Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

obelokix
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 4:11 pm
Real Name: mh s noiazei
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από obelokix »

ΣΝΚ συγγνώμη αλλά τα έχεις κάνει μύλο...Για σένα ατομικό συμφέρον γίνεται αμέσως το δικαίωμα ενός ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ φοιτητή να ψηφίσει υπερ ανοιχτής σχολής?Με το συμπαθειο δηλαδη αλλα έλεος..Ότι δηλαδή είναι αντίθετο απ το πλαίσιο των ΕΑΑΚ και της κατάληψης είναι αντιδημοκρατικό και αυτοι που το υποστηρίζουν είναι ανενεργοί πολίτες?
Και κάτι άλλο εφόσον υποστηρίζεις τη δημοκρατία και το διάλογο..Ακόμη και ΕΑΑΚΙΤΗΣ(η και γω δεν ξερω που ανηκε) να ήταν ο αλήτης που πέταξε τα αυγά,οι ίδιοι ΕΑΑΚΙΤΕΣ(αν σέβονταν στο ελάχιστο αυτά ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΡΕΣΒΕΥΟΥΝ) είχαν την υποχρέωση να τον πετάξουν με τις κλωτσιές εξω..Επίσης να ντρέπεσαι που ΔΕΝ ντρέπεσαι για το γεγονός ότι οι παρατάξεις απ τη μία ζητουν να γίνονται σε ήπιο κλίμα οι Γ.Σ αλλά μόλις ξεκινήσουν φέρονται σαν 2χρονα αφανίζοντας κάθε ελπίδα για συνεννόηση ΚΑΙ ΟΧΙ για καποιο πλαίσιο που κατεβάζουν ανεξάρτητοι φοιτητές της ΣΕΜΦΕ..
Οι κανόνες φίλε μου της δημοκρατίας δεν σου λένε να φέρεσαι να ζώο σε μια συνέλευση..Αν δεν συμφωνείς περιμέμενεις τη σειρά σου να αντικρούσεις τα επιχειρήματα του άλλου κι ας μη σ αρέσει η φάτσα του..Αλλα δυστυχώς βλέπεις τι κάνει η έλλειψη παιδείας και η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ..
ΣΝΚ
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 22, 2013 12:12 pm
Real Name: ΣΝΚ

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από ΣΝΚ »

Μάλλον έχεις εσύ κάνει μύλο αυτά που έγραψα, ξαναδιάβασέ τα και αναθεώρησε. Δε σχολίασα το ευλεθερο πλαίσιο, ούτε κάποιο άλλο πλάισιο. Ξαναγύρνα πισω και θα βρεις απάντηση και για όλα τα έκτροπα. Μη μου πουν πως επαναλλαμβάνομαι και επαναπροωθώ τα ποστ μου.
Α και επειδή έπιασα μια υποψία σου πως ανήκω σε πολιτικό χώρο, δηλώνω άλλη μια φορά πως και γω "ανεξάρτητος" είμαι... Η αλλιώς πολίτης ελεύθερος...

Ξερεις τι θα προσπαθήσω να στα αλέσω για να τα καταλάβεις.

Ατομικό συμφέρον γίνεται το δικαίωμα του φοιτητή στην ψήφο, όταν δεν δέχεται να ακούσει κανέναν άλλο και σκάει τελευταία στιγμή στην ΓΣ για να ψηφίσει. Εαν η δημοκρατία δεχόταν τέτοιες πρακτικές, τότε θα έπρεπε να καταργήσουμε τις ομιλίες και τις τοποθετήσεις στην ΓΣ και από τις 12:30 να προχωρούμε σε ψηφοφορία αμέσως.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΣΝΚ την Τετ Νοέμ 27, 2013 4:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από chArAls »

Ο,τι και να σου καναν και εσενα και στη ΔΑΠ δεν αλλαζει το γεγονος πως εισαι δαπιτης.Στις σχολες που ειστε εσεις δυνατοι, κανετε τα ιδια και χειροτερα.Οποιος διαφωνει με αυτες τις ενεργειες, δεν νοιαζεται για την προσπαθεια καταστολης του ιερου αγωνα της δαπ, αλλα για τις επεκτασεις μιας τετοιας ενεργειας.Οχι για να μην βγεις και απο πανω...

