[Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από drcypher »

@durandal: Σου εφιστώ την προσοχή: Το παλικάρι δεν πτοήθηκε από Γαλιλαίο, Einstein και ένα σωρό άλλα (καλώς ή κακώς) γνωστά και μεγάλα ονόματα μιας επιστήμης την οποία δεν σπούδασε καν. Είσαι σίγουρος ότι θες να αλληλεπιδράσεις με τον ψυχισμό του;

@mods: Παρακαλώ να μην κλείσει ακόμα το topic. Έχουμε γεμίσει μαϊντανούς στην τηλεόραση που νομίζουν ότι ξέρουν να τραγουδάνε, ότι ξέρουν να υποδύονται ή ότι είναι μοντέλα. Πρώτη φορά μας τυχαίνει ψώνιο που να νομίζει ότι ξέρει καλύτερη φυσική από το σύνολο των Φυσικών που έζησαν πάνω σε αυτόν τον πλανήτη... δεν κάθονται κάθε μέρα τέτοιες περιπτώσεις.

@tsolkas: Μια διάγνωση θα κάνω για σένα: Καραμπινάτη περίπτωση οσφυοκαμψίας... Γιατί δεν εκτελείς το πείραμα; Είναι απλό και κοστίζει λίγα χρήματα :P
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
durandal
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Ιαν 29, 2007 12:14 pm

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από durandal »

K. Tsolka giati ayto to epithetiko post?
Apla to fainomeno Raman dinei thn dynatothta akoma kai se ena stoko proptyxiako na katalabei oti h kbantikh einai sosth......
An den mporeitai na to katalabete eseis h den xerete to fainomeno Raman sas parakalww na afhsete sth hsixia tou afto to forum kai na pate na sas tripsei kanas kalogeros.....
Alios sas parakalo na apanthsete episthmonika pos yposthrizete oti h kbantikh einai lathos afou sas prothnw ena phrama pou KANOUME kathe mera kai mas leei oti einai sosth......
me ekthmhsh
"Mortal danger is an effective antidote for fixed ideas."

Erwin Johannes Eugen Rommel
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από antony07 »

Δάσκαλε, νόμιζα ότι θα έδειχνες οίκτο και συμπόνια σε άτομα σαν και εμάς, που δεν έχουμε το επιστημονικό σου εκτόπισμα.

Σε παρακαλώ, μην μας λοιδωρείς έτσι...Όλοι θα θέλαμε να είμαστε σαν εσένα, αλλά τέτοιες πρωσωπικότητες, με τόσο εξελιγμένη λογική και κρίση δεν φύονται συχνά. Αναγνωρίζω το απόλυτο δίκιο που έχεις, τι Γαλιλαίος, τι Αϊνστάιν με χαζομετασχηματισμούς κίνησης και εφταδιανύσματα...Οι δικές ΣΟΥ θεωρίες στέκουν, αυτό το καταπληκτικό προϊόν εγκεφαλικής αφόδευσης και επιστημονικής ψυχοσυμπλεγματικής εκτόνωσης....

Σε ευχαριστούμε ακράδαντα που μοιράστηκες στην ταπεινή διαδικτυακή μας κοινότητα την σοφία σου...εμείς, δυνάμει επιστήμονες (επιστημονίσκοι σε σύγκριση με σένα) εκτιμούμε και λατρεύουμε αυτή σου την αβρότητα.

Εμείς επιστρέφουμε στα ταπεινά μας βιβλία, που προφανώς εσύ δεν χρειάζεσαι, αφού για σένα είναι σαν ένα βιβλίο που διδάσκει πρόσθεση.

Είσαι Θεός, Ι love you! Ζήτω η ΘΤΠ (κατά τσόλκα: Θεωρία του Π&*$τσου)

Αν θες, πέρνα καμιά φορά από την ΣΕΜΦΕ. Φύονται και εδώ μερικά υβρίδια "τσoλκαδάκια", τα οποία, προφανώς δεν φτάνουν το δικό σου επιστημονικό βεληνεκές..Απλώς φτιάχνουν βιογραφικά με ερευνητικά ενδιαφέροντα τα περιεχόμενα του έργου "το κομψό σύμπαν", δημοσιεύουν "πρωτότυπες" εργασίες στο physics4u.gr, και φτιάχουν οργανώσεις που συμμετέχουν σε συνέδρια και πάνε κι εκδρομές!

