Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

dimmath
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:27 pm
Real Name: Dimi
Facebook ID: 0

Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από dimmath »

Σε τόξο ΑΒ κύκλου παίρνουμε μεταβλητό σημείο Δ και στην προέκταση του ΑΔ λαμβάνουμε ΔΜ=ΔΒ. Να βρεθεί ο γεωμετρικός τόπος του Μ.

Ελπίζω να μπορέσει κάποιος να με βοηθήσει... :e_confused:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!! :e_biggrin:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas213 την Δευ Σεπ 03, 2012 4:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όχι κεφαλαία στους τίτλους :P
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από rontrigez »

Το θέτεις ως κουιζ? Η ειναι προβλημα το οποιο πρεπει να επιλύσεις?
dimmath
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:27 pm
Real Name: Dimi
Facebook ID: 0

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από dimmath »

Το χρειάζομαι για την εξεταστική...
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από rontrigez »

Ok γεωμετρία ιησουηιτων μου θυμίζει. Θα κοιτάξω και θα σου πω αν δεν προλάβει άλλος.
dimmath
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:27 pm
Real Name: Dimi
Facebook ID: 0

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από dimmath »

ok!!! :e_biggrin:
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από NickNafplio »

Έστω Κ σημείο της εφαπτομένης του κύκλου στο Α, τέτοιο ώστε ΑΚ = ΑΒ.

Ο Ζητούμενος γεωμετρικός τόπος είναι το τόξο ΚΒ του περιγεγραμμένου κύκλου του τριγώνου ΑΚΒ.

Για να το δείξουμε αυτό, θεωρούμε Μ' την τομή της ΑΜ με τον παραπάνω περιγεγραμμένο, και αρκεί να δείξουμε ότι Μ'Μ = ΜΒ (προφανώς υπάρχει μοναδικό τέτοιο σημείο Μ' πάνω στην ΑΜ). Αρκεί να ισχύει:
<ΑΜ'Β = <ΜΒΜ'. Επειδή το ΚΜ'ΒΑ είναι εγγεγραμμένο τετράπλευρο, ισχύει: <ΑΜ'Β = <ΑΚΒ = <ΚΒΑ (διότι ΑΚΒ ισοσκελές), οπότε αρκεί <ΑΒΚ = <ΜΒΜ' <=> <ΑΒΜ + <ΜΒΚ = <ΜΒΚ + <ΚΒΜ' <=> <ΑΒΜ = <ΚΒΜ'. Όμως πάλι από το εγγεγραμμένο ΚΜ'ΒΑ ισχύει <ΚΒΜ' = <ΚΑΜ' = <ΑΒΜ, όπου η τελευταία ισότητα προκύπτει διότι είναι ευρέως γνωστό (και μπορεί να αποδειχτεί εύκολα) ότι η γωνία μεταξύ χορδής και εφαπτομένης ισούται με την αντίστοιχη εγγεγραμμένη γωνία της χορδής αυτής.

Το Μ' κινείται συνεχώς πάνω σε αυτό το τόξο, και τίνει να ταυτιστεί με το Κ όταν το Μ τίνει να ταυτιστεί με το Α, ενώ τίνει να ταυτιστεί με το Β όταν το Μ τίνει να ταυτιστεί με το Β (γιατί;).

Η Απόδειξη είναι πλήρης.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
dimmath
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:27 pm
Real Name: Dimi
Facebook ID: 0

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από dimmath »

Ευχαριστώ πολύ!!! :)
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από NickNafplio »

Tipota. Se poia sxoli eisai omws kai kanete mathima efkleidias geometrias? Giati ap oso kserw akoma kai ta kathara mathimatika tmimata den kanoun sxedon tipota, enw fisika oute kai i semfe.

*Na diothwthei se Ellinika an ginetai, den exei ellinika to sigkekrimeno pc.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
dimmath
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:27 pm
Real Name: Dimi
Facebook ID: 0

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από dimmath »

Ειμαι στο τμημα εφαρμοσμενων μαθηματικων του πανεπιστημιου κρητης....Το μαθημα της Ευκλειδειας Γεωμετριας το εχω παρει ως μαθημα επιλογης απο το τμημα μαθηματικων...Απ'οτι γνωριζω το μαθημα αυτο διδασκεται μονο στο πανεπιστημιο κρητης!!!!
mojito163
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 12, 2012 8:24 pm
Real Name: κωνσταντινος
Facebook ID: 0

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από mojito163 »

