Subject Mathematics (GRE test)

Απόφοιτοι, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επαγγελματική αποκατάσταση, κλπ.

Συντονιστής: antony07

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
surf_tha_curl
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:54 pm
Τοποθεσία: liquid

Subject Mathematics (GRE test)

Δημοσίευση από surf_tha_curl »

θα δώσω φέτος αυτό το τεστ που είναι απαραίτητο για μεταπτυχιακές-διδακτορικές σπουδές στα μαθηματικά στις ΗΠΑ που λέγεται Subject math(οχι το gre ή το Gmat) και ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες απο οποιον εχει τυχει να το δώσει
Ψαχνω για :

1)βιβλιογραφια καταλληλη για προετοιμασια

2)past papers(οχι το 1 και μοναδικό που δίνουν σαν ενδεικτικο στο site τους)(ξερω οτι 2-3 υπαρχουν και δίνονται απο χέρι σε χέρι)

3) πιθανη παρεα που ενδιαφέρεται να το δώσει νοεμβρη για να προετοιμαστούμε μαζι :e_wink: (πάνω απ'ολα οι συλλογικότητες)

4)Εμπειρίες αλλων και χρήσιμες πληροφορίες

ευχαριστώ ειλικρινά για οποιαδήποτε βοήθεια
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Subject Mathematics (GRE test)

Δημοσίευση από Nomad »

Αχ, παρατρίχα. Είχα δώσει το Physics. Νομίζω σε όλα τα subject και μάλλον σίγουρα γιαυτά τα δύο, καθώς πέρσυ ήμασταν μια παρέα math-physics την ημέρα της εξέτασης, ότι το βασικότερο που μετράει είναι ο χρόνος. Να εξασκηθείς για να είσαι γρήγορος/η στην επίλυση/απάντηση των ερωτημάτων. Από το physics, ξέρω ότι δεν είναι ζήτημα να μη ξέρεις πράγματα, αλλα το θέμα είναι να τα ξέρεις λίγο μηχανιστικά. Γιατί δε προλαβαίνεις να τα λύσεις όλα from scratch, if you get my point. Βιβλιογραφία ας σου δώσουν οι συνάδελφοί σου στα μαθηματικά. : P Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
surf_tha_curl
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:54 pm
Τοποθεσία: liquid

Re: Subject Mathematics (GRE test)

Δημοσίευση από surf_tha_curl »

Με πήραν τελικά για PhD Καθαρα μαθηματικά και λογική στο University of illinois @ Urbana Champaign :P
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: Subject Mathematics (GRE test)

Δημοσίευση από el_greco »

Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία! Ζεστά ρούχα να πάρεις... :)
                 
tzakara
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Φεβ 06, 2009 7:58 pm
Real Name: ??
Facebook ID: 0

Re: Subject Mathematics (GRE test)

Δημοσίευση από tzakara »

Καλησπέρα,
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς που πρέπει να επικεντρωθώ για την προετοιμασία αθτού του test. ¨εχω παραγγείλει εδώ και ένα μήνα βιβλία με θεωρία ασκήσεις και τεστ και δεν έχουν έρθει ακόμα και δεν ξέρω τι να κάνω. Διαβάζω ήδη ανάλυση κλπ απλά ήθελα να ξέρω σε ποια ύλη και βιβλία της σχολής να επικεντρωθώ για να τα φρεσκάρω. Όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μετά το πτυχίο”