Online βοήθεια για τα μαθήματα

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FreeThinker
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 12:09 pm

Online βοήθεια για τα μαθήματα

Δημοσίευση από FreeThinker »

Ξεκίνησα αυτό το topic επειδή βρήκα ένα πολύ καλό site που παρέχει βοήθεια online πρακτικά για όλα τα μαθήματα της σχολής (εκτός ΑΚΕΔ):

http://www.cramster.com

To site είναι ιδανικό κυρίως για τα μαθήματα των 2-3 πρώτων χρόνων. Ρίξ'τε μια ματιά και ελπίζω να σας αρέσει. Εγώ προσωπικά έχω περάσει πολλές ώρες απαντώντας σε ερωτήσεις. Σε περίπτωση που βρείτε κάτι αντίστοιχο και ενδιαφέρον μην παραλείψετε να το μοιραστείτε μαζί μας.



ΥΓ. Σε περίπτωση που συμπαθήσετε το παραπάνω site αρκετά ώστε να δημιουργήσετε ένα free account και επιπλέον σας έχει πιάσει μια τρελή κρίση αλτρουισμού σήμερα, μπορείτε να δημιουργήσετε το λογαριασμό σας από το παρακάτω link:
http://www.cramster.com/?referral_id=169971
ώστε να κερδίσω μερικούς πολυπόθητους πόντους. Σε κάθε περίπτωση, ελπίζω το cramster να σας φανεί χρήσιμο.
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Re: βοήθεια online

Δημοσίευση από skywalker »

Δεν ξερω ρε φιλε.Το κοιταξα λιγο το σιτε που προτεινεις.Δεν το εψαξα πολυ αλλα απο οτι ειδα δεν εχει και τπτ το απιστευτα σπουδαιο.Εχει βιβλια συγκεκριμενων συγγραφεων δεν υπαρχει δηλαδη ποικιλια.Παιζει και να κανω λαθος δεν το εψαξα παρα πολυ.Παντως ενα σιτε που εχει 2 ειδων εγγραφες δηλαδη free και με credit card δεν πιστευω οτι ειναι το καλυτερο για να στραφεις για βοηθεια{η ταπεινη μου γνωμη}.
Αμα θες παντως βοηθεια στα μαθηματικα μπορεις να κοιταξεις το φορουμ των μαθηματικων του καποδιστριακου forum.math.uoa.gr νομιζω
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
FreeThinker
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 12:09 pm

Re: βοήθεια online

Δημοσίευση από FreeThinker »

Θα συμφωνήσω για τα βιβλία, όμως o πιο σημαντικό του χαρακτηριστικό είναι το answer board. Εκεί μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις για οποιοδήποτε θέμα και παίρνεις απάντηση εξαιρετικά γρήγορα. Επιπλέον, αν ενδιαφέρεσαι λίγο περισσότερο μπορείς να κάτσεις να απαντάς εσύ στις ερωτήσεις των άλλων μαζέυοντας πόντους και κερδίζοντας διάφορα δώρα. Και για να μη νομίζετε ότι μας δουλεύουν, να ενημερώσω ότι εγώ έχω ήδη πάρει μια δωροεπιταγή 50$ για το Amazon μέσα από την όλη διαδικασία. Όχι ότι είναι καλή πληρωμή για τις ώρες που έχω κάτσει online αλλά υπάρχει και η ηθική ικανοποίηση ότι βοηθάς και επιπλέον είναι και χρήσιμο ως επανάληψη.
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: βοήθεια online

Δημοσίευση από drcypher »

Θα μου επιτρέψετε να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με το θέμα, ίσως εκτός πνεύματος (οριακά εκτός θέματος): Μου φαίνεται σε κάποιο βαθμό "αστείο" να σπουδάζει κανείς στη ΣΕΜΦΕ και να αναζητά την "γνώση" ή ό,τι άλλο αναζητά σε σχέση με τη σχολή σε ένα άσχετο site "online βοήθειας".

Απ' όσο έχω δει και ζήσει σε αυτή τη σχολή τα 7 αυτά χρόνια, η συντριπτική πλειοψηφία των διδασκόντων είναι καθ' όλα συνεργάσιμοι. Όλα τα μαθήματα έχουν συγγράμματα και στηρίζονται από διαλέξεις. Η παρακολούθηση, βέβαια, είναι προαιρετική, και καταλαβαίνω ότι πολλοί από εσάς μπορεί αντικειμενικά να μην είστε σε θέση να τις παρακολουθήσετε. Στα περισσότερα, όμως, μαθήματα, δίδεται σχετική βιβλιογραφία, ελληνική και ξένη. Σε πολλά ή στα περισσότερα μαθήματα διανέμοναι φυλλάδια ασκήσεων και εργασίες, δίνονται συμπληρωματικές ή επεξηγηματικές σημειώσεις. Οι περισσότεροι διδάσκοντες είναι διαθέσιμοι είτε μέσω e-mail είτε στο γραφείο τους ώστε να δώσουν συμβουλές ή κατευθύνσεις σε φοιτητές που λόγω δυσκολιών (π.χ. με τη δουλειά τους) δεν μπορούν να βρίσκονται στα μαθήματα.

