14χρονος που κάνει Master στην Αστροφυσική

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Απάντηση
Aggelos
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:50 am
Real Name: Άγγελος
Gender: Male
Facebook ID: 0

14χρονος που κάνει Master στην Αστροφυσική

Δημοσίευση από Aggelos »

Ο 14χρονος με αυτισμό που απειλεί τη θεωρία της σχετικότητας και πάει για Νόμπελ

Δε ξέρω κατά πόσο είναι όντως κοντά στη κατάρριψη της θεωρίας της σχετικότητας & του Big Bang
(εδώ ο Τσόλκας ακόμα το παλεύει) όπως γράφει,

αλλά και μόνο το γεγονός ότι στα 10 μπήκε στο πανεπιστήμιο
και στα 14 κάνει το Master, είναι απίστευτο!
cenobite
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2011 12:13 am
Real Name: elias
Facebook ID: 0

Re: 14χρονος που κάνει Master στην Αστροφυσική

Δημοσίευση από cenobite »

kala stin ousia stathike apla tyxeros,kerdise to gonidiako jackpot(an kai to na eisai toso efyis pio poly katara para eylogia einai alla ok).idi logo tou egkefalou tou den tha mporouse pote na exei kanoniki zoi,tora pou einai kai aytistikos einai katadikasmenos
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: 14χρονος που κάνει Master στην Αστροφυσική

Δημοσίευση από Georgrinder »

Έχω βαρεθεί να ακούω για κατάρριψη της σχετικότητας απο 14χρονα 15χρονα και 12χρονα. Τα media καπιλλέυονται την ιδιοφυία ενός παιδιού (πιθανόν και το ίδιο το παιδί την ίδια του την εφυία) για να κερδίσουν και τον συγκρίνουν με τον einstein χωρίς να ξέρουν καν φυσικά τι λεεί η θεωρία της σχετικότητας.

Η θεωρία της σχετικότητας είναι η καλύτερη θεωρία βαρύτητας που έχουμε αυτήν την στιγμή στα χέρια μας σαν άνθρωποι. Έχει ελεγχθεί πειραματικά επανηλλημένα και ξέρουμε ότι τουλάχιστον μέχρι ένα επίπεδο προσεγγίζει καλά την πραγματικότητα. Τα gps λειτουργούν βάση των εξισώσεων της σχετικότητας. Από τότε που δημιουργήθηκε η θεωρία της μεγάλης έκρηξης αναζητούμε μια ενοποιημένη θεωρία γενικότερη και πληρέστερη που να λαμβάνει υπόψην και τις αρχές της κβαντομηχανικής. Είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα αντικατασταθεί/εμπλουτιστεί η σχετικότητα από μια πιο γενικευμένη θεωρία.

Αυτό δεν καταργεί την σχετικότητα όπως και η σχετικότητα δεν κατήργησε τις εξισώσεις του Νευτωνα στα επίπεδα που μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε. Απλά τις γενίκευσε. Άλλο εξελίσσω τα μοντέλα και άλλο τα καταρρίπτω. Βγαίνουν όλοι οι λούληδες και λένε ότι βγήκε ένα παιδί που θα καταργήσει την σχετικότητα και το big bang νομίζοντας ότι η σχετικότητα και το big bang είναι θρησκείες.
Τι πάει να πει είμαι μερικές εξισώσεις πριν αποδείξω ότι η σχετικότητα είναι λαθεμένη? Αν εννοεί μη επαρκής τότε το ξέρουμε ήδη.Συνεπώς ή τα media παίζουν σκληρό παιχνίδι ή ο μικρός την έχει ψωνίσει. (όχι ότι δεν έχει και λόγους εφόσον είναι τόσο έξυπνος βέβαια.)
Μακάρι ο Jacob Barnett, να είναι ο άνθρωπος που θα μας ανοίξει τα μάτια και θα δημιουργήσει μια νέα δυνατή θεωρία σχετικότητας ή τσπ ένα δυνατότερο μοντέλο για την περιγραφή του σύμπαντος, αλλά να αποδείξει λαθεμένη την Γ.Θ.Σ υπό την έννοια που όλοι υπονοούν είναι αδύνατον. Μόνο κάποιος με ελλειπείς γνώσεις στο αντικείμενο θα μπορούσε να το εκφράσει έτσι (ή αρκετά ψώνιο..).
Btw η σειρά που τον βάζουν να αποδείξει ότι συγκλίνει εδώ, αποκλίνει.(αυτό φυσικά μπορεί να είναι και π@@@ της εκπομπής- δεν τον αφήνει καν να τελειώσει!)
Παρόλα αυτά το να χρησιμοποιήσει το κριτήριο ολοκληρώματος νομίζω είναι λάθος κίνηση αφού η ακολουθία δεν είναι γνησίως φθίνουσα στο
Έχω ακούσει πάντως και άλλα παπατζιλίκια γενικά από τον μικρό. Ας βγω ψεύτης αλλά κάτι μου βρωμάει πίσω από αυτόν τον πανέξυπνο πιτσιρικά. Σαν λεφτά μυρίζει.. Μέχρι να δημοσιευτούν τα αποτελέσματα του (αν δημοσιευτούν) λοιπόν μην ψαρώνει κανείς. Εγώ προσωπικά μόνο αν έχω τις εξισώσεις του μπροστά μου θα πιστώ (ή και όχι)

