Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Γιατί Επιστήμη δεν είναι μόνο τα Μαθηματικά, η Φυσική και η Μηχανική ... είναι και μια θειά μου!

Συντονιστές: kostas213, markelos

Άβαταρ μέλους
panosssvent19
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2007 5:12 am
Real Name: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Gender: Male
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ...

Re: Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Δημοσίευση από panosssvent19 »

Exw mia keraia poli konta sto spiti mou kai to exoume psaksei sunolika to thema sigoura megalonei giati den afinoun oi polites na aneboun keraies kai den mporei aneta na kalufthei to kupseloto diktio an den dunamosoun..... :wink:
Υ.Γ.: Αμφότερα τα φύλα "ξενερώνουν" συχνά απέναντι σ αυτόν που δίνεται χωρίς ιδιοτροπίες και επιδίδονται στο προκλητικό κυνήγι αυτού που "δεν τους κάθεται". Θλιβερό παιχνίδι, που δυστυχώς το αντιλαμβανόμαστε μόνον όταν είμαστε από την πλευρά του χαμένου. Οταν είμαστε εμείς οι δράστες, μας φαίνονται όλα πολύ φυσικά...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Δημοσίευση από timos_m »

panosssvent19, δεν κατάλαβα τι μεγαλώνει και πότε... :?
Ippasos
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2007 11:41 pm

Re: Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Δημοσίευση από Ippasos »

Μια ερώτηση παιδία,αφού όλες οι εταιρίες εκπέμπουν στην ίδια συχνότητα,δεν θα μπορούσαν να εκπέμπουν και από τις ίδιες κεραίες;
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Δημοσίευση από O kanenas »

Δεν εκπέμπουν όλες οι καρτοκινητές στην ίδια συχνότητα.

Η Cosmote εκπέμπει στα 1800MHz, ενώ Vodafone και Wind στα 900MHz.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
Βραχνός Προφήτης
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 12:13 am
Επικοινωνία:

Re: Κινητή τηλεφωνία & Κεραίες κλπ :: Μια επιστημονική άποψη

Δημοσίευση από Βραχνός Προφήτης »

Jheremias έγραψε:
Τι πρότιμάτε..την εξασθενημένη ένταση της κεραίας, ή τα 2W στο αυτί σας πάνω;
Αυτο ακριβως ονομαζεται ψευτοδιλλημα! Υπαρχουν ανθρωποι που δεν θελουν ουτε το ενα ουτε το αλλο. Ανθρωποι που συνειδητα εχουν επιλεξει να απεχουν απο τη χρηση του κινητου, αλλα προκειμενου καποιοι αλλοι να μην "ψηνουν" το αυτακι τους οταν μιλανε, ειναι υποχρεωμενοι να δεχονται σταθερη ακτινοβολια ολο το 24ωρο στο σπιτι τους.
Jheremias έγραψε: Είναι γεγονός οτι ακόμα, δεν έχουν γίνει σαφή τα βλαβερά αποτελέσματα, θερμικά και βιολογικά από την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Δεν έχει όμως να κάνει αυτό με το αν είναι του κινητού, του ραδιοφώνου, της τηλεόρασης. Οι έρευνες γίνονται, η επιστήμη προχωράει. Και ανεξάρτητα από κάθε βλαβερή συνέπεια, είναι πέραν του προφανούς οτι προτιμώ τα αποτελέσματα της εξασθενημένης δέσμης της κεραίας, παρά τα 2 ή έστω και 1,5W πανω στο αυτί ή στο σώμα μου. Επίσης, για την κινητή τηλεφωνία έχουν γίνει δεδάδες φορές περισσότερες έρευνες από ότι για τον αμίαντο ή τη ραδιενέργεια. Γιαυτό και είναι τόσο ταχεία η διάδοσή της. Συνέχεια, ακόμα και εντός ΕΜΠ, γίνονται έρευνες με αμφίβολα αποτελέσματα. Το πιθανότερο είναι, οτι η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία εχει βλαβερές συνέπειες για τον άνθρωπο. Τι θα γίνει όμως; Θέλουμε κινητό τηλέφωνο ναι η όχι;
Για τα βλαβερα αποτελεσματα των κεραιων, δες και τα νουμερα που παρατιθενται στο πρωτο αρθρο του noir. Ειναι κουτοι στην υπολοιπη ευρωπη που μειωνουν εως και 7200 φορες τα ορια ισχυος; Που απαιτουν ελαχιστη αποσταση τα 300 μετρα απο τις κατοικιες;

Και για να φτασουμε στην ουσια, τα σημερινα ορια δεν επεσαν απο τον ουρανο αλλα θεσπιστηκαν απο ανθρωπους που επηρεαζονται πολυ περισσοτερο απο τις εταιρειες κινητης παρα απο τους πολιτες. Μαλιστα, στην ελλαδα εχουμε την πρωτοτυπια ο οργανισμος που ελεγχει την ακτινοβολια των κεραιων να σπονσοραρεται απο εταιρεια κινητης!
Jheremias έγραψε: το σπάσιμο των κεραιών είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ πράξη, από ανθρώπους ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ και χωρίς καμία επιστημονική υπόσταση ή γνώση. Γιατί εξαιτίας τους, δεν έχω σήμα στο κέντρο της Αθήνας και ψήνω το αυτί μου για να επικοινωνήσω με το σπίτι μου. Επίσης, να σχολιάσω το γεγονός του ξυλώματος της κεραίας πάνω από τις εστίες; Τα παιδιά των εστιών έχουν πολλούς τρόπους να επικοινωνούν με το σπίτι τους και με τον κόσμο. Εύγε παίδες. Ψήστε τους τα κεφαλάκια! :-)

Εχεις/ειχες ποτε κανενα γνωστο σου που να επασχε απο οποιαδηποτε μορφη καρκινου; Αν ναι, θα ανατριχιαζες διαβαζοντας τα πιο πανω νουμερα/ποσοστα και θα αφηνες κατα μερος τα επιθετα 'ημιμαθεις', 'φασιστες', 'παρανομοι' κλπ.

Φασισμος ειναι, για να μην ψηνει το κεφαλακι του καποιος, να τρωει καποιος ασχετος την ακτινοβολια!

Ημιμαθεια ειναι να τοποθετειται κατι (στην καλυτερη περιπτωση) αμφιλεγομενο οσον αφορα τις επιπτωσεις στην υγεια, μεσα σε κατοικημενες περιοχες.

Τελος, ειναι παρανομο, φασιστικο και εγω δεν ξερω τι αλλο, στο μπουρδελο που λεγεται αστικη δημοκρατια να μπορει η καθε εταιρεια κινητης να σερβιρει καρκινο σε πολιτες πανω απο τα σπιτια τους, ειτε μεσω αυξομειωματος της ακτινοβολιας αναλογα με το ποτε ερχοντια για ελεγχο, ειτε μεσω πιεσων για ευνοικη νομοθεσια/ψηλα ορια, ειτε μεσω κατα παραγγελιας ερευνων,
και αντιστοιχα να μην μπορει κανεις να μιλησει επωνυμα λεγοντας "καλα εκαναν και την κατεβασαν" γιατι θα παει φυλακη για εγκωμιασμο εγκληματικης (!!!!!!) πραξης.
Συνταξη στα 18, στρατευση στα 100!
Άβαταρ μέλους
panosssvent19
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2007 5:12 am
Real Name: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Gender: Male
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ...

Re: Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Δημοσίευση από panosssvent19 »

+1000 braxnos profitis


Megalonei enow tin entasi tis i eteria...
Υ.Γ.: Αμφότερα τα φύλα "ξενερώνουν" συχνά απέναντι σ αυτόν που δίνεται χωρίς ιδιοτροπίες και επιδίδονται στο προκλητικό κυνήγι αυτού που "δεν τους κάθεται". Θλιβερό παιχνίδι, που δυστυχώς το αντιλαμβανόμαστε μόνον όταν είμαστε από την πλευρά του χαμένου. Οταν είμαστε εμείς οι δράστες, μας φαίνονται όλα πολύ φυσικά...
Εικόνα
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Re: Κινητή τηλεφωνία & Κεραίες κλπ :: Μια επιστημονική άποψη

Δημοσίευση από Jheremias »

Βραχνός Προφήτης έγραψε:
Αυτο ακριβως ονομαζεται ψευτοδιλλημα! Υπαρχουν ανθρωποι που δεν θελουν ουτε το ενα ουτε το αλλο. Ανθρωποι που συνειδητα εχουν επιλεξει να απεχουν απο τη χρηση του κινητου, αλλα προκειμενου καποιοι αλλοι να μην "ψηνουν" το αυτακι τους οταν μιλανε, ειναι υποχρεωμενοι να δεχονται σταθερη ακτινοβολια ολο το 24ωρο στο σπιτι τους.
Καλησπέρα :)

Μισό λεπτάκι. Αν έχεις επιλέξει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ να μη χρησιμοποιείς ΚΙΝΗΤΟ, τότε κανένα πρόβλημα. Τότε να είσαι από τους ΠΡΩΤΕΡΓΑΤΕΣ που θα αντισταθούν για την κεραία. Και εγώ μαζί σου. Φίλε βραχνέ προφήτη όμως, είσαι δυστυχώς η μειοψηφία. Εγώ είδα φωτογραφίες, οπου οι ακτιβιστές, κατέβαζαν την κεραία και ταυτόχρονα μίλαγαν στο κινητό για να "συντονίσουν δράση". Αυτό δείχνει ΑΓΝΟΙΑ και απλά παραπληροφόρηση και ημιμάθεια.
Για τα βλαβερα αποτελεσματα των κεραιων, δες και τα νουμερα που παρατιθενται στο πρωτο αρθρο του noir. Ειναι κουτοι στην υπολοιπη ευρωπη που μειωνουν εως και 7200 φορες τα ορια ισχυος; Που απαιτουν ελαχιστη αποσταση τα 300 μετρα απο τις κατοικιες;

Και για να φτασουμε στην ουσια, τα σημερινα ορια δεν επεσαν απο τον ουρανο αλλα θεσπιστηκαν απο ανθρωπους που επηρεαζονται πολυ περισσοτερο απο τις εταιρειες κινητης παρα απο τους πολιτες. Μαλιστα, στην ελλαδα εχουμε την πρωτοτυπια ο οργανισμος που ελεγχει την ακτινοβολια των κεραιων να σπονσοραρεται απο εταιρεια κινητης!
Ο Επίσημος οργανισμός είναι η ΕΕΑΕ και ο "Δημόκριτος" και δεν σπονσοράρεται από καμία εταιρία κινητής. Επειδή ζούμε στην Ελλάδα, δεν διαφωνώ στο ελάχιστο οτι ίσως οι εταιρίες να ενημερώνονται (από την πίσω πόρτα) πριν τον έλεγχο, γιατί όλα στην Ελλάδα τα πετυχαίνεις με λάδωμα. Όσο για τα μέτρα, ακόμα και τα ελληνικά είναι στο 60% των ορίων αυτών που έχει θεσπίσει η Ε.Ε. (Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στην απόφαση της Commission; - Την έχω παραθέσει).

