Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Γιατί Επιστήμη δεν είναι μόνο τα Μαθηματικά, η Φυσική και η Μηχανική ... είναι και μια θειά μου!

Συντονιστές: kostas213, markelos

Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από pao132003 »

χαρά στο κουράγιο σου, Τίμο. πραγματικά όμως!
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
papagalakos

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από papagalakos »

theos έγραψε:@Papagalakos: Ρε φίλε πραγματικά πιο ΕΓΩΙΣΤΗ και ΞΕΡΟΛΑ άνθρωπο δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου. Και μιλάω για όλα τα topics στα οποία γράφεις. Είσαι ημιμαθής σε πολλά πράγματα (όπως έχει αποδειχθεί ειδικά στο topic με τα laser του M.J.) και παρόλα αυτά το παίζεις ειδήμων παντού. Τι να σου πω...
Κι εγώ σε αγαπάω. Αν έχεις το παραμικρό επιχείρημα υπάρχει μια συζήτηση εν ενεργεία να μας το πεις. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από theos »

papagalakos έγραψε:
theos έγραψε:@Papagalakos: Ρε φίλε πραγματικά πιο ΕΓΩΙΣΤΗ και ΞΕΡΟΛΑ άνθρωπο δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου. Και μιλάω για όλα τα topics στα οποία γράφεις. Είσαι ημιμαθής σε πολλά πράγματα (όπως έχει αποδειχθεί ειδικά στο topic με τα laser του M.J.) και παρόλα αυτά το παίζεις ειδήμων παντού. Τι να σου πω...
Κι εγώ σε αγαπάω. Αν έχεις το παραμικρό επιχείρημα υπάρχει μια συζήτηση εν ενεργεία να μας το πεις. :mrgreen:
Μα δεν υπάρχουν επιχειρήματα απέναντί σου. Ότι και να σου λέει ο άλλος, εσύ λες τα δικά σου. Ένα πράγμα σαν τον Τσόλκα δηλαδή. Οπότε, έχεις δίκιο και κακώς σου απευθύνω το λόγο

@Τίμο αν έχεις και άλλα κουράγια συνέχισε :P
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από LocknLoad »

theos έγραψε:στο topic με τα laser του M.J.
Ok.... αυτο ακουστηκε καπως περιεργο...
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sos
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:03 pm
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από sos »

Κανονικά είμαι αριστερόχειρας, αλλά από μικρό με έμαθαν να χρησιμοποιώ το δεξί χέρι (στο πόδι είμαι ακόμα αριστερός).
Το βλέπω να γυρνάει μόνο σύμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού (φαντάζομαι, τη φορά που λέμε είναι αυτή αν φανταστούμε ότι την κοιτάμε από πάνω) και να πατάει σταθερά το αριστερό πόδι. Μόνο στο τέλος από το βίντεο στο youtube το είδα και αντίθετα και να πατάει το δεξί και σε κάποια στιγμιότυπα του timos_m.
Αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από Artemoila »

Κ γω μονο clockwise την βλεπω κ ειμαι δεξιοχειρας.
Άβαταρ μέλους
1/2rizax
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 3:39 pm

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από 1/2rizax »

Να σαι καλά ρε σοσ τόσες ώρες προσπαθούσα να την κάνω να γυρίσει και από την άλλη, μετά είδα το βιντεάκι και όλα ξεκαθάρισαν.
Άβαταρ μέλους
sos
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:03 pm
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από sos »

Βασικά, δεν εννοούσα αυτό το βίντεο, αλλά αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=9CEr2GfGilw) που δημοσίευσε κι ο Hengeo.
Αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από theos »

Ένας τρόπος για να την δω να στρίβει και από τη μία και από την άλλη:

Βάζω το βελάκι του mouse τέρμα αριστερά στην οθόνη και συγκεντρώνομαι στο βελάκι. Μετά από λίγο τη βλέπω να στρίβει αριστερόστροφα. Αντίστοιχα από την άλλη. Για δοκιμάστε
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
sos
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:03 pm
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από sos »

theos έγραψε:Ένας τρόπος για να την δω να στρίβει και από τη μία και από την άλλη:

Βάζω το βελάκι του mouse τέρμα αριστερά στην οθόνη και συγκεντρώνομαι στο βελάκι. Μετά από λίγο τη βλέπω να στρίβει αριστερόστροφα. Αντίστοιχα από την άλλη. Για δοκιμάστε
Μπα, τίποτα....
Αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
ran-tan-plan
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 7:38 pm
Real Name: fr
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Patras/Athens

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από ran-tan-plan »

sos έγραψε:Κανονικά είμαι αριστερόχειρας, αλλά από μικρό με έμαθαν να χρησιμοποιώ το δεξί χέρι (στο πόδι είμαι ακόμα αριστερός).
παλικαρι με βασανισμενα παιδικα χρονια.....αγορι μου....τωρα καταλαβαινω που οφειλεται η αμπαλιαση σου στο μπασκετ...

