Για κλάματα ή για γέλια;

Πες κι εσύ μια χαζομάρα! ΜΠΟΡΕΙΣ!

Συντονιστής: snodrion

papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από papagalakos II »

chArAls έγραψε:αλλά το νόημα αυτής της ανταλλαγής μικρών ποστ ποιο είναι?
Σε εκθέτουν με διασκεδαστικό τρόπο*
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από chArAls »

papagalakos II έγραψε:
chArAls έγραψε:αλλά το νόημα αυτής της ανταλλαγής μικρών ποστ ποιο είναι?
Σε εκθέτουν με διασκεδαστικό τρόπο*
Ακόμα εδώ εσύ? Τόσο πολύ βράζεις στο ζουμί σου? Αν είναι έτσι δεν με εκθέτεις με έναν βαρετό και μη διασκεδαστικό τρόπο?
Εικόνα
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από papagalakos II »

Αυτή τη στιγμή δεν θέλω να ασχοληθώ με το να γράψω σοβαρά. Απλά σε δουλεύω και σε αφήνω να τα λες όλα μόνος σου. Η αλήθεια είναι ότι με τα κατάλληλα "σύντομα post" που λες κι εσύ χρειάζεσαι ελάχιστη καθοδήγηση και τα λες όλα μόνος σου.
Συνεχίστε, έχει πλάκα. Βασικά δεν ξέρω αν έχει πλάκα αλλά εμένα με διασκεδάζει.
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από rontrigez »

Δεν νομίζω οτι θες ποστ σε μήκος παπαγάλου, έτσι; άλλωστε έτσι είναι πιο εύκολο να βγάζει ο καθένας τα συμπεράσματα του.

Και να σε ρωτήσω ρε charals στις άλλες χώρες ισπανία, ιρλανδία, πορτογαλία, ιταλία, μεγ. Βρετανία, ΗΠΑ, τι διάλο έγινε;
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από chArAls »

Ο puppet master που δεν λέει πολλά και κατευθύνει το θύμα. Απάντησες 13 λεπτά μετά το ποστ μου, που ήρθε δυο μέρες μετά και δεν θες να απαντήσεις σοβαρά επειδή βαριέσαι και όχι επειδή δεν έχεις κάτι να πεις. Όντως έχει πλάκα, αλλά δυστυχώς είμαστε και οι δύο αστείοι... Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου, αν δεν πεις κάτι σοβαρό. Κάτσε να χαίρεσαι μόνος σου. :D

@ ront Είναι αυτό το τόπικ για την συζήτηση για το αν φταίει ο καπιταλισμός για όλα? Αλλά να απαντήσω. Το σύστημα που έχουμε έχει διαμορφωθεί από και για τη διαφθορά. Η διαφθορά είναι παντού φίλτατε. Και καμία χώρα δεν είναι στα χάλια μας. Στη Σοβιετική Ένωση που και αυτή διαλύθηκε λόγω κυρίως οικονομικής κατάρρευσης τι έγινε? Και για να σε ρωτήσω και εγώ κάτι. Το πελατειακό κράτος που είναι το κομμάτι της διαφθοράς που μας αφορά δεν ευθύνεται για τίποτα? Δεν έχουμε καμία ευθύνη?
Εικόνα
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από rontrigez »

Δηλαδή εγώ καταλαβάινω με αυτά που γράφειςμοτι το καπιταλιστικό σύστημα έχει ως βασικό του συστατικό την διαφθορά. Καπιταλισμός όπως τον σκέφτηκαν κάποιοι θεωρητικοί αγνό και αμόλυντο δεν υπήρξε ούτε θα υπάρξει όπως αυτό δείχνει η ζωή τα τελευταία 500 χρόνια διάστημα αρκετά μεγάλο για εξαγωγή συμπερασμάτων.

Άρα αν θέλουμε να απαλλαγούμε από την διαφθορά θα πρέπει να αλλάξουμε σύστημα σχέσεις παραγωγής. Εγώ λοιπόν έρχομαι και σου λέω οτι η λύση είναι ο σοσιαλισμός-κομμουνισμός με την πείρα του 20ου αίωνα. Τι αντιπροτείνεις;
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από chArAls »

Κοίτα ειλικρινά νιώθω λίγο άβολα να κάνουμε τέτοια κουβέντα σε ένα τόπικ που είναι στα αστεία και μάλιστα κοροϊδεύει συνθήματα παρατάξεων και θα προτιμούσα να τα λέγαμε με pm ή σε άλλο τόπικ. Αλλά όσο με ρωτάς θα σου απαντάω.

Ναι συμφωνώ μαζί σου πως ποτέ ,όχι τα τελευταία 500 χρόνια, δεν έχει υπάρξει σύστημα χωρίς διαφθορά, που ως σκοπό είχε κάποιοι να κερδίζουν περισσότερα από όσα παράγουν ή δικαιούνται, βάση των κοινών κανόνων με τους οποίους έχει συμφωνήσει η κοινωνία να λειτουργεί.Ανθρώπινη φύση... Άρα λοιπόν η λύση είναι να μην υπάρχει η δυνατότητα διαφθοράς και όχι η αντιμετώπιση της και η βελτίωση μας ως άνθρωποι? Σαν να μου λες πως πρέπει να καταργήσουμε το σεξ επειδή υπάρχουν βιασμοί.

Ναι θα προτιμούσα τον θεωρητικό κομμουνισμό (τον αντίστοιχα αγνό όπως τον οραματίστηκαν κάποιοι), αλλά με την πείρα του 20ου αιώνα ούτε αυτός μπορεί να υπάρξει. Μιλάω για το οικονομικό σύστημα και όχι για όλα τα γύρω γύρω. Καταλήγει ως μια δικτατορία επί του προλεταριάτου.(κλεμμένο από κύρκο...)

Εσύ δηλαδή θες τον κομμουνισμό μόνο και μόνο για την αντιμετώπιση της διαφθοράς? Αν το πρόβλημα σου είναι η ύπαρξη ιδιωτικής περιουσίας και θες κοινοκτημοσύνη είναι άλλο θεμα...Και επίσης αν το πρόβλημα σου είναι η ύπαρξη της διαφθοράς σε πρακτικό επίπεδο, είναι δυνατόν να θέτεις ζήτημα ιδεολογική αλλαγής?

Αν έχεις άλλη ερώτηση από pm παρακαλώ.( φυσικά απάντα εδώ σε αυτά που είπα :) )
Εικόνα
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από papagalakos II »

chArAls έγραψε:Για αρχή νομίζω πως όλοι ψηφίζαμε σε αυτή τη χώρα.
Για αρχή νομίζεις βλακείες αλλά είναι λογικό γιατί είσαι βλάκας. Προσωπικά δεν ψηφίζω. Με εξαίρεση την τελευταία φορά. Με τη δική σου λογική ήδη απαλλάσσομαι από οποιαδήποτε ευθύνη μέχρι και τις εκλογές του 2012. Και όχι μόνο εγώ, πολύς κόσμος δεν ψήφιζε.
Άρα αμέσως αμέσως και με τη δική σου μάλιστα συλλογιστική (αν μπορούμε να πούμε ότι έχεις κάτι τέτοιο) αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες δεν έχουν ευθύνη.

