Το μέλλον των αποφοίτων της ΣΕΜΦΕ

Απόφοιτοι, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επαγγελματική αποκατάσταση, κλπ.

Συντονιστής: antony07

fotispnb
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 3:03 pm

Το μέλλον των αποφοίτων της ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από fotispnb »

Σε μία προσπάθεια ενημέρωσης των μη κατοχυρωμένων φοιτητών της ΣΕΜΦΕ παρακαλώ τους αποφοίτους ή όσους γνωρίζουν για συναδέλφους τους να αναφέρουν τις εξής πληροφορίες με την παρακάτω μορφή:

Προπτυχιακές σπουδές στη ΣΕΜΦΕ:
1. Κατεύθυνση - 1η ροή, 2η ροή
2. Θέμα - βαθμολογία διπλωματικής
3. Μέσος όρος μαθημάτων, τελικός βαθμός πτυχίου
4. Έτη προπτυχιακών σπουδών

Μεταπτυχιακές σπουδές - εργασία:
5. Πανεπιστήμιο (όνομα και χώρα) - τίτλος μεταπτυχιακών σπουδών ή/και διδακτορικού, με ή χωρίς υποτροφία (περαιτέρω πληροφορίες για την υποτροφία καλοπροαίρετες)
6. Θέση - αντικείμενο εργασίας, πρώτος μισθός

Οτιδήποτε θεωρείτε πως παραβιάζει το απόρρητο των προσωπικών σας δεδομένων προφανώς μπορεί να παραληφθεί αν και οι πληροφορίες αυτές μπορούν να υποβληθούν ανωνύμως, το οποίο είναι και επιθυμητό.
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skywalker »

το θεμα ειναι οτι αν υποβληθουν ανωνυμως μπορει να ειναι και μπαρουφες.Καλυτερα να ειναι επωνυμες.Οσοι παλι θεωρουν οτι παραβιαζετε το απορρητο προσωπικων δεδομενων μπορουν να μην τις γραψουν
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
fotispnb
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 3:03 pm

Δημοσίευση από fotispnb »

Μετά από συζητήσεις με αρκετούς συμφοιτητές μου καταλήξαμε, πως είναι πολύ χρήσιμο να συλλέξουμε τις πληροφορίες που ζητώ παραπάνω.

Είναι γεγονός, ότι οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ γίνονται δεκτοί σε καλά μεταπτυχιακά τόσο σε εγχώρια πανεπιστήμια όσο και σε κορυφαία πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Έτσι, το μικρό αυτό δείγμα αποδεικνύει, ότι αναγνωρίζεται τουλάχιστον από την ακαδημαϊκή κοινότητα η ποιότητα των σπουδών στη ΣΕΜΦΕ ανεξάρτητα από τα προβλήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα.

Συγκεντώνοντας, λοιπόν, αυτά τα στοιχεία, θα έχουμε στα χέρια μας ένα ακόμη μέσο πίεσης για την αναγνώριση των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων αλλά και ένα ακόμη επιχείρημα στην προσπάθειά μας να  αυξηθεί η ζήτηση της σχολής και από υποψήφιους σπουδαστές αλλά και στην αγορά εργασίας. Δηλαδή, ένα επιπλέον εφόδιο στην εξωστρεφή πολιτική που πρέπει και αναμένεται να ακολουθήσει η σχολή μας.

Αν επιτευχθούν αυτά, τότε με πολύ φυσικό τρόπο δημιουργείται η ανάγκη εκ των έσω για περεταίρω βελτίωση των σπουδών που παρέχει η ΣΕΜΦΕ. Και αυτό, για την αδύναμη σχολή μας, είναι ζητούμενο ζωτικής σημασίας εν μέσω αντιδραστικών μεταρρυθμίσεων και υποβάθμισης του δημόσιου πανεπιστημίου.