Επίσης, με την άναρχη δόμηση της Αθήνας, και ειδικά του κέντρου, δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ περιθώρια. Ξαναλέω, θέλουμε καλύψη δικτύου ναι η όχι; Να συγκεντρωθούν επίσημα, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ, οι κάτοικοι μιας περιοχής, να δηλώσουν υπεύθυνα, με ψηφοφορία, οτι δεν θέλουν Π.Χ το Παγκράτι να καλύπτεται από κανένα δίκτυο, και έτσι, ούτε "καρκίνος" ούτε και σήμα. Που είναι όμως η δημοκρατία όταν 100 νταήδες ρίχνουν το δίκτυο; Χρησιμοποιώ το κινητό, είμαι φοιτητής, δεν έχω σταθερό. Κάθε φορά που μιλάω με τη μάνα μου ψήνομαι. Δημοκρατία;

Εχεις/ειχες ποτε κανενα γνωστο σου που να επασχε απο οποιαδηποτε μορφη καρκινου; Αν ναι, θα ανατριχιαζες διαβαζοντας τα πιο πανω νουμερα/ποσοστα και θα αφηνες κατα μερος τα επιθετα 'ημιμαθεις', 'φασιστες', 'παρανομοι' κλπ.
Φυσικά συγγενείς μου πέθαναν από αυτό, καθώς επίσης και δούλευα στον "Εγκέφαλο" στο τμήμα μαγνητικής τομογραφίας. Εχω δει τον καρκίνο πιο κοντα από πολλούς μέσα σε αυτό το forum. Και τον τρέμω, και τον φοβάμαι για μένα και τους ανθρώπους που αγαπώ. Είμαι όμως και επιστήμονας, φυσικός και έχω παρακολουθήσει πολλά μαθήματα και καθαρής ιατρικής και φυσιολογίας, καθώς και βιοιατρικής, καθώς και εφαρμοσμένης βιοφυσικής, χωρίς τα προσωπικά μου hobby.
Φασισμος ειναι, για να μην ψηνει το κεφαλακι του καποιος, να τρωει καποιος ασχετος την ακτινοβολια!
Πρότεινε μια μορφή άμεσης δημοκρατίας, και αν η πλειοψηφία των κατοίκων εδώ στην περιοχή μου, η στην Αττική, αποφασίσει οτι τα κινητά είναι καρκίνος, και οτι δεν θέλουν να τα χρησιμοποιούν, το βουλώνω, πετάω το κινητό και γίνομαι ψαράς. Η αυτοδικία, και η μη υποταγή σε ΝΟΜΟΥΣ θεσπισμένους από το κράτος (και σε παρακαλώ να μην περάσουμε σε συζήτηση για την δημοκρατικότητα της Ελλάδας και το πόσο δημοκρατική είναι η κοινοβουλευτική δημοκρατία) είναι πράξη παράνομη και από κει και μετά φασιστική (100 άτομα έναντι των κατοίκων της περιοχής (Παγκράτι ~150.000) και επικύνδυνη (ακτινοβολία συγκεντρωμένη στο ακουστικό τύμπανο).
Ημιμαθεια ειναι να τοποθετειται κατι (στην καλυτερη περιπτωση) αμφιλεγομενο οσον αφορα τις επιπτωσεις στην υγεια, μεσα σε κατοικημενες περιοχες.
Το καλύψαμε πιο πάνω, έτσι;

Σήμα = χαμηλή ένταση στο αυτί, μη σήμα = ψήσιμο του αυτιού. Απλά μαθηματικά, και φυσική, που παρουσιάζω πιο πάνω. Αυτό ισχύει ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΑ, σε ΚΑΘΕ περίπτωση. Είτε η κεραία αυξομειώνει, είτε η κεραία έχει άδεια, είτε η κεραία είναι εντός ορίων, είτε, είτε, είτε. Άσχετα εντελώς με τις βλαβερές συνέπειες. Θυμίζω: 2W στο αυτί. ΟΚ; Μια κεραία λιγότερη = περισσότερο ψήσιμο στο αυτί όσων μιλάνε στην περιοχή. Μαθηματικά.
Τελος, ειναι παρανομο, φασιστικο και εγω δεν ξερω τι αλλο, στο μπουρδελο που λεγεται αστικη δημοκρατια να μπορει η καθε εταιρεια κινητης να σερβιρει καρκινο σε πολιτες πανω απο τα σπιτια τους, ειτε μεσω αυξομειωματος της ακτινοβολιας αναλογα με το ποτε ερχοντια για ελεγχο, ειτε μεσω πιεσων για ευνοικη νομοθεσια/ψηλα ορια, ειτε μεσω κατα παραγγελιας ερευνων,
και αντιστοιχα να μην μπορει κανεις να μιλησει επωνυμα λεγοντας "καλα εκαναν και την κατεβασαν" γιατι θα παει φυλακη για εγκωμιασμο εγκληματικης (!!!!!!) πραξης.
Αν φίλε βραχνέ προφήτη, περάσουμε στο να διαφωνήσουμε για τα μειονεκτήματα της αστικής δημοκρατίας, τότε αλλάζουμε κουβέντα. Μιλάω για την ημιμάθεια που διακρίνει ανθρώπους, που κάνουν πράξεις χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες. Για ανθρώπους που το παιδί τους έχει κινητό στην δευτέρα γυμνασίου, και κατεβάζει την κεραία. Για ανθρώπους που πάνε με τον όχλο και γράφουν πλακάτ και πανώ και μοιράζουν φέιγκ βολάν για να κατέβει μια κεραία, επειδή σκορπάει τον καρκίνο, και την ίδια ώρα μιλάνε με τη γκόμενα στο κινητό και στέλνουν sms. Άσχετα με τις παρανομίες των εταιριών, άσχετα με τις βλαβερές συνέπειες. Γιατί χάνουμε την ουσία; Μια κεραία, ακόμα και ραδιοκεραία να είναι, είναι ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΛΑΒΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΜΕ 2W. Τι άλλο να πω πια;

