Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Άβαταρ μέλους
MakisH
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 3:42 pm
Real Name: MakisH
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από MakisH »

Να σου δώσω ένα μαρκαδόρο για CD να το γράψεις πάνω;
Χρήσιμο ίσως θα ήταν να έγραφε ΑΜΚΑ. Εκτός αν αρκούν τα στοιχεία που έχει πάνω για να το βρουν.
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
Yoda
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 11, 2011 3:14 pm
Real Name: Γιόντα
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Yoda »

Σόρρυ που άργησα ν'απαντήσω. Δε μιλάμε δωρητές οργάνων.. Μιλάμε για εκμετάλευση!!! Δηλαδή μου λές ότι αν πάθω ένα ατύχημα και πέσω σε κόμμα για μια βδομάδα λέμε, ότι δε θα με σκίσουν χωρίς ερώτηση;; Θα νιαστούν πότε και αν θα ξυπνήσω; Την ίδια μέρα κι όλας θα μου τα 'χουν πάρει όλα. Και επαναλαμβάνω δεν αναφέρθηκα ποτέ στους δωρητές οργάνων, μετά θάνατον ή σε οποιαδήποτε περίπτωση που είναι τετελεσμένη. Εμένα μου φαίνεται πολύ μπαμ πάντως..
Άβαταρ μέλους
Silicon valley
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2011 6:39 pm
Real Name: -----
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Silicon valley »

παιδιά δεν γίνεσαι δωρητής οργάνων με ένα checκ δίπλα από την ερώτηση " είσαι δωρητής οργάνων?"... υπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία, με κάποιο νοσοκομείο ή οργανισμό, συμπληρώνεις πολλά χαρτιά κλπ. δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Στο πάσο απλά υπάρχει για να ξέρουν σε περίπτωση που γίνει κάτι (χτύπα ξύλο) πώς να προχωρήσουν, δεν σημαίνει ότι σε ανοίγουν με τη μία...
Yoda
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 11, 2011 3:14 pm
Real Name: Γιόντα
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Yoda »

Δεν ζούμε και στις καλύτερες εποχές... Ποτέ δε ξέρεις.
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Katsarola »

MakisH έγραψε:Να σου δώσω ένα μαρκαδόρο για CD να το γράψεις πάνω;
Χρήσιμο ίσως θα ήταν να έγραφε ΑΜΚΑ. Εκτός αν αρκούν τα στοιχεία που έχει πάνω για να το βρουν.
Μηπως εισαι αθεος αντιχριστος ΠΑΣΟΚΟΣ;
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Georgrinder »

Γιατί απλά όποιος φρικάρει τόσο δεν γράφει αρνητική απάντηση πάνω στο φοιτητικό του εισητηριάκι για να γλιτώσει από τους διαβολους που θέλουν να του φαν τα άντερα?

Επίσης αν καμιά φορά σας πάνε στο νοσοκομείο και σας κάνουν καμιά ένεση πενικιλίνης στην οποία θα είστε αλλεργικοί μην τους αφήσετε να το καταλάβουν.. Καλύτερα νεκρός με το συκώτι στην θέση του παρά ζωντανός και με πιθανότητες να σας ξεγελάσει η κυβέρνηση!
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από rontrigez »

@ χαραλ. Το έγραψα και το ξαναγράφω. Όποιος θέλει να γίνει δωρητής να το δηλώνει στους οικείους του. Αν δεν έχει εμπιστοσύνη σε αυτούς(δηλ. μετά θάνατον, αυτοί δεν πουν οτι ο τάδε είναι δωρητής) να πάει να το δηλωσεί αυτοπροσώπος ο ίδιος στο οργανισμό με υπογραφή και λοιπά στοιχεία. Δεν αθωώνω τον οργανισμό. Ούτε λέω οτι όλα είναι καλά. Απλά το θεωρώ προτιμότερο για κάποιον που θέλει σωνει και ντε να το δηλώσει σε μια αρχή. Αλλά και αυτό, κατα τη γνώμη μου, είναι λάθος καθώς είναι πολύ πιθανό πως μέσω ενός τέτοιου οργανισμού θα ξεκινήσουν οι μπίζνες οργάνων. Εισαγωγαι-Εξαγωγαί κανονικά κατα τη γνώμη μου.