Έλα...έλα να μας μεταδώσεις την σοφία σου, και εμείς, ως ελάχιστο φόρο τιμής, θα σου δώσουμε το χρυσό κλειδί της ΕΦΕΦ, αφού πρώτα σε γράψουμε επίτημο μέλος!

Tsolkas RuLeZ
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
Diablo
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:36 pm

Re: Η ΦΥΣΙΚΗ ΣΗΜΕΡΑ (ΣΧΟΛΙΟ)

Δημοσίευση από Diablo »

tsolkas έγραψε: Οχι για τιποτα αλλο αλλα για να σου αποδειξω τι μ........ς !!!!!! με περικεφαλαια!!!!! που εισαι!!!!!
Χρ. Τσολκας
tsolkas έγραψε: ΣΗΜΕΙΩΣΗ" Απαγορευονται ΑΥΣΤΗΡΩΣ, οι μ.....ς, τα μπλα, μπλα, και τα ψυχογραφηματα της Ψυχιατρικης Κλινικης του ΕΜΠ!!!!!!!!!!!!!!
ΕΜΠρος λοιπον, ορματε.............
tsolkas έγραψε: Μετα απο τα παραπανω και επειδη συνεχιζεις το "χαβα" σου, εχω αδικο να σε πω μ.....α (7) αστερων?
Χρ. Τσολκας
tsolkas έγραψε: Δεν αλλαζετε λεω εγω ονομασια στο ΕΜΠ και να το "αναβαθμισετε" δινοντας το ονομα ΜΙΤ (οπερ ερμηνευομενο),
Mosxaria Institute of Technology !!!!!!!
Tι αλλο να σου πω? Mπας και "ζυγοσταθμισω" λιγο το μυαλο σου το οποιο εχεις σε "αγραναπαυση"!!!!!!!!!!!!
Φιλακια,
Χρ. Τσολκας
Επικουρος, Οδοκαθαριστης ΕΜΠ

Ψιτ , παιδί , μάζεψε λίγο το στοματάκι σου......
Δε φταίν' αυτοί που ζούνε μακριά απ' τους νόμους
που τους επέταξε η ζωή στους πέντε δρόμους
Σαν τα φαντάσματα τις νύχτες τριγυρνάνε
στης αμαρτίας τα τραγούδια ξεδιψάνε.

Χαρούλα εν έτει 1988:Το τραγούδι της καρδιάς
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από HeartDoc »

Ψάχνοντας στο google για την παραμικρή ένδειξη βιογραφικού ή κάτι τέτοιο ρε παιδί μου για τον κ. Χ. Τσόλκα, βρέθηκα σε διάφορα sites όπως:
  • Esoterica
  • E-telescope
  • Μαθηματικό Πάτρας
  • Activeboard
  • PhysOrg
  • wBabin
  • Phorum
  • [...]
κι αν και βρισκόμενος μόνο στην 2η από τις 12 σελίδες αποτελεσμάτων του google, βαρέθηκα και σταμάτησα την αναζήτηση. Προσωπικά δεν έχω ιδέα αν είναι Ομότιμος οδοκαθαριστής, αναπληρωτής οδοκαθαριστής ή δραπέτης του Ψ.Ν.Α., αλλά σίγουρα θα έπρεπε να υπογράφει ως
Χρ. Τσόλκας
Η Ρούλα Βροχοπούλου του i-net
.

Μετά από όλα αυτά δεν έχω παρά να παραθέσω την επίσημη απάντηση του θείου Albert.
Εικόνα
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από theos »

Diablo, μην νευριάζεις ρε. Είναι αυτό που μου έλεγε η μάνα μου όταν ήμουν μικρός για το μικρό μου αδερφάκι. Μην το ξεσυνερίζεσαι. Αν τον αντιμετωπίζαμε ισότιμα με τα υπόλοιπα μέλη θα είχε ήδη πάρει ban ο κύριος Τσόλκας. Αλλά έχει τόση πλάκα που προσωπικά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να χάσουμε ένα τέτοιο guest star. Ας συνεχίσουμε την κουβέντα, έχει πάρα πολύ πλάκα.

Τσόλκα θεέ, μεγάλε φυσικέ!!!!