Να ρωτησω και εγω κατι για το θεμα. Ας αφησουμε για λιγο το αν ειναι σωστες οι πραξεις στην ακρη. Ας ασχοληθουμε με το που εγιναν.Στην γενικη συνελευση.Χμμμμμ.Αποφασισε καπου η γενικη συνελευση ή ειναι στο καταστατικο του συλλογου μας, πως οι σφαλιαριτσες κτλ ειναι fair play? Οχι γιατι αν περιμενουμε στη συνελευση να μας πει ο παπαγαλακος τι ειναι δεκτο και τι οχι και οχι οι ιδιες οι αποφασεις της τοτε χεσε μεσα.
Εικόνα
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από Manthos »

Για εκείνους που έχουν "κολήσει" στις λίγες, υπερβολικά γενικόλογες και, ως εκ τούτου, ανίκανες να περιγράψουν ικανοποιητικά τη πραγματικότητα αρχές που όλοι διδασκόμαστε ως ΝΗΠΙΑ("η αλήθεια στη μέση", "μη κάνεις στον άλλο αυτό που δε θέλεις να σου κάνει" κτλ.) και δεν έχουν κατ'ουσίαν εξελίξει τη σκέψη τους καθόλου τα τελευταία 15-20 χρόνια, παραθέτω το επόμενο βίντεο. Αν και οι όψιμοι "αντιφασίστες" συνομιλητές δεν αφήνουν, επειδή τους πνίγει η απέχθειά τους για το φασισμό, τον Κατρούγκαλο να ολοκληρώσει τις προτάσεις του, εντούτοις, αν κάποιος συνθέσει τα αποσπάσματα που καταφέρνει να διατυπώσει θα ωφεληθεί νομίζω από την "αποκάλυψη" πως ο κόσμος δεν είναι μονοδιάστατος.

[youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5Upn3zIA7Qk[/youtube][/youtube]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manthos την Τετ Νοέμ 27, 2013 5:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
obelokix
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 4:11 pm
Real Name: mh s noiazei
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από obelokix »

Από που κατάλαβες ότι σε είπα παραταξιακό....?τέλος παντων δεν σε είπα...Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι όλοι μας πρέπει να ακούμε τις τοποθετήσεις στις Γ.Σ.Σεβασμός δεν είναι μόνο να μην διακόπτεις αλλά και να ακούς και να επεξεργάζεσαι αυτά που έχει να σου πει ο άλλος..Στο μπάχαλο που ζούμε όμως προσωπικά δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που δεν θέλει να ακούσει τις κασέτες που βάζουν οι παρατάξεις απ τις 12 30 μέχρι το βράδυ..Αυτή την απαξίωση που δείχνουν πολλοί από εμάς για τη Γ.Σ την έχουν προκαλέσει οι παρατάξεις και μόνο...Απαίδευτα Παιδάκια που δεν είναι πρόθυμα να ακούσουν την άποψη μας για το οτιδήποτε μόνο ακολουθούν σαν υπνωτισμένοι μια πολιτική γραμμή χωρίς να τους ενδιαφέρει για σένα η για μένα..
Αντί να ακούγονται παιδιά που γράφουν σωστά και λογικά πράγματα στο forum ακούγεται ο κάθε πικραμένος παραταξιακός που ανάθεμα αν καταλαβαίνει τι λέει..Και αν τελικά ένα τετοιο παιδί κατέβει να μιλήσει γιουχάρεται η κλασικα τον γράφουν όλοι στα....
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από Katsarola »

Manthos έγραψε:[youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5Upn3zIA7Qk[/youtube]

Ωραιος ο Κατρουγκαλος. Btw, ο Ζουγανελης τι φαση;
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
jimmy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 12:06 pm
Real Name: Chuck

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από jimmy »

papagalakos II έγραψε:
papagalakos II έγραψε:
jimmy έγραψε:
Γενικά υπάρχουν τόσοι λόγοι που θα έπρεπε να τους πετάμε αυγά όποτε τους βλέπουμε αλλά δεν λέω γι αυτό.