Και επειδή ακούγονται διάφορα για τις αλλεργίες και τις επιστήμες κτλ

όταν αιμορραγείς εξωτερικά, σε έκτατες περιπτώσεις, υπάρχουν μηχανικές μέθοδοι και φαρμακευτικές ουσίες για να ανακόψεις την αιμορραγία. Τα πλεον φτηνό και ταυτόχρονα αποτελεσματικό αιμοστατικό είναι το τρανεξαμικό οξύ. Στο οποίο δεν ξέρει κανείς αν έχει αλλεργία, πριν το χρησιμοποιήσει. Δηλαδή πριν αιμορραγεί.

Απο κει και μετά, οποιαδήποτε είδους άλλα φάρμακα σου δίδονται στο νοσοκομείο. Εκεί όταν δεν έχουν ιστορικό σου, σου δίνουν μια μικρή δόση σε ενέσιμη μορφή και αν σε 15-20 λεπτά δεν αντιδράσεις σου παρέχουν την δόση εφόδου της δραστικής ουσίας που απαιτέιται. Το επαναλαμβάνω. Η πιθανότητα να πεθάνεις από αλλεργία σε ένα έκτακτο περιστατικό είναι σχεδόν μηδέν. Και το κάνω πιο λιανά[Να έχεις χτυπήσει σε αρτηρία, να αργήσει το ασθενοφόρο, να έχεις μεγάλη εσωτερική αιμορραγία, να μολυνθείς από τα τραύματα, να μην είναι σωστά εκπαιδευμένο το προσωπικό του ΕΚΑΒ, στο νοσοκομείο που θα φτάσεις να μην έχει την ειδικοτητα που χρειάζεσαι, να μην έχει ακτινολογικό κτλ].

Σε μια χώρα όπου φτάνουμε στο σημείο όποιος δεν έχει λεφτά να πεθαίνει δηλαδή έχουμε πλήρη εμπορευματοποιήση, θεωρώ πως οποιαδήποτε τέτοιου είδους φάση με μητρώο δωρητών, δεν έχει σκοπό το καλό μας. Ας κάνει ο καθένας οτι νομίζει. Εγώ προτρέπω να μην αναγραφεί.

ΥΓ: Άτιμε charal για να σου περισσεύουν τα λεφτά ξέχασες πόσο δώσαμε πέρσι. 2 το πάσο και 0.46 ο φπα. ΄
Ήτοι 2.46. Και επειδή υπήρχε και θέμα με τα ψιλά 2.5. Τα 0.04*330,000=13,200 τα πήρε μπόνους ο γερμανός

Και όσο για τα ψωμάκια με σουσάμι, δεν πας μια βόλτα σε δημόσιο νοσοκομειο να δεις τι ψωμι τρώνε;
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Katsarola »

ΑΙΜΑ ΤΙΜΗ ΣΟΥΣΑΜΙ ΣΤΟ ΨΩΜΙ
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από rontrigez »

xaxa ωραια η κατσαρολα
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από msl »

rontrigez έγραψε:Και όσο για τα ψωμάκια με σουσάμι, δεν πας μια βόλτα σε δημόσιο νοσοκομειο να δεις τι ψωμι τρώνε;
Τελευταία φορά που πήγα, όντως, δεν είχε σουσάμι στο ψωμί. Δε πάνε και τόσα χρόνια, εκτός αν σε αυτό το διάστημα από εκεί που τρώγανε γενικά φυσιολογικά γεύματα, η κατάσταση άλλαξε τόσο πολύ.

