Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Απόφοιτοι, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επαγγελματική αποκατάσταση, κλπ.

Συντονιστής: antony07

rony
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 23, 2013 8:49 pm
Real Name: mp3
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από rony »

semfitopoulo έγραψε:Συμφωνώ με Iάσωνας & rony,
και να προσθέσω το εξής: οι ΕΚΠΑίτες είναι λογικό να μάς μισούν (τό είδα και στην πρακτική μου από φοιτητές φυσικούς). Βασικά, οι τύποι μισούν γενικά το ΕΜΠ γιατί τούς τρώει τις δουλειές λόγω κύρους. Βέβαια, οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι το ΕΜΠ είναι υπερ-εκτιμημένο!!! Το εκπληκτικό, όμως, είναι ότι όλοι δήλωσαν Πολυτεχνικές σχολές, αλλά δεν τούς έφτασαν τα μόρια..!!!! Εντάξει, με εμάς λογικό να βγάζουν μια κακιάρα, αφού τις ελάχιστες επιλογές τους (φροντιστήριο, ιδιαίτερα, ΑΣΕΠ) τίς ελαχιστοποιούμε ακόμη περισσότερο!!!
Και οι άλλοι ΕΜΠίτες είναι δεδομένο ότι ΔΕΝ θα επιτρέψουν σε νεότερους κλάδους να πάρουν κομμάτι από την ''πίτα''. Εξάλλου, κράζουν κ άλλους νεότερους κλάδους (πχ Μηχανικούς Οικονομίας & Διοίκησης).
Προσωπικά, πιστεύω ότι τα όπλα μας είναι: 1. η αναγνώριση (ακαδημαική/επαγγελματική) συναδέλφων στο εξωτερικό, 2. οι γνώσεις μας στο διά ταύτα : τί μπορούμε να κάνουμε σε μια δουλειά και 3. η συλλογική διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας χωρίς κομματικές ταμπέλες, ΜΟΝΟ ως ΣΕΜΦΙΤΕΣ με κοινά συμφέροντα.

Προσωπικά, αφού παρουσιάσω διπλωματική, θα μπω στο σύλλογο αποφοίτων με σκοπό να ενισχυθούν οι πάσης φύσεως δυναμικές κ συλλογικές διαδικασίες για αναγνώριση της σχολής μας εκεί που τής αξίζει.

ΥΓ:
μέχρι τότε ας εκμεταλλευτούμε το συγκριτικό μας πλεονέκτημα : ότι εν πολλοίς μπορούμε να κάνουμε ό,τι και άλλοι Πολυτεχνίτες, αλλά φθηνότερα!!! Κάτι που -σε μια εποχή που παντού κοιτούν την ελαχιστοποίηση του κόστους- μετράει!!! Ας τούς τρώμε λοιπόν δουλειές κι ας παίρνουμε κ λιγότερα από αυτά που ορίζει το ΤΕΕ!!!
Σωστός....ουτως η αλλως παιδιά τα λεφτά αυτά δεν τα παίρνει κανενας τωρα....ένα είναι το πρόβλημα...η υπογραφη...η αναγνώριση μιας υπογραφής....γιατι όλα μπορούμε να τα κάνουμε λόγω του εύρους γνώσεων που προσφέρει η σχολή μας. Πρέπει να μπουν κάποια μαθήματα εξτρα και να φύγουν κάποια άχρηστα εντελώς. Μακάρι εσείς να καταφέρετε ότι δεν καταφέραμε εμείς.
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από semfitopoulo »