Γιατί όταν κάποιος σε καταγγέλλει συστηματικά από "ύποπτο" και υποκινούμενο από "σκοτεινά κέντρα" μέχρι πράκτορα της CIA και του ιμπεριαλισμού την ώρα που ο ίδιος ξελασπώνει την δεξιά με διάφορους τρόπους τότε είναι για αυγά.

λυπάμαι αλλά αυτό δεν είναι απάντηση. τέτοιες τοποθετήσεις θεωρώ πως είναι σημάδι υποανάπτυκτου και απολίτιστου ανθρώπου. οπότε ελπίζω απλά να τρολλάρεις
Δηλαδή κατ εσέ ποια θα ήταν απάντηση; Επειδή μου την σπάνε οι φάτσες τους; Έχω μια αμυδρή υποψία πως το σχόλιο σου θα ήταν το ίδιο και το είχες ετοιμάσει ανεξάρτητα απ' την απάντηση που θα έδινα.

Πάντως θεωρώ ότι το να ρίξεις αυγά σε κάποιον συκοφάντη που οι πράξεις του έρχονται σε αντίθεση με τα λόγια του είναι κάτι αποδεκτό. Επιφυλάσσομαι για τη συνέχεια, μερικές αράδες παρακάτω.

όχι. θα περίμενα να μου εξηγήσεις τους λόγους με στοιχεία, με επιχείρήματα. διαφωνώ με την ρίψη αυγών, αλλά δέχομαι οτι μπορεί κάποιος άλλως να έχει άλλη ΄άποψη, να το θεωρεί σωστό ή και αναγκαίο. Αυτά που λές όμως στερούνται λογικής. Είναι σαν να απολογείται ο φονιάς που έχει κρεμάσει κάποιον και να λέει πως ήταν σε αυτοάμυνα.

Φιλικά, και χωρίς να θέλω να ξεκινήσω κάποια προσωπική αντιπαράθεση.
καθαρούς ουρανούς και καθαρές συνειδήσεις
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από Jheremias »

ΣΝΚ έγραψε:Λυπάμαι φίλε μου Νίκο αλλά δεν έχεις καταλάβει τι συμβαίνει μάλλον γιατί είσαι εξωτερικό. Αντιπαρέρχομαι τον ορισμό της δημοκρατίας σου γιατί τον έγραψα παραπάνω και αυτό που περιγράφεις είναι ο ορισμός της οχλαγωγίας, όταν δηλαδη κυβερνά το ιδιωτικό συμφέρον.
Μάλλον έτσι θα είναι όπως τα λες.

Μάλλον επειδή είμαι στο εξωτερικό έχω χάσει τους ορισμούς :o :e_geek:

Καλή συνέχεια,
Νίκος
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
Άβαταρ μέλους
SilverAuditore
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 12:35 pm
Real Name: Αφροδίτη
Gender: Female

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από SilverAuditore »

Jheremias έγραψε:
ΣΝΚ έγραψε:Λυπάμαι φίλε μου Νίκο αλλά δεν έχεις καταλάβει τι συμβαίνει μάλλον γιατί είσαι εξωτερικό. Αντιπαρέρχομαι τον ορισμό της δημοκρατίας σου γιατί τον έγραψα παραπάνω και αυτό που περιγράφεις είναι ο ορισμός της οχλαγωγίας, όταν δηλαδη κυβερνά το ιδιωτικό συμφέρον.
Μάλλον έτσι θα είναι όπως τα λες.