Εύχομαι παρόλα αυτά να γίνει ένας λαμπρός επιστήμονας και μεγαλώνοντας η εξυπνάδα του να γίνει κτήμα δικό του και όχι του κάθε παρουσιαστή αμερικάνικων σκουπιδιών.
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
Aggelos
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:50 am
Real Name: Άγγελος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: 14χρονος που κάνει Master στην Αστροφυσική

Δημοσίευση από Aggelos »

kala stin ousia stathike apla tyxeros,kerdise to gonidiako jackpot
Όσοι είμαστε του αντικειμένου ξέρουμε ότι η εξυπνάδα δε φτάνει, άμα δε στρώσεις κολαράκι ... δε μαθαίνεις τίποτα μόνος σου. Σίγουρα το παιδί έχει προσπαθήσει πααααρα πολύ ...
Αυτό δεν καταργεί την σχετικότητα όπως και η σχετικότητα δεν κατάργησε τις εξισώσεις του Νευτωνα στα επίπεδα που μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε. Απλά τις γενίκευσε. Άλλο εξελίσσω τα μοντέλα και άλλο τα καταρρίπτω.
Συμφωνώ 100% και η αλήθεια είναι ότι έχω βαρεθεί να ακούω το κάθε άσχετο, να σου λέει για τι σχετικότητα ότι νόμοι της φυσικής καταρρίπτονται, εννοώντας ότι ξαφνικά μια μέρα θα βγούνε λανθασμένοι ...
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: 14χρονος που κάνει Master στην Αστροφυσική

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

Πάνω-κάτω συμφωνώ με τον George. Άλλο καταρρίπτω και άλλο διευρύνω. Επίσης, το παιδί πάσχει από σύνδρομο Asperger και όχι από αυτισμό, όπως λανθασμένα γράφεται. Και θα μου πει κάποιος: «Σιγά τα αυγά ρε μεγάλε, εκεί κολλάς?». Το θέμα είναι το εξής: Το σύνδρομο Asperger δεν έχει να κάνει με λανθασμένη επικοινωνία μεταξύ των φλοιωδών νευρώνων του εγκεφάλου, όπως ο αυτισμός, αλλά έχει να κάνει με έντονη αντικοινωνική συμπεριφορά, κάτι που δεν είναι μόνο θέμα εγκεφαλικό.

Ένας επιστήμονας απομονωμένος από τον κοινωνικό του περίγυρο και από την υπόλοιπη επιστημονική κοινότητα θα καταλήξει είτε να ασχολείται με πράγματα που τα έχει ανακαλύψει κάποιος άλλος (αλλά εκείνος δεν το ξέρει, γιατί δεν έχει επαφή με την κοινωνία) είτε θα ασχολείται με πράγματα τα οποία τελικά δεν έχουν και τόσο μεγάλη αξία (ούτε αυτό θα το ξέρει, γιατί δε θα του το έχει πει κάποιος συνάδελφός του φυσικός). Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα και από το βίντεο που αναλύει ο Γιώργος: Το παιδί είναι αυτοδίδακτο, λόγω μεγάλης ευφυίας, και κάνει λάθη, τα οποία θα απέφευγε αν είχε μία συνομιλία και μία καθοδήγηση από έναν καθηγητή.

Συνήθως από τέτοια άτομα δε μαθαίνουμε νέα, όταν αυτά τα άτομα ξεπερνούν τα 25-28 χρόνια τους. Γιατί? Γιατί όσο ιδιοφυΐα και αν είσαι, όταν μέσα σε 14 χρόνια έχεις πετύχει όσα έχουν πετύχει οι περισσότεροι σε 24 χρόνια, το μυαλό σου θα κουραστεί, με αποτέλεσμα μετά τα 24-25 να κλατάρεις πνευματικά. Συνυπολογίστε την πίεση που νιώθει αυτό το παιδί για να δικαιώσει τις προσδοκίες όλων και το πόσο κακό του κάνει στην ψυχική του υγεία το να είναι 14 χρονών και αντί να παίζει μ@λ@κίες στον Η/Υ να λύνει διαφορικές εξισώσεις και θα καταλάβετε γιατί μετά τα 26 αυτά τα παιδιά εξαφανίζονται. Συνήθως, είναι «φούσκες» που υπερ-προβάλλονται από τα media.

Στον 21ο αιώνα, τα Νόμπελ κατακτώνται μέσα από ομαδική δουλειά τουλάχιστον 10-15 επιστημόνων. Οι εποχές όπου ένας μόνος του επιστήμονας αναθεωρούσε ολόκληρη την επιστήμη του με 5-10 εξισώσεις πέρασαν ανεπιστρεπτί.
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: 14χρονος που κάνει Master στην Αστροφυσική

Δημοσίευση από Hengeo »

Ιάσωνας έγραψε:Επίσης, το παιδί πάσχει από σύνδρομο Asperger και όχι από αυτισμό, όπως λανθασμένα γράφεται. Και θα μου πει κάποιος: «Σιγά τα αυγά ρε μεγάλε, εκεί κολλάς?». Το θέμα είναι το εξής: Το σύνδρομο Asperger δεν έχει να κάνει με λανθασμένη επικοινωνία μεταξύ των φλοιωδών νευρώνων του εγκεφάλου, όπως ο αυτισμός, αλλά έχει να κάνει με έντονη αντικοινωνική συμπεριφορά, κάτι που δεν είναι μόνο θέμα εγκεφαλικό.
Θα μου επιτρέψεις, επειδή γνωρίζω από πολύ κοντά το θέμα (πιο κοντά δεν γίνεται), να σου πω ότι δεν έχεις δίκιο. Το σύνδρομο Αsperger είναι μία ήπια μορφή αυτισμού (γενικά ο αυτισμός δεν είναι μαύρο-άσπρο, το έχεις δεν το έχεις, υπάρχουν διαβαθμίσεις, για αυτό υπάρχει και ο όρος αυτιστικό φάσμα). Η κύρια διαφορά έγκειται στην βαρύτητα των συμπτωμάτων και στη λεκτική ανάπτυξη. Επίσης, σε αντίθεση με βαρύτερες μορφές αυτισμού, τα άτομα αυτά έχουν κανονικό ή άνω του κανονικού δείκτη ευφυίας. Όσο αναφορά την αντικοινωνική συμπεριφορά, δεν έχει καμία σχέση με τον αυτισμό γενικότερα. Κάποιος με αυτισμό μπορεί να φέρεται περίεργα ή ακατάλληλα επειδή δεν καταλαβαίνει πώς πρέπει ή αναμένουν οι άλλοι να συμπεριφερθεί ενώ η αντικοινωνική συμπεριφορά υπάρχει επειδή το άτομο έτσι έχει μάθει ή το κάνει για να προκαλέσει αντιδράσεις ή την προσοχή των άλλων. Η τελευταία είναι δυστυχώς μία από τις πιο συχνές παρεξηγήσεις που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αυτιστικές διαταραχές και το ακόμα πιο λυπηρό είναι ότι πολλές φορές τα άτομα αυτά, ειδικά αυτά με ελαφρύτερες μορφές όπως το Asperger, θέλουν την κοινωνική επαφή αλλά απλά δεν ξέρουν πως να προσεγγίσουν τους άλλους.

Περισσότερα εδώ και εδώ
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”