και να επισημάνουμε το εξής: ότι το πρόβλημα - νομικό κώλυμα της υπογραφής ανακύπτει σε δουλειές που άπτονται του ΤΕΕ. Τις προάλλες είδα μια αγγελία που ζητούσαν Μαθηματικό Εφαρμογών για Διαχείριση Χαρτοφυλακίου (Χρηματοοικονομικά). Σε τέτοια φάση, μπορεί να δοθεί (κ έχει δοθεί όντως) πιστοποίηση από άλλους φορείς πχ Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς. Οπότε, σε αυτήν την περίπτωση, κλάην κ το ΤΕΕ!! Το γενικότερο ζητούμενο -πέραν της υπογραφής- είναι η σωστή διαφήμιση της Σχολής για να μη βγαίνει ο κάθε "ανταγωνιστής" κ μάς ρίχνει φούμο στον κόσμο που δεν μάς ξέρει...
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από Jheremias »

Καλησπέρα,

Είδα το τοπικ μόνο τώρα και απαντώ:

H Ελλάδα είναι 100 (τουλάχιστον) χρόνια πίσω. Επειδή κάποιοι πανύβλακες στο ΤΕΕ δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει "Appied Physics" ή "Physicist Engineer" δεν σημαίνει οτι "δεν κάνουμε τίποτα" ή κάνουμε "λίγο από όλα και τελικά δεν ξέρουμε τίποτα". Αυτά είναι αηδίες, στενόμυαλων ανθρώπων που ποτέ δεν έχουν δει κάτι παραέξω.

~4.5 χρόνια στο Engineering Department του CERN, αυτό που έχω δει είναι το εξής: Ένας "φυσικός μηχανικός" χρειάζεται για να είναι ο σύνδεσμος μεταξύ των φυσικών & των μηχανικών. Ξέρει να διαβάζει σχέδια, ξέρει να χρησιμοποιεί προγράμματα, ξέρει να μιλάει και τις δυο "γλώσσες". Δεν είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός (δεν ξέρει από υψηλές τάσεις - ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ) δεν είναι μηχανολόγος (δεν ξέρει να σου τρέξει ANSYS ή CDF - ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ !), δεν είναι πολιτικός μηχανικός (δεν ξέρει να σου υπολογίσει μπετά και σκυροδέματα - ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ!). Είναι αυτός που θα ξέρει πως να σχεδιάσει ένα πείραμα, ή μια πειραματική περιοχή. Είναι εκείνος που θα πει στο μηχανικό οτι αυτό που πάει να φτιάξει είναι μια βλακεία, γιατί δεν θα αντέξει το radiation. Είναι εκείνος που θα ενημερώσει τον ηλεκτρολόγο μηχανικό οτι δεν μπορεί να βάλει καλώδια σε εκείνο το σημείο γιατί θα λιώσουν, ή οτι μια κάμερα υψηλής ταχύτητας χρειάζεται φωτισμό ~kW για να μπορέσεις να δεις κάτι στο 1 kHz frame rate. Είναι αυτός που θα εξηγήσει στον πολιτικό μηχανικό οτι το τούνελ δεν μπορεί να το κάνει ευθεία - αλλά πρέπει να το σπάσει σε δυο κομμάτια για να μην συγκεντρώσει δόσεις mSv. Εκείνος που θα προτείνει το πείραμα, θα το οργανώσει, και θα το επιβλέψει, με τη βοήθεια των μηχανικών. Εκείνος που θα υπολογίσει τον αριθμό των μαγνητών που χρειάζονται σε μια beam line. Αυτός που θα πει στους μηχανολόγους πως πρέπει να είναι η αεροστεγής πόρτα που σχεδιάζουν, και αυτός που θα δει τις λεπτομέρειες για να επιτύχει το σκοπό της.

Αυτός είναι ο "φυσικός μηχανικός", που κάθε επιχείρηση έχει ανάγκη. Στην Ελλάδα, οι "φυσικοί μηχανικοί" ντρέπονται να πουν τι είναι.

