Σφαιρικές συντεταγμένες σε matlab

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Απάντηση
alexk
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 1:58 pm
Real Name: alex
Gender: Male

Σφαιρικές συντεταγμένες σε matlab

Δημοσίευση από alexk »

Έχω φτιάξει κάποιες ευθειες σε 3D (ευθείες τις τυπώνω εγώ γιατί σε 3D είναι επιφάνειες).
Έχω λοιπόν μια ευθεία σε 3 διαστάσεις σε παραμετρική μορφή.
x=a+tb
y=c+td
z=e+tf
όπου φυσικα a,b,c,d,e,f είναι σταθερές. Στην ουσία λοιπόν έχω κάμποσα σημεία από τις παραπάνω εξισώσεις κ τυπώνω μια ευθεία. Θέλω εγώ τώρα να μεταφέρω αυτά τα σημεία σε σφαιρικές συντεταγμένες. Υπάρχει εντολή στην matlab η cart2sph η οποία μετατρέπει τα x,y,z σε θ,φ,r.
Ωστώσο το πρόβλημα είναι οτι εγώ όλα τα υπόλοιπα τα έχω σε καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων. Τώρα λοιπόν αν πάω και τυπώσω τα θ,φ,r στο παρόν καρτεσιανό σύστημα παίρνω μια ευθεία "καμία σχέση" με αυτή που ειναι τυπωμένη μέσω των x,y,z. Απ οσο εψεξα δεν υπαρχει κάποια ειδικη εντολη να τυπωνεις σε σφαιρικες. Οπως είναι για παραδειγμα το plot3 σε καρτεσιανες. Σε όποιο forum κοίταξα τους λένε παρε τις σφαιρικες, γύρνα τες σε καρτεσιανες με την εντολη sph2cart και τύπωσε τες με το plot3 ας πούμε.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
Άβαταρ μέλους
remilt
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευ Δεκ 11, 2006 1:14 pm
Real Name: Καραμανλής Μίλτος
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σφαιρικές συντεταγμένες σε matlab

Δημοσίευση από remilt »

Η εντολή polar νομίζω σου κάνει, δεν το έχω πρόχειρο αλλά αν δείς το doc της εντολής θα βγάλεις άκρη.
alexk
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 1:58 pm
Real Name: alex
Gender: Male

Re: Σφαιρικές συντεταγμένες σε matlab

Δημοσίευση από alexk »

Η εντολή polar μπορεί και φτιάχνει μόνο σε κυλινδρικές συντεταγμένες.
Εγώ έχω σφαιρικές δλδ THETA,PHI,R...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”