o_kanenas, σε παρακαλώ κοπέλα μου, όχι άλλη παραπληροφόρηση. Όλες οι κεραίες λειτουργούν στα 1800MHz, και ήδη έχουν αρχίσει οι εταιρίες να μοιράζονται τα ίδια BTS για καλύτερη κάλυψη.
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Δημοσίευση από LocknLoad »

Μια κεραία λιγότερη = περισσότερο ψήσιμο στο αυτί όσων μιλάνε στην περιοχή.
Δεν χρειαζεται να μιλας, μονο που εχεις το κινητο ανοιχτο το κινητο προσπαθει να βρει ολοενα και καλυτερο σημα με αποτελεσμα να εκπεμπει περισσοτερο οταν δεν υπαρχει καλο σημα (πχ στο ΣΕΜΦΕ) + οτι καθε περιπου 20 λεπτα στελνουν απο μονο τους ενα "μνμ" (στην κοντινοτερη κεραια) τυπου "ειμαι εδω", πραγμα για το οποιο τρελενονται μεχρι να την βρουνε οταν δεν υπαρχει κοντα μια.

Χρηστης :gib:κινητο χωρις σημα
Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Re: Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Δημοσίευση από sparc »

Τελευταία έπεσε στα χέρια μου ένα ενημερωτικό έντυπό της ΕΕΤΤ για αυτό ακριβώς το θέμα. Εγώ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αφού έχω απόλυτη άγνοια της εμπλεκόμενης φυσικής, ωστόσο παραθέτω συνδέσμους για το κείμενο αυτό σε ηλεκτρονική μορφή:
http://www.eett.gr/export/sites/default ... Entypo.pdf
καθώς και για μια σελίδα όπου θα βρείτε και άλλα σχετικά έντυπα:
http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/P ... mentation/
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
Άβαταρ μέλους
Βραχνός Προφήτης
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 12:13 am
Επικοινωνία:

Re: Κινητή τηλεφωνία & Κεραίες κλπ :: Μια επιστημονική άποψη

Δημοσίευση από Βραχνός Προφήτης »

Jheremias έγραψε:
Ο Επίσημος οργανισμός είναι η ΕΕΑΕ και ο "Δημόκριτος" και δεν σπονσοράρεται από καμία εταιρία κινητής.
καλησπερα και σε σενα!

Εννοουσα τον Ερμη (hermes.ntua.gr)
Jheremias έγραψε: Όσο για τα μέτρα, ακόμα και τα ελληνικά είναι στο 60% των ορίων αυτών που έχει θεσπίσει η Ε.Ε. (Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στην απόφαση της Commission; - Την έχω παραθέσει).
Οντως ισχυει αυτο που λες. Αλλα ξαναρωταω, ποιος εχει μεγαλυτερη επιρροη στον ΠΟΥ και στην Commission; Οι εταιρειες κινητης ή οι πολιτες; Τελικα αν αυτα τα ορια ειναι πραγματικα ασφαλειας, τοτε γιατι καποιες ευρωπαικες χωρες μειωνουν εως και 7.200 φορες την επιτρεπτη ενταση; Μηπως εχουν δει κατι παραπανω απο εμας;
Jheremias έγραψε:Να συγκεντρωθούν επίσημα, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ, οι κάτοικοι μιας περιοχής, να δηλώσουν υπεύθυνα, με ψηφοφορία, οτι δεν θέλουν
Καταρχας, δημοκρατια δεν σημαινει επιβολη της πλειοψηφιας. Πχ δεν θελω να πεθανουν "δημοκρατικα" καποιοι προκειμενου οι υπολοιποι να εχουμε χαμηλη ακτινοβολια στο κινητο ή φτηνο ρευμα και καθαρη ατμοσφαιρα στην πολη μας, ακομα και αν με αυτα συμφωνει το 99% του κοσμου.
Jheremias έγραψε: Είμαι όμως και επιστήμονας, φυσικός και έχω παρακολουθήσει πολλά μαθήματα και καθαρής ιατρικής και φυσιολογίας, καθώς και βιοιατρικής, καθώς και εφαρμοσμένης βιοφυσικής, χωρίς τα προσωπικά μου hobby.
Ως επιστημονας και εγω, αρνουμαι τη χρηση της τεχνολογιας σε ευρεια κλιμακα οταν δεν εχουν μελετηθει επαρκως οι επιπτωσεις της στον ανθρωπο.
Jheremias έγραψε: κεραία λιγότερη = περισσότερο ψήσιμο στο αυτί όσων μιλάνε στην περιοχή. Μαθηματικά.
Οκ, σε αυτο συμφωνουμε. Αλλα ποιος μας εγγυαται οτι ειδικα στην Αθηνα το δικτυο (με την ηδη υψηλη ενταση) ειναι το πρεπων? Δηλαδη ποιος μας εγγυαται οτι η πυκνοτητα των κεραιων ειναι αυτη που πρεπει και οχι μικροτερη της οποιας το handicap να καλυπτεται με αυξομειωσεις της εντασης?
Jheremias έγραψε: Αν φίλε βραχνέ προφήτη, περάσουμε στο να διαφωνήσουμε για τα μειονεκτήματα της αστικής δημοκρατίας, τότε αλλάζουμε κουβέντα. Μιλάω για την ημιμάθεια που διακρίνει ανθρώπους, που κάνουν πράξεις χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες.
Το ερωτημα ειναι "τι οπλισε αυτους τους ανθρωπους να φτασουν μεχρι εκει"; Νομιζεις οτι εχουν ορεξη να κινδυνευουν με αυτοφωρα και φυλακισεις χωρις λογο; Ή μηπως ειναι αργοσχολοι που τους περισσευουν χρηματα για να πηγαινουν στο ΣτΕ; Καλως ή κακως, (κακως κατα τη γνωμη μου) ζουμε σε ενα συστημα που υπερασπιζεται το "δικιο" των εταιρειων και βαζει τρικλοποδιες σε αυτο του πολιτη. Αν βρισκομασταν σε ενα συστημα που θα γινοταν εξαντλητικος διαλογος μεσα στην επιστημονικη κοινοτητα (και οχι μονο) για τις κεραιες, υπηρχε σωστη ενημερωση και αδεκαστη δικαιοσυνη, τοτε θα ηταν "φασιστες", "ημιμαθεις" και οπως αλλιως τους αποκαλεις. Σημερα, ομως, ο φασισμος και η ημιμαθεια περισσευουν απο την πλευρα των εταιρειων και του κρατους.

