Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από rontrigez »

Έβλεπα χθες την ανακοίνωση της πρυτανείας για τα νέα πάσο. Φέτος την πήρε η vodafone την δουλειά. Θετικό οτι είναι δωρεάν. Η φάση δωρητής οργάνων και αλλεργίες τι διάλο θέλει σε ένα τέτοιο έγγραφο;
Άβαταρ μέλους
sos
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:03 pm
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από sos »

rontrigez έγραψε:Έβλεπα χθες την ανακοίνωση της πρυτανείας για τα νέα πάσο. Φέτος την πήρε η vodafone την δουλειά. Θετικό οτι είναι δωρεάν. Η φάση δωρητής οργάνων και αλλεργίες τι διάλο θέλει σε ένα τέτοιο έγγραφο;
Φαντάζομαι για να αναγράφεται στο πάσο σε περίπτωση ανάγκης.
Αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Yoda
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 11, 2011 3:14 pm
Real Name: Γιόντα
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Yoda »

Αυτό είναι καθαρό εμπόριο οργάνων. Άντε πάθε καν' ατύχημα (χτύπα ξύλο) και πέσε στα χέρια τους να δείς τι θα σε κάνουν.

Ήταν ενα μικρό παιδάκι.. ήταν ενά μικρό παιδάκι.. που του λειπέ το ενα το ΝΕΦΡΟ που του λειπέ το ένα το ΝΕΦΡΟ, οε οε οε οε.... :ssss:

Η δε αλλεργίες κτλπ να ξέρουν αν είναι καλό το μόσχευμα.
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από LocknLoad »

Δε θελω να ανοιξω αυτη τη συζητηση (μιας που οντως μου φαινεται ακυρο για το πασο) αλλα που και που ολο και καποιος χρειαζεται ενα οργανο... Στη τελικη, τι το θες αφου πεθανεις; Πιστευω οτι θα'πρεπε να'ταν "υποχρεωτικο" να σου παιρνουν τα οργανα σε τετοιες περιπτωσεις (ατυχημα)

Ισως να σε ρωτανε στη συγκεκριμενη περιπτωση που "εισαι μονος σου" και δεν εχεις καποιον πανω απο το κεφαλι σου (πχ τερμα θεουσα μανα που δε θελει να δωσεις τα οργανα σου γιατι δευτερα παρουσια, παρθενες στο παραδεισο, θα σου χαλασει το chi ή qi ή οπως το λενε)
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
linaki26
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2012 2:06 pm
Real Name: ....
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από linaki26 »

makari na mh sou tuxei pote alla an xaropaleuei to diko sou paidaki de nomizw oti tha s einai toso eukolo na peis 'ela mwre as travhksoume t kalwdio gia na parei ta organa tou kapoios mia wra arxutera'.. :?
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από papagalakos II »

Δεν είπε κανείς για μια ώρα αρχύτερα. Αλλά μετά το πέρας της ύστατης ώρας...
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

Διαφωνώ με την άποψή σου Yoda. Το αν είσαι δωρητής οργάνων ή όχι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να γράφεται στις ταυτότητές σου (φοιτητική, αστυνομική) και όχι απλά είναι επιθυμητό να γράφεται. Και αυτό γιατί, αν σου συμβεί κάτι θανατηφόρο, οι ιατροί πρέπει να ξέρουν αν ΕΣΥ θέλεις να δωρίσεις τα όργανά σου ή όχι. Μπορώ να σου αναφέρω άπειρα παραδείγματα με παιδιά 15-25 χρονών που πέθαναν (κυρίως σε τροχαία ατυχήματα) και οι θρησκόληπτοι γονείς τους απαγόρευσαν στους γιατρούς να χρησιμοποιήσουν τα όργανα των παιδιών τους για δωρεά, ενώ τα ίδια τα παιδιά κατά τη διάρκεια της ζωής τους ήθελαν να γίνουν δωρητές οργάνων όταν πεθάνουν.

Δεν μπορεί η κάθε θρησκόληπτη γιαγιά, μάνα, θεία να αποφασίζει για εσένα μετά θάνατον. Άσε που, σε τελική ανάλυση, είναι και λίγο νεκροφιλία να έχει πεθάνει κάποιος και εσύ να θες να κρατήσεις το πεθαμένο συκώτι του, γιατί αλλιώς «δε θα βρει ανάπαυση η ψυχούλα του».

Αν φοβάσαι ότι τα όργανά σου θα χρησιμοποιηθούν σε λαθρεμπόριο οργάνων, τότε κάτω από το «δωρητής οργάνων» βάλε ΟΧΙ. Πάντως, η πολιτεία ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζει αν ΕΣΥ θες να δώσεις τα όργανά σου μετά θάνατον ή όχι. Δεν είναι σωστό να αποφασίζουν οι συγγενείς σου για εσένα.
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από rontrigez »

Να πω και την δική μου σκέψη.