Μάλλον επειδή είμαι στο εξωτερικό έχω χάσει τους ορισμούς :o :e_geek:

Καλή συνέχεια,
Νίκος
much sarcasm. such style
Don't lose your grip on the dreams of the past, you must fight just to keep them alive!!
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από Manthos »

Katsarola έγραψε:
Manthos έγραψε:[youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5Upn3zIA7Qk[/youtube]

Ωραιος ο Κατρουγκαλος. Btw, ο Ζουγανελης τι φαση;
Υπάρχει ολόκληρη η εκπομπή εδώ:
http://www.megatv.com/anatropi/default. ... d=32158681
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από papagalakos II »

jimmy έγραψε:όχι. θα περίμενα να μου εξηγήσεις τους λόγους με στοιχεία, με επιχείρήματα. διαφωνώ με την ρίψη αυγών, αλλά δέχομαι οτι μπορεί κάποιος άλλως να έχει άλλη ΄άποψη, να το θεωρεί σωστό ή και αναγκαίο. Αυτά που λές όμως στερούνται λογικής. Είναι σαν να απολογείται ο φονιάς που έχει κρεμάσει κάποιον και να λέει πως ήταν σε αυτοάμυνα.

Φιλικά, και χωρίς να θέλω να ξεκινήσω κάποια προσωπική αντιπαράθεση.
Αν και πραγματικά το θεωρώ λάθος να συνεχίζεται αυτή η συζήτηση ή έστω αν συνεχιστεί αυτό θα έπρεπε να γίνει σε άλλο topic ωστόσο δεν μ' αρέσει να μένουν πράγματα αναπάντητα.

Σου είπα δύο πράγματα. Ότι θα έπρεπε να τους πετάμε αυγά όποτε τους βλέπουμε και δεύτερον ότι θα έπρεπε να τους πετάξουν αυγά σε αυτή την συνέλευση.

Για το πρώτο μπορώ να σου πω κάποια πράγματα αλλά όπως σε όλα τα ζητήματα έτσι και σε αυτό καλό είναι να το ψάξεις μόνος σου. Ενδεικτικά πάντως έτσι κάποιες απ' τις κατάπτυστες κομβικές αποφάσεις του ΚΚΕ:

• Το 1973 στην περίφημη Πανσπουδαστική 8 δημοσιεύει ένα άρθρο που λέει πως για την κατάληψη στο Πολυτεχνείο ευθύνονται 300 προβοκάτορες υποκεινούμενοι απ' την CIA

• Το 1979 η ΚΝΕ επεμβαίνει στο Χημείο και εκκενώνει στη θέση των ΜΑΤ την σχολή ξυλοκοπώντας άγρια τους καταληψίες.

• Το 1989 ή αλλιώς το βρώμικο '89 προχωρά σε συγκυβέρνηση με την Νέα Δημοκρατία.

• Το 1995 στις συγκρούσεις έξω απ' το Πολυτεχνείο παραδίδει αναρχικούς στην αστυνομία την ώρα που αυτή παραβίαζε το άσυλο.

• Το 2008 κατά την εξέγερση του Δεκέμβρη καταγγέλλει τις κινητοποιήσεις ως υποκινούμενες από "ξένα κέντρα" ενώ ανοίγει τις σχολές μαζί με την ΔΑΠ. Η εφημερίδα «Αυριανή» κυκλοφορεί με πρωτοσέλιδο: "Να αναλάβουν οι πολίτες ή το ΚΚΕ" το οποίο δέχεται τα συγχαρητήρια του φασιστικού ΛΑΟΣ για την στάση του.
Ο Ριζοσπάστης μάλιστα κυκλοφορεί με άρθρο που βγάζει λάδι τον δολοφόνο Κορκονέα με τον τίτλο: "Ένα χριστουγεννιάτικο διήγημα".