Για να τοποθετησουν καραμπινατες παρανομες κεραιες, (πολεοδομικες παρανομιες, κοντα σε παιδικους σταθμυς, χωρις αδεια απο τις αρχες) φωναζουν.... τα ΜΑΤ!!!! Ενω το να προσβληθουν στα δικαστηρια θελει τουλαχιστον 3-4 χρονια.
Συνταξη στα 18, στρατευση στα 100!
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Δημοσίευση από O kanenas »

Jheremias έγραψε:o_kanenas, σε παρακαλώ κοπέλα μου, όχι άλλη παραπληροφόρηση. Όλες οι κεραίες λειτουργούν στα 1800MHz, και ήδη έχουν αρχίσει οι εταιρίες να μοιράζονται τα ίδια BTS για καλύτερη κάλυψη.
Καλά ντε, ένα λάθος έκανα. Μη βαράς! :)
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Re: Κινητή τηλεφωνία & Κεραίες κλπ :: Μια επιστημονική άποψη

Δημοσίευση από Jheremias »

Βραχνός Προφήτης έγραψε:
καλησπερα και σε σενα!

Εννοουσα τον Ερμη (hermes.ntua.gr)
Καλημέρα ξανά. Πολύ μου αρέσει αυτή η συζήτηση :):)

Ο Ερμής είναι ένα project του mobile.ntua.gr εργαστηρίου, (Εργαστήριο Κινητών Τηλεπικοινωνιών) το οποίο απλά σπονσοραρίστηκε για ένα διάστημα από την Vodafone. Αυτή τη στιγμή όπως μπορείς να δεις, το project είναι νεκρό εδώ και 2 χρόνια. (Δεν γίνονται μετρήσεις)
Οντως ισχυει αυτο που λες. Αλλα ξαναρωταω, ποιος εχει μεγαλυτερη επιρροη στον ΠΟΥ και στην Commission; Οι εταιρειες κινητης ή οι πολιτες; Τελικα αν αυτα τα ορια ειναι πραγματικα ασφαλειας, τοτε γιατι καποιες ευρωπαικες χωρες μειωνουν εως και 7.200 φορες την επιτρεπτη ενταση; Μηπως εχουν δει κατι παραπανω απο εμας;
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα. Σίγουρα οι εταιρίες κινητής έχουν απείρως περισσότερη επιρροή στην Comission από τους πολίτες. Γιαυτό και δεν διαφώνησα ΛΕΠΤΟ στο να πέσουν τα όρια ακόμα πιο χαμηλά και στην Ελλάδα. Είμαι υπέρ αυτής της κίνησης. Απλά, επιφυλάσσομαι, λόγω της πλήρως άναρχους δόμησης στην Αθήνα (και στην Ελλάδα γενικότερα) και δεν ξέρω πόσο τεχνικά εφικτό είναι αυτό. Άλλωστε αυτό είναι και η λογική: Περισσότερες κεραίες, με πολύ πολύ μικρότερη ισχύ η καθεμιά.
Καταρχας, δημοκρατια δεν σημαινει επιβολη της πλειοψηφιας. Πχ δεν θελω να πεθανουν "δημοκρατικα" καποιοι προκειμενου οι υπολοιποι να εχουμε χαμηλη ακτινοβολια στο κινητο ή φτηνο ρευμα και καθαρη ατμοσφαιρα στην πολη μας, ακομα και αν με αυτα συμφωνει το 99% του κοσμου.
Κοίταξε. Δεν μπορώ να διαφωνήσω, ούτε να συμφωνήσω όμως απόλυτα. Τι είναι όμως δημοκρατία τελικά; Ζούμε σε μια κοινωνία, και όχι μόνοι μας, και κάποιοι από μας έχουμε ανάγκες. Οι ανάγκες αυτές προστατεύονται και θεσπίζονται με τους νόμους μέσω της δημοκρατικής διαδικασίας που λέγεται ψηφοφορία. Αν εγώ π.χ δεν θέλω να έχω ρεύμα και ξυλώσω τον πυλώνα από τη γωνία του δρόμου μου, το στερώ και από τους υπόλοιπους, και φυσικά είμαι παράνομος. Αν δεν θέλω ρεύμα να πάω στη Ζιμπάμπουε, γιατί εδώ όλοι οι υπόλοιποι στη γειτονιά θέλουν. Από αυτή την άποψη πλειοψηφία.
Ως επιστημονας και εγω, αρνουμαι τη χρηση της τεχνολογιας σε ευρεια κλιμακα οταν δεν εχουν μελετηθει επαρκως οι επιπτωσεις της στον ανθρωπο.
Χίλιες φορές συμφωνώ μαζί σου. Όμως έχει αποδειχτεί και μελετηθεί η επίπτωση 2W ακτινοβολίας κολλητά στον εγκέφαλο. ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ. Ναι. Όντως εκκρεμεί η επίπτωση της εξασθενημένης ακτινοβολίας της κεραίας αν αυτή είναι στα 300m από το σπίτι. Με απλά μαθηματικά πάντως, τα 2W στο αυτί είναι μακράν πιο επικύνδυνα από την 24ωρη (εστω) έκθεση σε πολύ χαμηλότερη ακτινοβολία. Είναι σαν να κανεις μια ακτινογραφία την ημέρα (για 10 λεπτά) ή να εκτίθεσαι όλη τη μέρα στην κοσμική ακτινοβολία. Νομίζω είναι ίδιες οι τάξεις μεγέθους και η επικινδυνότητα.
Οκ, σε αυτο συμφωνουμε. Αλλα ποιος μας εγγυαται οτι ειδικα στην Αθηνα το δικτυο (με την ηδη υψηλη ενταση) ειναι το πρεπων? Δηλαδη ποιος μας εγγυαται οτι η πυκνοτητα των κεραιων ειναι αυτη που πρεπει και οχι μικροτερη της οποιας το handicap να καλυπτεται με αυξομειωσεις της εντασης?
Φυσικά κανένας!! ΕΚΕΙ πρέπει να πιέσουμε: Στην ορθότητα των ελέγχων, να πιέζουμε την ΕΑΕΕ να κάνει αυστηρότερους και περισσότερους ελέγχους, να πιέζουμε το "Δημόκριτο" να δημοσιεύει τα αποτελέσματα. Εκεί πρέπει να είναι η πίεση. Και όχι σα Ζουλού να ρίχνουμε την κεραία, και έτσι, ακόμα και αν ήταν χαμηλή, να ψήνουμε τα αυτιά όλων των ανθρώπων στην περιοχή. Οι κάτοικοι, η συνέλευση κατοίκων, να υπογράφει και να πιέζει την ΕΑΕΕ να ελέγχει την κεραία, να δημοσιεύει τα αποτελέσματα, και αν είναι παράνομη να κλείνει (κάτι που ισχύει ούτως ή άλλως από την ΕΕΤΤ). Στο κάτω κάτω, ανάμεσα στους κατοίκους μιας περιοχής, θα υπάρχουν και κάποιοι που ξέρουν και 2 πράγματα. Επίσης, ο ιδιοκτήτης να δημοσιεύει τις επίσημες μετρήσεις στην είσοδο της πολυκατοικίας, με την ένταση, και να προκαλεί και οποιονδήποτε με ένα πεδιόμετρο να ξαναμετράει. ΑΥΤΟ είναι πολιτισμός.
Το ερωτημα ειναι "τι οπλισε αυτους τους ανθρωπους να φτασουν μεχρι εκει"; Νομιζεις οτι εχουν ορεξη να κινδυνευουν με αυτοφωρα και φυλακισεις χωρις λογο; Ή μηπως ειναι αργοσχολοι που τους περισσευουν χρηματα για να πηγαινουν στο ΣτΕ; Καλως ή κακως, (κακως κατα τη γνωμη μου) ζουμε σε ενα συστημα που υπερασπιζεται το "δικιο" των εταιρειων και βαζει τρικλοποδιες σε αυτο του πολιτη. Αν βρισκομασταν σε ενα συστημα που θα γινοταν εξαντλητικος διαλογος μεσα στην επιστημονικη κοινοτητα (και οχι μονο) για τις κεραιες, υπηρχε σωστη ενημερωση και αδεκαστη δικαιοσυνη, τοτε θα ηταν "φασιστες", "ημιμαθεις" και οπως αλλιως τους αποκαλεις. Σημερα, ομως, ο φασισμος και η ημιμαθεια περισσευουν απο την πλευρα των εταιρειων και του κρατους.
Μα ένα λεπτό!!!!