Μετά έχουμε αυτούς που ψηφίζουν, αλλά όχι κυβερνώντα κόμματα. Είσαι σίγουρος πως αντιλαμβάνεσαι πως λειτουργεί ο κοινοβουλευτισμός; Επειδή έχω τις αμφιβολίες μου να σε ενημερώσω πως γίνονται γενικές εκλογές κάθε 4 χρόνια από όπου το πρώτο κόμμα θα σχηματίσει κυβέρνηση. Λέγοντας πως θα σχηματίσει κυβέρνηση εννοούμε κάτι πολύ σαφές. Θα έχει εξουσία, θα παίρνει αποφάσεις, θα δέχεται συγχαρητήρια για τις σωστές (λέμε τώρα) και θα έχει την ευθύνη για τις υπόλοιπες.
Αντιλαμβάνεσαι ότι η φράση "νικήσαμε" μετά από μια εκλογική διαδικασία δεν έχει μόνο ηθική σημασία αλλά και απολύτως πρακτική.
Σε πρακτικό επίπεδο το μόνο που έχει σημασία είναι ποιος κυβερνά. Η βουλή δεν έχει κανέναν ρόλο πέρα απ' το να αποτελεί βήμα.
Αυτό πρακτικά σημαίνει πως, σε αυτή τη δεύτερη κατηγορία που λέμε τώρα, όσοι ψήφισαν κόμματα που δεν κυβέρνησαν ποτέ δεν έχουν ευθύνη. Διότι τα κόμματα που ψήφισαν δεν έχουν ευθύνη.
Υπάρχει μόνο ένας τρόπος να καταλήξεις πως έχουν ευθύνη, αλλά δεν είναι επιχείρημα μα ταχυδακτυλουργία. Και είναι η εξής:
Να πεις πως τα κόμματα της αντιπολίτευσης εμπόδισαν την εφαρμογή της κυβερνητικής πολιτικής η οποία αν εφαρμοζόταν δεν θα οδηγούσε σε αυτή την κατάσταση.
Είναι όμως ταχυδακτυλουργία, και μάλιστα για δύο λόγους:
1ον, η αντίσταση της αντιπολίτευσης δεν είναι δυνατόν να εμποδίσει τελείως την κυβερνητική πολιτική. Είναι δυνατόν να ανατρέψει ή να καθυστερήσει νομοσχέδια και διάφορα άλλα. Να πετύχει μικρά πράγματα. Η βασική πολιτική όμως διαμορφώνεται από την κυβέρνηση. Γιατί αυτή έχει την εξουσία. Αυτός είναι και ο λόγος που λέμε πως κοινοβουλευτικά δεν αλλάζει τίποτα και ο μόνος τρόπος να σταματήσει αυτή η πολιτική είναι με την ανατροπή της μέσα από μια λαϊκή σοσιαλιστική επανάσταση.
2ον με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά εννοείς πως φτάσαμε ως εδώ όχι λόγο των κυβερνητικών αποφάσεων αλλά λόγο της μερικής αντίστασης σε αυτές. Λες δηλαδή πως η κατάσταση είναι αυτή που είναι όχι επειδή πάρθηκαν 50,000,000 αποφάσεις μέσα στα προηγούμενα χρόνια, αλλά επειδή η αριστερά δεν άφησε να παρθούν 50,000,001 αποφάσεις. Λες και ακόμα και έτσι να ήταν τα ελάχιστα που κατάφερε να εμποδίσει η αριστερά θα έκαναν τη διαφορά.
Σε πρώτη φάση μπορώ να πω πως κι εσύ και οι εναπομείναντες που το πιστεύετε αυτό (χάφτωντας την κυρίαρχη προπαγάνδα) και το αναπαράγετε (θέτοντας εαυτούς σε ρόλο υποστηρικτή) είστε ηλίθιοι. Το πιστεύω αυτό αλλά έχω την ενοχλητική συνήθεια να προσθέτω και επιχειρήματα. Οπότε ας πούμε ένα παράδειγμα απλώς. Ολυμπιακοί αγώνες. Όσοι δεν τους θέλαν ήταν "ανθέλληνες". Οι αποφάσεις πάρθηκαν με κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Η αριστερά ας πούμε ότι προσπάθησε να τους σταματήσει. Προφανώς και δεν θα τα κατάφερνε.
Έχεις κάποιο παράδειγμα όπου η κακιά αριστερά κατάφερε να εμποδίσει τα σοφά κυβερνητικά σχέδια και εξαιτίας αυτού δεν πάρθηκαν αποφάσεις συγκεκριμένες που σε συνδυασμό με όλη τη πολιτική τακτική των κυβερνήσεων κατέστρεψε την Ελλάδα;

Και περνάμε στην τρίτη κατηγορία.
Αυτοί που ψήφιζαν, και ψήφιζαν τις κυβερνήσεις. Σε γενικές γραμμές κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του αξίζει. Και πράγματι βλακωδώς ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Θα σου πω όμως κάτι πάνω σε αυτό... Ο Πρετεντέρης αξίζει τα λεφτά που παίρνει!
Ναι, ο λαός (ένα μέρος του λαού) ξεγελάστηκε. Αλλά δεν ξεγελάστηκε από μόνο του. Κάποιος το ξεγέλασε. Και όχι απλώς με ένα χαζό τρικ. Δεκαετίες επιστήμης στη χειραγώγηση, την προπαγάνδα και την καταστολή έγιναν για να μπορεί να επιβιώνει το κάθε καταπιεστικό καθεστώς.
Αν το μόνο που χρειαζότανε ήταν ένας ηλίθιος λαός που θα είχε ευθύνη γι' αυτό δεν θα επένδυαν εκατομμύρια σε μελέτες, μεθόδους, κανάλια κ.λπ. Θα έλεγαν ένα ψέμα και θα ξεμπέρδευε.
chArAls έγραψε:είτε στα ρουσφέτια και στη μικρή-μεγαλύτερη συμμετοχή μας στη διαφθορά.
Πράγματι, ένας υπάλληλος που ψηφίζει ένα κόμμα επειδή τον διόρισε είναι διεφθαρμένος. Δεν είναι, απλώς έχεις φτωχό λεξιλόγιο και απλοϊκή σκέψη αλλά βαριέμαι να το αναλύσω. Ας τον ονομάσουμε "διεφθαρμένο" για την ώρα.
Πως συμψηφίζεις την στιγμιαία διαφθορά που μπορεί να έγινε για λόγους επιβίωσης και απέφερε έναν μισθό με 40 και παραπάνω χρόνια σκανδάλων όπου το κάθε ένα επέφερε εκατομμύρια ή και δισεκατομμύρια ευρώ;
Δηλαδή είμαι βουλευτής, διορίζω έναν, και από 'κει και πέρα κάνω ό,τι θέλω; Επειδή είμαστε εξίσου διεφθαρμένοι; Και όταν αποκαλυφθώ μπορώ να πω πως "μα μη κοιτάτε μόνο τις ευθύνες μου, και ο υπάλληλος έφαγε".
Μου θυμίζεις εκείνα τα εκνευριστικά παιδάκια στο σχολείο που είχαν μια εντελώς παράλογη άποψη και θεωρία σχετικά με τις ευθύνες όταν η δασκάλα μας μάλωνε για κάτι...

