Μαθήματα ROOT

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Απάντηση
keios
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 12:20 am
Real Name: giorgos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Μαθήματα ROOT

Δημοσίευση από keios »

Είμαι νέο μέλος στο forum και εσχάτως προέκυψε ότι πρέπει να μάθω να χρησιμοποιώ το ROOT. Έχω βρει αρκετά tutorials,
αλλά το μόνο που έχω καταφέρει μάλλον είναι να μπερδευτώ περισσότερο. Μήπως τυχαίνει κάποιος να γνωρίζει αν γίνονται
κάποιου είδους αντίστοιχα μαθήματα στη ΣΕΜΦΕ ή στο Φυσικό ή έστω αν υπάρχει κάποιος που το κατέχει το θέμα και μπορεί να βοηθήσει? Οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ, παιδιά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HeartDoc την Τετ Σεπ 01, 2010 11:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Format τίτλου
Άβαταρ μέλους
barbara
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 7:15 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Paris

Re: μαθήματα ROOT?

Δημοσίευση από barbara »

Το ROOT στην ουσία είναι C++. Πρέπει δλδ να αρχίσεις τα βασικά από τη γλώσσα και μετά τα υπόλοιπα είναι εύκολα.
Αν θες έχω κάποια ωραία ί-μπουκς να σου στείλω σε μέιλ. Για μαθήματα δεν ξέρω αν γίνονται. :e_ugeek:
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: μαθήματα ROOT?

Δημοσίευση από O kanenas »

Μάθημα C++ δεν υπάρχει στη σχολή μας, απ'ότι ξέρω.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: μαθήματα ROOT?

Δημοσίευση από Hengeo »

Για την ιστορία, προ αμνημονεύτων χρόνων που ήμουν στο πρώτο έτος, στο μάθημα του προγραμματισμού γινόταν και λίγη C (η C++ είναι επέκταση της C). Από τότε όμως έχει αλλάξει και ο καθηγητής και το περιεχόμενο, οπότε πράγματι τώρα δεν γίνεται πλέον, εκτός αν υπάρχει κανένα επιλογής που μου έχει διαφύγει.
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
barbara
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 7:15 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Paris

Re: μαθήματα ROOT?

Δημοσίευση από barbara »

Για C++ θα πρέπει να πάρει κανείς το μάθημα Υπολογιστική Φυσική ΙΙ. Δεν είναι δύσκολο (απ' ότι ξέρω) και σε μπάζει στο κλίμα. Μέχρι τότε μπορείς να διαβάσεις τα διάφορα μάνουαλ και βιβλία που είναι άπειρα και βρίσκονται οπουδήποτε.
keios
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 12:20 am
Real Name: giorgos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: μαθήματα ROOT?

Δημοσίευση από keios »

Παιδιά, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω ήδη αρκετά manual κλπ. Απλά μου επιβεβαιώσατε αυτό που υποψιαζόμουν, ότι δλδ η C++ που δουλεύουν όλοι όσοι ασχολούνται με στοιχειώδη είναι τελείως παραγκωνισμένη και δε διδάσκεται πουθενά. Ευχαριστώ και πάλι πάντως.
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: Μαθήματα ROOT

Δημοσίευση από HeartDoc »

Για την ακρίβεια η εισαγωγή στην Java που γίνεται στα 2 πρώτα εξάμηνα της σχολής ειναι καλό μάθημα για kickstart στον object oriented προγραμματισμό. Μάλιστα η Java έχει πολλά κοινά με την τόσο ευρεία C++ σε ό,τι αφορά τη χρησιμοποίηση headers, την οργάνωση σε κλάσεις και τον πολυμορφισμό. Αντίθετα το μάθημα της Υ.Φ.2 που προτάθηκε, όντως χρησιμοποιεί την C ως γλώσσα προγραμματισμού, αλλά ο σκοπός του δεν είναι η εκμάθηση της. Για παράδειγμα, σε ένα από τα σημαντικότερα κομμάτια της γλώσσας, το dynamic memory allocation με χρήση pointers γίνεται απλή αναφορά.

Από εκεί και πέρα, σε ό,τι αφορά το ROOT θεωρώ πως μαθήματα και βιβλία πάνω σ' αυτό είναι λίγο πολύ "άχρηστα". Ακόμα και στα summer lectures του CERN όπου υπάρχει μάθημα εισαγωγικό στο ROOT ο ομιλιτής απλά αναφέρει ένα σύνολο από τις πιο διαδεδομένες κλάσεις και παραθέτει 1-2 εφαρμογές δημιουργίας ιστογραμμάτων με macros 10-20 σειρών. Ακόμη, η γνώση C++ δεν σημαίνει ότι η εκμάθηση του framework θα είναι παιχνιδάκι. Γνωρίζω για παράδειγμα άτομα που πρώτα έκαναν την πτυχιακή τους σε ROOT και ύστερα ασχολήθηκαν με το να μάθουν προγραμματισμό. Πιστεύω πως ο μόνος τρόπος να πεις πως ακούμπησες λίγο το συγκεκριμένο framework είναι η ενασχόληση με αυτό πάνω σε συγκεκριμένο project και πολύ (μα πολύ) google search.

Αυτιά.
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”