Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Απάντηση
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από DeXteR »

Στο site της γραμματείας αναρτήθηκε το νέο πρόγραμμα σπουδών της σέμφε ( πλήρες με αναλυτικές μεταβατικές διατάξεις) με αρκετές αλλαγές σε όλα τα εξάμηνα.
Διαβάστε το για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως του χρόνου :e_confused: .
Συνημμένα
neo programma spoudon semfe 09.zip
(243.79 KiB) Μεταφορτώθηκε 1602 φορές
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από Hengeo »

[πανικός]Έπαθα ένα ψιλοσόκ με αυτό που είδα, έχουν αλλάξει πάνω από τα μισά μαθήματα (για να είμαι ειλικρινής, δεν καταλαβαίνω τη λογική με την οποία γίνονται τόσες μαζεμένες αλλαγές μονομιάς, αλλά είναι άλλο θέμα αυτό). Διάβασα τις μεταβατικές διατάξεις, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη για κάποια πράγματα. Έχουν προστεθεί κάποια καινούργια μαθήματα κορμού π.χ. Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης, και επίσης κάποια αφαιρέθηκαν π.χ. Εργαστηριακή φυσική ΙΙ, τι ισχύει για εμάς τους παλιούς σε αυτά; Επίσης, βλέπω ότι αρκετά υποχρεωτικά κατευθύνσεων έγιναν επιλογής, και αντίστροφα. Αν κατάλαβα καλά, ισχύει και για εμάς τους παλιούς αυτή η αλλαγή;[/πανικός]
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από apolski »

Το καινουργιο μαθημα Πιθανοτητες του 5ο εξαμηνο Μαθ. Εφ. θα ειναι το ιδιο με αυτο που ειχαμε στο 3ο? Επισης, τα μαθηματα ελευθερης επιλογης (συνολικα "8") πως και ποτε τα επιλεγουμε? :e_confused:
Άβαταρ μέλους
Full Metal Alchemist
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 849225054
Τοποθεσία: Quantum Spacetime
Επικοινωνία:

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από Full Metal Alchemist »

Poly megales allages. oi spoudastes megalyterwn eksaminwn tha sinexisoun sto neo programma diladi? Kainurgia mathimata opws to sxedio sto 1o eksamino tha ginun mono se osous mpoun apo tou xronou? An ena meros twn spoudwn ginein simfwna me to palio programma kai to ypoloipo me to neo tote mperdeuontai (ligo) ta pramata... :?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Full Metal Alchemist την Παρ Μαρ 20, 2009 5:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
People cannot gain anything without sacrificing something. You must present something of equal value to gain something. That is the principle of equivalent trade in alchemy. We believed that was the truth of the world when we were young...
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από otinanai »

apolski έγραψε:Το καινουργιο μαθημα Πιθανοτητες του 5ο εξαμηνο Μαθ. Εφ. θα ειναι το ιδιο με αυτο που ειχαμε στο 3ο? Επισης, τα μαθηματα ελευθερης επιλογης (συνολικα "8") πως και ποτε τα επιλεγουμε? :e_confused:
Αν μπεις σε ενα μαθημα που νομιζω το λενε Εφαρμοσμενη Στατιστικη θα δεις οτι περιλαμβανει ενα κεφαλαιο που πανω κατω ειναι ολη η υλη των πιθανοτητων (που σημερα ειναι στο 3ο εξαμηνο) +βεβαια και ολη την στατιστικη του 4ου εξαμηνου..
Οποτε φανταζομαι οι καινουριες "πιθανοτητες" στο 5ο εξαμηνο ειναι πιο προχωρημενες..

ΥΓ: βαριεμαι να το αναπτυξω αλλα ειναι προφανες οτι εχω και εγω ολα τα ερωτηματα που αναφερθηκαν και αλλα τοσα..
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από Artemoila »

Προσωπικες παρατηρησεις κ σχολια: Eργαστηριακη Ι και ΙΙ απο οτι καταλαβα συγχωνευτηκαν...Η μηχανικη ΙΙ εσπασε κ αυτη κ πηγε μερος της στην ΙΙΙ με παραλληλο εμπλουτισμο της υλης κ η σημερικη μηχανικη ΙΙΙ εγινε ΙV. Επισης η πληροφορικη 2 αναβαθμιστηκε ή απλα δεν τα θυμαμαι?:P Θερμοδυναμικη στο τριτο? Αυτη δεν ηταν καπου πιο μετα; Εμεις θα το κανουμε; Με τα μαθηματα επιλογης του δευτερου τριτου κ τεταρτου εξαμηνου που τωρα γιναν τουρλου τουρλου τι γινεται;Τι παει να πει "γενικη εξεταστικη ρυθμιση"; Τι ωραια που εχει εμβιομηχανικες!!!!! OYIIIIIIIII!!!! Αυτα.
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από DeXteR »

@ Artemoila
Η γενική εξεταστική ρύθμιση αναφέρει ότι :
Όλα τα μαθήματα του παλαιού προγράμματος που δεν υπάρχουν στο νέο πρόγραμμα σπουδών θα εξακολουθούν να εξετάζονται επί 2 ακαδημαϊκά έτη
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από lunatic »

Εγω παντως βλεπω σημαντικη βελτιωση στην κατευθυνση του μαθηματικου...Αντιθετως στην κατευθυνση του φυσικου μετρια πραγματα...
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
thangus
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2007 11:59 am
Real Name: Θανος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: π.φαληρο