Ο διάλογος, που όπως πολύ σωστά λες θα έπρεπε να γίνεται, δεν απαγορεύτηκε από κανέναν. Απλά δεν ασχολείται κανένας, όπως στην Ελλάδα δεν ασχολείται κανένας με το ζήτημα της ενημέρωσης. Επικρατεί παντού η παραπληροφόρηση και η ημιμάθεια. Γιατί δεν πιέζουν οι κάτοικοι κάποιους επιστήμονες, που δόξα τω θεώ, από Μηχανικούς Τηλεπικοινωνιών, Φυσικούς Μη Ιονιζουσών και Γιατρούς, η Ελλάδα είναι φίσκα. Γιατί δεν θέλουν οι ίδιοι οι κάτοικοι να μάθουν πως δουλεύουν μερικά πράγματα; Πες μου, βραχνέ προφήτη, κάλεσε ποτέ κανένας δήμαρχος ένα συμβούλιο επιστημόνων, να ενημερώσει τον κόσμο για την Μη Ιονίζουσα ακτινοβολία; Ή μήπως αρνήθηκε ποτέ κανένας επιστήμονας να μιλήσει και να ενημερώσει τον κόσμο; Ανήκωντας στην κοινότητα την επιστημονική καθαρά (αφού τελείωσες αν δεν κάνω λάθος ;) τη ΣΕΜΦΕ) και έχοντας και επαφές με μηχανικούς, ξέρεις τη νοοτροπία των επιστημόνων: Ξέρουμε, αλλά αν δεν μας ρωτήσετε, έχουμε σοβαρότερα πράγματα να κάνουμε από το να βγαίνουμε στα κανάλια. Και έτσι η παραπληροφόρηση οργιάζει με αποτέλεσμα να έχουμε όλοι βλαβερές συνέπειες.

Δεν κατηγόρησα την αριστερά, σε καμιά περίπτωση. Η κοινωνία φοβισμένη από προβλήματα και εκμεταλλεύσεις, καλά κάνει και είναι τρομαγμένη. Ας πιέζουμε όμως προς τη σωστή κατεύθυνση. Δεν ανέχομαι το φασισμό όπως σου είπα και πιο πάνω. Στις Ν.Ε.ΕΜΠ έχω σήμα μια γραμή. Πρέπει να βγαίνω έξω στο κρύο για να μιλάω και να επικοινωνώ. Και δεν μένω εκεί. Και ναι, βγαίνω από τα ρούχα μου, όταν στο indymedia.org στις φωτογραφίες που κατέβηκε εκείνη η περιβόητη κεραία, πέρυσι στις Ν.Ε.ΕΜΠ, κάτω από μια φωτογραφία γράφει με κεφαλαία γράμματα οτι "ανακαλύφθηκε και μια μικρότερη κεραία που κοίταζε προς το στρατόπεδο των ΜΑΤ!!!!!!!" υπονοόντας παρακολουθήσεις και υποκλοπή πληροφοριών από εξωγήινους ή και γω δεν ξέρω τι, και η φωτογραφία, έδειχνε απλά τη μικροκυματική ζεύξη με το κοντινότερο BTS που βρίσκεται στο γουδί.

Επίσης μην ξεχνάς οτι σε πολλά ζητήματα και η επιστημονική κοινότητα είναι διχασμένη. Αυτά πρέπει να οργανώσουν οι κάτοικοι. ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ και ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Από πολλές και πολαπλές πηγές. Προς τα ΕΚΕΙ πρέπει να πιέζουν.
Για να τοποθετησουν καραμπινατες παρανομες κεραιες, (πολεοδομικες παρανομιες, κοντα σε παιδικους σταθμυς, χωρις αδεια απο τις αρχες) φωναζουν.... τα ΜΑΤ!!!! Ενω το να προσβληθουν στα δικαστηρια θελει τουλαχιστον 3-4 χρονια.


Δεν νομίζω ποτέ οτι τα ΜΑΤ θα προστάτευαν ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ κεραίας. Αν γίνει κάτι τέτοιο, (να πω και μια κακία :P ) δικηγόρους έχουμε χιλιάδες. Δεν βρίσκουν οι κάτοικοι; Δεν υπάρχουν μεταξύ των κατοίκων; Να μηνυθούν και να βγουν στα κανάλια, και όπως πολύ καλά ξέρετε στην Ελλάδα, ότι βγει στα κανάλια μαζεύεται. Δεν είπα να μην κάνουν τίποτα οι κάτοικοι και ότι θέλουν οι εταιρίες. Σε καμιά μα καμιά περίπτωση. Όμως να κινούμαστε προς τη σωστή κατεύθυνση πανάθεμά με, και με το σωστό τρόπο.

Έκανα αυτή τη συζήτηση με τρεις φίλους μου live. 2/3 δεν ήξεραν τι είναι το BTS ούτε πως λειτουργεί το κινητό τους τηλέφωνο (σπουδασμένοι). Τι να περιμένω από κατοίκους 40 και 50 χρονών; Και αυτό είναι ευθύνη της επιστημονικής κοινότητας που δεν ενημέρωνει, αλλά και του κόσμου που δεν ζητάει ενημέρωση. . .
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Δημοσίευση από O kanenas »

