WEP/WPA Cracking WorkShop

Πριν το βάψεις μπλε και το ρίξεις στη θάλασσα γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά εδώ;

Συντονιστές: kostas213, markelos

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
markelos
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 8:57 pm
Real Name: Ace
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Grand Line

WEP/WPA Cracking WorkShop

Δημοσίευση από markelos »

Σας έχει σπάσει τα νεύρα ο γείτονας που έχει βάλει κωδικό στον ασύρματο δίκτυό του? Θέλετε απεγνωσμένα βρείτε λίγη πρόσβαση στο internet και δεν μπορείτε γιατί όλα τα δίκτυα είναι κλειστά? Γουστάρετε απλά να τεστάρετε την ασφάλεια κωδικών κρυπτογραφησης?

Τότε δεν έχετε παρά να συμμετέχετε στο παραπάνω event.!

Θα παρουσιαστούν 3 τεχνικές για το σπάσιμο των 2 ανωτέρω και πιο συχνά χρησιμοποιούμενων αλγορίθμων κρυπτογράφησης. Την παρουσίαση θα ακολουθήσει hands-on εργασία (από τους παρευρισκόμενους) και συζήτηση για αυτό αλλά και άλλα δικτυακά θέματα.

Γι'αυτό λοιπόν μην ξεχάσετε την Παρασκευή 18 Μαϊου να είστε στο Εργαστήρι Ελεύθερου Λογισμικού (Παλιό Μ.Ο.Π.) και ώρα 15.00.! Σας περιμένουμε...

http://foss.ntua.gr
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: WEP/WPA Cracking WorkShop

Δημοσίευση από Tsakalos »

Δυστυχως τις παρασκευες κανω πολυωρα πειραματα για την πτυχιακη μου και χανω τα καλυτερα!
Θα γινει χρηση του προγραμματος aircrack-ng με backtrack linux να υποθεσω?
Επειδη εχω ασχοληθει κ εγω ομως με το θεμα απο οσο ξερω τα wep σπανε για πλακα! Για τα wpa εχουμε βρει κανενα μαγικο τροπο να τα σπαμε χωρις να δοκιμαζουμε κωδικους με τις ωρες? :e_confused:
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
markelos
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 8:57 pm
Real Name: Ace
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Grand Line

Re: WEP/WPA Cracking WorkShop

Δημοσίευση από markelos »

Ε, ναι η σουίτα aircrack-ng θα χρησιμοποιηθεί φυσικά :p
Για wpa/wpa2 μαγικός τρόπος δεν υπάρχει. Brute force με χρήση dictionaries. Η ευκολία στο να σπαστεί ένα wpa προστατευμένο δίκτυο έγκειται στο γεγονός ότι η πλειοψηφία των "θυμάτων" δεν αλλάζει το εργοστασιακό ssid ούτε τον κωδικό ή βάζει κάποιον πολύ απλό. θα χρησιμοποιηθεί το cowpatty. Για πιο ψαγμένες καταστάσεις όπου μπαίνει και η GPU στο παιχνίδι (με 100+ φορές πιο γρήγορα αποτελέσματα, μπορεί να λέω και λίγο) χρησιμοποιείται το pyrit. Δε νομίζω να καλύψουμε το pyrit όμως στην παρούσα φάση.
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: WEP/WPA Cracking WorkShop

Δημοσίευση από constant »

Θα έχει καμία χρησιμότητα αν φέρω (για να μπορώ να τα εφαρμόζω και εγώ παράλληλα) laptop με bootable usb backtrack?
Άβαταρ μέλους
markelos
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 8:57 pm
Real Name: Ace
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Grand Line

Re: WEP/WPA Cracking WorkShop

Δημοσίευση από markelos »

constant έγραψε:Θα έχει καμία χρησιμότητα αν φέρω (για να μπορώ να τα εφαρμόζω και εγώ παράλληλα) laptop με bootable usb backtrack?
Αυτό θα ήταν το ιδανικό :e_wink:
Όπου αναφέρεται workshop να το θεωρείτε δεδομένο :p
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: WEP/WPA Cracking WorkShop

Δημοσίευση από Tsakalos »

markelos έγραψε:Ε, ναι η σουίτα aircrack-ng θα χρησιμοποιηθεί φυσικά :p
Για wpa/wpa2 μαγικός τρόπος δεν υπάρχει. Brute force με χρήση dictionaries. Η ευκολία στο να σπαστεί ένα wpa προστατευμένο δίκτυο έγκειται στο γεγονός ότι η πλειοψηφία των "θυμάτων" δεν αλλάζει το εργοστασιακό ssid ούτε τον κωδικό ή βάζει κάποιον πολύ απλό. θα χρησιμοποιηθεί το cowpatty. Για πιο ψαγμένες καταστάσεις όπου μπαίνει και η GPU στο παιχνίδι (με 100+ φορές πιο γρήγορα αποτελέσματα, μπορεί να λέω και λίγο) χρησιμοποιείται το pyrit. Δε νομίζω να καλύψουμε το pyrit όμως στην παρούσα φάση.
Δυστυχως ομως τα καινουργια router τωρα ειναι ολα με wpa2 και ο κωδικος ειναι ενα μακρυναρι απο μικρα μεγαλα και αριθμους που εχουν παραχθει "τυχαια"... Σε λιγο καιρο δηλαδη που θα εξαφανιστουν και οι παλιοι με το wep δε θα μπορουμε να σπαμε τιποτα! :e_sad:
Το cowpatty θα με ενδιεφερε πολυ κ εμενα καθως δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτο.
Οντως το pyrit επιταχυνει δραματικα τη διαδικασια! Αντιστοιχο προγραμμα για windows ειναι το Elcomsoft Wireless Security Auditor απλα το λεω πληροφοριακα.
http://www.elcomsoft.com/ewsa.html

Φυσικα οπως γνωριζετε το σπασιμο του δικτυου του γειτονα και η εισβολη στο ρουτερ του ειναι το πρωτο βημα για την εισβολη και στον υπολογιστη του!
Για το λογο αυτο μετα απο αυτο το σεμιναριο για το σπασιμο δικτυων θα πρεπει να ακολουθησει και ενα σεμιναριο για το κλεψιμο κωδικων και την πραγματικη εισβολη και τον απομακρυσμενο ελεγχο υπολογιστων οι οποιοι ειναι συνδεδεμενοι στο ιδιο δικτυο με χρηση ettercap ή δεν ξερω τι αλλο... καλο? :mrgreen:
Φυσικα ολα αυτα για εγκυκλοπαιδικους λογους και για πειραματισμο σε δικους μας υπολογιστες! :e_ugeek:
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: WEP/WPA Cracking WorkShop

Δημοσίευση από constant »

Να γίνει κάποτε και η αντίστροφη διαδικασία όμως :P :P
Σεμινάριο για τη δημιουργία "αρκετά ασφαλούς" υπολογιστή.. :ssss:
(δεν ξέρω, τα Selinux κάνουν για αυτή τη δουλειά ή όχι; )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές - Εφαρμογές - Internet”