Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
adriano17
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2009 12:39 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από adriano17 »

Την Τρίτη 8/4/14 θα γίνει Γενική Συνέλευση του Φοιτητικού Συλλόγου ΣΕΜΦΕ στο Αμφ. 2 στις 12.30 η ώρα.
Πέρα από την γενική απεργία της ερχόμενης Τετάρτης, υπάρχουν και άλλα πολύ σημαντικά θέματα όπως οι διαγραφές των μεγάλων φοιτητών, οι οποίες, αν δεν αντιδράσουμε συλλογικά, θα γίνουν σύντομα.

Τα μαθήματα 12.30 η ώρα σταματάνε, μιας και είναι και 2η ημέρα του νέου εξαμήνου θα υπάρχει κόσμος στη σχολή, καλό είναι να έρθει πολύς κόσμος και να ακουστούν και άλλες απόψεις πέρα από τις γνωστές.
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από semfetamine »

αρχισαμε?

Διαγραφες ΔΕΝ θα γινουν!
ARBEIT MACHT FREI
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από Manthos »

semfetamine έγραψε:αρχισαμε?

Διαγραφες ΔΕΝ θα γινουν!
Εμένα πάντως με έπεισες. Να υποθέσω ότι η πλήρης απουσία επιχειρημάτων οφείλεται στο ότι η θέση σου είναι προφανής και φυσικά δε προσβάλεται από την εφαρμογή του μέτρου της διαθεσιμότητας, παρότι πολλοί θεωρούσαν ότι είναι αδύνατο να γίνουν απολύσεις στο δημόσιο;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manthos την Κυρ Απρ 06, 2014 6:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από jakob »

Σε πειράζει να λινκάρω το θέμα στο group του Facebook για καλύτερη ενημέρωση;
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από semfetamine »

Manthos έγραψε:
semfetamine έγραψε:αρχισαμε?

Διαγραφες ΔΕΝ θα γινουν!
Εμένα πάντως με έπεισες. Να υποθέσω ότι η πλήρης απουσία επιχειρημάτων οφείλεται στο ότι η θέση σου είναι προφανής και φυσικά δε προσβάλεται από την εφαρμογή του μέτρου της διαθεσιμότητας, παρότι πολλοί θεωρούσαν ότι είναι αδύνατο να γίνουν απολύσεις στο δημόσιο;
Προσβάλλομαι σε βαθμό που μάλλον δε θα προσβληθείς ποτέ εσύ, αφού δε θα γίνουν διαγραφές ειδικά στη σχολή μας.. μην ξεχνάς ότι εν τέλει θα είναι εσωτερική διαδικασία, την οποία θα έχεις το δικαίωμα ανά πάσα στιγμή να αναστείλεις! Τώρα αν διαγραφεί ο θείος μου που είναι 60 χρονών από τους καταλόγους της νομικής δε νομίζω να σε πλήξει πολιτικά..

Και επειδή ενδιαφέρθηκες προσωπικά για μένα, αν κλείσεις τη σχολή και δεν μπορέσω να πάρω πτυχίο μέχρι το καλοκαίρι, καταστράφηκα ολοσχερώς.
ARBEIT MACHT FREI
dcd
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 1:44 pm
Real Name: dead can dance
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από dcd »

Για να μπορεί κάθε ίδρυμα να αναστείλει τις διαγραφές θα πρέπει πρώτα να έχει δημιουργηθεί Οργανισμός που θα είναι ενάντια στις διαγραφές. Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει ακόμη, αν και οι διαγραφές ξεκινάνε τέλη Αυγούστου. Επίσης, ενώ πολλά πανεπιστήμια έχουν ξεκαθαρίσει οτι διαφωνούν με τη διαγραφή, το ΕΜΠ κρύβεται πίσω από την απόφαση της συνόδου των πρυτάνεων. Κανέναν δεν συμφέρουν οι καταλήψεις, πρεπει όμως το Πολυτεχνείο να αποφασίσει τι θα γίνει με μας και να μη μείνει μόνο στα λόγια...
Εάν έχεις κάποια επίσημη πληροφόρηση για το θέμα σε παρακαλώ πες την, έχω χάσει τον ύπνο μου με όλη αυτή την κατάσταση, έστω και καθυστερημένα έχω προσπαθήσει πάρα πολύ για να με διαγράψουν γιατί χρωστάω 1-2 μαθήματα!
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από semfetamine »

dcd έγραψε:Για να μπορεί κάθε ίδρυμα να αναστείλει τις διαγραφές θα πρέπει πρώτα να έχει δημιουργηθεί Οργανισμός που θα είναι ενάντια στις διαγραφές. Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει ακόμη, αν και οι διαγραφές ξεκινάνε τέλη Αυγούστου. Επίσης, ενώ πολλά πανεπιστήμια έχουν ξεκαθαρίσει οτι διαφωνούν με τη διαγραφή, το ΕΜΠ κρύβεται πίσω από την απόφαση της συνόδου των πρυτάνεων. Κανέναν δεν συμφέρουν οι καταλήψεις, πρεπει όμως το Πολυτεχνείο να αποφασίσει τι θα γίνει με μας και να μη μείνει μόνο στα λόγια...
Εάν έχεις κάποια επίσημη πληροφόρηση για το θέμα σε παρακαλώ πες την, έχω χάσει τον ύπνο μου με όλη αυτή την κατάσταση, έστω και καθυστερημένα έχω προσπαθήσει πάρα πολύ για να με διαγράψουν γιατί χρωστάω 1-2 μαθήματα!
χαλάρωσε! Φυσικά και δε θα σε διαγράψει κανείς!! Ειδικά αν όπως λες είσαι ενεργός/ή και εφόσον χρωστάς ψίχουλα.. Άσε που αν δεν υπογράψει ο κοσμήτορας (που δε θα υπογράψει) δεν τίθεται καν θέμα.
ARBEIT MACHT FREI
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από Manthos »

semfetamine έγραψε: Προσβάλλομαι σε βαθμό που μάλλον δε θα προσβληθείς ποτέ εσύ, αφού δε θα γίνουν διαγραφές ειδικά στη σχολή μας..
Καταρχάς, δε τις προλαβαίνω έτσι κι αλλιώς τις διαγραφές. Από κει και πέρα, δε καταλαβαίνω πως ακριβώς πλήττεσαι εσύ από τη μη διαγραφή μου.
semfetamine έγραψε: μην ξεχνάς ότι εν τέλει θα είναι εσωτερική διαδικασία, την οποία θα έχεις το δικαίωμα ανά πάσα στιγμή να αναστείλεις!


Αν όντως δεν υφίσταται ουσιαστικό πρόβλημα και, αν δε προκύψει κάτι άλλο, προφανώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να διακινδυνεύσουμε την απώλεια του ακαδημαϊκού έτους.
semfetamine έγραψε:Τώρα αν διαγραφεί ο θείος μου που είναι 60 χρονών από τους καταλόγους της νομικής δε νομίζω να σε πλήξει πολιτικά..
Ε;
semfetamine έγραψε:Και επειδή ενδιαφέρθηκες προσωπικά για μένα
Εγώ; Πότε καλέ;
dcd
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 1:44 pm
Real Name: dead can dance
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από dcd »

semfetamine έγραψε:
dcd έγραψε:Για να μπορεί κάθε ίδρυμα να αναστείλει τις διαγραφές θα πρέπει πρώτα να έχει δημιουργηθεί Οργανισμός που θα είναι ενάντια στις διαγραφές. Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει ακόμη, αν και οι διαγραφές ξεκινάνε τέλη Αυγούστου. Επίσης, ενώ πολλά πανεπιστήμια έχουν ξεκαθαρίσει οτι διαφωνούν με τη διαγραφή, το ΕΜΠ κρύβεται πίσω από την απόφαση της συνόδου των πρυτάνεων. Κανέναν δεν συμφέρουν οι καταλήψεις, πρεπει όμως το Πολυτεχνείο να αποφασίσει τι θα γίνει με μας και να μη μείνει μόνο στα λόγια...
Εάν έχεις κάποια επίσημη πληροφόρηση για το θέμα σε παρακαλώ πες την, έχω χάσει τον ύπνο μου με όλη αυτή την κατάσταση, έστω και καθυστερημένα έχω προσπαθήσει πάρα πολύ για να με διαγράψουν γιατί χρωστάω 1-2 μαθήματα!
χαλάρωσε! Φυσικά και δε θα σε διαγράψει κανείς!! Ειδικά αν όπως λες είσαι ενεργός/ή και εφόσον χρωστάς ψίχουλα.. Άσε που αν δεν υπογράψει ο κοσμήτορας (που δε θα υπογράψει) δεν τίθεται καν θέμα.
ο κοσμήτορας όταν τον ρώτησα δεν μπορούσε να μου απαντήσει με βεβαιότητα! Η γραμματεία επίσης δεν ξέρει! Η επι πτυχίω εξεταστική που δώθηκε από το υπουργείο στο ΕΜΠ δεν θα γίνει...αλλά εγω θα βασιστώ στη διαισθηση σου και θα χαλαρώσω.
PanosSs
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Απρ 05, 2014 2:36 pm
Real Name: Panos
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από PanosSs »