Καληνύχτα Ελλάδα

Νίκος
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Για τους Μαθηματικούς της ΣΕΜΦΕ, τι έχεις να πεις ?
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από jakob »

Jheremias έγραψε:Καλησπέρα,

Είδα το τοπικ μόνο τώρα και απαντώ:

H Ελλάδα είναι 100 (τουλάχιστον) χρόνια πίσω. Επειδή κάποιοι πανύβλακες στο ΤΕΕ δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει "Appied Physics" ή "Physicist Engineer" δεν σημαίνει οτι "δεν κάνουμε τίποτα" ή κάνουμε "λίγο από όλα και τελικά δεν ξέρουμε τίποτα". Αυτά είναι αηδίες, στενόμυαλων ανθρώπων που ποτέ δεν έχουν δει κάτι παραέξω.

~4.5 χρόνια στο Engineering Department του CERN, αυτό που έχω δει είναι το εξής: Ένας "φυσικός μηχανικός" χρειάζεται για να είναι ο σύνδεσμος μεταξύ των φυσικών & των μηχανικών. Ξέρει να διαβάζει σχέδια, ξέρει να χρησιμοποιεί προγράμματα, ξέρει να μιλάει και τις δυο "γλώσσες". Δεν είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός (δεν ξέρει από υψηλές τάσεις - ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ) δεν είναι μηχανολόγος (δεν ξέρει να σου τρέξει ANSYS ή CDF - ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ !), δεν είναι πολιτικός μηχανικός (δεν ξέρει να σου υπολογίσει μπετά και σκυροδέματα - ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ!). Είναι αυτός που θα ξέρει πως να σχεδιάσει ένα πείραμα, ή μια πειραματική περιοχή. Είναι εκείνος που θα πει στο μηχανικό οτι αυτό που πάει να φτιάξει είναι μια βλακεία, γιατί δεν θα αντέξει το radiation. Είναι εκείνος που θα ενημερώσει τον ηλεκτρολόγο μηχανικό οτι δεν μπορεί να βάλει καλώδια σε εκείνο το σημείο γιατί θα λιώσουν, ή οτι μια κάμερα υψηλής ταχύτητας χρειάζεται φωτισμό ~kW για να μπορέσεις να δεις κάτι στο 1 kHz frame rate. Είναι αυτός που θα εξηγήσει στον πολιτικό μηχανικό οτι το τούνελ δεν μπορεί να το κάνει ευθεία - αλλά πρέπει να το σπάσει σε δυο κομμάτια για να μην συγκεντρώσει δόσεις mSv. Εκείνος που θα προτείνει το πείραμα, θα το οργανώσει, και θα το επιβλέψει, με τη βοήθεια των μηχανικών. Εκείνος που θα υπολογίσει τον αριθμό των μαγνητών που χρειάζονται σε μια beam line. Αυτός που θα πει στους μηχανολόγους πως πρέπει να είναι η αεροστεγής πόρτα που σχεδιάζουν, και αυτός που θα δει τις λεπτομέρειες για να επιτύχει το σκοπό της.

Αυτός είναι ο "φυσικός μηχανικός", που κάθε επιχείρηση έχει ανάγκη. Στην Ελλάδα, οι "φυσικοί μηχανικοί" ντρέπονται να πουν τι είναι.

Καληνύχτα Ελλάδα

Νίκος
Να αγιάσει το στόμα σου. Το κλέβω, το τυπώνω και αρχίζω την αφισοκόλληση. :wink:
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από Jheremias »

semfitopoulo έγραψε:Για τους Μαθηματικούς της ΣΕΜΦΕ, τι έχεις να πεις ?
Καλησπέρα,

Για τους μαθηματικούς δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν ξέρω. Φαντάζομαι όμως πως τα εφαρμοσμένα μαθηματικά έχουν αντίστοιχες εφαρμογές στην πληροφορική, ή στη βιομηχανία. Δυστυχώς δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να κάνει ένας μαθηματικός των εφαρμογών, γιατί πολύ απλά είμαι φυσικός. Αλλά θα μου έκανε τρομερή εντύπωση να μην μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό που καλείται να κάνει :-)

Δεν ευλογώ τα γένια μου. Η ΣΕΜΦΕ μου έδωσε (σε εμένα) ακριβώς ότι διαφήμιζε. Μπορεί με λάθος τρόπο, αλλά μου το έδωσε.

