[Είδηση] Καταστροφή εξοπλισμού στο CERN

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

[Είδηση] Καταστροφή εξοπλισμού στο CERN

Δημοσίευση από el_greco »

in.gr έγραψε:Τρεις γιγάντιοι μαγνήτες, σημαντικοί για τη λειτουργία του μεγαλύτερου επιταχυντή σωματιδίων του κόσμου, καταστράφηκαν στη διάρκεια δοκιμής και θα πρέπει να επανασχεδιαστούν, ανακοίνωσε ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Πυρηνικής Έρευνας, CERN.
Ο Μεγάλος Επιταχυντής Αδρονίων (LHC) του CERN, μια κυκλική κατασκευή μήκους 27 χλμ κάτω από τα γαλλο-ελβετικά σύνορα, προγραμματίζεται να τεθεί σε λειτουργία το φετινό Νοέμβριο. Παραμένει άγνωστο αν θα υπάρξουν καθυστερήσεις λόγω της τελευταίας βλάβης, αναφέρει ανακοίνωση του CERN.

Οι τρεις μαγνήτες, ενωμένοι σε μια κατασκευή ύψους 13 μέτρων, θα χρησιμοποιούνται για να εστιάζουν τις δέσμες πρωτονίων που θα συγκρούονται μέσα στον επιταχυντή.

Η κατασκευή που ενώνει τους μαγνήτες έσπασε με έναν ισχυρό κρότο στις 27 Μαρτίου, όταν εκτέθηκε σε ασύμμετρα φορτία σε πίεση 20 φορές μεγαλύτερη από την πίεση της ατμόσφαιρας. Μέσα στο τούνελ του CERN υπάρχουν και άλλες ίδιες κατασκευές οι οποίες θα πρέπει τώρα να τροποποιηθούν.

Το συγκεκριμένο σύστημα σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε από το Fermilab, ένα αμερικανικό εργαστήριο που συνεργάζεται με το CERN αλλά παράλληλα το ανταγωνίζεται για την ανακάλυψη ενός σημαντικού σωματιδίου.

Ο σημαντικότερος στόχος του LHC είναι να ανιχνεύσει το σωματιδίο του Χιγκς, γνωστό και ως «σωματίδιο του Θεού», το οποίο πιστεύεται ότι εξηγεί γιατί η ύλη έχει μάζα.
                 
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από abakas7 »

Ιδού και η ανακοίνωση από την ιστοσελίδα του CERN: http://user.web.cern.ch/User/QuickLinks ... let_1.html
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O_Xamenos »

πφφφφ....και λεω εγω τωρα εχει αραγε καμια σχεση με την επισκεψη της σεμφε εκει περα??? λεω εγω...
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από abakas7 »

Βασικά μάλλον δεν είχε με τι να ασχοληθεί το in.gr :D
Το καλοκαίρι είχε καταστραφεί ένας ελληνικός chamber από το ATLAS λόγω λάθος χειρισμών. Και γενικά γίνονται τέτοιου είδους ατυχήματα (καταστροφές εξοπλισμού). Απλά αυτό ήταν πιο εκτεταμένο για αυτό και ακούστηκε.
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Τρώνε τα λεφτά του Ευρωπαϊκού λαού (!) για να παίζουν με μεγαλομαγνήτες χωρίς καν να έχουν διαβάσει τις οδηγίες χρήσης... και να που τελικά τους χάλασαν. Οι τριτοετείς μας θα λογοδοτήσουν στην Δικαιοσύνη (?) αφού ξυπνήσουν από τον καθιερωμένο τριήμερο λήθαργο ο οποίος επιβάλλεται μετά την επιστροφή τους (νομίζω γυρίσανε Μ. Τετάρτη).
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”