Το κενό διάστημα

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Απάντηση
papagalakos

Το κενό διάστημα

Δημοσίευση από papagalakos »

Σήμερα είναι αποδεκτή από το μεγαλύτερο μέρος της επιστημονικής κοινώτητας η θεωρεία του κενού χώρου στο σύμπαν. Έτσι αποκλείστηκε η θεωρεία του αιθέρα.
Ένας φυσικός, μου διατύπωσε τον ακόλουθο προβληματισμό, για τον οποίο ο ίδιος δεν έχει απάντηση.

Ας με τη φαντασία μας σκεφτούμε πως είναι το κενό διάστημα. Είναι πλήρως κενό. Ας σκεφτούμε μια τυχαία εικόνα, και ας αφαιρέσουμε οτιδήποτε υπάρχει σε αυτή. Ακόμα και τη θερμοκρασία. Τώρα έχουμε το απόλυτο διαστημικό κενό.
Η ερώτηση είναι η εξής:
Ποιά η φυσική σημασία της διηλεκτρικής σταθεράς του κενού σε ένα χώρο πλήρως κενό. Τί εκφράζει, ή αλλιώς τί περιγράφει;
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Το κενό διάστημα

Δημοσίευση από Falgorn »

Η εικόνα που περιγράφεις είναι η άποψη που υπήρχε για το κενό μέχρι την εμφάνιση της κβαντικής θεωρίας. Στην κβαντική φυσική το κενό είναι πολύ πιο δυναμική έννοια. Σε κάθε σημείο του χώρου, ακόμα και του κενού, εμφανίζονται και εξαφανίζονται συνεχώς ζεύγη "εικονικών σωματιδίων". Αυτό αν θυμάμαι καλά πηγάζει από το γεγονός ότι λόγω απροσδιοριστίας δε μπορούν να είναι απόλυτα γνωστές οι τιμές των διάφορων πεδίων σε κάποιο σημείο του χώρου (μπορεί να κάνω και λάθος, δεν το θυμάμαι καλά). Το σημαντικό είναι ότι αυτά τα σωματίδια αυτά αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, ή και με την ύλη γύρω τους σε κάποιες περιπτώσεις (στην αλληλεπίδραση ηλεκτρονίων, θεωρούνται εικονικά σωματίδια τα φωτόνια που ανταλλάσσουν?). Οπότε, η διηλεκτρική σταθερά έχει νόημα γιατί καθορίζει τις αλληλεπιδράσεις αυτές.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
papagalakos

Re: Το κενό διάστημα

Δημοσίευση από papagalakos »

Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό. Αλλά νομίζω οτι αυτό προυποθέτει την ύπαρξη ηλεκτρικών πεδίων. Δηλαδή η ενέργεια οτι είναι αυτή που δημιουργεί στιγμιαία ύλη που καταρέει μετά από λίγο. Αλλά σε ένα περιβάλλον πλήρως κενό; Δεν υπάρχει τέτοιο;
Αυτό ίσως συδέεται με το ερώτημα αν η συνολική ενέργεια στο σύμπαν είναι 0.
Άβαταρ μέλους
Jeronymo Simonstone
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2009 11:32 am
Real Name: O_o
Facebook ID: 0

Re: Το κενό διάστημα

Δημοσίευση από Jeronymo Simonstone »

αν η συνολική ενέργεια στο σύμπαν είναι 0.

Eγώ παντως νοιώθω ψόφιος... Συνεισφέρω μηδέν στην ενέργεια του Σύμπαντος :(
"Μπρος στην Εκκλησιά, μια ακόμα μαχαιριά..."

...Η Ποίηση γεννήθηκε για να υμνωδεί τον Έρωτα. QED
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”