Δεν θα κρίνω ως κακό ή ως καλό αυτό το site. Σίγουρα κάποιους βοηθάει. Δεν ισχυρίζομαι πως το να βοηθάς και να βοηθιέσαι μέσω του Internet είναι κακό, τουναντίον. Άλλωστε και εδώ πολύ συχνά (και είναι ευχής έργον) υλοποιούνται ή οργανώνονται ομάδες μελέτης. Δεν θα κρίνω, επίσης, ως καλή ή ως κακή την συμμετοχή ή αποχή των συναδέλφων από τα μαθήματα. Εγώ ο ίδιος συμμετέχω ελάχιστα στις παραδόσεις, ενώ θα μπορούσα να πηγαίνω. Απλώς με προβληματίζει ιδιαίτερα το γεγονός ότι σε μια Σχολή (γιατί αυτήν ξέρω, δεν θα ήθελα να γενικεύσω) που η πλειοψηφία του διδακτικού προσωπικού δεν αρνείται βοήθεια, η εκπαιδευτική διαδικασία αρχίζει να μετατοπίζεται από τα αμφιθέατρα σε δωρεάν ή επί πιστώσει ιστοσελίδες στο Internet.

Το συγκεκριμένο topic είναι πιο πολύ μια αφορμή, και δεν έχω καμία πρόθεση να μειώσω κανέναν, κάθε άλλο... εδώ που φτάσαμε ό,τι προσφέρει κανείς είναι καλό. Η εικόνα, όμως, ενός Πανεπιστημίου που τα μαθήματα γίνονται ξέχωρα απ' αυτό, και στα αμφιθέατρά του σιγά-σιγά μένει μόνο ο συνδικαλισμός και η "πολιτική ζύμωση" εμένα μου φαίνεται τουλάχιστον δυσοίωνη.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Re: βοήθεια online

Δημοσίευση από skywalker »

drcypher έγραψε:Όλα τα μαθήματα έχουν συγγράμματα και στηρίζονται από διαλέξεις.
Nai gia paradeigma to mathima kyrti analysi einai ena apo ayta... O kathigitis akoulouthei mono ti roi tou bibliou...
Pantos se genika plaisia oi kathigites den paradidoun oti tous katebei.Oxi omos se ola ta mathimata... :P
drcypher έγραψε:Στα περισσότερα, όμως, μαθήματα, δίδεται σχετική βιβλιογραφία, ελληνική και ξένη
nai re sy kai go to thymamai ayto.Otan mpika sxedon se kathe mathima as paroume gia paradeigma analysi 2 o kanelopoulos to proto pragma pou ekane itan na mas dosei bibliografeia...Parte paidia mou bibliografeia na exete...Emeis den tin thelame...mas pieze aytos...ase drama i katastasi... :P {ase mas re kosta}

Eisai geros pleon esy opote den xero ti exeis dei se ayti ti diestrameni kameni sxoli... pantos mexri to pempto examino ayta ta 2 pou sou episimeno den tha elega oti isxyoun

Oso gia to an prepei to palikari na symbouleyete ayto to site i kapoio allo den xero...Alla ama to goustarei :P
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: βοήθεια online

Δημοσίευση από drcypher »

skywalker έγραψε:diestrameni kameni sxoli
Υποθέτω πως απλώς επιβεβαιώνεις την ανησυχία μου, αν όχι για το πως δουλεύει η σχολή (γιατί εγώ έχω τις δικές μου παραστάσεις) τουλάχιστον για το πως την αντιμετωπίζουν κάποιοι ή αρκετοί συνάδελφοι.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Online βοήθεια για τα μαθήματα

Δημοσίευση από o_apolytos »

Δε ξέρω αν βρίσκομαι στο κατάλληλο (αρχαίο) τόπικ, αλλά καταπληκτικό φόρουμ βοήθειας με άπειρα τόπικ και ποστ και δε συμμαζεύεται είναι το Math Help Forum. Υπερβατικά διαγαλαξιακό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”