Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Απόφοιτοι, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επαγγελματική αποκατάσταση, κλπ.

Συντονιστής: antony07

Mixanikina
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2013 4:49 pm
Real Name: Maria
Facebook ID: 0

Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από Mixanikina »

Καλή σας ημέρα συνάδελφοι,

Είμαι απόφοιτη της σχολής με κατεύθυνση φυσικού εφαρμογών. Έμαθα όμως μόνη μου να χρησιμοποιώ τα εργαλεία των ηλεκτρολόγων μηχανικών (σιγά την μεγάλη δυσκολία εδώ που τα λέμε, μετά την Κβαντομηχανική :-P) , με αποτέλεσμα να έχω φτιάξει ένα ηλεκτρολογικό σχέδιο του σπιτιού μου. Το ερώτημα μου είναι: ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΕΜΠ; Ο τεχνίτης, που έχει τελειώσει ένα ΙΕΚ/ΤΕΙ, το υπογράφει και το καταθέτει στη ΔΕΗ. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό; Γιατί ο τεχνίτης για να κάνει αυτή την αηδία ζητάει 300 ευρώ.......

Ακριβώς το ίδιο με το τοπογραφικό διάγραμμα που χρειάζεται, για παράδειγμα, η πολεοδομία.....! Είχα κάποτε ακούσει οτι μόνο με το πτυχίο μας (χωρίς τις ιστορίες περί ΤΕΕ κλπ) μπορούσαμε να υπογράφουμε τέτοιες "μικρές" κατασκευές.....

Ισχύει κάτι τέτοιο; Ή έχω καταλάβει λάθος; Η αυτό ακριβώς προσπαθούμε να πετύχουμε με την ένταξή μας στο ΤΕΕ;

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας!!
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από rontrigez »

Μαρία βρες κάποιον γνωστό σου μηχανικό για να αποφύγεις τα 300 ευρώ. Το τι μπορούμε να κάνουμε είναι καταγεγραμμένο στο Π.Δ. διάταγμα που στήριξαν οι δαπίτες και οι "ανεξάρτητοι". Αυτό που γραφείς για το ότι όλοι οι μηχανικοί μπορούν ισχύει αφού μπουν στο ΤΕΕ.
Mixanikina
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2013 4:49 pm
Real Name: Maria
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από Mixanikina »

Ναι μα η ένταξη στη γενική κατηγορία των μηχανικών του ΤΕΕ γίνεται με μια αίτηση (το δικαιούμαστε ως απόφοιτοι νομίζω....). Άρα τι ακριβώς ισχύει; Υπάρχει κανείς να με διαφωτίσει; Δεν δουλεύει κανένας συνάδελφος σε τεχνικό γραφείο;

Πάντα μπορώ να βρω μια φίλη μου να μου το υπογράψει...αλλά αν μπορώ κ εγώ; Δεν υπήρχε ένα site αποφοίτων με ένα forum να ρωτήσω εκεί;

Ευχαριστώ...!!!
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από rontrigez »

Μαρία δεν είμαστε μηχανικοί για να εντασσόμαστε σε κάποια κατηγορία μηχανικών.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από msl »

Υπάρχει γενική κατηγορία μηχανικών του ΤΕΕ;; Τι είναι αυτό; :oops:

Από όσο ξέρω δικαίωμα υπογραφής σε σχέδια δεν έχουμε. Ο σύλλογος αποφοίτων πρέπει να έχει κάνει κάποιες κινήσεις σχετικά με το ΤΕΕ, οπότε δοκίμασε να έρθεις σε επικοινωνία με αυτούς (ή αν βλέπει εδώ κανείς να μας ενημερώσει).
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Mixanikina
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2013 4:49 pm
Real Name: Maria
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από Mixanikina »

:( Άρα ούτε και εσείς ξέρετε καλά...

Έχω την εντύπωση οτι μπορεί να μην εντασσόμαστε σε κατηγορία μηχανικών (ηλ/γοι, μηχ/γοι κλπ κλπ...!) αλλά ως απόφοιτοι ΕΜΠ έχουμε δικαίωμα υπογραφής σε μικρές κατασκευές, όπως οι απόφοιτοί ΤΕΙ, οι τεχνίτες, οι ΑΣΠΕΤΕ κλπ.......

Τέλος πάντων. Αν κάπου υπάρχει κάποιος με μια ΣΑΦΗ απάντηση ας μας πει.....

Σας ξαναλέω όμως, είναι κοροιδία...υπογράφει ο απόφοιτος ΤΕΙ .....αυτοί δηλαδή είναι "μηχανικοί" ;

Σας ευχαριστώ !

Μαρία
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Μηχανικίνα, ψάξου στο site των αποφοίτων μας:
www.aposemfe.gr

Όταν λυθεί η απορία σου, πόσταρέ μας τί παίζει να μάθουμε κι εμείς!