καλησπέρα
Είμαι φοιτητής του πανεπιστημίου Μακεδονίας στο τμήμα Εφ. Πληροφορικής και στην προσπάθεια επίλυσης ενός προβλήματος γραφικής αναπαράστασης δεδομένων σε υπολογιστή χρειάστηκα κάποιες βασικές αρχές τριγωνομετρίας, αλλά κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα που για την ευκλείδεια γεωμετρία είναι αδύνατα με χρήση μόνο κανόνα και διαβήτη.
Παρακαλώ αν μπορείτε να κάνετε έναν έλεγχο της λογικής που ακολούθησα και να μου εξηγήσετε σε πιο σημείο δεν ακολουθώ την ευκλείδεια τριγωνομετρία.
ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
έχω απευθυνθεί ήδη σε κάποιους καθηγητές αλλά μάλλον μέχρι να ανοίξουν την αλληλογραφία τους θα πάρει χρόνο που αυτή τη στιγμή εμένα με καίει και επίσης λόγο της φύσης του συμπεράσματος φοβάμαι να μην δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είμαι "αρπαγμένος" και θέλω να ανατρέψω την κλασσική γεωμετρία.
ευχαριστώ εκ τον προτέρων όποιον βοηθήσει.
υ.γ.: το σχέδιο ήταν ότι πιο πρόχειρο μπορούσα να κάνω αλλά σε πραγματικό χαρτί όλες η μετρήσεις ήταν σχεδόν ορθές
(δεν έχω υπολογιστικό πρόγραμμα οπότε θεώρησα τις αποκλίσεις ότι θα οφείλονται σε σχεδιαστικό λάθος)
Συνημμένα
ΑΜΗΝ.png
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από constant »

Στην αρχή-αρχή, τη γωνία Α, πώς την 3-πλασίασες;
mojito163
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 12, 2012 8:24 pm
Real Name: κωνσταντινος
Facebook ID: 0

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από mojito163 »

πήρα μια τυχαία γωνία και μετά πήρα το ίδιο τόξο από δεξιά και αριστερά με τον διαβήτη.
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από constant »

Αυτό είναι οκ, μετά είναι το πρόβλημα. Ο λόγος των γωνιών Α και 3Α είναι 1/3 αλλά δεν ισχύει το ίδιο για τα τόξα. Πες ότι είχες τη γωνία ΚΟΛ (Ο το κέντρο του κύκλου, Κ,Λ στον κύκλο) και τη διπλασίαζες, έστω μέχρι το σημείο Μ (προς τη μεριά του Λ). Τότε από τριγωνική ανισότητα στο τρίγωνο ΚΛΜ έχεις ότι ΚΛ+ΛΜ > ΚΜ και άρα οι λόγοι δεν είναι ίσοι..
mojito163
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 12, 2012 8:24 pm
Real Name: κωνσταντινος
Facebook ID: 0

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από mojito163 »

ναι το παρατήρησα αυτό αλλά αυτό που έκανα χρήση εγώ είναι οι λόγοι τους και όχι τα πραγματικά τους μεγέθη δηλαδή αν και σαν άθροισμα όντως είναι μεγαλύτερα,
ο λόγος (πχ στο παράδειγμα που ανέφερες ΚΛ/ΚΜ ) θα είναι σταθερός για κάθε άλλη γωνία και την διπλάσια της στο συγκεκριμένο παράδειγμα
και αυτό γιατί αντιστοιχούν σε 2 ομόκεντρες με όλους τους άλλους όρους σταθερούς και αναλογία 1 προς 2 αφού διπλασίασες τις γωνίες).
Δε μετράω δηλαδή ισότητες απλά κάνω χρήση ενός δεδομένου λόγου πλευρών που εγώ κατασκευάζω αρχικά και τις αντιστοιχώ σε χορδές των γωνιών.
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Απορία στην Ευκλείδεια Γεωμετρία

Δημοσίευση από Georgrinder »

Δεν νομίζω να έχεις λογικά σφάλματα στον συλλογισμό σου.
Το πρόβλημα νομίζω όμως ότι είναι ότι κάποιο από τα βήματα σου δεν είναι εφικτό με χρήση μόνο κανόνα και διαβήτη (ίσως η μεταφόρα των χορδών στο τρίγωνο που παίρνεις θαλή..)

Τσέκαρε εδώ ας πούμε στην επίλυση του προβλήματος της τριχοτόμησης από τον Αρχιμήδη που λέει για το απαραίτητο όργανο μέτρησης (ιππέας) προκειμένου να κατασκευαστεί η ΓΛ.

Όπως και να χει συγχαρητήρια για τις ευφυείς σκέψεις.
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”