Μεταπτυχιακά και αναβολή στρατού

Απόφοιτοι, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επαγγελματική αποκατάσταση, κλπ.

Συντονιστής: antony07

Άβαταρ μέλους
Βραχνός Προφήτης
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 12:13 am
Επικοινωνία:

Re: Μεταπτυχιακά και αναβολή στρατού

Δημοσίευση από Βραχνός Προφήτης »

noir έγραψε:Οταν σε καλουν να παρουσιαστεις, με μια σχετικα απλη "παρασταση" στην ειδικη επιτροπη που εξεταζει την καταλληλοτητα σου για στρατευση, μπορεις να παρεις το χαρακτηρισμο Ι5, που σημαινει πως δε μπορει να υπηρετισεις λογω ψυχολογικων προβληματων (στη πραγματικοτητα, μπορει να δοσουν και σε καποιον, αν ειναι ή δηλωσει εθισμενος σε ουσιες, αν δηλωσει ομοφυλοφυλος ή ολα τα παραπανω μαζι :P).
Δεν ειναι και τοσο "απλη" η Ι5 ψυχολογικων προβληματων. Υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να περασεις 3-4 μερες στο 401, οπου εκει οι θεατρικες ικανοτητες πρεπει να ειναι πολυ εξασκημενες για να πεισεις... Γενικα το πιο ευκολο για να παρει κανεις 1 ή 2 ετησιες αναβολες (πχ για να τελειωσει καποιο phd) ειναι να δηλωσει εθισμο στα ναρκωτικα. Δεν γινεται καμμια εξεταση, και βγαινει σε χρονο dt.
el_greco έγραψε:Δε διαφωνώ. Απλά οι καραβανάδες ξύπνησαν, και τώρα έχουν κάνει απελπιστικά πιο δύσκολη τη ζωή όσων θέλουν να πάρουν απαλλαγή... τεράστιο θέμα, όντως.
Πριν κανα χρονο σκεφτομουν να κοψω την αναβολη και μαζευα χαρτια για Ι5, μεχρι που ο @#$%# Τριανταφυλοπουλος εβγαλε την εκπομπη με τις πλαστες απαλλαγες. Ε, για κοντα ενα εξαμηνο, δεν παιρναν Ι5 ουτε αυτοι που ειχαν υπαρκτο προβλημα... Πλεον εχει ομαλοποιηθει καπως η κατασταση.
Συνταξη στα 18, στρατευση στα 100!
Ευ-Αγγελος
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 8:40 pm
Real Name: ...
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακά και αναβολή στρατού

Δημοσίευση από Ευ-Αγγελος »

Πάντως , ο στρατός , κατά την άποψη μου , θα έπρεπε να ήταν προαιρετικός διότι είναι προτίστως δικαίωμα και όχι απλή υποχρέωση και καθαρά εθνικός(δηλαδή , όχι μισθοφορικός) ωστε οι έλληνες στρατιώτες να παραμένουν εντός συνόρων και να μην στέλνονται σε μέρη οπού δεν έχουν καμία δουλειά.Για τις ειρηνευτικές δυνάμεις δεν χρειαζόμαστε το στρατό , υπάρχουν εκατοντάδες ειρηνευτικές οργανώσεις.
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Μεταπτυχιακά και αναβολή στρατού

Δημοσίευση από Hengeo »

Εντάξει, έτσι που το θέτεις, δεν διαφωνώ σε κάτι, το θέμα είναι το τι προτιμάει ο καθένας. Εσύ προτιμάς το ένα, εγώ το άλλο. Για αυτό και θεωρώ φασιστική την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία, είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου να αποφασίσω εγώ τι θα κάνω στη ζωή μου, και να λουστώ τις όποιες αρνητικές ή θετικές συνέπειές του. Προσωπικά, αν ήταν προαιρετικό, δεν θα πήγαινα, πιο πολύ διότι είμαι κατά των πολέμων και των στρατών γενικότερα, παρά για οποιονδήποτε άλλο λόγο..
noir έγραψε:@ Ηengeo

Δεν θεωρω πως ειναι αξιοπρεπες, ουτε και δηλωσα μαγκας ή ο επαναστατης που θα θυσιασω χρονο και χρημα για να ταχθω απεναντι απο το στρατιωτικο θεσμο πολυ απλα γιατι δεν εχω τη δυνατοτητα.
Αλλα μπροστα στα δεδομενα που θετει το κρατος, και την αδυναμια μου να αντιμετωπισω τις εκδικητικές συνεπειες για μια επιλογη που θα πρεπε να ειναι δικαιωμα μου, προτιμω να χασω την αξιοπρεπεια μου για λιγες ωρες, παρα για 365+ μερες.
Αν ηταν προαιρετικος ο στρατος, θα πηγαινες ;; Θα το σκεφτοσουν εστω και λιγο αν θα ξοδευες εστω και λιγες ωρες στα χακι;
Δε θα λυπηθω λοιπον, για μια αναξιοπρεπεια που οφειλεται σε αλλον εναν εκβιασμο του κρατους. Περα απο την απαλλαγη μου, ομως θα διαμαρτυρυθω οπως μπορω για να σταματησει να υφισταται, και να σταματησουν να εξαναγκαζονται ανθρωποι να θυσιαζουν την αξιοπρεπεια τους με τον ενα ή τον αλλο τροπο.
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Ευ-Αγγελος
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 8:40 pm
Real Name: ...
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακά και αναβολή στρατού

Δημοσίευση από Ευ-Αγγελος »

Hengeo , αυτο που γράφεις είναι απάντηση σε μένα ή στον noir ;
Σορρυ , αλλά δεν κατάλαβα που αναφαίρεσε. :cry:
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Μεταπτυχιακά και αναβολή στρατού

Δημοσίευση από Hengeo »

Στον noir, που έχω κάνει και quote.
Ευ-Αγγελος έγραψε:Hengeo , αυτο που γράφεις είναι απάντηση σε μένα ή στον noir ;
Σορρυ , αλλά δεν κατάλαβα που αναφαίρεσε. :cry:
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
puncher72
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 6:40 pm
Real Name: Διονύσιος Νανόπουλος
Gender: Male
Τοποθεσία: Home
Επικοινωνία:

Re: Μεταπτυχιακά και αναβολή στρατού

Δημοσίευση από puncher72 »

Παιδιά, εγώ έχω γεννηθεί Ιούλιο του 1983 και έληγε η πρώτη αναβολή του ΣΕΜΦΕ 31/12/2008. Τελείωσα το ΣΕΜΦΕ Οκτώβρη 2008 και πήγα τέλη του 2008 να την ανανεώσω λόγω ενός μεταπτυχιακού του ΣΕΜΦΕ που πέρασα. Ο λοχαγός στο ΡΟΥΦ μου έδωσε ανανέωση αναβολής μέχρι 31/12/2010. Μήπως έπρεπε να μου δώσουν μέχρι 31/12/2011? Θα ανέβω την άλλη εβδομαδα από το ΡΟΥΦ γιατί δεν μου έχει έρθει ακόμα στο σπίτι το χαρτί της αναβολής από τότε που έκανα την αίτηση (έχουν περάσει 4-5 μήνες από τότε) και θα ρωτήσω τί ισχύει. Θέλω βέβαια να είμαι λίγο προετοιμασμένος μην μου πει άλλα.
Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται
εκεί που δεν τα περιμένεις,
και γίνονται τα θαύματα
όταν πάψεις να επιμένεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μετά το πτυχίο”