Εμένα δεν θα με βρίσεις καθόλου? Παραπονεμένο θα με αφήσεις? Σε αυτό που σε ρώτησα γιατί δεν μου απάντησες? Στα πειράματά σου γιατί λες: Κατά την προσωπική μου γνώμη? Η φυσική δεν θέλει προσωπικές γνώμες. Η φυσική, όπως και κάθε άλλη επιστήμη, θέλει αποδείξεις. Τις έχεις? Γιατί δεν εκτελείς τα πειράματά σου? Να σου δανείσω τα ιδιωτικά μου τζετ να τα εκτελέσεις? Γιατί δεν απαντάς στον Durandal που μάλλον ξέρει καλύτερη φυσική από τον Einstein (τον άχρηστο). Ξέρεις ποιός είναι ο Durandal? Ξέρεις πόσες εργασίες έχει κάνει? Ξέρεις ότι συμμετείχε σε 2 προγράμματα που έχουν πάρει Nobel? Άμα του ζητήσεις συγγνώμη και κερδίσεις λίγη από την συμπάθειά του, θα σου δανείσει αυτός λεφτά για τα πειράματά σου. Τόσα έχει πάρει από τα Nobel.

Πάντως μετά από λίγη σοβαρή σκέψη κατάλαβα ότι η Δρούζα και ο Λιακόπουλος είναι μηδαμινοί μπροστά στην απέραντη βλακεία σου!
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
Diablo
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:36 pm

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από Diablo »

Ε. δε νομίζω να δεχόταν χρήματα από αυτά τα κατάπτυστα βραβεία Νόμπελ που το μόνο που κάνουν είναι να επιβραβεύουν τους αμαθείς, και να προάγουν την συσκότιση της επιστήμης.....

Πάντως ως case study για μάρκετινγκ θα μπορούσε να διδάσκεται...Καταχωρείς τώρα το http://www.tsolkas.gr και όταν έχεις ζαλίσει αρκετά forum με τις εργασίες σου, έχεις γίνει γνωστός , προχωράς και ανοίγεις και το online βιβλιοπωλείο....

Πάντως με το κάθε post του φαίνεται ότι χάνει και μια βαθμίδα. Στο επόμενο θα υπογράφει λέκτορας....
Δε φταίν' αυτοί που ζούνε μακριά απ' τους νόμους
που τους επέταξε η ζωή στους πέντε δρόμους
Σαν τα φαντάσματα τις νύχτες τριγυρνάνε
στης αμαρτίας τα τραγούδια ξεδιψάνε.

Χαρούλα εν έτει 1988:Το τραγούδι της καρδιάς
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από Neo »

Επειδή η κατάσταση έχει αρχίσει να γίνεται άκρως εκνευριστική, θα προσπαθήσω να τη φέρω σε λογικά πλαίσια...

1) Τι επαγγέλεστε κύριε Τσόλκα; Στη σελίδα σας, θα μπορούσατε φαντάζομαι να έχετε και ένα βιογραφικό, σύντομο μεν αλλά κυρίως κατατοπιστικό, όσον αφορά τις σπουδές σας και το πώς αυτές έχουν πιστοποιηθεί. Δε με απασχολεί το αν αναγνωρίζετε όποιον τις πιστοποιεί καθόλου. Δεν είστε δα και η Βασιλική Ακαδημία της Σουηδίας ούτε το Ίδρυμα Nobel.

2) Στη συνέχεια, θα ήθελα να μας εξηγήσετε για ποιο λόγο παραμπέπετε στα βιβλία σας στις "αποδείξεις" που παραθέτετε στο site σας. Ξέρω, δεν θέλετε να γίνετε κλέφτης, αλλά η απατεωνιά από την κλεψιά δεν απέχουν και πολύ.

3) Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μελέτησα τις αποδέιξεις σας και οφείλω να ομολογήσω ότι μένω κατάπληκτος από το μεγαλείο που ανακάλυψα. Ιδιαίτερη εντύπωση δε, μου έκανε ότι υπάρχει κόσμος ο οποίος αγοράζει τα βιβλία σας (και ισχυρίζεται στη συνέχεια ότι ξέρει Φυσική - αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο). Έτσι άλλωστε εξηγείται και το πώς βρίσκετε χρήματα για να διαθέσετε στην εταιρεία που έχει αναλάβει το site σας.


Μετά από όλα αυτά, πιστεύω όλο το topic, είναι πολύ κοντά στο κλείδωμα, απλά για λόγους ευθιξίας, θα θέλαμε να γνωρίζουμε για ποιο λόγο ήρθατε εδώ:
α) Για να ανοίξετε στα μάτια στους τυφλούς;
β) Δεν είχατε τι να κάνετε χθες;
γ) Πάνε κατά διαόλου οι πωλήσεις και ψάχνετε για πελατεία;

Επειδή το μυαλό μου εμένα πάει στο γ, σας πληροφορώ ότι εδώ μέσα δε συχνάζουν τύποι που ισχυρίζονται ότι γνωρίζουν Φυσική. Όποιος το λέει αυτό είναι ηλίθιος. Προσπαθούμε όμως φιλότιμα να καταλάβουμε κάποια πράγματα, αυτά που μας μεταλαμπαδεύουν οι δασκάλοι μας. Όσον αφορά τις προσωπικές επιθέσεις και οποιαδήποτε άλλη δυσφήμιση ενάντια στο Ε.Μ.Π. μπορούν να ληφθούν νομικά μέτρα εναντίον σας, πράγμα το οποίο φαντάζομαι γνωρίζετε. Άλλωστε κανείς δεν είναι ανώνυμος στο Internet (πέρασαν εκείνες οι εποχές που "έφτιαξαν" τόσο κόσμο)

Κάτι περισσότερο φιλοσοφικό...

Έστω ότι ο EInstein είναι λάθος. Έστω κι ότι ο Γαλιλαίος είναι λάθος. Πώς διάολο καταφέραμε σήμερα να έχουμε υπολογιστές; Κατά λάθος; Ή μήπως είναι συνομωσία κι αυτή;
tsolkas
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 27, 2007 1:06 pm
Real Name: Tsolkas

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από tsolkas »

Τι μου λες τωρα που θα βρω χρηματα για να εκτελεσω τα πειραματα μου?

Στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ειναι ολα ευκολα:

Απευθυνομαι στον " Εξωραιστικο Συλλογο Αρωματικων Φυτων" ΖΩΝΙΑΝΩΝ ΑΘΗΝΑΣ " Ο Μορφεας" και τελειωσε η υποθεση!!!

Μιας και η Ακαδημια Αθηνων, και τα λοιπα "μπουμπουκια" (οπως π.χ το Εθνικο Ιδρυμα Ερευνας και Τεχνολογιας) εχουν οικονομικη "δυσκοιλιοτητα" για τετοιου ειδους "πολυτελειες" και αντιθετα, εχουν ακατασχετη οικονομικη "διαρροια" για φρου-φρου κι αρωματα!!!!

Τι να πω ρε παιδι μου?
Στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ, λυπαμαι κυριως για δυο πραγματα.
1) Ο,τι προεκλογικα "βουλιαζουν" οι πλατειες οπου τα θυματα χειροκροτουν τους θυτες τους!!!!!, και
2)Το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, εχει ΧΑΖΕΨΕΙ η νεολαια και ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ!!!!
Λες και εχουν παθει "Ζωνιανιτιδα" και σαν να τους εχουν βαλει "μιξερ" στο κεφαλι !!!!!!

Περα απο τη "πλακα", λυπαμαι ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.

Χρ. Τσολκας
Άβαταρ μέλους
Eric Roberts
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2007 4:00 pm
Τοποθεσία: Καραϊβική

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από Eric Roberts »

Σημ. Αν καποιο "παιδακι" μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ, οτι ειμαι ΛΑΘΟΣ, τοτε εγω σας υποσχομαι, ο,τι για να τιμωρησω παραδειγματικα τον εαυτο μου θα εγγραφω στο "νυν" ιδρυμα του ΕΜΠ!!!
ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Χρ. Τσολκας
Αναπληρωτης, Οδοκαθαριστης
Χρ. Τσολκας
Επικουρος, Οδοκαθαριστης ΕΜΠ
Χρ. Τσολκας
Τελικά Diablo δε δικαιώθηκες... 8)
Εικόνα


Don't worry be happy...
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από Wizard »

Τώρα που τέλειωσε κάτι που είχε ενδιαφέρον (ο αγώνας Λάτσιο-Ολυμπιακού) ας ασχοληθούμε και με εσάς:


Επειδή δεν έχω καμία διάθεση να ψάχνω τα λογικά και μαθηματικά σφάλματα μέσα στις "αποδείξεις" σας ας πάρουμε ένα παράδειγμα των όσως λέτε. (Το πιο απλό μιας και όπως είπα διάθεση εν γένει δεν υπάρχει...)
Τσόλκας έγραψε: Τέλος όπως παρατηρούμε, ο θεμελιώδης νόμος της ελεύθερης πτώσης των σωμάτων σχέση (29) που διατυπώσαμε παραπάνω, έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το γνωστό νόμο της ελεύθερης πτώσης των σωμάτων του Γαλιλαίου, σύμφωνα με τον οποίο «όλα τα σώματα ανεξάρτητα από τη μάζα τους πέφτουν με την ίδια ταχύτητα μέσα στο πεδίο βαρύτητας μιας μάζας Μ».
Συνεπώς, ο νόμος της ελεύθερης πτώσης των σωμάτων του Γαλιλαίου, όπως αποδείξαμε παραπάνω είναι απολύτως λανθασμένος.
Την αρχή διατήρησης της ενέργειας κύριε Τσόλκα τη δέχεστε? Τους ορισμούς για την κινητική και τη δυναμική ενέργεια???

