Γραφικές στο excel

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Απάντηση
giotass
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2012 9:52 am
Real Name: giota
Gender: Female
Facebook ID: 0

Γραφικές στο excel

Δημοσίευση από giotass »

καλησπέρα παιδιά!μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποια εντολή στο excel που υπολογίζει εμβαδόν μεταξύ καμπύλης - άξονα?
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Γραφικές στο excel

Δημοσίευση από LocknLoad »

Δε θελω να γινω ο κακος τις υποθεσεις αλλα καλυτερα θα'τανε να εκανες τις γραφικες παραστασεις σου στο origin (αφου χρησιμοποιεις windows). Θα σου βγαινουν καλυτερα και σιγουρα θα'χει αυτη την επιλογη

Επισης, υπαρχει και αυτο, αλλα δεν το'χω δοκιμασει (αλλα νομιζω οτι κανει αυτο που θες)
https://developers.google.com/chart/

Τελος, εχω την υποψια οτι δεν εχει αυτη την ικανοτητα το excel με εναλλακτικη εδω:
http://people.oregonstate.edu/~haggertr ... egrate.htm
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MakisH
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 3:42 pm
Real Name: MakisH
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Επικοινωνία:

Re: Γραφικές στο excel

Δημοσίευση από MakisH »

LocknLoad έγραψε:Δε θελω να γινω ο κακος τις υποθεσεις αλλα καλυτερα θα'τανε να εκανες τις γραφικες παραστασεις σου στο origin (αφου χρησιμοποιεις windows). Θα σου βγαινουν καλυτερα και σιγουρα θα'χει αυτη την επιλογη
...ή στο ελεύθερο αντίστοιχο SciDAVis! (χωρίς να ξέρω αν το κάνει αυτό)

Αν και ένα περίεργο διάγραμμα που χρειάστηκα πριν λίγο το έκανα στο Matlab... :P
(οκ, πρέπει να γίνεται και στο Octave αλλά αυτό βρήκα μπροστά μου :oops: )

Γενικώς τα Excel/Calc είναι σχεδιασμένα κυρίως για οικονομικάριους. Στα πολύ βασικά μόνο εξυπηρετούν εμάς και όχι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Γραφικές στο excel

Δημοσίευση από LocknLoad »

Το octave δεν ειναι μονο για linux; Νομιζω στις γραφικες παραστασεις τα παιζει λιγο ή χρειαζεται αλλες διαταγες. Σε μενα τουλαχιστον μπερδευεται και νομιζω οτι γινεται αυτο γιατι ουσιαστικα χρησιμοποιει το gnuplot το οποιο εχω αρκετες φορες ταυτοχρονα ανοιχτο

Δε το γνωριζα το SciDAVis αλλα θα το γνωρισω! :e_geek:
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MakisH
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 3:42 pm
Real Name: MakisH
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Επικοινωνία:

Re: Γραφικές στο excel

Δημοσίευση από MakisH »

Υπάρχει και για τα τρια βασικά λειτουργικά, δες εδώ. Υπάρχει ακόμα και για Android παρακαλώ! :P (μέσω terminal βεβαίως, το οποίο είναι κάπως weird) Για desktop υπάρχουν και μερικά γραφικά περιβάλλοντα. Δες αναλυτικότερα στο wiki της Κοινότητα Ελεύθερου Λογισμικού ΕΜΠ.
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”