Σε μια χώρα όπου έχει γίνει αποτίμηση της Ακρόπολης, σε μια χώρα που όλα πουλιούνται και όλα αγοράζονται και μάλιστα με τον ποιο χυδαίο τρόπο, το θέμα δωρητής οργάνων, μου φέρνει στο νου εμπόριο οργάνων, το οποίο μπορεί κάλλιστα να το κάνει το ίδιο το κράτος με σχέδιο και οργάνωση.

Και ειδικά το θέμα με τις αλλεργίες είναι πολύ ύποπτο και εξηγούμαι:

Έστω οτι κάποιος έχει ένος είδους αλλεργία.

α)Σε περίτωση που δεν του έχει εκδηλωθεί προφανώς δεν την γράφει και συνεπώς είναι σαν να μην υφίσταται. Αν του συμβεί να βρίσκεται μεταξύ ζωής και θανατού δεν θα πεθάνει από την αλλεργία η οποία δεν του έχει εκδηλωθεί.

β) Σε περίπτωση που ξέρει οτι έχει αλλεργία σε κάτι σε ένα τροχαίο δεν θα βοηθήσει πουθενά. Δεν θα πεθάνει εκείνη την στιγμή λόγω της αλλεργίας του. [Συμπληρώστε εσείς τους λόγους θανάτου].

Σε τι εξυπηρετεί λοιπόν η αναγραφή. Συμφωνώ δηλαδή με τον γίοντα.

Εν κατακλείδι, προτείνω είτε κανένας να μην γράψει τίποτα, είτε να γράψει όλες τις αλλεργίες και όχι δωρητής.

Όποιος θέλει να γίνει δωρητής να το δηλώσει αυτοβούλως στον εθνικό οργανισμό, αν δεν έχει εμπιστοσύνη στους οικείους του. Δεν χρείαζεται να τον φακελώσουν σε μια φοιτητική ταυτότητα.
Άβαταρ μέλους
sakura
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2007 12:30 pm

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από sakura »

rontrigez έγραψε:
β) Σε περίπτωση που ξέρει οτι έχει αλλεργία σε κάτι σε ένα τροχαίο δεν θα βοηθήσει πουθενά. Δεν θα πεθάνει εκείνη την στιγμή λόγω της αλλεργίας του. [Συμπληρώστε εσείς τους λόγους θανάτου].

Σε τι εξυπηρετεί λοιπόν η αναγραφή. Συμφωνώ δηλαδή με τον γίοντα.
Ίσως να χρειάζεται για να μην του χορηγήσουν (οι του ΕΚΑΒ πχ.) οτιδήποτε στο οποίο είναι αλλεργικός.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από msl »

@Ιάσωνας: Ξέρουμε τι είναι η νεκροφιλία ή την πετάμε επειδή ακούγεται θεαματική λεξούλα;

Για να γίνει κάποιος δωρητής οργάνων πρέπει να είναι ακόμα .. ζωντανός! Με το που σταματάει η καρδιά, αχρηστεύεται και το όργανο και μέσα σε χρόνο dt και τα υπόλοιπα όργανα. Οπότε δεν είναι και τόσο παράλογο οι συγγενείς να μη θέλουν να δώσουν τέλος σε έναν οργανισμό που είναι ακόμα ζωντανός, ακόμα και αν δεν έχει σχεδόν καμία ελπίδα ή αν δεν αποκρίνεται με το περιβάλλον. Τώρα αν κάποιου η θρησκεία το απαγορεύει, όσοι είναι άπιστοι ή άκρως ανοιχτόμυαλοι ας μη μιλήσουν. Είναι μια κατάσταση που δε μπορούν να κατανοήσουν με την δική τους οπτική.

Όσο για το περί αλλεργιών, είναι παράλογο δηλαδή αν μπεις νοσοκομείο να ξέρουν αν είσαι αλλεργικός σε κάποιο φάρμακο; Ή αν φας κάτι και οριζοντιωθείς στο δρόμο και σε πιάσει κάποια κρίση, να μη ξέρουν ότι είναι αλλεργική;
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από semfetamine »

msl έγραψε:@Ιάσωνας: Ξέρουμε τι είναι η νεκροφιλία ή την πετάμε επειδή ακούγεται θεαματική λεξούλα;
...
XAXAXA όντως..