Θα γλιτώναμε πολύ χρόνο αν άνοιγες και κανένα βιβλίο. Ο Ένγκελς έχει κάνει ολόκληρες αναλύσεις σχετικά με τον τρόπο που οι φτωχοί στην Αγγλία δεν εξεγέρθηκαν γιατί ζούσαν απ' την φτώχεια των καταπιεσμένων στις αποικίες. Αλλά αυτό δεν σταματούσε να τους κάνει φτωχούς.
Τέλος πάντων, δεν θα σου γράψω και όλο το βιβλίο.
chArAls έγραψε:Για το πρώτο δεν θα επεκταθώ
Αλίμονο...
chArAls έγραψε:αφού και εσύ εξακολουθείς να ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία
Θα σου ζήταγα να το εξηγήσεις λίγο αυτό αλλά δεν θα το κάνεις. Αν και απάντησα με αυτά που λέω παραπάνω, αλλά για να δώσω και μια απάντηση του επιπέδου σου, "όχι, δεν ανήκω".
chArAls έγραψε:( είναι αυτή άραγε μια δήλωση που απλά θα διαφωνήσεις και δεν θα απαντήσεις ή άλλη μια τοποθέτηση Πρετεντέρη? ).
Είναι άλλη μια τοποθέτηση όπως λες και ο ίδιος. Στερείται του παραμικρού επιχειρήματος, είναι μια άποψη απ' τις πολλές που αραδιάζεις, στην απάντησα παραπάνω, δεν παίζει να κατάλαβες τι σου είπα, δεν έχει σημασία. Προχωράμε.
chArAls έγραψε:Είναι όλοι αυτοί οι οποίοι μετατρέπουν ιδεολογίες σε θρησκεία και έτσι από προτάσεις και εργαλεία για δημιουργία μιας καλύτερης κοινωνίας γίνονται λόγοι για επιπρόσθετες διαμάχες.
Αν εξαιρέσουμε το ψυχαγωγικό κομμάτι, το γεγονός ότι έκανες ρίμα, εξακολουθείς να λες αερολογίες, τις οποίες ως αερολογίες δεν κάνεις την παραμικρή προσπάθεια να εξηγήσεις με κάποιο σκεπτικό.
Κανένας δεν μετατρέπει την ιδεολογία σε θρησκεία, κανένας δεν δείχνει δάσος, δέντρο, δάχτυλο, φεγγάρι, όποιος στη μάχη πάει για να πεθάνει στρατιώτη μου τον πόλεμο τον χάνει και ό,τι άλλο τσιτάτο έχεις ακούσει στην τηλεόραση.
Κατηγορείς αυτούς που σύμφωνα με εσένα κάνουν την ιδεολογία θρησκεία απαξιώνοντάς την, ενώ την ίδια ώρα την απαξιώνεις εσύ μιλώντας για "επιπρόσθετες διαφωνίες".
Δεν είμαστε όλοι πλουσιόπαιδα σαν εσένα που διαφωνούμε σε φιλοσοφικά ζητήματα και ανήκουμε σε λέσχες προβληματισμού.
Πρόκειται για σαφείς, συγκεκριμένες και απτές διαφωνίες πολιτικής απ' της οποίες εξαρτάται η ζωή μας και το μέλλον μας.
chArAls έγραψε:Όσο για το δεύτερο είσαι όντως παρθένα και πρέπει να σου διδάξω τον όλο θεσμό του ρουσφετιού? Εν συντομία συνένοχοι είναι αυτοί οι οποίοι έσβηναν κλήσεις από τα μεθύσια τους, οι καθηγητές/ταξιτζήδες/περιπτεράδες/μαγαζάτορες κτλ που δεν έκοβαν αποδείξεις και δεν κόλλαγαν ένσημα στους υπαλλήλους τους, όσοι δεν ζήταγαν αποδείξεις και ένσημα, οι δημόσιοι υπάλληλοι που έμπαιναν από το παράθυρο στο δημόσιο, αυτοί που τους διόριζαν, οι δημόσιοι υπάλληλοι που εν συνεχεία δεν έκαναν ούτε για πλάκα τη δουλειά τους, φτύνοντας έτσι στη μούρη του συνανθρώπου τους που χρειαζόταν ένα χαρτί, οι γιατροί που έπαιρναν φακελάκι από ετοιμοθάνατους και όλοι όσοι λαδώνονταν. Αυτοί που εκμεταλλεύονταν μετανάστες με κάθε δυνατό τρόπο απλοί πολίτες δεν ήταν?
Σου έγραψα παραπάνω γι' αυτό. Αλλά θα σου ξαναγράψω. Δεν θέλω να αφήνω ευκαιρίες όταν μπορώ να αποδείξω ότι δεν έχεις επιχειρήματα.
Ξανά! Και πάλι! Και πάλι! Και πάλι!
Εξακολουθείς να πετάς αερολογίες που άκουσες στην τηλεόραση χωρίς προφανώς να μπεις στον κόπο να επεξεργαστείς και επομένως χωρίς να είσαι σε θέση να εξηγήσεις.
Έχεις μια θέση. Ωραία. Λες πως οι μαγαζάτορες που δεν έκοβαν αποδείξεις έχουν ευθύνη. Μπορείς να πεις κάτι, ο,τιδήποτε, που να εξηγεί με ποιο τρόπο τα οικονομικά μεγέθη γίνονται έστω και στο ελάχιστο συγκρίσιμα, και υπολογίσιμα;
Έχεις υπόψιν σου πόσα μπορεί να βγάζει ένα μικρό μαγαζί; Να πούμε 50,000 ευρώ το χρόνο; Λίγα; Πολλά; Να πούμε ότι χωρίς τις αποδείξεις φτάνουμε στα 150,000 ευρώ; Πρόσεξε, λέω τρελά νούμερα. Να τα φουσκώσω κι άλλο άμα θες.
Πως στα κομμάτια αυτό στέκεται δίπλα στη μίζα όπου το μηχάνημα που κάνει τραχύ το μάρμαρο έξω απ' τη βουλή αγοράστηκε με 15,000,000 ευρώ ενώ είχε βρεθεί προσφορά με 15,000 ευρώ;
Και επειδή είσαι άσχετος από μικροοικονομία μάθε ότι ο μόνος λόγος που αυτή η χώρα επιβιώνει ακόμα είναι η φοροδιαφυγή.

Και ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας. Ας υποθέσουμε πως όλα όσα λες ισχύουν. Πως έχεις δίκιο.
Πως στα κομμάτια μας έβαλαν μέσα 70 δισ. και βάλε;! Δεν βγαίνουν τα νούμερα! Μάθε να μετράς ή φύγε απ' τη ΣΕΜΦΕ!
chArAls έγραψε:Τέλος δεν είναι δικό σας σύνθημα το «Η ανοχή είναι συνενοχή» ή κάπως έτσι.
Όπως το λες, δεν είναι δικό μας. Είναι των αναρχικών. Δεν είναι λάθος, απλά για να είμαστε ακριβείς.
chArAls έγραψε:Ο κόσμος δεν ήταν ικανοποιημένος με τη διακυβέρνηση ΠΑΣΟΚ ΝΔ εδώ και 40 χρόνια, όσο έπαιρναν επιδόματα?
Ο κόσμος κοινώς "την πάλευε". Πως προκύπτει ότι ήταν ικανοποιημένος;
Ξέρεις ένας λαός δεν φτάνει στο απροχώρητο απ' τη μια μέρα στην άλλη. Αν είναι οργισμένος, αγανακτισμένος κ.λπ. αυτά δεν έγιναν σε μια νύχτα.
Ο κόσμος οργίστηκε και απογοητεύτηκε πολλές φορές. Αλλά αφενός λόγο των μηχανισμών της "δημοκρατίας" σου έβλεπε σαν μόνες οδούς το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ, όπως σήμερα τον κάνουν να βλέπει σαν μόνη οδό το ευρώ, και αφετέρου παλιότερα το καθεστώς του εξασφάλιζε ένα κομμάτι άρτο και μερικές ώρες θέαμα. Σήμερα δεν μπορεί να παρέχει ούτε αυτά τα στοιχειώδη, ο ήδη δυσαρεστημένος κόσμος φτάνει στο απροχώρητο και η ιστορία προχωρά. Τι δεν καταλαβαίνεις; Για την ακρίβεια όλα αυτά που σου λέω όχι απλώς δεν είναι σοφά, όχι απλώς είναι απλά, αλλά τα έχουν προβλέψει οι οργανώσεις και τα κόμματα της αριστεράς χρόνια τώρα.
Απλώς και τότε και τώρα, και εσύ και όμοιοί σου συμπαρατάσεστε αποχαυνωμένοι απ' τα ΜΜΕ με το κράτος και αντί να ακούσετε τη φωνή της λογικής πετάτε του κουβέντα πότε στα γκουλάγκ, πότε στις ευθύνες της αριστεράς (τις οποίες ακόμα περιμένω) κ.λπ.
chArAls έγραψε: Ενδιαφέρθηκε κανείς να δει πως έχουμε λεφτά αφού έχουν κλείσει όλες οι βιομηχανίες, οι αγρότες παίρναν επιδοτήσεις και αποζημιώσεις για χωράφια που δεν είχαν καν φυτέψει και το κράτος ήταν μια χαρά.
Προσδιόρισε το "έχουμε λεφτά" πλουσιόπαιδο. Ο πολύς κόσμος ποτέ δεν είχε λεφτά. Επειδή όμως σε απασχολεί το ποιον απασχολούσε και ποιον όχι η αποβιομηχανοποίηση, η κατεύθυνση κ.α. ένα ενδιαφέρον κείμενο είναι αυτό:

"Η διαδικασία της αποβιομηχανοποίησης και αποσύνθεσης της οικονομίας πούχει αρχίσει οδηγεί στα σίγουρα στη χρεωκοπία, την καταστροφή, το μαρασμό, την εναπόθεση της τύχης της χώρας στις αγαθές προθέσεις των Δυτικών Τραπεζών, της ΕΟΚ, του ΔΝΤ. Αυτή την εξέλιξη βέβαια την καθόρισε, όπως είπαμε, η πολιτική των τελευταίων δεκαετιών τόσο της λματ όσο και του πολιτικού προσωπικού, είτε δεξιού είτε χουντικού είτε Πασοκικού."

Απόσπασμα από προκήρυξη της 17Ν το 1986

Όσο για της επιδοτήσεις θες να μιλήσω ξανά για τα μαθηματικά σου; Ποια μαθηματικά, την αριθμητική!
Να δούμε πόσα απ' τις επιδοτήσεις "τσέπωναν" οι αγρότες και πόσες φορές πάνω οι υπουργοί;
Λες να είναι τυχαίο που μόνο λίγοι έχουν βρεθεί σήμερα με καμιά 40αριά ακίνητα ο καθένας;
chArAls έγραψε:Όσο για τον πάγκαλο δεν ξέρω αν τα πιστεύεις αυτά που λες ή απλά στην επίθεση σου κατά του πομπού προσθέτεις και αυτό.
Δεν έχεις ξεπεράσει ακόμα την επιχειρηματολογία της τρίτης λυκείου ε;
chArAls έγραψε:Ο πάγκαλος έβγαινε 30+ χρόνια βουλευτής.
Επίσης ο Πάγκαλος ήταν στα ταμεία της siemens, στα εξοπλιστικά και δεν ξέρω και σε πόσα άλλα. Βλέπεις κάποια συσχέτιση με το βουλευτιλίκι για 30 χρόνια ή μόνο εγώ το βλέπω αυτό;
chArAls έγραψε:Δεν νομίζω να έβλεπε κανείς μια πολιτική μεγαλοφυΐα στο πρόσωπο του. Ταγμένα λεφτά έβλεπαν.
Λεφτά έταζαν όλοι. Δεν έβγαιναν όλοι. Κάποιοι ήταν... ομερτά.
chArAls έγραψε:Το παράπονο του μέσου έλληνα σήμερα λοιπόν δεν είναι που ο πάγκαλος έφαγε ή που είπε πως μαζί τα φάγαμε. Είναι το ότι εκείνος έφαγε παααααάρα πολλά περισσότερα και δεν έμεινε τπτ για αυτόν.
Αυτό ίσως ισχύει... Για αρκετούς, όχι για όλους, αλλά και πάλι δεν αποδεικνύει κάτι. Το τι παράπονο έχει ο κόσμος δεν έχει να κάνει με το τι πραγματικά συνέβαινε.
Η οικονομική και πολιτική ελίτ έτρωγε με χρυσά κουτάλια, ο κόσμος έπαιρνε ψίχουλα και επομένως δυσανασχετούσε. Δεν βλέπω κάτι παράλογο σε αυτό.
Τώρα το ότι ο κόσμος δεν έχει ταξική συνείδηση χαίρω πολύ, αν είχε θα είχαμε κομμουνισμό.
chArAls έγραψε:Τώρα όσο για τα κόμματα. Για αρχή δεν είστε επαναστάτες.
Προσδιόρισε το είστε. Όντως, δεν είμαστε. Κανένας δεν είναι. Και αυτό ιστορικά αποδεικνύεται από το γεγονός ότι αν ήμασταν θα είχε γίνει επανάσταση. Ή έστω θα προετοιμαζόταν. Πιστεύω εν πάση περιπτώσει πως αν ο Λένιν περπατούσε στους δρόμους της Αθήνας θα το είχαμε καταλάβει. Θα είχε κάνει ήδη κόμμα, θα είχαν γίνει διάφορα.
Προσωπικά δεν αυτοαποκαλούμαι επαναστάτης, δεν έχω επαναστατική δράση, δεν βλέπω κάτι άλλο να σχολιάσω εδώ πέρα.
Από περιέργεια όμως, όταν λες "δεν είστε επαναστάτες" με ποιους με κατατάσεις ;
chArAls έγραψε:Αστικά κόμματα είστε.
Δεν είμαι κόμμα.
Και δεν ανήκω ούτε σε κάποιο κόμμα. Ούτε σε οργάνωση.
Κατά τα άλλα ναι, αστικά κόμματα είναι όλα. Σε αστικό κράτος είναι, σε αστικές εκλογές συμμετέχουν, σέβονται την αστική νομιμότητα, πολλές φορές την λαμβάνουν και σαν κριτήριο για τη δράση τους...

