Εμπειρίες από πρακτική άσκηση

Χα! Και νόμιζες ότι ανώτατη εκπαίδευση σημαίνει καθισιό! Πάμε για δουλεια, πάμε για δουλειάααα...

Συντονιστής: antony07

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
prochatz
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 11:30 am
Real Name: Πρόδρομος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Anywhere besides SEMFE

Εμπειρίες από πρακτική άσκηση

Δημοσίευση από prochatz »

Επειδή είναι πολλοί συνάδελφοι που ενδιαφέρονται να μάθουν τις εμπειρίες άλλων συμφοιτητών/συναδέλφων τους στους διάφορους φορείς πρακτικής άσκησης, πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο να αναφέρει κανείς την προσωπική του εμπειρία από την πρακτική εδώ.

Θα αναλάβω να μεταφέρω εδώ εμπειρίες από posts σε παλαιότερα topics. Όποιος θέλει να μεταφέρει την εμπειρία του καλό είναι να γράφει έτος και φορέα.

Παλαιότερες εμπειρίες:
by FreeThinker on Sun May 11, 2008 3:41 am

Κάνω πρακτική στη Γαλλία αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Το πιο σημαντικό που πρέπει να ξέρει κανείς είναι ότι τις θέσεις για το εξωτερικό δεν τις αποφασίζει η γραμματεία αλλά ο υπεύθυνος για την κάθε θέση καθηγητής. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα: α)Πρέπει να βρείτε τον καθηγητή για τη θέση που σας γυάλισε (πχ ρωτώντας στη γραμματεία) και να πάτε να του πείτε ότι ενδιαφέρεστε και β) και σημαντικότερο να ξεκινήσετε την όλη διαδικασία πολύ νωρίς (2-6 μηνες νωρίτερα ανάλογα με τη θέση). Αυτά είναι λίγο πολύ τα απαραίτητα. Από την στιγμή που θα αποφασίσει ο καθηγητής ότι θα στείλει εσάς, οι γραφειοκρατίες είναι ελάχιστες έως μηδενικές.

Εγώ Παρίσι είμαι αλλά απ'ότι γνωρίζω η θέση αυτή δε θα ξαναπροκυρηχθεί τις επόμενες χρονιές. Παρόλαυτα, από άλλα παιδιά που ξέρω, υπάρχει ένα εργαστήριο στη Grenoble που είναι πολύ καλό και θα σου αρέσει αν είσαι φυσικός. Καλύτερα να μιλήσεις με τον κύριο Ζουμπούλη. Τα λεφτά είναι περίπου 2000 ευρώ για 2 μήνες, από τα οποία τα μισά δίνει το πολυτεχνείο και τα υπόλοιπα αυτοί που θα σε υποδεχτούν. Εδώ στο Παρίσι οι εστίες πολλων πανεπιστημίων είναι συγκεντρωμένες στο ίδιο μέρος (Cite Universitaire) και οι φοιτητές χωρίζονται κατά εθνικότητες (λίγο πολύ). Εγώ μένω στο Ελληνικό σπίτι (Fondation Hellenique) και πληρώνω 530 ευρώ το μήνα.
Την ουρά τη φάγαμε. Το γαϊδούρι έμεινε...
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Εμπειρίες από πρακτική άσκηση

Δημοσίευση από O kanenas »

Είναι κανείς/μία που να έχει κάνει πρακτική στην εθνική στατιστική υπηρεσία να μου πει δυο λόγια για το τι έκανε και πώς ήταν τα πράματα εκεί?
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: Εμπειρίες από πρακτική άσκηση

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

O kanenas έγραψε:Είναι κανείς/μία που να έχει κάνει πρακτική στην εθνική στατιστική υπηρεσία να μου πει δυο λόγια για το τι έκανε και πώς ήταν τα πράματα εκεί?

Ναι θα με ενδιέφερε και μένα αυτό...
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
foithths
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2013 10:08 pm
Real Name: gio
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εμπειρίες από πρακτική άσκηση

Δημοσίευση από foithths »

Καλημέρα,
έχει κάνει κανείς πρακτική στο αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος (υπεύθυνη η κα Καρώνη) να μάς πει εντυπώσεις ?
ge99020
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 12:23 am
Real Name: Panagiotis A.
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: NY

Re: Εμπειρίες από πρακτική άσκηση

Δημοσίευση από ge99020 »

Εγώ έκανα πρακτική στην Εθνική στατιστική υπηρεσία το 2003 Καλοκαίρι. Καταπληκτικό κυλικείο, με σαντουιτσάκι κοτόπουλο δυνατό, ουζάκι με μεζέ, και έτοιμους συνάδελφους αρκετά ψημένους και στην πόκα και στην πρέφα. Υπήρχαν και μερικοί μάστερ δηλωτής.
Έμαθα ότι όταν πέζεις γωνίτσα και έχεις λοζέ στο χέρι, δέν κάνεις την πάπια στον πρώτο γύρο γιατι πάντα παραμονεύουν 3 7άρια...
Επίσης μάθαμε ερωτήσεις excell και sql. Ήταν ένας πολύ ευχάριστος μήνας δίχως ίχνος υπερβολής.
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Εμπειρίες από πρακτική άσκηση

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Εγώ έκανα ΕΜΥ... Ωραία εμπειρία, απλώς δε ξέρω σίγουρα τί έμαθα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρακτική Άσκηση”