Καλώ για μία ακόμη φορά όλους τους φοιτήτές και τους αποφοίτους της ΣΕΜΦΕ να βοηθήσουν σε αυτό το εγχείρημα. Αν κρίνετε ότι δεν είναι εφικτό από το forum, μπορούμε να συμφωνήσουμε σε εναλλακτικό τρόπο αναζήτησης των στοιχείων, οπότε και να τον καταθέσετε.
Άβαταρ μέλους
Remali tis Fokionos Negri
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 11:23 pm
Real Name: KX
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: η εξωτική Κυψέλη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Remali tis Fokionos Negri »

Ε, ναι... υπάρχει κάποιο e-mail να τα στείλουμε καλύτερα;
Εικόνα
"Εάν ταίς γλώσσαις τών ανθρώπων λαλώ καί τών αγγέλων, αγάπη δέ μήν έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον."
phononio
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 3:02 pm

Δημοσίευση από phononio »

Ontws den kserw kata poso einai swsto na grapsoume polles leptomereies sxetika me tin meta-ptixiaki poreia mas.

Omologoumenws omws, einai gegonos pws oi apofoitoi mas exoun paei se arketa varvata panepistimia tou ekswterikou gia metaptixiakes spoudes. Kai den ennow mono ta Bretanika, ta opoia einai vevews kai poli kala.
Alla kai stin Ameriki, se Germania, Elvetia.
Dld ena einai to gegonos.

An to kinigiseis kai deikseis endiaferwn gia metaptixiakes spoudes, exeis polles pithanotites na pas se ena poli kalo panepistimio tis taksis tou Imperial, tou UCL, tou Bristol, tou Saouthampton. Kai proxwrame ektos Bretanias, sto Aachen, sto politexneio Monaxou, Berolinou, sto ETH Zirixis, sto Delft, panepistimia-politexneia diethnous kirous.

Vevea ola auta me tin proypothesi oti eisoun sxetika kalos foititis kai ebgales panw apo 6-6.5 se logiko diastima (5-6 xronia).

Apo kei kai pera, epiloges kai liseis iparxoun kai gia xamiloteres vathmologies.
Psaksimo thelei...
Laplace
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 12:39 pm

Δημοσίευση από Laplace »

Εγώ αυτό που βλεπω είναι σχολές που ανοιγουν χωρίς λόγο και χαντακωνουν νέα παιδιά.Η σχολή αυτή δν έχει αντίκρυσμα.Ξερω παρα πολλά παιδιά, που έχουν τρελά προβλήματα εργασίας και έχουν κανει κ μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.Το καλύτερο που πρέπει να γίνει για αυτή τη σχολή κ για τα παιδιά που είναι σε αυτήν είναι να κλείσει.Γιατί σημασία δν έχουν μόνο οι γνώσεις αλλά και τα εργασιακά δικαιώματα.

ΗΜΜΥ always rules!!!
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Δημοσίευση από HeartDoc »

Αυτή η σχολή είναι σαν τις μηχανές της BMW ή τις αγαπάς ή τις μισείς.

Επειδή εγώ ζω στη δική μου ουτοπία μ'αρέσει να διαχωρίζω την τριτοβάθμια εκπαίδευση από την επαγγελματική σταδιοδρομία, αν κάποιος θέλει να "μπει στο πανεπιστήμιο" για να βρει εύκολα δουλειά ή να έχει πτυχίο 3βαθμιας για το bonus στο  μισθό του δημόσιου υπαλλήλου, υπάρχουν και τα ΤΕΙ. Γιατί στο Ελλάντα πλέον χρειαζόμαστε εργάτες, από <<επιστήμονες>> πήξαμε.

Γιατί να ανάβεις φωτιά με τον αναπτήρα, ενώ μπορείς να βάλεις δυο εργάτες να βαράνε τσακμακόπετρες...