Επι του προκειμενου:γυρνωντας σπιτι μετα απο πολλες ωρες στον καλοκαιρινο ριοτικο ηλιο και αρκετα σφηνακια johny-amareto(που σαι 'λια???) ειδα ενα λινκ στο msn που παρεπεμπε στη συζητηση-τσακωμο και στο youtub-ιανο βιντεακι...και εκει αρχισε ο πολεμος...ειμαστε 8 ατομα και:
-> συμφωνα με τη φορα του ρολογιου:3
->αντιθετα:2
->αλλο:2+1(εγω)

Προσωπικα,στην αρχη το 'βλεπα να γυριζει προς μια κατευθυνση(δε θυμαμαι ποια)και πειστηκα γι αυτο που βλεπω.Οταν ομως αρχισε η ''μαχη''(δεν κανω πλακα,το τι χριστοπαναγια επεσε δεν περιγραφεται....)αρχισα να ψυλλιαζομαι οτι κατι παιζει.Και κατεληξα στο εξης:
->Λογω της απουσιας σκιων και διαβαθμισεων χρωματος,δεν αντιλαμβανομαστε το βαθος(καποιος το 'χει ηδη αναφερει).
->Οποτε βλεπουμε αυτο που θα τυχει να αντιληφθει πρωτο-πρωτο το ματι.
->Αν συγκεντρωθουμε στο αντιθετο,το βλεπουμε...
->Εγω προσωπικα το καταφερα,οταν αλλαζα το σημειο εστιασης σχεδον ακαριαια απο το σωμα στα ποδια...αλλα κι αυτο που ειπε ενα παλικαρ' νωριτερα,με το να ανοιγοκλεινεις τα ματια,εχοντας φανταστει τι θες να δεις,λειτουργει επισης.
->Οποτε κατεληξα στο να ''κανω'' τη χορευτρια(κορμαρα παρεπιπτοντος) να κανει συνεχομενες εναλλαγες ως προς την φορα περιστροφης,κατι που επισης καταφεραν αλλοι δυο οταν τους το περιεγραψα(οι υπολοιποι ειχαν αρχισει να παιζουν wii)

Οσο για το συμπερασμα σχετικα με τα ημισφαιρια του εγκεφαλου,αν αληθευουν οσα περιεγραψα,νομιζω πως ειναι μπαρουφα!!!

P.S. η θεωρια του L'n'L ισχυει,αλλα μονο για τον ιδιο.....ξερ'ς εσυ!!!!!
nicolas
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από Falgorn »

ran-tan-plan έγραψε:τη χορευτρια(κορμαρα παρεπιπτοντος)
Επιτέλους κάποιος που προσεγγίζει το θέμα με τη σοβαρότητα που αρμόζει σε μια εξεταστική που σέβεται τον εαυτό της! :thumbup:
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
john_lennon999
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τετ Δεκ 27, 2006 3:32 am
Real Name: H.A.
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens...
Επικοινωνία:

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από john_lennon999 »

προσπαθώ ώρα να τη δω να πηγαίνει αντίθετα με τη φορά του ρολογιού αλλά δεν τα καταφέρνω όση φαντασία και να βάλω...
:?
και είμαι δεξιόχειρας αν και είχα προσπαθήσει παλιότερα να μάθω να γράφω και με τα 2 χέρια, απλά βελτιώθηκα ελάχιστα, λες να φταίει το τεστ με τη χορεύτρια που δεν τα κατάφερα? αν την έβλεπα να αλλάζει συνέχεια θα είχα μέλλον? :e_wink:
"Life is what happens when you're busy making other plans"
John Lennon
papagalakos

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από papagalakos »

papagalakos έγραψε: Γιατί όλοι οι δεξιόχειρες την είδαν από την ανάποδη από αυτή που θα έπρεπε να τη δούν;
Η χορεύτρια γυρίζει μόνο δεξιόστροφα όση ώρα και να την κοιτάς. Αν συγκεντρωθείς μόνο στο πόδι που πατάει κάτω καταλαβαίνεις ότι είναι πάντα το αριστερό. Είναι ένα κλασσικό τρικ, από τις οφθαλμαπάτες, που μπορείς να το δείς με δύο τρόπους, αλλά στην πραγματικότητα το σχήμα ή η διάταξη δεν αλλάζουν.

http://www.e-view.gr/illusions.php?id=2&start=0
Off Topic
Αν άλλαζε φορά κάθε λίγο θα ήταν θέμα παρατρηριτικότητας το πως θα τη δείς. Όχι θέμα χρήσης μεριάς του εγκεφάλου. Αλλά φαντάζομαι υπάρχει ειδικό μάθημα "ταχυδακτυλουργία, εγκεφαλισμός και τετράγωνοι κύκλοι" στο 3ο έτος
Άβαταρ μέλους
congi
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 6:29 pm
Real Name: CG
Gender: Male

Re: Αριστερόμυαλος ή δεξιόμυαλος;

Δημοσίευση από congi »

pao132003 έγραψε:δεν αλλάζει στην πραγματικότητα. νομίζεις ότι αλλάζει.
Είμαι δεξιόχειρας και η αδερφή μου αριστερόχειρας και την είδαμε ταυτόχρονα να αλλάζει φορά όποτε άλλαζε φορά...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά”