει η β'λυκειού πάνε στα σκούπιδια. Σε όλες τις χώρες γίνεται ανταλλαγή βιβλίων. Γιατί όχι κι εδώ. Και μη μου πείς ότι χρειάζεσαι το βιβλιό θρησκευτικών του γυμνασιόυ να είναι στην βιβλιοθήκη σου.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Πρόγραμμα "Εύδοξος" (Χειμερινό 2011-2012)

Δημοσίευση από Nomad »

Απόρώ γιατί μερικοί κάνουνε έτσι. Βασικά και εγώ έχω πολλά μεταχειρισμένα που θα μπορούσα να παραδόσω, και αυτό γιατί δε μπορώ να κολήσω σε ένα σύγγραμμα. Αυτό που κάνουνε στο εξωτερικό σε κάθε μάθημα είναι να δίνουν σημειώσεις και προτεινόμενη βιβλιογραφία, ώστε ο φοιτητής να είναι απελευθερωμένος από δεσμέυσεις. Ο δανεισμός από βιβλιοθήκη κάνει τα υπόλοιπα, και αυτό πράγματι είναι και η οικονομικότερη λύση.
winwin-winwin...
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Πρόγραμμα "Εύδοξος" (Χειμερινό 2011-2012)

Δημοσίευση από palasso »

Σε αυτό με την βιβλιογραφία συμφωνώ κι εγώ απόλυτα. Δηλαδή αυτό του ότι παίρνουμε ένα βιβλίο (πολλές φορές του καθηγητή που διαπλέκεται να βγάλει ένα μάπα βιβλίο με πολλές σελίδες (πληρώνονται με την σελίδα!)) και διαβάζουμε το μάθημα από το βιβλίο και λύνουμε τις ασκήσεις του είναι πολύ "school".

Πρέπει να είναι πιο research-oriented. Δηλαδή να μπαίνουμε πιο συχνά βιβλιοθήκη και να διαβάζουμε από πληθώρα βιβλίων. Ευτυχώς μερικοί καθηγητές μας δίνουν περαιτέρω βιβλιογραφία... Αλλά και να μην μας δίνουν είναι στο χέρι μας να αναπτύξουμε τέτοια κουλτούρα. Δηλαδή να βρίσκουμε εμείς αν είναι μία βιβλιογραφία και να την αναζητούμε στην βιβλιοθήκη.
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων

Δημοσίευση από kostas213 »

Τώρα όλο αυτό προφανώς και γίνεται με σκοπό την εξοικονόμηση κόστους κλπ. Αλλά γενικά η πρακτική έξω είναι να τα δανείζονται τα βιβλία νομίζω. Για παράδειγμα, στη Γαλλία στα σχολεία τα βιβλία τα δανείζονται στην αρχή της χρονιάς και τα επιστρέφουν. Τώρα βέβαια για τα πανεπιστημιακά συγγράμματα είναι καλό να έχεις κάποια δικά σου. Αλλά προσωπικά, πέρυσι που τελείωσα, είδα ότι υπάρχουν αρκετά βιβλία που πήρα μέσω σχολής και τα οποία ούτε καν θα τα χρειαστώ ποτέ (π.χ. Μηχανικές). Οπότε από τη πλευρά του ότι ίσως κάποιος να μπορεί να ξεφορτωθεί ένα βιβλίο που θα είναι πιο χρήσιμο στον άλλον το βρίσκω ΟΚ. Από την άλλη μεριά ελπίζω όλο αυτό να μην είναι/εξελιχθεί σε ένα μέσο για να αρχίζουν να μη δίνουν καν βιβλία στο μέλλον.
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων

Δημοσίευση από Hengeo »

Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου.. Είχα γράψει σχεδόν την ίδια ιδέα πριν κάμποσο καιρό σε μία συζήτηση εδώ στο forum. Οκ, δεν θα δώσω και link προφανώς 8)
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Πρόγραμμα εθελοντικής ανταλλαγής συγγραμμάτων

Δημοσίευση από o_apolytos »

Σε λίγο θα παίρνουμε και μπόνους ελάχιστου χεσίματος από την ΕΥΔΑΠ, η οποία θα μετονομαστεί σε ΕΥΔΑΠ+. Όσο λιγότερη ροή δημιουργούμε στην αποχέτευση, τόσες περισσότερες πιστωτικές μονάδες θα παίρνουμε. Στη συνέχεια, αυτές θα μπορούμε να τις ανταλλάζουμε με λουτρά ή πόσιμο νερό.

Οικονομία.

Γιατί να ανανεώνουμε κάθε τρεις και λίγο το αποχετευτικό δίκτυο; Ας είμαστε φειδωλοί επιτέλους, όχι άλλες σπατάλες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”