A tout a l' heure
N
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
Dave
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:31 pm
Real Name: *
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από Dave »

Μιας και αναφέρθηκε το ζήτημα περί ΤΕΕ, πριν 2 χρόνια ο σύλλογος των αποφοίτων της σχολής μας, είχε κυνηγήσει δικαστικώς την ένταξή μας στο ΤΕΕ, στο συμβούλιο της επικρατείας. Ξέρει κανείς αν βγήκε κάποια απόφαση;
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από jakob »

Στη Γαλλία επίσης υπάρχει ο τίτλος του "Ιngenieur generaliste" = General Engineer = Γενικός Μηχανικός, με παρόμοια μαθήματα.

Θα μπορούσε το προγραμμα σπουδών να έχει παραπάνω πληροφορική και ηλεκτρονικά πάντως.
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από LocknLoad »

Νομιζω πως ειμαστε μια χαρα απο μερια πληροφορικης (τουλαχιστον στον προγραμματισμο) στο φυσικο. Τι παραπανω ηθελες; (στο μαθηματικο απ'οσο εχω καταλαβει με τις καταλληλες επιλογες μπορεις να κανεις μονο αυτο)
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από jakob »

LocknLoad έγραψε:Νομιζω πως ειμαστε μια χαρα απο μερια πληροφορικης (τουλαχιστον στον προγραμματισμο) στο φυσικο. Τι παραπανω ηθελες; (στο μαθηματικο απ'οσο εχω καταλαβει με τις καταλληλες επιλογες μπορεις να κανεις μονο αυτο)
Οκέι, για να το λες, I trust you. :e_biggrin:

Τσεκάρετε ενα ωραίο μεταπτυχιακό του ΑΠΘ:

http://nn.physics.auth.gr/
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από Katsarola »

Ιάσωνας έγραψε:1200€ κατώτατος μισθός, που σημαίνει αν αναγνωριστείς ως μηχανικός δεν μπορείς να πάρεις μισθό ή σύνταξη κάτω από 1200€

STANDARD
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
il229
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 11, 2013 1:50 am
Real Name: amalia
Gender: Female

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από il229 »

Γεια σας παιδια.Ειμαι πρωτοετης και θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μου λυσετε καποιες αποριες σχετικα με τη σχολη μας και την εντα3η της στο τεε.Ισως να ειναι νωρις (εχω κανει μονο 1 εβδομαδα μαθημα) αλλα ο τομεας της μηχανικης και η απασχοληση σε αυτον τον κλαδο με ενδιαφερουν ιδιαιτερα.Η3ερα πριν την επιλε3ω τι επικρατει με το τεε .Ειτε εντααχθουμε ειτε οχι θεωρω πως ενας αποφοιτος της σεμφε εχει πολλα να κανει ως μη μηχανικος.Για να επιστρεψω στο θεμα ομως θα ηθελα αν καποιος 3ερει να με ενημερωσει για τις κινησεις του συλλογου αποφοιτων για την εντα3η αυτη καθως επισης και τι εχει καταφερει (αν εχει καταφερει κατι)μεχρι τωρα....Η σχολη συλλογικα σαν σχολη ασχολειται και κυνηγαει το ζητημα αυτο ή το αφηνει στη μοιρα του?Εχω διαβασει για τις αλλαγες στο προγραμμα σπουδων, την ε3ωτερικη α3ιολογηση ως προς το θεμα αλλα και καποια πολυ αποθαρρυντικα σχολια.... Και τελος ενας φοιτητης που επελε3ε συνειδητα τη σχολη αυτη κι ομως θα ηθελε να ακολουθησει τον κλαδο της μηχανικης τι μπορει να κανει με τις παρουσες συνθηκες για να επιτυχει οσο το δυνατον περισσοτερο το στοχο του?
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από semfetamine »