• Το 2011 αξέχαστες εικόνες με αλυσίδες του ΚΚΕ και της ΚΝΕ να έχουν την πλάτη στην Βουλή και τα ΜΑΤ και να την περιφρουρούν. Σε μερικές απεικονίζονται και συμφοιτητές μας. Αυτή η κίνηση του ΚΚΕ οδήγησε στις συγκρούσεις στην πλατεία Συντάγματος.

Να σημειωθεί πως η περιφρούρηση της Βουλής τον Οκτώβρη του 2011 ήταν το αποκορύφωμα μιας στάσης αποχαύνωσης του αγώνα αφού από την 5η Μάη μέχρι σήμερα πρακτικά δεν έχει κάνει τίποτα.

Ταυτόχρονα όλα αυτά τα χρόνια το ΚΚΕ εκμεταλλευόμενο αγώνες που το ίδιο έχει προδώσει και με την καπηλεία της σφραγίδας που έτυχε και έχει φτάσει σε αυτά τα χέρια όχι απλώς εξακολουθεί να τοποθετείται στον χώρο της αριστεράς αλλά του κομμουνιστικού μπλοκ. Διακηρύσσοντας μάλιστα πως είναι το μοναδικό κόμμα κομμουνιστών καθώς και το μοναδικό κόμμα που εξυπηρετεί τα συμφέροντα του λαού.
Δεν παραλείπει φυσικά όλα αυτά τα χρόνια να καταγγέλλει όποιον δεν το ακολουθεί, όποιον το εκθέτει αναδεικνύοντας με τη δράση του την απραξία του ΚΚΕ και φυσικά όλους εμάς ως "πράκτορες", "προβοκάτορες" και "υποστηρικτές των μονοπωλίων".

Αυτά απ' το 1973 και μετά, δηλαδή στη μεταπολίτευση. Γενικά έχουμε πολλά περισσότερα να πούμε τόσο για πριν τη χούντα όσο και κατά τη διάρκεια της δικτατορίας.

Τώρα για το δεύτερο μέρος, για την συγκεκριμένη συνέλευση, απ' όσα έμαθα η ΚΝΕ κατέβασε πλαίσιο ανοιχτής σχολής. Φυσικά εδώ θα πει κάποιος ότι δεν είναι δικαίωμα του να κατεβάζει ό,τι πλαίσιο θέλει; Φυσικά. Αλλά μετά όμως (ή και την ίδια στιγμή, είναι αρκετά ξεδιάντροποι) μην μας κουνάει το δάχτυλο προσπαθώντας να αποδείξει ότι αυτή η στάση βοηθάει τον αγώνα που γίνεται.

Μην σου κάνει εντύπωση αν στην επόμενη συνέλευση η ΔΑΠ ψηφίσει ΚΝΕ. Έχει γίνει και θα ξαναγίνει. Στην επόμενη συνέλευση, στην μεθεπόμενη, όποτε χρειαστεί. Αυτός είναι ο ρόλος που έχει επιλέξει και ακολουθεί το ΚΚΕ. Ένας αριστερός ψάλτης με πιστοποιητικό μια κλεμμένη σφραγίδα που ξελασπώνει την Νέα Δημοκρατία.

Υ.Γ.

Πότε εν τέλει το ΚΚΕ στήριξε οποιαδήποτε κίνηση που στόχευε πραγματικά στην αποσταθεροποίηση του συστήματος; Ας απαντηθεί απλώς αυτό το ερώτημα. Όχι με βερμπαλισμούς και κορόνες. Με μια απλή αναφορά σε μια τέτοια κίνηση.
Ποτέ.
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από rontrigez »

Χαχα ο πασοκοσυριζαιος ξαναχτυπά. Λάσπη λάσπη βγαλμένη από τα αστικά επιτελεία και εφημερίδες τύπου ελευθεροτυπία. Δε πα να κυνηγήσεις κάνα νεοδημοκρατη μαζί με τους συντρόφους σου στο ΠΑΣΟΚ.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από papagalakos II »

Τι σου 'λεγα;
Άβαταρ μέλους
_VooDoo Chile*
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Οκτ 24, 2008 10:34 am
Real Name: Νο Νame
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: ...Όπου γης πατρίς..!