dcd έγραψε:
semfetamine έγραψε:
dcd έγραψε:Για να μπορεί κάθε ίδρυμα να αναστείλει τις διαγραφές θα πρέπει πρώτα να έχει δημιουργηθεί Οργανισμός που θα είναι ενάντια στις διαγραφές. Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει ακόμη, αν και οι διαγραφές ξεκινάνε τέλη Αυγούστου. Επίσης, ενώ πολλά πανεπιστήμια έχουν ξεκαθαρίσει οτι διαφωνούν με τη διαγραφή, το ΕΜΠ κρύβεται πίσω από την απόφαση της συνόδου των πρυτάνεων. Κανέναν δεν συμφέρουν οι καταλήψεις, πρεπει όμως το Πολυτεχνείο να αποφασίσει τι θα γίνει με μας και να μη μείνει μόνο στα λόγια...
Εάν έχεις κάποια επίσημη πληροφόρηση για το θέμα σε παρακαλώ πες την, έχω χάσει τον ύπνο μου με όλη αυτή την κατάσταση, έστω και καθυστερημένα έχω προσπαθήσει πάρα πολύ για να με διαγράψουν γιατί χρωστάω 1-2 μαθήματα!
χαλάρωσε! Φυσικά και δε θα σε διαγράψει κανείς!! Ειδικά αν όπως λες είσαι ενεργός/ή και εφόσον χρωστάς ψίχουλα.. Άσε που αν δεν υπογράψει ο κοσμήτορας (που δε θα υπογράψει) δεν τίθεται καν θέμα.
ο κοσμήτορας όταν τον ρώτησα δεν μπορούσε να μου απαντήσει με βεβαιότητα! Η γραμματεία επίσης δεν ξέρει! Η επι πτυχίω εξεταστική που δώθηκε από το υπουργείο στο ΕΜΠ δεν θα γίνει...αλλά εγω θα βασιστώ στη διαισθηση σου και θα χαλαρώσω.
Η βασική ιδέα λοιπόν είναι την Τετάρτη να κατέβεις όπως οφείλεις και εσύ και εγώ και όλοι στην γενική απεργεία, να κλείσει όλη η Αθήνα και αλλάξει η κυβέρνηση και κατ'επέκταση και ο υπουργός παιδείας που θέλει να περάσει τις διαγραφές.
dcd
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 1:44 pm
Real Name: dead can dance
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από dcd »

η βασική ιδέα είναι ότι εκτος από τη κυβέρνηση και τον υπουργό παιδείας ευθύνη έχει και το πολυτεχνείο που ολιγορεί να διευθετήσει το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Malefino
Δημοσιεύσεις: 453
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2009 6:50 pm
Real Name: Thomas
Gender: Male
Facebook ID: 2147483647

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από Malefino »

Γενικά υπάρχει και μία συνέλευση για να συζητηθεί το θέμα.
Αν αγαπάς θα φας πακέτο
κι αν μ'αγαπάς θα φας μπουκέτο.

VoxPopuli: producer, beatmaker and dj
https://soundcloud.com/voxpopuli2
https://voxpopuli2.bandcamp.com

Αναρχοσυνδικαλιστική Πρωτοβουλία Ροσινάντε: ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
https://rocinante.gr
Asxeth
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 2:41 pm
Real Name: -
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από Asxeth »

Πραγματοποιήθηκε η συνέλευση? Έχουμε κανένα νέο?
Άβαταρ μέλους
adriano17
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2009 12:39 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Τρίτη 8 Απριλίου

Δημοσίευση από adriano17 »

Στη ΓΣ ψηφίστηκε το πλαίσιο ΕΑΑΚ, που για αύριο λέει συμμετοχή στις απεργιακές κινητοποιήσεις με κλειστή σχολή. Σε λίγο, ίσως ανεβάσω ακριβώς τα 'αποφασίζουμε' του πλαισίου.
Αύριο πάντως η σχολή θα είναι κλειστή (μάλιστα έγινε και συνέλευση των εργαζομένων όπου αποφασίστηκε επίσης συμμετοχή στην απεργία).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”