Γι' αυτό κι εγώ δεν είμαι σε κανένα κόμμα.
chArAls έγραψε:Και όσο για τις ευθύνες. Οι ΦΣ και οι συνδικαλιστικές κτλ οργανώσεις δεν έχουν εξουσία? Αν δεν έχουν τότε σόρρυ μην μας τα πρήζετε με απεργίες καταλήψεις κτλ.
Και εδώ σκάνε τα πυροτεχνήματα! Γιατί δεν έχετε emoticon πυροτέχνημα;
Αυτό το άλμα ήταν μεγάλο ακόμα και για σένα η αλήθεια είναι. Ή και όχι. Ίσως απλά δε σε θεωρούσα τόσο... φευγάτο.
Πως απ' την πρόταση "αν δεν έχετε εξουσία" μέσα στο μυαλό σου γίνεται η μετάβαση στη πρόταση "τότε μην κάνετε συνελεύσεις, καταλήψεις κ.λπ.";
Πρώτα απ' όλα, επειδή εδώ δεν τα πάμε καλά με τους ορισμούς. Εξουσία έχει οποιοσδήποτε όταν είναι σε θέση να ασκήσει δύναμη εναντίον κάποιου. Αυτή τη στιγμή όμως μιλάμε για εξουσία που είναι δυνατόν να επηρεάσει καθοριστικά την κυβερνητική πολιτική και τον σχεδιασμό.
Λυπάμαι αν θα σε απογοητεύσω αλλά δεν κάνουμε καταλήψεις γι' αυτό. Και αν κάποιος το κάνει έχει τα μυαλά στα κάγκελα. Η μόνη εξουσία που μπορεί να σταματήσει τους καπιταλιστές είναι η λαϊκή. Και αυτή μπορεί να επιβληθεί μόνο μέσα από μια επανάσταση. Τουλάχιστον έτσι διδάσκει η ιστορία με παραδείγματα και αντιπαραδείγματα.
Επομένως, όχι, δεν έχουμε εξουσία (όποιοι κι αν είμαστε εμείς). Ούτε οι ΓΣ, ούτε οι ΦΣ, ούτε η ΠΚΣ, ούτε κανένα άλλο ύπουλο κέντρο της KGB που έχεις στο μυαλό σου. Ως συνιστώσες του κινήματος, του ευρύτερου κινήματος τραβάμε όλοι προς την κατεύθυνση της συνολικής ανατροπής με παρεπιπτόντως προσπάθειες για μικρές ενδιάμεσες νίκες.
chArAls έγραψε:Όσο για το ποιος θυμίζει πασοκ... Με τα ίδια που λες εσύ τώρα πριν 30 χρόνια ο Ανδρέας έπαιρνε 50%.
Είμαι πολύ προχό.
chArAls έγραψε:Κάτι που ο σύριζα έχει καταλάβει, παίρνοντας υπό την προστασία του όλη την πλέον ακέφαλη σαπίλα του πασοκ.(Φωτόπουλοι, πρώην πασόκοι βουλευτές, διορισμένοι δημ. υπάλληλοι )
Δεν θα κάτσω να υπερασπιστώ το ΣΥΡΙΖΑ.
chArAls έγραψε:Όλα αυτά που είπα είναι μάλλον περιττά, γιατί ο κόσμος εκεί έξω τα έχει καταλάβει και όσο δύσκολη και να είναι η αλλαγή αρχίζει να την θέλει.
Όταν εσύ λες "αλλαγή" εννοείς να αλλάξει και επιτέλους να ξεκινήσει να εφαρμόζει όσα εφάρμοζε τόσα χρόνια; Θες να αλλάξει απ' τον καπιταλισμό και να πάει στον... καπιταλισμό; Να φύγει απ' τα νύχια της δεξιάς και να πάει στα νύχια της δεξιάς; Είσαι σίγουρος ότι αντιλαμβάνεσαι την έννοια της αλλαγής;
chArAls έγραψε:Τώρα εσύ και τα λοιπά απομεινάρια του παρελθόντος είστε πολύ λίγοι για να αποτελέσετε σημαντική μεταβλητή.
Η ΝΔ κάποτε είχε 50% και βάλε και τώρα είναι... μισή...
Το ΠΑΣΟΚ κάποτε ήταν κράτος και τώρα είναι... τέσσερις...
Ο Πρετεντέρης κάποτε έπειθε...
Η αστυνομία κάποτε είχε τη συμπάθεια του κόσμου...
Ο καπιταλισμός δούλευε...

Αν και συνεχίζεις να το παίζεις ανεξάρτητος, άοσμος, άχρωμος, είναι σαφές τι υποστηρίζεις και θα έλεγα πως εσύ είσαι το απομεινάρι εδώ πέρα...

Επίσης σίγουρα δεν υποστηρίζεις αριστερά... Και αν σκεφτούμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μάλλον σε λίγο θα βγει κυβέρνηση... Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως εσύ είσαι το μέλλον και αυτός με τον οποίο συμφωνεί ο πολύς κόσμος.
chArAls έγραψε:Το μόνο περίεργο είναι που κατάλαβες ρε μπαγάσα πως ψήφισα χρυσή αυγή? Καλά άμα βρεις και τι σταυρούς έβαλα θα ανατριχιάσω.
Απ' το ακριβώς παραπάνω που γράφω προκύπτει πως με αυτά τα προγνωστικά υπάρχουν μόνο δύο ενδεχόμενα για να πιστεύεις ότι είσαι το μέλλον...
α) Είτε είσαι ηλίθιος,
β) Είτε είσαι Χρυσή Αυγή

Στο β) συμπεριλαμβάνεται ότι γνωρίζεις κάποιο σχέδιο του κόμματός σου για κατάληψη της εξουσίας και νιώθεις σίγουρος.
Ευτυχώς για σένα δεν υπάρχει μεγάλο δίλημμα. Το α) και το β) μπορούν να συμβαίνουν ταυτόχρονα.
chArAls έγραψε:Δεν αποκαλώ εγώ τους πάντες ηλίθιους
Δεν θεωρώ τους πάντες ηλίθιους.
chArAls έγραψε:δεν μοιράζω απειλές(κούφιες κιόλας),
Άμα σε απειλούσα θα το είχες καταλάβει.
chArAls έγραψε:δεν μηδενίζω ολόκληρα κομμάτια της κοινωνίας
"Με λένε τσάραλς και νομίζω ότι φταίμε όλοι, δ.υ., αγρότες, φαρμακοποιοί, ταξιτζίδες, γάτες, σκύλοι, κουνούπια αλλά δεν το θεωρώ μηδενισμό αυτό και αφού δεν το θεωρώ δεν είναι. Α, και ψηφίζω Χρυσή Αυγή. Ουγκ"
chArAls έγραψε:δεν μηδενίζω ολόκληρα κομμάτια της κοινωνίας(Αστυνομία και συγγενείς τους).
Αμ έτσι βγάζει νόημα. Μηδενίζεις ολόκληρα κομμάτια της κοινωνίας. Απλά όχι όλα. Και εδώ βασικά διαμαρτύρεσαι γιατί μηδένισα ένα συγκεκριμένο κομμάτι της κοινωνίας. Τους μπάτσους. Βέβαια εγώ δεν το έκανα βάση ενός φυλετικού χαρακτηριστικού ή μια άποψης απλώς αλλά βασισμένος στο συγκεκριμένο ρόλο που έχουν στην κοινωνία. Αλλά τι σημασία έχει... Κάτω τα χέρια από τους μπάτσους!
chArAls έγραψε:Δεν σε θεωρώ ικανό να δημιουργήσεις τπτ καλύτερο.
Εγώ πάλι δεν σε θεωρώ ικανό να σκεφτείς καν.
chArAls έγραψε:Είσαι η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος.
Είσαι η ίδια όψη του ίδιου νομίσματος.
chArAls έγραψε:Το πραγματάκι που κάνει φσσσσσσσσσσσσσς στην χύτρα ταχύτητας, όση φασαρία και να κάνεις βρίσκεσαι εκεί για να μην σκάσει.
Βαλβίδα*