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από thangus »

πολυ μεγαλες αλαγες.Απο που να ξεκινησω και που να τελιωσω οτι εμεις του φυσικου θα κανουμε σε ενα εξαμηνο ηλεκτρο 2 και κβαντο 2,που καταργηται η εργαστηριακη 2(δεν με χαλαει και τοσο επειδη την χρωσταω :lol: ),η που εχουν ανακατευτει τα μαθηματα και θα ξεκιναμε εξαμηνα με περασμενα μαθηματα και θα μας προκυπτουν σε αλλα ξαφνικα χρωστουμενα.το προγραμμα θα μπει σε εφαρμογη απο το επομενο ακαδημαικο ετος?
"Imagination is more important than knowledge." Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από NickNafplio »

Δεν ξερω για τα υπολοιπα, αλλα μου φαινεται πολυ καλο που αποκτησαμε Τοπολογια (Αλγεβρικη??), περισσοτερη ανωτερη Αλγεβρα και Θεματα Αλγεβρας. Απο την αλλη δεν βλεπω πουθενα Κυρτη Αναλυση...

Κατι ακομα... δεν πηγα να δωσω Μικροοικονομικη. Τωρα που τη θεση της πηραν οι Γεωμετρικες Τεχνικες εχω απαλαγει απο αυτην?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος timos_m την Σάβ Μαρ 21, 2009 1:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Double post
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από apolski »

Μακάρι γιατι κι εγω την χρωστάω...
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από DeXteR »

Η Μικροοικονομία πήγε στο 4ο εξάμηνο ,ως κατ' επιλογήν υποχρεωτικό , υπό το νέο όνομα Οικονομική Ανάλυση Ι (Μικροοικονομία)
Άβαταρ μέλους
dj manos
Banned
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 12:57 pm
Real Name: Μάνος
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από dj manos »

Η μικροοικονομία μπήκε ως μάθημα επιλογής σε κάποιο μεγαλύτερο εξάμηνο...(Δεν θυμάμαι ποιο!)

Η εργαστηριακή ΙΙ ΔΕΝ καταργείται ρε παιδιά.Δείτε λίγο καλύτερα το πρόγραμμα,μην διαδίδετε ανακρίβειες.Απλά έγινε μάθημα κατεύθυνσης...

Γενικές παρατηρήσεις:

Το πρόγραμμα το έκαναν χάλια.Τί δουλειά έχουν τα Οικονομικά μαθήματα στην κατεύθυνση Φυσικού;;ΟΕΟ;Εμένα μου αρέσουν τα Οικονομικά αλλά ξέρω πολλούς από το Φυσικό που ΔΕΝ τους αρέσουν.Αν ήθελαν,μπορούσαν να τα βάλουν ΚΑΙ στις 2 κατευθύνσεις αλλά όχι να τα ΒΓΑΛΟΥΝ από το Μαθηματικό και να τα φέρουν στο Φυσικό...Απαράδεκτη επιλογή!

Επίσης,εντάξει κύριοι μηχανικοί...Το εμπεδώσαμε πλήρως & τελεσίδικα...Έχετε κόμπλεξ κατωτερότητας!!Είναι ανάγκη να μας το επιβεβαιώνετε κάθε λεπτό και κάθε στιγμή;;Εγώ που είμαι Πυρηνικός Φυσικός τί δουλειά έχω να μαθαίνω Ρευστομηχανική ή Επιστήμη των Υλικών στην κατεύθυνση Φυσικού και μάλιστα ως υποχρεωτικά;;;Απαράδεκτο Νο2!!

Το μόνο καλό στην όλη υπόθεση είναι η εισαγωγή μαθημάτων όπως "Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης" & "Εισαγωγή στην εμβιομηχανική"...

Τώρα,αν γίνει καμιά πατάτα του τύπου "οι παλιοί συνεχίζουν με το παλιό πρόγραμμα και οι νέοι με το νέο" θα πέσει πολύ γέλιο τότε!!
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από kostas213 »

Το ότι ξαφνικά θα βρεθούμε όλοι μας με νέα χρωστούμενα μαθήματα είναι λίγο τραγικό. Ειδικά λόγω των μετακινήσεων επιλογής σε υποχρεωτικά κατεύθυνσης ή ροής (π.χ. στη ροή Εφαρμοσμένης Ανάλυσης έχουμε πολλές αλλαγές). Κάτι μου λέει ότι με όλες αυτές τις αλλαγές θα δούμε και ανακατατάξεις στον αριθμό των φοιτητών - σε αυτήν την εξεταστική - που θα δώσουν διάφορα μαθήματα (κυρίως στα υποχρεωτικά που γίνονται επιλογής).
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών 2009-2010

Δημοσίευση από Hengeo »

dj manos έγραψε:Η εργαστηριακή ΙΙ ΔΕΝ καταργείται ρε παιδιά.Δείτε λίγο καλύτερα το πρόγραμμα,μην διαδίδετε ανακρίβειες.Απλά έγινε μάθημα κατεύθυνσης...
Δεν διέδωσα ανακρίβεια, απλώς δεν έγραψα αναλυτικά αυτό που ήθελα να πω, μιλούσα για τον κορμό μόνο. Για όσους είναι κατεύθυνση μαθηματικού ουσιαστικά αφαιρέθηκε, και από ότι βλέπω, για τους φυσικούς αφαιρέθηκε η ΙΙΙ :e_wink:
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”