Υ.Γ.
από δουλειά πώς πάει τώρα που τελείωσες? Βρήκες τπτ?
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από msl »

Κάτι που πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή .. Επειδή είμαστε απόφοιτοι ΕΜΠ, δε πάει να πει πως είμαστε ικανοί να κάνουμε κάτι που κάνουν οι μηχανικοί οποιασδήποτε κατηγορίας .. Τα ράσα δε κάνουν τον παπά ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
rony
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 23, 2013 8:49 pm
Real Name: mp3
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από rony »

το θέμα ειναι οτι υπάρχουν πολλοι που δεν ξέρουν την τυφλα τους και υπογράφουν....μηχανικοι απο την ξενες χωρες που το επιπεδο σπουδων ειναι πολυ πιο χαμηλο απο του ΕΜΠ έχουν δικαιώματα στην ελλάδα, εμείς απο την άλλη δεν έχουμε κανένα. Ουτε ως ενεργειακοι επιθεωρητές! Η σχολή αυτή δεν θα έπρεπε να υπάρχει πλεον γιατί δεν έχει κανένα αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας, έγινε για να πάρουν τις έδρες οι καθηγητές που ήταν μπαλαντερ απο σχολη σε σχολη. Προσωπικά την τελείωσα το 2006 αλλά αν ήξερα δεν θα την άρχιζα ποτε
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από semfitopoulo »

rony, τί κατεύθυνση ήσουν? Τί δουλειά/ές βρήκες από τότε που τελείωσες?
rony
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 23, 2013 8:49 pm
Real Name: mp3
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από rony »

semfitopoulo έγραψε:rony, τί κατεύθυνση ήσουν? Τί δουλειά/ές βρήκες από τότε που τελείωσες?
ημουν στο φυσικο και ειχα ροες laser και φυσικη των υλικων, δουλευω στα φωτοβολταικα αλλα με οικογενειακη επιχειρηση η οποια φυσικα χρειαζεται μηχανικους για τα σχεδια κτλ.
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από semfitopoulo »

αυτό είναι το θέμα που τό έχουμε θίξει κ σε άλλα topics. Ότι, αν και με σοβαρό επιστημονικό υπόβαθρο, δεν έχουμε τα δέοντα επαγγελματικά δικαιώματα και τις δέουσες απολαβές για τις σπουδές αυτές!!!
Ευτυχώς που τό επιβεβαιώνουν κ άλλοι απόφοιτοι, για να μη θεωρούμαστε καρμοίρηδες!!
Πάντως, σοβαρά, το πρόγραμμα σπουδών κ ο σύλλογος αποφοίτων πρέπει να ενισχυθούν προς αυτήν την κατεύθυνση!! Αρκετή ήττα έχουμε φάει τόσα χρόνια από άλλους Πολυτεχνίτες κ μαθηματικούς/φυσικούς του ΕΚΠΑ που διατυμπανίζουν παντού ότι είμαστε losers!!! :evil:
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

Προφανώς και δεν «μας αντιμετωπίζουν ως μηχανικούς». Δε λέω «δεν είμαστε», γιατί με τις κατάλληλες προσθήκες μαθημάτων μπορούμε «να γίνουμε» και να θεωρούμαστε physics engineers. Όταν όμως έχεις τόσα θεωρητικά μαθήματα και σε πρήζουν στα θεωρητικά μαθηματικά, όταν δεν διδάσκεσαι μαθήματα που θα σε οδηγήσουν σε τεχνολογίες αιχμής (plasma engineering, quantum electronics, εδαφομηχανική, γεωφυσική, applied electromagnetism, etc) λογικό είναι να μην σε αναγνωρίζουν ως μηχανικό. Γιατί αν σε αναγνωρίσουν, θα σου πουν μετά και οι Φυσικοί του ΕΚΠΑ «να αναγνωριστούμε και εμείς ως μηχανικοί», κοκ.

Να σου πω την αλήθεια, εμένα δεν με πολυνοιάζει να μπω στο ΤΕΕ, γιατί είναι μία συντεχνία βυσματούχων. Υπάρχουν, όμως, δύο ΑΛΛΑ: ΑΛΛΑ είναι κρίμα, όπως είπατε, να υπογράφουν ως μηχανικοί διάφοροι άσχετοι, που δεν ξέρουν την τύφλα τους, που έχουν σπουδάσει σε Βουλγαρίες και Ρουμανίες έχοντας μέσο όρο 12 στις πανελλαδικές και να μην υπογράφουμε εμείς, που έχουμε αρκετά υψηλό επίπεδο σπουδών και δεύτερον ΑΛΛΑ υπάρχει μία ΣΣΕ. Και στις μέρες μας είναι σημαντικό να ανήκεις σε έναν κλάδο που δεν τολμάνε να ακουμπήσουν την ΣΣΕ (τουλάχιστον προς το παρόν). Και δε νομίζω να σας χαλάει η ΣΣΕ του ΤΕΕ: 1200€ κατώτατος μισθός, που σημαίνει αν αναγνωριστείς ως μηχανικός δεν μπορείς να πάρεις μισθό ή σύνταξη κάτω από 1200€. Παρ' όλα αυτά, οκ, ας μην θεοποιούμε το ΤΕΕ. Μία συντεχνία είναι. Για το losers, μόνο στην Ελλάδα ισχύει, στο εξωτερικό δεν είμαστε καθόλου losers, ίσα-ίσα το αντίθετο.
rony
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 23, 2013 8:49 pm
Real Name: mp3
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από rony »