Υπάρχει μια πιο αισιόδοξη, ιστορική και ρεαλιστική μεταφορά για τον ατμό.
Ο ατμός σε ένα καζάνι μπορεί είτε να εκραγεί ανεξέλεγκτα, είτε να διοχετευθεί ώστε να σπρώξει το έμβολο και να κινήσει την ατμομηχανή.
Εσύ είσαι ο τύπος που θέλει να σκάσει το καζάνι. Εγώ θέλω να κάνει κάτι χρήσιμο.
chArAls έγραψε:Οποιαδήποτε επανάσταση που δεν ξεκινάει από αλλαγή στον τρόπο σκέψης μας, σε εμάς που ανεχτήκαμε και τροφοδοτήσαμε το σύστημα,
Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό το γράφεις αμέσως μετά από όταν σε κατηγόρησα ότι παίζεις το παιχνίδι χειραγώγησης του λαού προσπαθώντας να του δημιουργήσεις τύψεις. Η απάντησή σου είναι αυτή;
chArAls έγραψε:είναι καταδικασμένη να αποτύχει μακροπρόθεσμα και να φέρει μια επόμενη γενιά στο ίδιο σημείο με εμάς.
Έχεις στο μυαλό σου ένα βηματισμό για την ιστορία του τύπου "ένα βήμα μπρος, ένα πίσω, κλάιν". Ο βηματισμός που πρότεινε ο Λένιν, δύο βήματα μπρος, ένα πίσω είναι λίγο πιο κοντά στην πραγματικότητα. Εξηγεί και γιατί δεν έχουμε φεουδαρχία ακόμα.
Κρίμα ε; Θα μπορούσα να σε φανταστώ με αυτές τις σαχλές περούκες να κάνεις τον σπαστικό αυλικό με τα γυαλάκια που γλείφει τον φεουδάρχη και σιχαίνεται τον φούρναρη.
Στην παράσταση που ανεβάζουμε έχεις ιστορικό ρόλο, μην ανησυχείς. Θα είσαι ο μόνος που όταν η βασίλισσα Αντουανέτα είπε "ας φάνε παντεσπάνι" την καθησύχασες λέγοντάς της "δεν πειράζει κυρία, ούτε εγώ κατάλαβα γιατί ήταν αστείο αυτό που είπατε".
chArAls έγραψε:Το ότι αυτοί θέλουν να μας τονίσουν τις ευθύνες μας για να φαίνονται λιγότερες οι δικές τους δεν σημαίνει πως δεν έχουμε.
Όμως πολύ σωστά παρατήρησες πως αυτό το κάνουν αυτοί. Οι από πάνω τονίζουν τις ασήμαντες ευθύνες των από κάτω, ώστε οι από κάτω να έχουν τύψεις και να μην επαναστατήσουν με τις μεγάλες ευθύνες τον από πάνω.
Το ερώτημα είναι, εσύ γιατί βοηθάς τους από πάνω; Γιατί δεν συμπεριφέρεσαι ανάλογα με την τάξη σου και να δείξεις τις μεγάλες ευθύνες των από πάνω; Μη φοβάσαι, θα δείξουν και τις δικές μας. Έχουν τον Πρετεντέρη γι' αυτό. Και πολλούς άλλους. Και κανάλια. Και μηχανισμούς.
Εκτός βέβαια αν συμπεριφέρεσαι σύμφωνα με την τάξη σου, και απλά η τάξη σου δεν είναι η από κάτω.
Οπότε όπως είπα και προηγουμένως, είτε είσαι πλουσιόπαιδο, είτε ηλίθιος.
Πάλι βέβαια το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
chArAls έγραψε:Άμα δεν έχει το ψυχικό σθένος να αντιμετωπίσεις τις δικιές σου χωρίς να νιώθεις άσχημα δεν είναι πρόβλημα μου.
Το να αντιμετωπίζεις τις μικρές σου ευθύνες και όχι τις μεγάλες ευθύνες των από πάνω σε ένα μεγάλο πρόβλημα που αφορά τη ζωή σου δεν λέγεται ανωτερότητα, αλλά κατωτερότητα. Νοημοσύνης.

Αν οι δούλοι σκέφτονταν όλοι σαν εσένα θα είχαμε ακόμα δούλους.
chArAls έγραψε:Στην τελική το ότι έχουμε ευθύνες δεν σημαίνει και πολλά. Δικιά μας είναι η χώρα άμα θέλουμε της βάζουμε φωτιά και την καίμε. Αλλά άμα θέλουμε να πάμε μπροστά πρέπει να αναγνωρίσουμε τα λάθη μας και να τα κάνουμε όλα αλλιώς.
Το οποίο αλλιώς για εσένα σημαίνει τα ίδια.
Καλά, μιλάμε για μεγάλη εξέλιξη. Όχι απλώς παπαγαλίζεις τα λόγια των ΜΜΕ, όχι απλώς εξυπηρετείς τα συμφέροντα της οικονομικής πολιτικής ελίτ αλλά τώρα έπαθες και αυτό που οι υπουργοί λένε "ναι" και εννοούν "όχι".
Αυτά θα είναι τα τελευταία μέτρα που σημαίνει αυτά δεν θα είναι τα τελευταία μέτρα.
Να τα κάνουμε όλα αλλιώς που σημαίνει να συνεχίσουμε να τα κάνουμε όλα με τον ίδιο τρόπο!
chArAls έγραψε:Χαίρομαι που δεν έχεις κάτι να πεις.
Μμμ...
chArAls έγραψε:Η έλλειψη επιχειρημάτων και οι προσβολές σου έχουν καταντήσει κουραστικές...
Ναι... Αυτό θα είναι...
chArAls έγραψε:ΥΓ. αντί να τονίζεις το ότι προσπαθώ να χειραγωγήσω τον κόσμο χρησιμοποιώντας την ενοχή του, δεν γυρνάς να τεκμηριώσεις τα επιχειρήματα σου, ότι δηλαδη δεν έχουμε?
Δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι ότι όντως χειραγωγείς τον κόσμο μαζί με τα ΜΜΕ αλλά ότι εγώ το τονίζω! Συγνώμη, δεν θα σε ξαναενοχλήσω! Συνέχισε να χειραγωγείς ελεύθερα.
chArAls έγραψε:Ναι παπαγαλάκο μου ναι...Σε 100 φόρουμ είσαι, εκεί που βρήκες διάτρητα επιχειρήματα απαξιείς.
Εκεί που θεώρησα πως η βλακεία είναι προφανής είπα να πάρω άδεια. Αλλά μου την ανακάλεσες.
rontrigez έγραψε: Τι αντιπροτείνεις;
Πάνω που θα σου έλεγα να μην τους βάλεις δύσκολα γιατί θα κλατάρει απάντησε μόνος του. Νομίζω ήταν σαφής μάλιστα
chArAls έγραψε:Κοίτα ειλικρινά νιώθω λίγο άβολα να κάνουμε τέτοια κουβέντα
Ναι, ναι, σε αυτό το topic, μας το πες. Τόση ώρα πως κάνεις κουβέντα ρε βούρλο;