Jheremias έγραψε:Αν έχω λοιπόν μια κεραία που λειτουργεί στα 41,25 V/m. (Τυπικές τιμές λειτουργίας κεραίας μέσα σε αστική περιοχή, σε Ελλάδα και ΕΕ). Έστω λοιπόν οτι σε ύψος ενός μέτρου από την ταράτσα του κτιρίου Α βρίσκεται τοποθετημένη μια κεραία κινητής τηλεφωνίας. Σε απόσταση 15m από το κτίριο αυτό, υπάρχει ένα άλλο κτίριο, έναν όροφο χαμηλότερο από το κτίριο Α. Στα 5 μέτρα οριζόντιας απόστασης από την κεραία η ένταση πέφτει στα 20V/m. Στα 13 μέτρα, λίγο πριν το κτίριο Β η ένταση είναι ήδη 10V/m, ενώ ακριβώς πάνω από το κτίριο, σε ύψος 2m η ένταση είναι 5V/m. Σε όλες τις άλλες κατευθύνσεις η έτναση είναι πολλές πολλές τάξεις μεγέθους μικρότερη. Προφανώς μέσα στο κτίριο Α η ένταση είναι πολλές τάξεις μεγέθους μικρότερη γιατί η ήδη ελάχιστη ακτινοβολία στο κατακόρυφο επίπεδο εξασθενείται από την ταράτσα, τα οικοδομικά υλικά, την πλάκα. Στα μπαλκόνια του κτιρίου Β προς την πλευρά της κεραίας η ένταση είναι μικρότερη από ένα V/m ενώ ΜΕΣΑ στο κτίριο Β, πολλές φορές λιγότερη λόγω εξασθένησης από πόρτες, υλικά, κλπ.
Για να βοηθήσω στην κατανόηση, παραθέτω το σχήμα που βρήκα στο διαδίκτυο:
Εικόνα

Βέβαια, ας μην γελιόμαστε. Το μεγαλύτερο μέρος της Αθήνας είναι πυκνοκατοικημένο. Οι περισσότερες αποστάσεις μεταξύ κτισμάτων απέχουν αρκετά λιγότερο από 15 μέτρα. Οπότε, ακόμα και μ'αυτήν την ένταση, δεν είμαστε ασφαλείς.

Ένα θέμα είναι και η εγκυρότητα των ορίων ασφαλείας. Δηλαδή, κατά πόσο αυτό το 5,4 W/m^2 (για σχολεία, γηροκομεία, νοσοκομεία και βρεφονηπιακούς σταθμούς) και το 6,3 W/m2 παρέχουν ασφάλεια από τους κινδύνους της μη ιοντίζουσας ακτινοβολίας? Για παράδειγμα, ο Στυλιανός στο άρθρο του αναφέρει ότι:
  • Συμπτώματα του συνδρόμου των μικροκυμά­των (διαταραχή μνήμης, συγκέντρωσης, εξάντληση, πονοκεφάλους κλπ ιδιαίτερα σε απόσταση 50-400μέτρων ατό την κεραία), τιμή ακτι­νοβολίας έκθεσης 4,4 -0.25 W/m^2
  • Ο Καθηγητής Goldsmith ανέφερε διαταραχές στα χρωματοσώματα, αιματολογικές βλάβες, επί­δραση στην αναπαραγωγή και αύξηση του καρκίνου, σε τιμή ακτινοβολίας έκθεσης 1 W/m^2.
Σε προβληματισμό, επίσης, θα έπρεπε να μας βάλει το γεγονός ότι άλλες χώρες έχουν αρκετά χαμηλότερα όρια ασφαλείας.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Re: Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Δημοσίευση από philip »

Την περσμένη Κυριακή η Καθημερινή είχε ένα μονοσέλιδο αφιέρωμα για αυτό το θέμα.
Παραθέτω τα αντίστοιχα άρθρα από την ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 008_258034
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 008_257766
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 008_257764
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 008_257765

Πάντως στο site του Προγράμματος hermes που παραθέσατε φαίνεται ότι το πρόγραμμα λειτουργεί ακόμα καθημερινά και όχι ότι έχει σταματήσει εδώ και δύο χρόνια όπως είπατε..
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κινητή τηλεφωνία και ακτινοβολία

Δημοσίευση από Chris »

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, καθώς μένω σε σπίτι που επέχει 100 μέτρα από κεραία κινητής τηλεφωνίας, άρχισα να ψάχνω σε διάφορα site μέχρι που βρήκα αυτό σε ένα άσχετο forum για flight simulators:
Λοιπόν είμαι φοιτητής στη σχολή εφαρμοσμένων μαθηματικών και φυσικών επιστημών του Ε.Μ.Π και σε μια πρόσφατη εργαστηριακή άσκηση μας είπαν ότι για τα κινητά δεν έχει αποδειχτεί τίποτα για το ότι προκαλούν βλάβες στον ανθρώπινο οργανισμό, επίσης οτιδήποτε ηλεκτρομαγνητικό πεδίο δεν προκαλεί βλάβες. Συγκεκριμένα αν αποδειχτεί πως το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο (μη ιοντίζουσα ακτινοβολία) προκαλεί βλάβες τότε όλη η φυσική μας είναι λάθος....
Τέλος να επισημάνω ότι μεγαλύτερη επιβλαβής ακτινοβολία δεχόμαστε από τις οθόνες καθοδικού σωλήνα και από τους τοίχους μέσα στους οποίους υπάρχουν ραδιενεργά ισότοπα τα οποία με διασπάσεις τύπου β ακτινοβολούν ηλεκτρόνια τα οποία είναι επιβλαβής.
Ισχύει αυτό που λέγεται εδώ;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν το τσιμέντο (σε πολυκατοικία μένω :mrgreen: ) "μπλοκάρει" έστω και λίγο την ακτινοβολία από την κεραία.(Σημείωση. Από το μπαλκόνι ή από οποιοδήποτε παράθυρο η κεραία δε φαίνεται. Για να γίνω περιγραφικός, αν τραβήξεις μια νοητή ευθεία από την κεραία στο σπίτι, θα "τρακάρεις" απάνω σε 2 με 4 τοίχους ανάλογα το δωμάτιο που είσαι). Τα σίδερα στους τοίχους κάνουν τίποτα ή @@ ; Μάλλον πρέπει να μετακομίσω :roll: .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά”