Ιστορίες βασανισμού PC

Πριν το βάψεις μπλε και το ρίξεις στη θάλασσα γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά εδώ;

Συντονιστές: kostas213, markelos

Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από kostas213 »

Για δώσε μία στιγμή μία περιγράφή του υπολογιστή (χαρακτηριστικά - κυρίως το πόση RAM έχει, λειτουργικό σύστημα κλπ).
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
aposporis
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 1:29 am

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από aposporis »

LocknLoad έγραψε:http://www.memtest.org/download/4.20/me ... 20.iso.zip

Κατεβασε το
Καψ'το σε cd
Κανε restart με το cd μεσα
Πατα το κουμπι που θα σου πει
???
θα μαθεις την κατασταση της μνημης

Αν ( κατασταση μνημης == αριστη και windows OS == true)
____Disk cleanup, clean registry, disk defrag κτλ κτλ
____Αν (προβλημα επιμενει == true)
________format
Συνήθως με φορμάτ γλιτώνεις πολύ κόπο σε σχέση με το να προσπαθήσεις να το επιδιορθώσεις με διάφορα εργαλεία. Ακόμα και στη περίπτωση που έχεις πολλά προγράμματα και ρυθμίσεις και δε θες να τα χάσεις. Μπορεί να ταλαιπωρείσαι μέρες και στο τέλος πάλι να κάνεις φορμάτ. Από την εμπειρία μου αν σε μισή με μια ώρα δεν έχεις βγάλει κάποιο συμπέρασμα για το τι φταίει τότε προχωράς σε φορμάτ! Και hardware να είναι το πρόβλημα θα φανεί μετά το φορμάτ ενώ πριν μπορεί να μην φαινόταν.
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από kostas213 »

Βγάζει μήνυμα για έλλειψη μνήμης. Φαντάζομαι ότι αυτό είναι το κλασσικό μήνυμα των Windows όταν έχει γεμίζει όχι μόνο η RAM αλλά και το pagefile. Άρα το πιθανότερο σενάριο είναι να έχει λίγη RAM ο υπολογιστής και προφανώς γεμίζει μετά λόγων των προγραμμάτων (π.χ. ο firefox συνήθως καταναλώνει τρελή μνήμη ύστερα από πολλές ώρες λειτουργίας και αν τον κλείσεις ξαφνικά βλέπεις την μνήμη να αδειάζει). Οπότε αν είναι αυτή η περίπτωση της aeriko, τότε λογικά έχει λίγη RAM. Γι' αυτό θέλω να μου πει τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή.
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από LocknLoad »

aposporis έγραψε:Συνήθως με φορμάτ γλιτώνεις πολύ κόπο σε σχέση με το να προσπαθήσεις να το επιδιορθώσεις με διάφορα εργαλεία.
aeriko έγραψε:Κατ'αρχάς, δηλώνω άσχετη με τα pc...
Οποτε format ειναι τελευταια λυση απο αποψη δυσκολιας (εκτος αν της το κανει αλλος)

Αν κανω μια παρενθεση εδω μιας που θυμηθηκα μια συζητηση που ειχα με ενα φιλο μου τις προαλλες. Το να πετατε μερικοι ενα "κανε format σε _______" μπορει να ακουγεται παιχνιδακι ή ρουτινα σε σας αλλα δυστυχος σε καποια ατομα τους φαινεται βουνο (αν καν ξερουν το linux για οσους κανουν και τους εξυπνους)

Οποτε θα της ειναι πολυ πιο ευκολο να παει start > system tools > disk clean up ή defrag. Νομιζω οτι τα vista/win7 τα εχουν και μαζεμενα σε ενα προγραμμα για να μη τα ψαχνεις. Περα απο αυτο της προτεινουμε τπτ που κυκλοφορει στο internet

Προσωπικα μου φαινεται το ιδιο κουραστικο σε windows να καθομαι να κανω εγκατασταση 30 προγραμματων με το να τρεξω 3-4 προγραμματα και να ξεκαθαρισω ποια προγραμματα ανοιγουν με την εκκινηση (Στο ubuntu με ενα 2-3 sudo μπορεις να'χει ξεμπερδεψει με τα βασικα)

@kostas213
Ειπε οτι τελευταια εχει αυτο το προβλημα, αν ειχε λιγη RAM δε θα της το'λεγε εξ'αρχης;
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από Hengeo »

Big bang theory σκηνικο χαχα!

aeriko, αφου μενει τοσες ωρες ανοιχτο χωρις να κολλαει η να πηγαινει αργα η να σβηνει, μην ανησυχεις. Αν επιμενουν τα μηνυματα και πεφτει η ταχυτητα απεγκατεστησε οσα προγραμματα δεν χρησιμοποιεις. Επισης, απο την εμπειρια μου, αν εχεις καιρο να ανοιξεις το κουτι, σε προειδοποιω οτι θα τρομαξεις την επομενη φορα!

kostas213, τετραπυρηνο με 4gb ram; Ο γνωστος σου ειτε εχει πορωση με τις αναβαθμισεις ειτε φυσαει τον παρα :p
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
MakisH
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 3:42 pm
Real Name: MakisH
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Επικοινωνία:

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από MakisH »

Κι εγώ δε νομίζω ότι έχει κάτι ιδιαίτερο πέρα από το να είναι παραφορτωμένο...

Μια γενική καθαριότητα θα του κάνει καλό! Κυρίως σβήσε ό,τι άχρηστα προγράμματα μπορεί να έχεις (π.χ. κάτι ληγμένα trial antivirus κτλ) και καλό θα ήταν να σε βοηθήσει κάποιος να απενεργοποιήσεις κάμποσα άχρηστα προγράμματα που φορτώνουν στην αρχή και σου τρώνε μνήμη χωρίς λόγο.

Το format κάποτε το είχα κι εγώ ψωμμοτύρι, αλλά άμα χρειάζεσαι πολλά προγράμματα το "format" (=σβήνω τον δίσκο και ξαναεγκαθιστώ το λειτουργικό σύστημα και όλα τα προγράμματα από την αρχή) μπορεί να σου πάρει και 3 μέρες για να ξαναφέρεις τον υπολογιστή στο σημείο που τον είχες πριν (=όλα εγκατεστημένα και ρυθμισμένα, τακτοποιημένα κτλ). Από την άλλη, προσοχή με τα "εργαλεία καθαρισμού" που κυκλοφορούν στο internet, πολλά από αυτά μπορεί να είναι ψεύτικα και επιβλαβή.

Εγώ πιστεύω ότι με ένα ξεκαθάρισμα προγραμμάτων και του start-up θα στρώσει πάντως!
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από kostas213 »

@LocknLoad: καλά ναι θα έπρεπε να το κάνει πιο συχνά τότε, αλλά το ότι το PC είναι ανοικτό 3 μέρες σερί είναι ανησυχητικό και το επιβαρύνει (αν μιλάμε για Windows)

@Hengeo: Αν και η σύνθεση φαίνεται να έχει κοστίσει πολύ (4πύρηνος, 4 GB RAM), και όμως δεν πήγε πολλά λεφτά (600 ευρώ περίπου μαζί με οθόνη κιόλας)! :D

@MakisH: λογικά ναι!
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από aeriko »

format???! Θα ήθελα να το αποφύγω..... :?

'Οταν βγαίνουν τα μηνύματα, κολλάει κιόλας.....
Γενικά, πού και πού (πολύ σπάνια) μπορεί να σβήσει στιγμιαία και να επανέλθει κανονικά μετά...

Μάλλον θα δοκιμάσω τα άλλα που μου προτείνετε...

Το laptop μου είναι Toshiba Satellite A300-20W.....
Windows7 έχω....

Eυχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις!!
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από kostas213 »

Πρώτον, αν πετάξει το μήνυμα σημείωσε κάπου ακριβώς τι βγάζει να το ψάξουμε. Επίσης με δεξί κλικ στην μπάρα κάτω και πατώντας "Διαχείριση Εργασιών" στην καρτέλα "Επιδόσεις" μπορείς να δεις αν γεμίζει η RAM (είναι το 2ο γράφημα). Αν δεις π.χ. ότι έχει αρχίσει και αγγίζει τα 4 GB (τύπου 3 GB και βάλε) τότε κλείσε κανένα πρόγραμμα.

Επίσης για να βγάλεις μερικά προγράμματα από το να ανοίγουν αυτόματα, πατας msconfig στην έναρξη, το ανοίγεις και στην προτελευταία καρτέλα αν θυμάμαι καλά, έχει μία λίστα με προγράμματα όπου ανοίγουν αυτόματα με το που ανοίγει ο υπολγιστής. Πέτα όσα δεν θες να ανοίγουνε μόνα τους.
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από aeriko »

Ok!!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!! Ελπίζω να σωθεί ο υπολογιστάκος μου...χεχε!!
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από Hengeo »

kostas213 έγραψε:@Hengeo: Αν και η σύνθεση φαίνεται να έχει κοστίσει πολύ (4πύρηνος, 4 GB RAM), και όμως δεν πήγε πολλά λεφτά (600 ευρώ περίπου μαζί με οθόνη κιόλας)! :D
Κατι μου λεει οτι καποιος αγγαρευτηκε να συναρμολογησει pc :P
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από kostas213 »

No! Την συναρμολόγηση την είχε κάνει το κατάστημα. Ακόμα και αν δεν την είχε κάνει το κατάστημα, θα την είχαμε κάνει μόνοι μας. :D
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από kostas213 »

Ακόμα ένας Firefox που έκλεισε στο γνωστό PC που περιγράφω. Στο γράφημα μπορούμε εύκολα να παρατηρήσουμε την πτώση τύπου "Grand Canyon" όπου ξαφνικά αποδεσμεύεται παραπάνω από τη μισή RAM.
Συνημμένα
terminating_firefox.jpg
There's no place like ::1
silverstar
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2010 8:30 am
Real Name: LeoPet
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από silverstar »

Για να αποφύγει κανείς το format στα windows:

1. ccleaner για να αδειάσει ο δίσκος από temp, history, cookies, κτλ (φεύγει αρκετό πράγμα)
2. defrag (για vista/7 μάλλον δε χρειάζεται γιατί το κάνουν μόνα τους κάθε Τετάρτη)
3. Uninstall τα άχρηστα προγράμματα (toolbars, αργά antivirus, κτλ)
4. ccleaner για registry fix (δε προσφέρει και τίποτα, παρά μόνο αδειάζει λίγα πράγματα και δεν είναι απαραίτητο)
5. Εγκατάσταση ενός γρήγορου anitivirus (π.χ. Security Essentials από τη Microsoft που είναι και δωρεάν)
6. Αν υπάρχουν προβλήματα κατά την εκκίνηση, ή γενικά πάει ακόμα αργά, μπορεί κανείς να δημιουργήσει ένα νέο χρήστη (με δικαιώματα διαχειριστή), να αντιγράψει όλα τα αρχεία από τα Έγγραφά μου, ρυθμίσει email αν χρησιμοποιεί mail client, Αγαπημένα, και γενικά όλες τις ρυθμίσεις που αφορούν το χρήστη και μετά να σβήσει τον παλιό χρήστη και να χρησιμοποιεί τον καινούργιο.

Το PC θα είναι σαν να του έχεις κάνει φορμάτ σε πολύ λιγότερο χρόνο, και με όλα τα προγράμματα εγκατεστημένα. :P
silverstar
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2010 8:30 am
Real Name: LeoPet
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ιστορίες βασανισμού PC

Δημοσίευση από silverstar »

Μπορούν και τα windows να αντέξουν μια χαρά χωρίς restart.
Αυτό είναι από έναν server HP που έχουμε στο γραφείο.
Συνημμένα
Win server 2008
Win server 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές - Εφαρμογές - Internet”