Κάτσε διάβασε, παρακολούθα και ανάλυση 1 και τράβα ξαναδώσε πανελλήνιες, έχουν πέσει πολύ οι πολιτικοί, θα τα καταφέρεις..
ARBEIT MACHT FREI
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από Manthos »

il229 έγραψε:Γεια σας παιδια.Ειμαι πρωτοετης και θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μου λυσετε καποιες αποριες σχετικα με τη σχολη μας και την εντα3η της στο τεε.Ισως να ειναι νωρις (εχω κανει μονο 1 εβδομαδα μαθημα) αλλα ο τομεας της μηχανικης και η απασχοληση σε αυτον τον κλαδο με ενδιαφερουν ιδιαιτερα.Η3ερα πριν την επιλε3ω τι επικρατει με το τεε .Ειτε εντααχθουμε ειτε οχι θεωρω πως ενας αποφοιτος της σεμφε εχει πολλα να κανει ως μη μηχανικος.Για να επιστρεψω στο θεμα ομως θα ηθελα αν καποιος 3ερει να με ενημερωσει για τις κινησεις του συλλογου αποφοιτων για την εντα3η αυτη καθως επισης και τι εχει καταφερει (αν εχει καταφερει κατι)μεχρι τωρα....Η σχολη συλλογικα σαν σχολη ασχολειται και κυνηγαει το ζητημα αυτο ή το αφηνει στη μοιρα του?Εχω διαβασει για τις αλλαγες στο προγραμμα σπουδων, την ε3ωτερικη α3ιολογηση ως προς το θεμα αλλα και καποια πολυ αποθαρρυντικα σχολια.... Και τελος ενας φοιτητης που επελε3ε συνειδητα τη σχολη αυτη κι ομως θα ηθελε να ακολουθησει τον κλαδο της μηχανικης τι μπορει να κανει με τις παρουσες συνθηκες για να επιτυχει οσο το δυνατον περισσοτερο το στοχο του?
Γνωρίζω τουλάχιστον 2 απόφοιτους τη σχολής μας, από τη κατεύθυνση μαθηματικού, που κάνουν διδακτορικό στο τομέα μηχανικής και μάλιστα επί πληρωμή, οπότε, αν θες ακαδημαϊκή καριέρα δυνατότητες υπάρχουν και στην Ελλάδα, αν και περιορισμένες. Αν τώρα σε ενδιαφέρει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα, μάλλον θα πρέπει να βγάλεις διαβατήριο. Ωστόσο, δεν αποκλείεται, αν και δεν φαινεται ιδιαιτέρως πιθανό, να έχουν αλλάξει τα πράγματα όταν θα αποφοιτήσεις.
Γενικώς, για όσους πρωτοετείς είχαν τη ΣΕΜΦΕ ως πρώτη επιλογή, μια συμβουλή. Επειδή, δυστυχώς, λόγω χαμηλής βάσης μαζεύουμε κάθε αποτυχημένο επίδοξο Ηλεκτρολόγο και Πολ. Μηχανικό, μίζερες αηδίες όπως αυτή του semfetamine θα ακούσετε πολλές. Ευτυχώς, πλην ελαχίστων περιπτώσεων, δε πρόκειται για πραγματισμό αλλά για ένα συνδυασμό κόμπλεξ και άγνοιας και δε θα έπρεπε να απογοητευτείτε εξαιτίας αυτών. Βέβαια, μία συνετή δόση ανησυχίας που να αφήνει περιθώριο στη δημιουργικότητα είναι πάντα χρήσιμη, ίσως και απαραίτητη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manthos την Τετ Δεκ 18, 2013 9:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
il229
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 11, 2013 1:50 am
Real Name: amalia
Gender: Female

Re: Ερώτηση - Υπογραφή Σχεδίου

Δημοσίευση από il229 »

Μανθο ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τις συμβουλες!! Να σαι καλα !! :) :) :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μετά το πτυχίο”