Αυτά δεν απευθύνονταν σε μένα αλλά μ' αρέσει να κοροϊδεύω την συλλογιστική σου (την απουσία της) και μιας και έγραψα κάτι παραπάνω τελικά...
chArAls έγραψε:Ναι συμφωνώ μαζί σου πως ποτέ ,όχι τα τελευταία 500 χρόνια, δεν έχει υπάρξει σύστημα χωρίς διαφθορά, που ως σκοπό είχε κάποιοι να κερδίζουν περισσότερα από όσα παράγουν ή δικαιούνται, βάση των κοινών κανόνων με τους οποίους έχει συμφωνήσει η κοινωνία να λειτουργεί.
chArAls έγραψε:Ανθρώπινη φύση...
Αυτά είναι... Στη μια γραμμή 500 χρόνια ιστορίας και πολιτικής οικονομίας και στην άλλη μια... πως να την χαρακτηρίσουμε; Μια άκρως επιστημονική, τεκμηριωμένη και πλήρως ανεπτυγμένη άποψη που μάλιστα όχι απλώς απαντάει αλλά βγάζει και λάθος τον Δαρβίνο σχετικά με την εξέλιξη. Με ένα σμπάρο δυο τριγώνια.
chArAls έγραψε:Άρα λοιπόν η λύση είναι να μην υπάρχει η δυνατότητα διαφθοράς και όχι η αντιμετώπιση της και η βελτίωση μας ως άνθρωποι?
Σπίρτο είσαι μεγάλε...
Σε ένα σύστημα, πρόσεξε, σύστημα, όχι κυβέρνηση, όχι νόμοι, σύστημα, σχέσεις παραγωγής-κατανάλωσης που δεν στηρίζεται στην εκμετάλλευση και τη διαφθορά δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τη διαφθορά.
Σε ένα σύστημα που ζει με τη διαφθορά δεν γίνεται να γίνεις καλύτερος άνθρωπος γιατί το σύστημα σου ζητάει τη διαφθορά. Και εσύ υπερασπίζεσαι το σύστημα, άρα υπερασπίζεσαι τη διαθφορά.
Δεν είσαι ηλίθιος τελικά. Υποκριτής είσαι.
chArAls έγραψε:Σαν να μου λες πως πρέπει να καταργήσουμε το σεξ επειδή υπάρχουν βιασμοί.
Όχι, ηλίθιος είσαι.
chArAls έγραψε:Ναι θα προτιμούσα τον θεωρητικό κομμουνισμό (τον αντίστοιχα αγνό όπως τον οραματίστηκαν κάποιοι), αλλά με την πείρα του 20ου αιώνα ούτε αυτός μπορεί να υπάρξει.
Δυο μερικές δοκιμές του κομμουνισμού μέσα σε 100 χρόνια σου αρκούν για να τον θεωρήσεις ανέφικτο αλλά 500 χρόνια παγκόσμιας κυριαρχίας και λειτουργίας του καπιταλισμού με επιπτώσεις στην καθημερινότητά σου δεν αρκούν για να σε πείσουν ότι δεν δουλεύει;
chArAls έγραψε:Μιλάω για το οικονομικό σύστημα και όχι για όλα τα γύρω γύρω. Καταλήγει ως μια δικτατορία επί του προλεταριάτου.(κλεμμένο από κύρκο...)
Η αλήθεια είναι απλώς ότι δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς.
Κάτι που απέδειξα πολλές φορές διεξοδικά παραπάνω.
chArAls έγραψε:Αν έχεις άλλη ερώτηση από pm παρακαλώ.( φυσικά απάντα εδώ σε αυτά που είπα )
Και μόλις ήρθε η συνειδητοποίηση αυτού που έγραψα παραπάνω.
chArAls έγραψε:Ο puppet master που δεν λέει πολλά και κατευθύνει το θύμα. Απάντησες 13 λεπτά μετά το ποστ μου, που ήρθε δυο μέρες μετά και δεν θες να απαντήσεις σοβαρά επειδή βαριέσαι και όχι επειδή δεν έχεις κάτι να πεις.
Καλή δουλειά Σέρλοκ. Πραγματικά νόμιζες ότι είχες πει κάτι τόσο έξυπνο που δεν ήταν δυνατό να απαντηθεί;

Τελικά είχε δίκιο ο Ράσελ. Οι ηλίθιοι είναι πράγματι πολύ σίγουροι για τον εαυτό τους.

Το συμπέρασμα είναι πως όλα αυτά ήταν τελείως προφανή αλλά έκατσα και τα έγραψα για να μην νομίζει ο τσάραλς ότι μπορεί να μας δουλεύει μες τα μούτρα μας, και επειδή είμαι αρκετά εγωιστής για να τον αφήσω να νομίζει ότι είπε κάτι έξυπνο.
pitsirikos
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 7:17 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από pitsirikos »

Πες τα ρε αδερφέ. Πες τα γιατί ψάχνουμε σκουριασμένο κουτάλι να βγάλουμε τα μάτια μας με αυτά που διαβάζουμε.
You might very well think that; I couldn't possibly comment.
Άβαταρ μέλους
mplamplampla
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 2:46 pm
Real Name: Kiriakos Tsimplidis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από mplamplampla »

papagalakos II έγραψε:Εγώ θέλω να ρωτήσω τον δημιουργό του topic αν ο προβληματισμός του τίτλου είναι αυτοαναφορικός.
Γιατί πραγματικά δεν μπορώ να καταλήξω αν είσαι για γέλια ή για κλάματα.
Προσωπικά γελάω με τον τρόπο που σκέφτεσαι και με αυτά που γράφεις, αλλά επίσης πολλές φορές κλαίω γιατί ο κόσμος είναι όπως είναι εξαιτίας ατόμων σαν κι εσένα.

Είναι ηλίθιο και εξοργιστικό να παίρνεις σαφή θέση υποστηρίζοντας την κυρίαρχη προπαγάνδα-καραμέλα που -μεταξύ άλλων- θέλει να φταίνε για την κατάσταση όλα ανεξαιρέτως τα κόμματα.
Να λες ότι τα προβλήματα δεν είναι οι συντάξεις, οι μισθοί, τα βιβλία, τα φάρμακα που κόβονται αλλά οι αφίσες που χαλάνε την αισθητική σου, τα κόμματα που κάνουν πορείες και να καταλήγεις πως αυτοί που έπαιρναν τις αποφάσεις που μας οδήγησαν ως εδώ έχουν την ίδια ευθύνη με όσους αντιστέκονταν και αντιστέκονται σε αυτές τις αποφάσεις.

Ακόμα πιο ηλίθιο είναι μετά να έρχεσαι και να λες ότι δεν παίρνεις θέση, πως είσαι ανεξάρτητος και ενίοτε να κατηγορείς και από πάνω ανθρώπους που αγωνίζονται ότι τα παίρνουν από το κόμμα τους.

Και για όλα αυτά θα φας πολύ ξύλο κάποια στιγμή.

Μην αρχίσεις να κλαψουρίζεις. Δεν σε απειλώ. Η αλήθεια είναι ότι στην πραγματικότητα είμαι πολύ ψύχραιμος. Ακόμη και μπροστά μου να σε είχα και να τα έλεγες όλα αυτά δεν θα έκανα τίποτα. Απλώς θα σε αγνοούσα και θα έφευγα.
Επειδή όμως ζεις στον κόσμο σου να σε ενημερώσω ότι υπάρχουν άνθρωποι που όντως βρίσκονται στα όρια της αντοχής τους και της υπομονής τους. Μιλάω για πολύ κόσμο που ζει χωρίς ελπίδα και περπατάει ηττημένος κοιτάζοντας κάτω.
Όταν ένας λαός φτάσει σε αυτό το σημείο ξέρεις ποιο είναι το επόμενο βήμα;
Εξέγερση.

Μπορεί ίσως όχι την άλλη βδομάδα ή τον άλλο μήνα. Μπορεί ούτε καν τα επόμενα 10 χρόνια. Μπορεί και σήμερα. Το σίγουρο είναι ότι η προπαγάνδα [που και εσύ σιγοντάρεις] και η καταστολή δεν μπορούν να κρατήσουν τον κόσμο κάτω για πάντα.

Και όταν σηκωθεί θα σας πάρει όλους μαζί στο κυνήγι. Επώνυμους και ανώνυμους Πρετεντέριδες. Μπόμπολες. Νενέκους και παρατρεχάμενους. Αυλικούς και γλείφτες.
Mporei na einai poli psixraimos alla mallon einai ap' ti mastoura. Kopse ti strifto-xeirotexnia..

Ithela na deikso oti oi paratakseis stis sxoles den exoun kanena noima. Iparxei o topos kai o xronos na kaneis ta panta. Mporeis na pas ston perisso h opou einai to pio oraio simeio gia sena (einai geniko auto, den anaferomai sigkekrimena se kapoion) kai na sizitiseis o,ti thes na kaneis o,ti thes.

Ithela na deikso oti to na fonazoun oi EAAKites leuteria stin palaistini stis foititkes ekloges, oi DAPites apo pou to kanoun oi paspitisses klp klp deixnei ti sinisfora ton paratakseon stis sxoles. H opoia einai mideniki.

Pigaine tora stis sineleuseis tis plakas pou vrizei i mia parataksi tin alli kai ektokseuontai frappedes na sindikalisteis.

Perastika.
Μαγείρευε μαγείρευε μπας και βγει το αποτέλεσμα...

Και το μπικίνι ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Μη ξεχάσετε να δώσετε συγχαρητήρια!
http://www.fthis.gr/article/272800/o-gi ... aristeyei-
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από chArAls »

papagalakos II έγραψε:Για αρχή νομίζεις βλακείες αλλά είναι λογικό γιατί είσαι βλάκας.
papagalakos II έγραψε:Ξανά! Και πάλι! Και πάλι! Και πάλι!
papagalakos II έγραψε:α) Είτε είσαι ηλίθιος,
papagalakos II έγραψε: Εγώ πάλι δεν σε θεωρώ ικανό να σκεφτείς καν.
papagalakos II έγραψε:Αυτά δεν απευθύνονταν σε μένα αλλά μ' αρέσει να κοροϊδεύω την συλλογιστική σου (την απουσία της) και μιας και έγραψα κάτι παραπάνω τελικά...
papagalakos II έγραψε:Καλή δουλειά Σέρλοκ. Πραγματικά νόμιζες ότι είχες πει κάτι τόσο έξυπνο που δεν ήταν δυνατό να απαντηθεί;
papagalakos II έγραψε:είμαι αρκετά εγωιστής για να τον αφήσω να νομίζει ότι είπε κάτι έξυπνο.


Sobara akoma kai eksypna h estw sketa epixeirhmata na eixes(den exeis mono na fwnazeis/prosbaleis/laikizeis/papagalizeis mporeis),mesa apo olh ayth thn katinistikh ysteria soy to mono poy kataferneis einai na geliopoieisai...Den tha to deis fysika pote.Alla kanibalos na to ekmetaleytw den eimai.Mono na lypamai mporw gia sena.(kala oxi kai toso alla leme :e_wink: )

Sorry auth th stigmh den mporw na grapsw ellhnika.Den xreiazetai na grapsw kai polla ws apanthsh sto parallhrhma sou.

Sto thema ths eksiswshs autwn pou fagan oi polloi me auta poy efagan oi politikoi.To blepeis mono esu.Ennoeitai pws fagan apeires fores perissotera.Kai kata kefalhn kai sto synolo.An perimeneis emena esy h o opoios allos na soy perigrapsw ta kaka twn politikwn kai na tous kathgorhsw gia na diamorfwseis apopsh enantion tous tote hsoun se allo planhth h kleismenos se kapoia sphlia.An akoma kai kati toso profanes prepei na sto ekshgw tote catch the egg and koureftoou.Avtoi tha prepei na fygoun,alla ama den baloyme myalo, tha tous antikatasthsoyme me kainourious.Ama den katalabaineis kai ayto tote den mporw na kanw polla.(den pisteyw kai se proseyxes)

Kai to oti kapoios den mporouse na klepsei pio polla den shmainei pws den hthele.Oloi oi genikoi grammateis,polloi politikoi,anwteroi d.u. apo ftwxoi polites ksekinhsan.Kai oso anebainan toso perissotera ekleban.O magazatoras klebei shmera 50000 otan anoiksei alla deka magazia tha klepsei 550000.O d.u. poy grafei 10 ypervries poy den ekane,molis ginei dieythynths tha klepsei 1000000 apo kondylia.

Kai epishs to na se klevei o politikos gia ekatommyria einai kako.To na se klevei o sympoliths sou kai na afhnei na psofiseis ama den dwseis fakelaki einai oso na peis ligo pio tromaktiko...

Kai nai yparxoyn kai athwoi, h estw anthrwpoi poy krathsan ena epipedo oso mporoysan apenanti sth diafthora.Alla einai ligoi.
Άμα σε απειλούσα θα το είχες καταλάβει.
Fffffssssssssssssssss...
Η αλήθεια είναι απλώς ότι δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς.
Κάτι που απέδειξα πολλές φορές διεξοδικά παραπάνω.
Τελικά είχε δίκιο ο Ράσελ. Οι ηλίθιοι είναι πράγματι πολύ σίγουροι για τον εαυτό τους.
Oh sweet baby Jesus the irony...
Εικόνα
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από papagalakos II »

Χρειάζεται να επισημάνω πως από ένα κατεβατό που έγραψα παρέλειψες όλα τα επιχειρήματα, κράτησες τα συμπεράσματα σχετικά με τη νοημοσύνη σου, το βάφτισες "υστερία" και απέφυγες "έντεχνα" και "κομψά" να απαντήσεις σε οτιδήποτε;

Η κουβέντα μαζί σου δεν έχει κανένα ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από LocknLoad »

Ας αποφευγουμε τα κοσμητικα επιθετα που μπορει να πληγωσουν ανθρωπους και ας μην ειναι βαρια...
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αστεία”