Αλλά αφήνοντας τις Doc-ίστικες εξυπνάδες μου, θα γράψω για άλλη μια φορά το κλασσικό "Γιάνκις γκόου χόμ" (δηλαδή αν σε κάποιον δεν αρέσει η επιλογή που μόνος του έκανε για τον εαυτό του, υπάρχει δι-έξοδος ;) )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HeartDoc την Κυρ Σεπ 16, 2007 10:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O_Xamenos »

Το καλύτερο που πρέπει να γίνει για αυτή τη σχολή κ για τα παιδιά που είναι σε αυτήν είναι να κλείσει.
και να γινουμε ολοι ηλεκτρολογοι
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Slym
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 6:42 pm

Δημοσίευση από Slym »

Σε όποιον δεν αρέσει ας αλλάξει σχολή.
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από antony07 »

Laplace έγραψε:Εγώ αυτό που βλεπω είναι σχολές που ανοιγουν χωρίς λόγο και χαντακωνουν νέα παιδιά.Η σχολή αυτή δν έχει αντίκρυσμα.Ξερω παρα πολλά παιδιά, που έχουν τρελά προβλήματα εργασίας και έχουν κανει κ μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.Το καλύτερο που πρέπει να γίνει για αυτή τη σχολή κ για τα παιδιά που είναι σε αυτήν είναι να κλείσει.Γιατί σημασία δν έχουν μόνο οι γνώσεις αλλά και τα εργασιακά δικαιώματα.

ΗΜΜΥ always rules!!!
Εγώ πάλι δεν βλέπω γιατί οι ηλεκτρολόγοι έχουν καλύτερη ποιότητα σπουδών. Για πες μου λοιπόν τουλάχιστον ένα μάθημα επιπέδου που χρειάζεται να περάσουν για να πάρουν πτυχίο, και μετά θα σου πω μερικά μαθήματα της ΣΕΜΦΕ.
Επίσης, δεν βλέπω γιατί η ΣΕΜΦΕ πρέπει να κλείσει, αφού σχολές τέτοιου είδους στο εξωτερικό αφ'ενός είναι πρώτες, και αφ'ετέρου είναι πολύ χρήσιμες για την επιστημονική και τεχνολογική πρόοδο.
Επειδή η ψωροκώσταινα είναι 50 χρόνια πίσω (και βάλε...), οφείλουμε να οπισθοδρομούμε και εμείς; Ή μήπως θα έπρεπε να την αναγκάσουμε να συμβαδίσει με την τρέχουσα επιστημονική πραγματικότητα;

Ξέρω,  οι Έλληνες θέλουν να γίνουν (αν όχι αυτοί τα παιδιά τους), γιατροί, δικηγόροι και μηχανικοί.
Επειδή,όμως,υπάρχουν και άνθρωποι με πιο ανοιχτά μυαλά από σένα Laplace, που ζουν στην εποχή τους,και δεν περιμένουν να  "πάρουν πτυχίο,να διοριστούν (με βύσμα),και να παντρευτούν στην Ελλαδάρα", αλλά αγαπούν την επιστήμη,θέλουν να την γνωρίσουν και να συνεισφέρουν στο έργο της, η ΣΕΜΦΕ είναι απαραίτητη. Και η μεγαλύτερη απόδειξη είναι η αποδοχή και η αναγνώριση του επιπέδου της στο εξωτερικό.
Αν εσύ βρέθηκες εδώ κατά τύχη,επειδή δεν πέρασες στους ηλεκτρολόγους, ή επειδή δεν ήξερες τι άλλο να δηλώσεις,είναι δικό σου πρόβλημα. Δεν είναι πρόβλημα της σχολής,ούτε της μορφής της Επιστήμης που διδάσκεται σ'αυτήν.

Τέλος,επειδή γράφουμε στο forum της σχολής,το οποίο παρακολουθούν και πρωτοετείς, καθώς και υποψήφιοι,δεν είναι επιτρεπτό να θεωρήσουν ότι η ΣΕΜΦΕ δεν προσφέρει τίποτα, ή να αντιπαθήσουν τις Εφαρμοσμένες Επιστήμες. Αντιθέτως,προσφέρει πάρα πολλά, και υπάρχουν πολλοί φοιτητές (μεταξύ τους και ο υποφαινόμενος) που είναι πλήρως ικανοποιημένοι από το πρόγραμμά της, και βρίσκονται στην σχολή επειδή ,απλώς, γουστάρουν.
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

Δημοσίευση από The Godfather »

Laplace says: ΗΜΜΥ always rules!!!

Το θέμα του thread είναι: " Το μέλλον των αποφοίτων της ΣΕΜΦΕ " και συ Laplace επιμένεις στη μιζέρια σου. Προσωπικά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη ανθρώπων που έχουν πετύχει μέσα από τη σχολή να πετύχουν όχι μιζέρια. Και μάθε ότι υπάρχουν και άνθρωποι μεταξύ αυτών και ο υπογράφων που θα μπορούσαν να παιρνούσαν και ΗΜΜΥ και Πολιτικοί Μηχανικοί και οτιδήποτε στο ΕΜΠ αλλά γούσταραν ΣΕΜΦΕ. Έλεος πια
Άβαταρ μέλους
Jason24
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ Μάιος 07, 2007 12:33 am
Real Name: Christodoulou Iasonas
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Manchester - U.K

Δημοσίευση από Jason24 »

Tha simfoniso me ton filo godfather kai tha prostheso pos mesa apo ti sxoli mas exeis poli pio polles epiloges apo opoiadipote sxoli tou politexneiou ftanei na xereis ti zitas,mexri poso psila mporeis na ftaseis kai poses thisies mporeis na kameis gia na petixeis.
ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ
ΓΝΩΡΙΣΕ ΜΥΡΙΕΣ ΣΥΜΦΟΡΕΣ
ΑΦΕΝΤΕΣ ΑΛΛΑΞΕ ΔΕΚΑΔΕΣ
ΚΑΡΔΙΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΠΟΤΕΣ

ΕΛΛΗΝΙΚ' ΗΤΑΝ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ
ΕΛΛΗΝΙΚ' ΗΤΑΝ ΚΙ ΨΥΧΗ
ΚΙ' ΟΣΟ ΘΑ ΣΤΕΚΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Η ΚΥΠΡΟΣ ΘΑ' ΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!!

Εικόνα
BO
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 5:46 am

Δημοσίευση από BO »

Πρέπει να σταματήσουμε να υποτιμάμε την προοπτική της ΣΕΜΦΕ, αυτή η γκρίνια και η μεμψιμοιρία έχει ρίξει τη βάση τόσο χαμηλά.

Το πρόγραμμα σπουδών μας είναι από τα πιο ολοκληρωμένα που θα μπορούσαν να υπάρχουν σε προπτυχιακό επίπεδο και προσφέρει απίστευτες ευκαιρίες σε όσους έχουν όρεξη να το κυνηγήσουν. Τα εργασιακά δικαιώματα όπως τα διεκδικούμε εμείς, είναι κάτι σαφώς υπερεκτιμημένο και παρωχημένο. Το πτυχίο πρέπει να αποτελεί ισχυρό διαβατήριο και όχι πιστοποίηση για την αγορά εργασίας. Η ικανότητα σε ένα επάγγελμα αποδεικνύεται στο εργασιακό περιβάλλον και όχι στα αμφιθέατρα. Μια καλή απόδοση στα αμφιθέατρα είναι μια πολύ δυνατή αρχή για μια πετυχημένη καριέρα.

Η γκρίνια δεν οδηγεί πουθενά. Πρέπει να διεκδικούμε την αξία της σχολής μας και αυτό θα γίνει αν αφήσουμε ένα ακαδημαικό έτος να κυλήσει όπως πρέπει..
Lifo
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2006 4:26 pm

Δημοσίευση από Lifo »

Slym έγραψε:Σε όποιον δεν αρέσει ας αλλάξει σχολή.
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.
Εγώ αυτό έκανα εξάλλου και δε μιλάω εκ του ασφαλούς - και τώρα, όσοι παλιοί το αποφασίσετε, θα είστε πιο άνετοι με τα 6 μαθήματα μαζί τη bonus δυνατότητα επιλογής του έκτου.
( good riddance stupidly presented History - and Physics as well :twisted: )

Δεν είναι καθόλου δύσκολο να μελετήσετε πχ Βιολογία ή Μαθηματικά γενικής παιδείας μόνοι σας ( xaxa τα τελευταία θα σας φανούν επιπέδου δημοτικού, ιδιαίτερα αν έχετε περάσει και κανέναν μάθημα της σχολής ) και να κάνετε ιδιαίτερα για Μαθηματικά / Φυσική κατεύθυνσης.
Λέω "ιδιαίτερα" και όχι φροντιστήριο γιατί είστε αναλογικά πολύ πιο έμπειροι από τα παιδάκια του Λυκείου που πρωταοακούν το Θεώρημα Βolzano και μαθαίνουν την παράγωγο του λογαρίθμου.  :lol:
Για τη Φυσική δεν το συζητάω καν, είναι πολύ εύκολο και ευχάριστο μάθημα - θα κάνετε "περίπατο" και θα κερδίσετε και βαθμούς καθώς θα έχετε μία πιο ώριμη αντίληψη της επιστήμης.

Το μόνο μειονέκτημά σας απέναντι στα "παιδιά" της φετινής Γ΄ Λυκείου θα είναι ακριβώς αυτό -
είναι παιδιά ακόμα και έχουν φρεσκάδα, όρεξη και ρυθμό στο διάβασμά τους.
Όπως και να το κάνουμε, δεν είναι υγιές για ένα μυαλό να επανέρχεται ξανά στα ίδια. Είναι επίσης ψυχοφθόρα η διαδικασία των Πανελλαδικών εξετάσεων -αν και δε συγκρίνεται με τη διπλή δοκιμασία σε 9 μαθήματα σε δύο λυκειακές τάξεις, αυτό να σκέφτεστε- και θα νιώθετε πολύ άγχος αν επειδή δεν έχετε "άγνοια κινδύνου", όπως μερικά από αυτά. :roll:
Μπορεί να νομίζετε ότι θα είναι καλύτερα αυτή τη φορά, που ξέρετε ότι έχετε εισαχθεί σε ένα ΑΕΙ αλλά δεν είναι - αν θέλετε πραγματικά να σπουδάσετε κάτι άλλο αυτό δεν αποτελεί παρηγοριά και επίσης με την επίπεδο της βάσης της ΣΕΜΦΕ δε νιώθεις ότι περασες Αρχιτεκτονική ή Ιατρική, ούτε καν "κανονική" Πολυτεχνική σχολή δε φτάνεις με τα μόρια.

Αν έχετε τα κότσια και κυρίως νιώθετε ότι θα ισορροπήσετε 9 μήνες προετοιμασίας, επιχειρήστε το - αξίζει την προσπάθεια.
Αλλά να είστε συγκεντρωμένοι και σταθεροί, μην προσπαθήσετε να βγάλετε την ύλη στα μαθήματα μετά τον Φεβρουάριο, κρίμα θα είναι για τους κόπους και τις φιλοδοξίες σας.
( εκτός ίσως από τη Διοίκηση Επιχειρήσεων - τί γ@μ#$μάθημα θέε μου!
"Καλό ξεφόρτωμα!!", αναφώνησα μόλις τελείωσα με τη μηχανική αναπαραγωγή του ηλίθιου σχολικού βιβλίου, πράγμα απαραίτητο αν χρειάζεσαι βαθμό κοντά στο 19+ στη βαθμολόγησή του - και κλώτσησα μακριά το χιλιοταλαιπωρημένο από τις σημειώσεις αντίτυπό μου. :twisted: )
' Όσο υπάρχουν σφαγεία θα υπάρχουν και πεδία μαχών ' - L. Τolstoy
Laplace
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 12:39 pm

Δημοσίευση από Laplace »

Το θέμα δν είναι τί αρέσει σε μενα ή σε κάποιον αλλον.Οσον αφορά τη γκρίνια, δν γκρινιάζω.Εγώ αλλαξα σχολή.Είμαι Ηλεκτρολογος Μηχανικός Κ Μηχανικός Υπολογιστών τώρα.Δν κάθομαι να ασχολούμαι με αηδίες και να ακούω ολη τη μέρα άτομα να γκρινιάζουν για το μέλλον μιας σχολής που δν θα έπρεπε να έχει δημιουργηθεί.Φυσικά και τα μαθήματα οταν ήμουν στο ΣΕΜΦΕ μου αρεσαν κ δν έχει να κάνει κατι με δικο μου κόμπλεξ. Απλά ξέρω πολλά παιδιά που έχουν τελειώσει ΣΕΜΦΕ+ εχουν κάνει μεταπτυχιακό και εχουν τεράστιες δυσκολίες να βρουν εργασία.
Ξέρω κοπέλλα, γνωστή μου απο Κέρκυρα που τελειωσε ΣΕΜΦΕ , πήγε Αγγλία για μεταπτυχιακό κ δν έβρισκε δουλειά.Αποτελεσμα, ξανάδωσε πανελλήνιες μετά απο 7 χρονια!!! Το θεωρώ τερατώδες έγκλημα κάποιος να ιδρύει σχολές για να διορίζει μια κλίκα αδιοριστων μαθηματικών και φυσικών [...] και καθηγητές που δίδασκαν γενικά μαθήματα σε πολυτεχνικές σχολές.Προσωπικά το θεωρώ αηδία. Ναι ήμουν φοιτητής στο ΣΕΜΦΕ και εχω απογοητευθεί τρομερά απο αυτό.Θυμάμαι στο 1ο έτος μας ελεγαν καθηγητές ότι όταν βγούμε θα κανουμε παπάδες.Και να σας πω ρε παιδιά, παρτε μια εφημερίδα, ή δείτε σε ενα γραφείο διασύνδεσης και προσπαθήστε να βρείτε μια μερικής απασχόλησης εργασία.Βλέπετε πουθενά προκηρύξεις σύμφωνα με το προφίλ των αποφοίτων της σχολής?
[...]Όσον αφορά γιατί γράφω εδώ αυτά , είναι γιατί αυτά αφορούν σε μεγάλο βαθμό το μέλλον τον αποφοίτων της ΣΕΜΦΕ κ γιατί θέλω να τα δουν οι πρωτοετείς να σχηματίσουν μια ρεαλιστική αντίληψη για το μετά.
Το θεωρώ χρέος μου.Εμένα δν με προστάτεψε κανένας απο το να κάνω ένα τραγικό λάθος , κάποιος όμως πρέπει να πει την αλήθεια επίτέλους. Οσον αφορά τους Ηλεκτρολογους , είναι μια πολυ καλή σχολή(==καλό πτυχίο) με πολλές δυνατότητες να ασχοληθείς μετά με φυσική. Οσον αφορά τα μαθήματα που ειπώθηκαν , υπάρχουν δύσκολα μαθήματα όπως ΣΑΕ, Σήματα συστηματα, Στοχαστικά σήματα, Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία. Και όπως είχε πει και ένας φίλος μου μηχανολογος, το ΣΕΜΦΕ δν θα έπρεπε να είναι στο ΕΜΠ.Στο εξωτερικό υπαρχουν αντίστοιχες πολυτεχνικές αλλα εκεί υπαρχει η αγορά εργασίας.Τελως πάντως, αίσχος απλά αίσχος σε αυτούς που ιδρύουν τέτοιες σχολές.Και που είστε εσείς οι έξυπνοι αγωνιστές της ΠΚΣ και των ΕΑΑΚ να καταδικάσετε τέτοιες ενέργειες? Πουθενά!!!


Αφαιρέθηκε τμήμα του κειμένου γιατί συκοφαντούσε καθηγητές χωρίς αποδείξεις. Όταν αυτές βρεθούν και μόνο τότε να επιστρέψεις αν το επιθυμείς και να κατονομάσεις τους καθηγητές που είχες αναφέρει.
Οι συκοφαντίες και οι ύβρεις δεν επιτρέπονται.
-Wizard
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μετά το πτυχίο”