επίσης 2 απορίες, στις αλλεργίες πόσο κάφροι μπορούμε να γίνουμε? Φαντάζομαι όχι όσο θέλουμε ε? :e_biggrin: +1 στη δωρεά οργάνων, τα δικά μου όποιος τα γουστάρει εδώ είναι..
ARBEIT MACHT FREI
Άβαταρ μέλους
MakisH
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 3:42 pm
Real Name: MakisH
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από MakisH »

θέλω το μυαλό σου. Μου το κάνεις δώρο;
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από semfetamine »

MakisH έγραψε:θέλω το μυαλό σου. Μου το κάνεις δώρο;
θες και εσύ άπειρα δεκάρια ε? Διαβάζω αρκετά ρε.. δεν είμαι ιδιαίτερα έξυπνος, average φάση :e_geek:
ARBEIT MACHT FREI
Άβαταρ μέλους
MakisH
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 3:42 pm
Real Name: MakisH
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από MakisH »

Κρίμα...
Από παϊδάκια τι παίζει; :P

Πέρα από την πλάκα, νομίζω κι εγώ πως είναι κάπως τραβηγμένα τα σενάρια περί εμπορίου οργάνων, αν και όχι απίθανα. Πάντως δεν θα ένιωθα ιδιαίτερα άνετα να το διατυμπανίζω. Για τις αλλεργίες είμαι σαφέστατα υπέρ να γράφονται! Ειδικά όσοι έχουν βαριές αλλεργίες θα αισθανθούν λίγη περισσότερη ασφάλεια πιστεύω.
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από chArAls »

Παιδια σορρυ αλλα βρησκω την ολη συζητηση λιγο σουρεαλ...

Για αρχη μου δινει την εντυπωση το μετρο αυτό πως είναι (ισως τσαπατσουλικα) αντιγραφη μετρων από άλλες χωρες. Αμα καποιος το ξερει διαφορετικα ας με διορθωσει, αλλα νομιζω αντιστοιχες πληροφοριες αναγραφονται στα διπλωματα οδηγησης στις ΗΠΑ (οπου επισης αν δεν κανω λαθος δεν εχουν και κανονικες ταυτοτητες).Ή φορανε ένα βραχιολακι?

Τωρα στα επιχειρηματα όπως ειπε και η σακουρα δεν είναι το σημαντικο να αναγραφονται οι αλεργιες σου στο σαπουνι ή στις φακες, αλλα σε φαρμακα/χρηση αναισθησιας κτλ για τους τραυματιοφορεις ή τους γιατρους, που δεν μπορουν στον ταυλαρισμενο ασθενη να περιμενουν την μανα του να τους δωσει ιστορικο.

Οσο για την δωρεα οργανων.(μεγαλο θεμα*...)Γιατι εμπιστευεσαι ρε ροντριγκεζ τον εθνικο οργανισμο, ο οποιος θα ηταν ο οργανωτης της ολης προσπαθειας για υποστηριζομενο από το κρατος εμποριο οργανων και όχι τον γιατρο στα εκτακτα?Δηλαδη ο γιατρος θα δει τον τραυματια που είναι δωρητης,θα τον πνιξει με μαξιλαρι, οι γονεις/συγγενεις θα κανουν μοκο και μετα θα παρουν τα οργανα θα τα εξαφανισουν από το συστημα μεταμοσχευσεων και θα τα πουλησουν?

Τωρα για οσους νομιζουν ότι ανακαλυψαν τετοια κομπινα(μπορει να ειμαι εγω λαθος στην τελικη) σορρυ αλλα τι καθεστε?Γιατι ετσι μαλλον δεν παιρνετε ουτε εσεις σοβαρα τις ανησυχιες σας.Αμα πιστευετε κατι τετοιο πρεπει να ζητησετε να ακυρωθει η αυριανη απεργια και να γινει πορεια για το θεμα, να ζητησετε 10ετη καταληψη σε σχολες και να στοκαρετε καλασνικοφ και rpg για ενοπλο αγωνα.

*Εγω πιστευω πως πρεπει όταν ενηλικιωνομαστε να συμπληρωνουμε εγγραφα σχετικα με την επιλογη μας, για το εάν θελουμε να γινουμε δωρητες ή όχι και οποιος επιλεξει όχι δικαιωμα του, αλλα να μπαινει στον πατο των λιστων για μεταμοσχευση αν όχι να του απαγορευεται η ληψη οργανων γενικα.(παντως τα περι θεουσων δεν νομιζω πως ισχυουν η εκκλησια στο συγκεκριμενο θεμα είναι υπερ)

Στην τελικη νομιζω πως ολοι ειμαστε υπερ και αν δεν το εχουμε πει μεταξυ σοβαρου και αστειου στους δικους μας, σε περιπτωση που εχει αναφερθει το θεμα τυχαια, πως θα θελαμε να γινουμε δωρητες αμα μας συμβει κατι( πχ φαμε κανα εδρανο στο κεφαλι σε συνελευση :P ), σιγουρα το βλεπουμε θετικα, ή εστω αν όχι δεν τολμαμε να εκφραστουμε δημοσιως εναντια στη δωρεα οργανων.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”