Ας αρχίσουμε από αυτά λοιπόν,
έστω δύο σώματα με μάζα m1, m2 τα οποία βρίσκονται σε ύψος h από την επιφάνεια του σώματος με μάζα M.

Παίρνουμε λοιπόν την αρχή διατήρησης της ενέργειας για κάθε ένα από αυτά θεωρώντας ότι προφανώς σε ύψος h η κινητική ενέργεια είναι μηδέν, ενώ σε ύψος 0 η δυναμική είναι μηδέν. Έχουμε λοιπόν:
energy1.png
energy1.png (3.2 KiB) Προβλήθηκε 7673 φορές
και
energy2.png
energy2.png (3.2 KiB) Προβλήθηκε 7680 φορές
Από το οποίο προφανώς προκύπτει ότι u1=u2 και ανεξάρτητα των μαζών.

{Για περισσότερες αποδείξεις σε παραπέμπω στα βιβλία φυσικής 3ης γυμνασίου και 1ης λυκείου}

Τα λάθη στους συλλογισμούς σας καθίστε να τα βρείτε μόνος σας αφού πρώτα μάθετε στοιχειώδη μαθηματικά και φυσική (ναι, αυτή που διδάσκουν οι τσαρλατάνοι).

Στην ουσία του ζητήματος τώρα (τουλάχιστον αυτή που βλέπω εγώ). Δεν είπε κανείς ότι οι θεωρίες που έχουμε σήμερα είναι σωστές, αλλά ότι ισχύουν! Ισχύουν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και μόνο για αυτές. Δεν είπε κανένας φυσικός μέχρι σήμερα "βρήκα την αλήθεια" και θα ήταν τουλάχιστον ηλίθιο εκ μέρους οποιοδήποτε επιστήμονα να το πράξει.
Απλώς χρησιμοποιούμε κάποιες θεωρίες οι οποίες βασίζονται σε παρατηρήσεις και επιβεβαιώνονται από πειράματα κάτω από ορισμένες συνθήκες. Όταν και αν κάποτε ανακαλύψουμε τη θεωρία που διέπει το σύμπαν τότε μόνο οι θεωρία μας θα είναι σωστή. Για την ώρα είναι σωστή υπό προϋποθέσεις. Ξεκολλήστε λοιπόν το κεφάλι σας κύριε Τσόλκα και ξοδέψτε το χρόνο σας σε κάτι πιο ουσιώδες από το να προσπαθείτε να αποδείξετε ότι 1+1 δεν κάνει 2!!!! (Για το οποίο θα μιλήσουμε άλλη φορά κουφάλες μαθηματικοί :P )
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από theos »

Ρε Wizard τι ενέργεις και μ@λακίες μας τσαμπουνάς??? Εδώ έχει απόδειξη 10 σελίδες ο άνθρωπος. Τις δικές σου μ@λακίες θα ακούσουμε? Άκουσε εκεί διατήρηση ενέργειας και μπούρδες. Δεν ντρέπεσαι να αμφισβητείς το μεγαλείο του κ. Τσόλκα? Ποιός νομίζεις ότι είσαι επιτέλους? Για σοβαρέψου σε παρακαλώ πολύ!
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
Βραχνός Προφήτης
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 12:13 am
Επικοινωνία:

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από Βραχνός Προφήτης »

tsolkas έγραψε: 1. Ο Γαλιλαίος είναι λάθος (πείραμα του Πύργου της Πίζας). Συνεπώς και η «αρχή της ισοδυναμίας» της Γενικής Θεωρίας της Σχετικότητας (η οποία ως γνωστό βασίζεται στο πείραμα του Γαλιλαίου), είναι και αυτή προφανώς λάθος.

Απλα να ενημερωσω (αν και πολυ φοβαμαι οτι χανω το χρονο μου και αυξανω τζαμπα τα kb στο server) οτι ο Γαλιλαιος ΔΕΝ εκτελεσε ποτε το περιφημο πειραμα στον πυργο της Πιζας. Γενικα, ο παππους ηταν ο μεγαλυτερος "συνδικαλιστης" στην ιστορια της επιστημης, ενω σχεδον ολα τα πειραματα που περιγραφει ειναι... νοητικα!

Αλλωστε δεν ειχε νοημα να εκτελεσει το περιφημο πειραμα, καθως παντα η σφαιρα απο ξυλο θα φτασει πιο αργα απο την ισοβαρη σιδερενια, λογω αντιστασης του αερα. Δηλαδη το συγκεκριμενο πειραμα μαλλον χρησιμευε ως αντιπαραδειγμα στο νομο της ελευθερης πτωσης, παρα τον επιβεβαιωνε, γι αυτο και δεν εγινε ποτε ουτε απο το Γαλιλαιο ουτε απο κανενα μαθητη του.

Αυτο φυσικα ΔΕΝ συνεπαγεται πως ο νομος του Γαλιλαιου ειναι λαθος.

Υ.Γ. Ρε Τσολκα, γιατι δεν εκτελεις το πειραμα των michelson-morley (ή καπως ετσι) και να πας σπιτι σου;
Συνταξη στα 18, στρατευση στα 100!
fotispnb
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 3:03 pm

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από fotispnb »

Σχόλια στην παραπάνω λογομαχία:

Ο κ. Τσόλκας αμφισβητεί τη σύγχρονη φυσική. Για να στηρίξει τη θέση του αναφέρει ορισμένα πειράματα τα οποία υποστηρίζει ότι θα επαληθεύσουν τις εικασίες του και επιπλέον παραπέμπει σε εργασίες του.

Το πιο σαθρό επιχείρημα που επικαλέστηκαν οι φοιτητές του forum είναι ότι ο κ. Τσόλκας δεν έχει έναν τίτλο σπουδών ή βιογραφικό σχετικό με φυσικές επιστήμες. Δηλαδή, ένας κάτοχος πτυχίου ή αξιόλογου βιογραφικού δε θα μπορούσε να υποστηρίζει ανοησίες; Η' διαφορετικά, ένας που δεν κατέχει τίτλους σπουδών αποκλείεται να αμφισβητήσει εύστοχα μια επικρατούσα επιστημονική θεωρία;

Όποιος μπορεί, ας καταδείξει τα λάθη του κυρίου Τσόλκα με επιχειρήματα! Ειδάλλως, εγώ που δεν μπορώ να τα εντοπίσω, ακολουθώντας την ίδια πρακτική με εσάς, δικαιούμαι να σας κατηγορώ ως ψευτοεπιστήμονες - άλλωστε οι περισσότεροι από εσας δεν κατέχετε πτυχίο ακόμη!

Σε καμία περίπτωση δεν ενστερνίζομαι τις απόψεις του κ. Τσόλκα δίοτι έτσι μου υποδεικνύει η διαίσθησή μου - οξυμμένη εν προκειμένω απο την ιστορία των φυσικών και των μαθηματικών επιστημών. Αν όμως θέλω να εκφράσω ΔΗΜΟΣΙΑ την αντιθεσή μου ή ακόμη και την απέχθεια μου για τον κ. Τσόλκα, οφείλω να ψάξω, να διαβάσω, να ρωτήσω, να μάθω, ώστε εν τέλει να μπορώ υπεύθυνα και τεκμηριωμένα να διατυπώσω τις απόψεις μου. Αλλιώς, καλύτερα να σιωπώ και να αφήσω το παιχνίδι των εντυπώσεων για τους ανόητους ή γι'αυτούς που δεν έχουν την ευθιξία να παραδεχθούν την αγνοιά τους - ακόμη και αν διαισθάνονται την αλήθεια.

Πού ξέρετε; Πολλές φορές η σιωπή ίσως να είναι η καλύτερη κριτική που μπορούμε να ασκήσουμε.
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από timos_m »

Βραχνός Προφήτης έγραψε:ενω σχεδον ολα τα πειραματα που περιγραφει (ο Γαλιλαίος) ειναι... νοητικα!
Ορίστε! Και μετά κατηγορούμε τον Τσόλκα! :P

Κατά τ' άλλα θεωρώ πως δε θα έπρεπε καν να απαντήσουμε στον κύριο με κάτι περισσότερο από το εξής:
Κε Τσόλκα, είναι προφανές πως λέτε μπούρδες, και αυτό δε χρειάζεται κάποια περαιτέρω υποστήριξη με επιχειρήματα... Τα επιχειρήματα μπορείτε να τα βρείτε σε οποιοδήποτε βιβλίο φυσικής.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”