Νομίζω πως όποιος έχει τόσο μεγάλο θέμα με την αναγραφή αυτών των δεδομένων, μπορεί να δηλώσει πως δεν θέλει να γίνει δωρητής οργάνων και δεν έχει καμία αλλεργία! Αν έχει, ας αφήσει τον γιατρό να το ανακαλύψει στη πορεία για να δει και στη πράξη αν είναι επικίνδυνο ή όχι. Δε ξέρω αν ζητάνε βεβαίωση γιατρού πως το άτομο δεν είναι αλλεργικό, αλλά δεν το νομίζω. Είναι μεν κάπως άκυρο αυτά τα στοιχεία να υπάρχουν στο φοιτητικό πάσο, αλλά από την ώρα που δίνεται η δυνατότητα αναγραφής, αν κάποιος θέλει να πει την αλήθεια, ας το κάνει. Αν δε θέλει, ας πει ό,τι θέλει. Αν κάποιος θέλει να γίνει δωρητής οργάνων, αλλά φοβάται να αναγραφεί εκεί, ας δηλώσει "όχι" και ας επαναπαυθεί στο ότι θα δοθεί η ευκαιρία να ακολουθήσουν την επιθυμία του οι συγγενείς του.

Από ένα σημείο και μετά δε καταλαβαίνω προς τι ο τόσος πανικός ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Katsarola »

rontrigez έγραψε:xaxa ωραια η κατσαρολα
Είμαι τρελό μωρό, έχω και μπουτάρες (φυσικές)
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από rontrigez »

Εκείνο που θέλω να πω msl είναι πως σε ενα κράτος που τώρα πια έχουν δώσει το τελευταίο χτύπημα στην δημόσια υγεία, σε ένα κράτος που τα πάντα εμπορευματοποιούνται, που συνεχώς κάνουν την ζωή των λαικών ανθρώπων κόλαση, ε δεν πολυπιστεύω οτι αυτή η κίνηση ΄γινεται για το καλό μου και το καλο της ταξης μου. Συν οτι η αγορά οργάνων είναι μια κερφοφόρα αγορά.

Γι αυτό και το έθεσα σε συζήτηση έτσι ώστε κάποιος συμφοιτητής/τρια μου να προβληματιστεί. Το τι θα κάνει ο καθένας είναι δικός του λογαριασμός, προφανώς. Απλά να υπόψη του κι αυτή την πτυχή.
Άβαταρ μέλους
Silicon valley
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2011 6:39 pm
Real Name: -----
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Silicon valley »

απ΄ότι έχω ακούσει στον Ευαγγελισμό παίζει πολύ εμπόριο οργάνων--μας ανοίγουν, παίρνουν όποιο όργανο μας θέλουν, και από πίσω περιμένουν κάτι dudes έτοιμοι να τα παραλάβουν και να τα πουλήσουν στη μαύρη αγορά... :shock: !
ρε παιδιά... δεν είναι όλα ένα conspiracy...έλεος
Άβαταρ μέλους
hello kitty
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 13, 2011 12:42 pm
Real Name: Μαρία
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από hello kitty »

καταρχάς να απαντήσω σε όσους λένε οτι μπορουμε να δηλωσουμε οτι δε θελουμε να γινουμε δωρητες οργανων.οσοι εχουν κανει την αιτηση, θα έχουν διαπιστώσει οτι δεν υπάρχει αυτή η επιλογή..οι επιλογές ειναι δύο..1.είμαι ήδη δωρητής οργάνων, 2.επιθυμώ να γίνω δωρητής οργάνων. η επιλογή δεν θέλω δεν υπάρχει πουθενά.απλα μπορεις να προσπεράσεις την ερώτηση.δεν είναι λίγο προκλητικό??και αλήθεια, όσοι θεωρούν οτι δεν πρέπει να μαστε καχύποπτοι πανω σε αυτό, ας μου δώσουν έναν καλό λόγο,γιατί μπορεί να γίνεται αυτό?...γιατί τώρα και με ποια σκοπιμότητα?
Άβαταρ μέλους
Silicon valley
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2011 6:39 pm
Real Name: -----
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Silicon valley »

@ hello kitty
επειδή δεν έχω κάνει τη αίτηση για το πάσο ακόμη, αν απλά προσπεράσεις την ερώτηση τότε τι γίνεται, πώς θα φανεί στο πάσο?
Δηλαδή πραγματικά πιστεύεις ότι το παραπάνω σενάριο που περιέγραψα έχει κάποια ρεαλιστική βάση? Θέλουν να μας πάρουν τα συκώτια μας? να τα κάνουν τι?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”