Ασκήσεις αριθμητικής ανάλυσης

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Απάντηση
ΦΥΓΕ 114
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 11:11 am
Real Name: nikos
Facebook ID: 0

Ασκήσεις αριθμητικής ανάλυσης

Δημοσίευση από ΦΥΓΕ 114 »

Για σας παιδια, αν και δεν ειμαι φοιτητης στη σχολη σας παρολα αυτα σας ζηταω ταπεινα τη βοηθεια σας η οποια θα ερθει μεσα απο τον πλουτο των γνωσεων σας, στη σχολη μου μας εδωσαν τα θεματα τα οποια θα μας βαλουν αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετος δεν μπορω να τα λυσω ου και με το βιβλιο, επικαλουμε τη βοηθεια σας και σας ζητω να με βοηθησετε στη λυση τους.

Εικόνα

Ξερω οτι για σας ειναι ενα παιχνιδακια, μονο το 0,5% των γνωσεων σας να χρησημοποιησετε θα τα λυσετε μεσα στο 1/100 του δευτερολεπτου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος drcypher την Πέμ Φεβ 28, 2008 12:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Άλλαξα τον τίτλο ώστε το πρόβλημα να είναι αναγνωρίσιμο απ' όσους μπορούν να βοηθήσουν
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: Ασκήσεις αριθμητικής ανάλυσης

Δημοσίευση από drcypher »

Δεν έχω χρόνο (και πρόσφατες τις απαιτούμενες γνώσεις). Κάποια hints μόνο:
  • Τα προβλήματα αφορούν σε εύρεση ρίζας, επίλυση συνήθους διαφορικής και απλού ολοκληρώματος (δηλ. αριθμητική ανάλυση 1 και 2)
  • Θα βοηθούσε αν η εικόνα είχε μεγαλύτερο μέγεθος ώστε οι εκφωνήσεις να είναι πιο ευανάγνωστες.
  • ΦΥΓΕ 114, καλό θα ήταν να πεις ποιες έχεις προσπαθήσει και μέχρι που έχεις φτάσει τις ασκήσεις ώστε να σε βοηθήσει κάποιος εκεί που έχεις κολλήσει. Εν γένει (αλλά και ειδικότερα σε περίοδο εξετάσεων) είναι μάταιο να περιμένεις πως κάποιος θα αφιερώσει χρόνο για να σου λύσει ένα φυλλάδιο ασκήσεων από το μηδέν. Μπορεί τα προβλήματα και οι λύσεις τους να είναι γνωστά σε αρκετούς, αλλά ο χρόνος δεν περισσεύει :)
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Re: Ασκήσεις αριθμητικής ανάλυσης

Δημοσίευση από theos »

Φίλε ΦΥΓΕ 114, είμαστε σε περίοδο εξεταστικής οπότε χλωμό να ασχοληθεί κάποιος με τις ασκήσεις αυτές. Για πότε τις θέλεις, δεν μας είπες. Βιάζεσαι? Αν ναι, πες μας που έχεις κολλήσει (όπως σου λέει και ο drcypher) μπας και μπορούμε να σε βοηθήσουμε χωρίς να σπαταλήσουμε πολύ χρόνο.

ΥΓ: Drcypher έχεις λίγο στραβομάρα? Εγώ τις εκφωνήσεις τις βλέπω πάντως! :D
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”