10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Απάντηση
souvlakiman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2014 3:07 pm
Real Name: Γιαννης
Gender: Male

10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Δημοσίευση από souvlakiman »

Παιδια καλησπερα! Αυτη τη στιγμη ειμαι στο 2ο ετος στο Μαθηματικο Πατρων και εχω κανει 10% για ΣΕΜΦΕ. Θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποια αναγνωριση μαθηματων και σε ποιο ετος ειναι πιθανο να με βαλουν αμα ερθω στη σχολη. Τα μαθηματα που εχω περασει ειναι παρεμφερη με μαθηματα της ΣΕΜΦΕ συμφωνα με τον οδηγο σπουδων.Περασα και απο τη γραμματεια σας αλλα δεν μπορω να πω οτι με διαφωτισαν και πολυ :P Οποιος εχει εμπειρια με κατι αναλογο στο παρελθον plz να βοηθησει! :e_biggrin:
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: 10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Δημοσίευση από Chris »

Δεν νομίζω ότι θα σου αναγνωρίσουν τίποτα. Αλλά από τη στιγμή που ξέρεις τα μαθήματα δεν είναι και κάνα τρελλό λούκι να τα ξαναπεράσεις. Μην το βλέπεις ότι έχασες ένα χρόνο από τη ζωή σου δηλαδή. Άσε που έζησες και την ακραία φοιτητική ζωή της Πάτρας (γυνάικες, τζόγος, αλκοόλ ναρκωτικά κ.ο.κ.)
jouliaRS
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τρί Σεπ 21, 2010 3:52 pm
Real Name: joulia
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: 10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Δημοσίευση από jouliaRS »

υπάρχει ακόμη το 10%? δεν καταργηθηκε? :roll:
*Υπάρχουν δύο τρόποι για να λάμπεις: είτε να αντανακλάς το φως είτε να το δημιουργείς...
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: 10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Δημοσίευση από constant »

Είχε καταργηθεί και μετά ξανα-ίσχυσε κτλ κτλ... Και εγώ νομίζω ότι τυπικά δεν μπορεί να σου αναγνωριστεί κάποιο μάθημα. Αυτό που μπορείς να κάνεις και ίσως σε γλυτώσει από κάποια μαθήματα, είναι να πας να βρεις τους καθηγητές και να τους πεις "ιδού η ύλη που κάναμε στην Πάτρα, είναι αντίστοιχη με το δικό σας μάθημα, πήρα τον τάδε βαθμό, μπορούμε να κάνουμε κάτι για να μη χρειαστεί να το ξαναδώσω; "
Όσοι είναι συνεννοήσιμοι θα δεχτούν να σε περάσουν πιστεύω.
Οι υπόλοιποι θα σου πουν ότι αφού το ξέρεις το μάθημα δε θα σε πειράξει να το ξαναδώσεις και ότι αλλιώς
βαθμολογούν εκεί αλλιώς εδώ, άρα δε μπορούν να στο περάσουν. Δε χάνεις κάτι όμως, οπότε πήγαινε ρώτα! ;)
Drjekil
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Παρ Οκτ 11, 2013 4:26 pm
Real Name: Hyde

Re: 10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Δημοσίευση από Drjekil »

Chris έγραψε:Άσε που έζησες και την ακραία φοιτητική ζωή της Πάτρας (γυνάικες, τζόγος, αλκοόλ ναρκωτικά κ.ο.κ.)
Σιγα ρε αδερφε στην Πατρα ηταν το παιδι οχι στο las vegas :P η αληθεια παντως ειναι οτι αφου περασες τα μαθηματα μπορεις να παρακολουθεις μαθηματα μεγαλυτερου εξαμηνου και απλα να πας να δωσεις του πρωτου και να τα περασεις αφου τα ξερεις... Αλλα και το να μιλησεις με καθηγητες ειναι ευκολο και υπαρχουν καποιοι που μπορει να σε περασουν κατευθειαν!
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: 10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Δημοσίευση από jakob »

Φίλε ο νόμος λέει οτι πας στο πρώτο έτος με το δεκα τοις εκατό, είτε έχεις περάσει ολα τα μαθήματα της σχολής σου είτε κανένα. Επομένως πας κανονικά πρώτο έτος και απο εκει και πέρα αυτό που σου λένε και οι απο πάνω, δηλαδή επιμέρους πας στον καθηγητή της Ανάλυσης αν έχεις περάσει π.χ. Ανάλυση στη Πάτρα και του ζητάς να σε περάσει (δεν ξέρω πόσο πιθανό ή απίθανο είναι να το κάνει).
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
souvlakiman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2014 3:07 pm
Real Name: Γιαννης
Gender: Male

Re: 10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Δημοσίευση από souvlakiman »

ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις! πανω-κατω αυτα μου ειπαν και στη γραμματεια...να παρω τον οδηγο σπουδων και μια αναλυτικη βαθμολογια απο Πατρα και θα μ ελεγαν οι καθηγητες ποια αναγνωριζουν και ποια οχι..τωρα για την νομοθεσια που λεει ο φιλος jakob δεν γνωριζω κατι. Παντως θα ειναι κριμα να παει χαμενος τοσος κοπος γιατι οπως και να το κανουμε ειναι διαδικασια να ξαναδινεις μαθηματα!
Άβαταρ μέλους
Amelie Poulain
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 3:11 pm
Real Name: Kleines Näschen
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: 10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Δημοσίευση από Amelie Poulain »

Εγω φίλε souvlakiman θα σου πρότεινα να σκεφτείς πολύ καλά αν θες όντως να μπεις στη ΣΕΜΦΕ.
Αν οι λόγοι που σε οδηγούν στην Αθήνα είναι οικονομικοί, νομίζω πως το ΕΚΠΑ έχει μια χαρά τμήμα μαθηματικών και μάλιστα με τα μισά μαθήματα από εμάς.
Δεν ξέρω και με τι θέλεις να ασχοληθείς.
Υπάρχουν μαθήματα στη ΣΕΜΦΕ που δε διδάσκονται σε άλλα μαθηματικά τμήματα είναι η αλήθεια. Αλλά τίποτα που να μην μπορείς να το αναπληρώσεις με ένα μεταπτυχιακό και πόσο μάλλον ένα διδακτορικό. Το πιο σημαντικό είναι ότι για τους απόφοιτους σεμφίτες δεν υπάρχει συγκεκριμένη θέση στην παραγωγή (ειδικά στην Ελλάδα) που να μην την κάνει άλλος μαθηματικός, παρά μόνον ο Σεμφίτης (όπως πχ πολιτικός μηχανικός, τοπογράφος κτλ)
Για να πάρεις πτυχίο πρέπει να περάσεις αρκετές μηχανικές και φυσικές σε προχωρημένο επίπεδο και δεν ξέρω γιατί να περάσεις όλη αυτήν την ταλαιπωρία. Εκτός ίσως αν θες να ασχοληθείς με μηχανική που εκεί έχει νόημα να έρθεις μάλλον.
Καλή τύχη πάντως, θα τη χρειαστείς!
Εικόνα
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: 10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Δημοσίευση από jakob »

Πιθανώς ο άνθρωπος να μην πιάνει τα μόρια του Μαθηματικού στο ΕΚΠΑ, υποθέτω γι' αυτό μπήκε και Μαθηματικό Πάτρας, σωστά ;
Φίλε μη μασάς, εδω είσαι, απλά θα έρθεις στο πρώτο έτος, σα να έδινες τώρα Πανελλήνιες.
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
Άβαταρ μέλους
Amelie Poulain
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 3:11 pm
Real Name: Kleines Näschen
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: 10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Δημοσίευση από Amelie Poulain »

Πιθανόν να έχεις δίκιο, αλλά για ΣΕΜΦΕ θέλει πολλά μόρια πιο πάνω από Πάτρας ούτως ή άλλως. Εγώ ήθελα απλά να τον ενημερώσω για κάποια θέματα που ίσως δεν τα γνωρίζει.
Εικόνα
souvlakiman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2014 3:07 pm
Real Name: Γιαννης
Gender: Male

Re: 10% ΣΕΜΦΕ απο Μαθηματικο βοηθεια!!

Δημοσίευση από souvlakiman »

η αληθεια ειναι οτι για 300 μορια ειχα χασει το ΕΚΠΑ οποτε λογω μοριων πηγα στην Πατρα.Θελω να ασχοληθω με οικονομικα υστερα απο τη σχολη οποτε και οι 2 σχολες μου προσφερουν παρομοιες ευκαιριες γι αυτο (αναλογισμος,risk management κλπ).Ελπιζω να μην πεφτω εξω σ αυτο! :p απο εκει και περα εχω αποκλιση 200 μοριων απο την περσινη βαση του 10% οποτε ειναι αρκετα πιθανο να ερθω στη σχολη...Οι λογοι ειναι κυριως οικονομικοι γιατι δεν θελω να επιβαρυνω τους δικους μου.Τωρα η φιλη Amelie μου φαινεται οτι πιο πολυ μαλλον με αποθαρρυνει απο το να ερθω τρομαζοντας με με τις ''προχωρημενες μηχανικες και φυσικες''... σε συναφη σχολη ειμαι και πιστευω οτι γνωριζω πανω-κατω τη δυσκολια του αντικειμενου... ευχαριστω για την ενημερωση παντως!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”