semfitopoulo έγραψε:αυτό είναι το θέμα που τό έχουμε θίξει κ σε άλλα topics. Ότι, αν και με σοβαρό επιστημονικό υπόβαθρο, δεν έχουμε τα δέοντα επαγγελματικά δικαιώματα και τις δέουσες απολαβές για τις σπουδές αυτές!!!
Ευτυχώς που τό επιβεβαιώνουν κ άλλοι απόφοιτοι, για να μη θεωρούμαστε καρμοίρηδες!!
Πάντως, σοβαρά, το πρόγραμμα σπουδών κ ο σύλλογος αποφοίτων πρέπει να ενισχυθούν προς αυτήν την κατεύθυνση!! Αρκετή ήττα έχουμε φάει τόσα χρόνια από άλλους Πολυτεχνίτες κ μαθηματικούς/φυσικούς του ΕΚΠΑ που διατυμπανίζουν παντού ότι είμαστε losers!!! :evil:
ειναι λυπηρο να υπάρχει τέτοιο μένος για αυτή τη σχολή από συνάδελφους φυσικους κτλ αλλα κυρίως το μένος έχει υπάρξει από την πλευρά του ΤΕΕ. Να φανταστείς ότι την πρώτη μέρα που πάτησα το πόδι μου στη σχολή βρήκα μπροστά μου άτομα απο τη σχολή των ηλεκτρολόγων να μοιράζουν φυλλάδια απαιτώντας το κλείσιμό της. Το ΤΕΕ δεν τη δέχτηκε ποτέ και δεν θα τη δεχτεί. Ότι έχει προσπαθήσει να κάνει η σχολή έχει βρει απεναντί της το ΤΕΕ, μια συντεχνία της μιζέριας! Ο δρόμος εκεί είναι κλειστός.Σχολή του ΕΜΠ να μην έχει δικαιώματα ενώ να έχουν άλλες πολυτεχνικές σχολές ανα την Ελλάδα ειναι ντροπή και θα έπρεπε να το έχει διευθετήσει το ίδιο το ΕΜΠ πρωτίστως. Πρέπει οι τωρινοί φοιτητές να πιέσουν προς αυτή την κατεύθυνση. Ο σύλλογος έτρεχε πράγματα παλιά, τώρα δεν γνωρίζω.
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Συμφωνώ με Iάσωνας & rony,
και να προσθέσω το εξής: οι ΕΚΠΑίτες είναι λογικό να μάς μισούν (τό είδα και στην πρακτική μου από φοιτητές φυσικούς). Βασικά, οι τύποι μισούν γενικά το ΕΜΠ γιατί τούς τρώει τις δουλειές λόγω κύρους. Βέβαια, οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι το ΕΜΠ είναι υπερ-εκτιμημένο!!! Το εκπληκτικό, όμως, είναι ότι όλοι δήλωσαν Πολυτεχνικές σχολές, αλλά δεν τούς έφτασαν τα μόρια..!!!! Εντάξει, με εμάς λογικό να βγάζουν μια κακιάρα, αφού τις ελάχιστες επιλογές τους (φροντιστήριο, ιδιαίτερα, ΑΣΕΠ) τίς ελαχιστοποιούμε ακόμη περισσότερο!!!
Και οι άλλοι ΕΜΠίτες είναι δεδομένο ότι ΔΕΝ θα επιτρέψουν σε νεότερους κλάδους να πάρουν κομμάτι από την ''πίτα''. Εξάλλου, κράζουν κ άλλους νεότερους κλάδους (πχ Μηχανικούς Οικονομίας & Διοίκησης).
Προσωπικά, πιστεύω ότι τα όπλα μας είναι: 1. η αναγνώριση (ακαδημαική/επαγγελματική) συναδέλφων στο εξωτερικό, 2. οι γνώσεις μας στο διά ταύτα : τί μπορούμε να κάνουμε σε μια δουλειά και 3. η συλλογική διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας χωρίς κομματικές ταμπέλες, ΜΟΝΟ ως ΣΕΜΦΙΤΕΣ με κοινά συμφέροντα.

Προσωπικά, αφού παρουσιάσω διπλωματική, θα μπω στο σύλλογο αποφοίτων με σκοπό να ενισχυθούν οι πάσης φύσεως δυναμικές κ συλλογικές διαδικασίες για αναγνώριση της σχολής μας εκεί που τής αξίζει.

ΥΓ:
μέχρι τότε ας εκμεταλλευτούμε το συγκριτικό μας πλεονέκτημα : ότι εν πολλοίς μπορούμε να κάνουμε ό,τι και άλλοι Πολυτεχνίτες, αλλά φθηνότερα!!! Κάτι που -σε μια εποχή που παντού κοιτούν την ελαχιστοποίηση του κόστους- μετράει!!! Ας τούς τρώμε λοιπόν δουλειές κι ας παίρνουμε κ λιγότερα από αυτά που ορίζει το ΤΕΕ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μετά το πτυχίο”