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από _VooDoo Chile* »

Περα απ τα αυγα ,τη σφαλιαρα, το δαπιτη και τον καθε ανοιχτοσχολακια-παρτακια-σωτηρα της 3βαθμιας, εγω την ειδα αλλιως...Οτι και να γινει εγω θα τελειώσω τη σχολη που μπηκα, η οποια θα ειναι οπως ακριβως οταν μπηκα (ή και καλυτερη αν γινεται), γιατι δε προσπαθησα,διαβασα,θυσιασα,παρακολουθησα και εξεταστηκα για κατι λιγοτερο απ αυτο που γνωρισα... κ επειδη και εγω παρτακιας ειμαι, απ την αλλη πλευρα ομως, ΚΑΤΑΛΗΨΗ,ΚΑΤΑΛΗΨΗ και παλι ΚΑΤΑΛΗΨΗ...η μονη υπονομευση του πολυτεχνειου και της σεμφε ειναι ανοιχτη σχολη σ αυτη τη συγκυρια. Δε χρειαζεται τελικα να κοιταξεις τους αλλους, απλα το συμφερον σου και τελικα σε συμφερει (και σενα!)περισσοτερο να μεινει το εμπ οπως ηταν, παρα να κανω/εις μαθημα στο λειψανο του..Εδω που φτασαμε ας ειμαστε λιγο παραπανω αξιοπρεπεις,τουλαχιστον με τους εαυτους μας.
Schrodinger's cat
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 29, 2013 7:37 pm
Real Name: V
Gender: Female

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από Schrodinger's cat »

Ρε παιδιά, πάντως, πέρα από όλα τα ευτράπελα της χθεσινής συνέλευσης (τα οποία δε θα κάτσω να τα σχολιάσω κρυμμένη πίσω από την ανωνυμία του forum) εγώ παρατήρησα και κάτι θετικό... Προσέξατε -όσοι είχατε έρθει- πόσο πολιτισμένα έγιναν οι ερωτήσεις/απαντήσεις μετά την παρουσίαση του ανεξάρτητου πλαισίου? Χωρίς να ασχοληθούμε με το ποιος είχε δίκιο και ποιος άδικο, πραγματικά αξίζει να σταθούμε στο γεγονός πως για είκοσι λεπτά έγινε ΔΙΑΛΟΓΟΣ μέσα στο γενικό μπάχαλο, στηρίχθηκαν επιχειρήματα, υπήρξε σεβασμός από τη μια πλευρά στην άλλη και γενικά παρόλο που οι μεν στήριζαν ανοιχτή σχολή και οι δε κλειστή, μπόρεσαν να μιλήσουν μεταξύ τους πολιτισμένα και επί της ουσίας για αυτό που γίνεται γύρω μας και μας αφορά όλους... Και ρωτάω εγώ -η άσχετη η πρωτοετής- γιατί να μη διέπεται ολόκληρη η διαδικασία της συνέλευσης από αυτό το κλίμα? Στην τελική, υποτίθεται πως το ανώτατο όργανο λήψης συλλογικών αποφάσεων (a.k.a η Γ.Σ) αντανακλά την παιδεία και τη σοβαρότητα όλων μας. Ελάτε λίγο να μαζευτούμε, να ηρεμήσουμε και να φροντίσουμε η επόμενη συνέλευση να βασιστεί στη λογική, το διάλογο και την παράθεση τεκμηριωμένων επιχειρημάτων. Αλλιώς καταντάμε ανώριμα παιδάκια που τους έδωσε κάποιος ένα βήμα για να ξεκατινιάζονται μόνα τους και να νομίζουν πως κάτι κάνουν για να αλλάξουν τον κόσμο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”