Για κλάματα ή για γέλια;

Πες κι εσύ μια χαζομάρα! ΜΠΟΡΕΙΣ!

Συντονιστής: snodrion

Άβαταρ μέλους
mplamplampla
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 2:46 pm
Real Name: Kiriakos Tsimplidis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από mplamplampla »

Μαγείρευε μαγείρευε μπας και βγει το αποτέλεσμα...

Και το μπικίνι ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Μη ξεχάσετε να δώσετε συγχαρητήρια!
http://www.fthis.gr/article/272800/o-gi ... aristeyei-
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: Για κλάμματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από Tsakalos »

Ποιο λετε οτι ηταν το καλυτερο συνθημα? Εγω παντως ψηφιζω.....

ΠΚΣ ΠΚΣ ΠΚΣ ολε ολε μες στον κωλο σας χορευει η ψ... του ΚΚΕ :mrgreen:

Ακουω γνωμες!!!
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για κλάμματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από chArAls »

Ακούγοντας τα συνθήματα με έπεισαν. Όποιος και να βγει π**τσα θα πέσει...

Το καλύτερο που έχω ακούσει πάντως ήταν ένα άλλο από την ΔΑΠ : Γ@μησε τον π**στη τον Γιωργάκη Βουλγαράκη Βουλγαράααααααακη!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από NickNafplio »

Αυτό με την πασπίτισσα είναι το καλύτερο! Γεμάτο πολιτικό νόημα :P
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από papagalakos II »

Εγώ θέλω να ρωτήσω τον δημιουργό του topic αν ο προβληματισμός του τίτλου είναι αυτοαναφορικός.
Γιατί πραγματικά δεν μπορώ να καταλήξω αν είσαι για γέλια ή για κλάματα.
Προσωπικά γελάω με τον τρόπο που σκέφτεσαι και με αυτά που γράφεις, αλλά επίσης πολλές φορές κλαίω γιατί ο κόσμος είναι όπως είναι εξαιτίας ατόμων σαν κι εσένα.

Είναι ηλίθιο και εξοργιστικό να παίρνεις σαφή θέση υποστηρίζοντας την κυρίαρχη προπαγάνδα-καραμέλα που -μεταξύ άλλων- θέλει να φταίνε για την κατάσταση όλα ανεξαιρέτως τα κόμματα.
Να λες ότι τα προβλήματα δεν είναι οι συντάξεις, οι μισθοί, τα βιβλία, τα φάρμακα που κόβονται αλλά οι αφίσες που χαλάνε την αισθητική σου, τα κόμματα που κάνουν πορείες και να καταλήγεις πως αυτοί που έπαιρναν τις αποφάσεις που μας οδήγησαν ως εδώ έχουν την ίδια ευθύνη με όσους αντιστέκονταν και αντιστέκονται σε αυτές τις αποφάσεις.

Ακόμα πιο ηλίθιο είναι μετά να έρχεσαι και να λες ότι δεν παίρνεις θέση, πως είσαι ανεξάρτητος και ενίοτε να κατηγορείς και από πάνω ανθρώπους που αγωνίζονται ότι τα παίρνουν από το κόμμα τους.

Και για όλα αυτά θα φας πολύ ξύλο κάποια στιγμή.

Μην αρχίσεις να κλαψουρίζεις. Δεν σε απειλώ. Η αλήθεια είναι ότι στην πραγματικότητα είμαι πολύ ψύχραιμος. Ακόμη και μπροστά μου να σε είχα και να τα έλεγες όλα αυτά δεν θα έκανα τίποτα. Απλώς θα σε αγνοούσα και θα έφευγα.
Επειδή όμως ζεις στον κόσμο σου να σε ενημερώσω ότι υπάρχουν άνθρωποι που όντως βρίσκονται στα όρια της αντοχής τους και της υπομονής τους. Μιλάω για πολύ κόσμο που ζει χωρίς ελπίδα και περπατάει ηττημένος κοιτάζοντας κάτω.
Όταν ένας λαός φτάσει σε αυτό το σημείο ξέρεις ποιο είναι το επόμενο βήμα;
Εξέγερση.

Μπορεί ίσως όχι την άλλη βδομάδα ή τον άλλο μήνα. Μπορεί ούτε καν τα επόμενα 10 χρόνια. Μπορεί και σήμερα. Το σίγουρο είναι ότι η προπαγάνδα [που και εσύ σιγοντάρεις] και η καταστολή δεν μπορούν να κρατήσουν τον κόσμο κάτω για πάντα.

Και όταν σηκωθεί θα σας πάρει όλους μαζί στο κυνήγι. Επώνυμους και ανώνυμους Πρετεντέριδες. Μπόμπολες. Νενέκους και παρατρεχάμενους. Αυλικούς και γλείφτες.
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από chArAls »

Για αρχή παπαγάλε θα ήθελα να κάποιος να μπει και να δει τα ποστ σου το τελευταίο διάστημα. Δεν παίζει να υπάρχει ένα, στο οποίο αυτός με τον οποίο διαφωνείς, να μην είναι ηλίθιος/αμόρφωτος/βλάκας κτλ. Ήρθε τώρα ο μορφωμένος/έξυπνος παπαγάλος, να μας βάλει πίσω στο μαντρί μας, που έχουμε και την ψευδαίσθηση, πως μπορούμε να σταθούμε απέναντι του.

Τώρα πάμε στο φουρνιστό. Ναι φταίνε όλα τα κόμματα και όλοι όσοι συμμετείχαν στα κοινά, είτε απέκτησαν θέση με εξουσία σε αυτή τη χώρα. Όλα τα κόμματα είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Και επίσης άσε τις κατηγορίες περί καραμελών και τσιχλών, γιατί και εσύ την ίδια καραμέλα χρησιμοποιείς, πως όσοι δεν κυβέρνησαν δεν έχουν ευθύνες. Στην τελική υπάρχουν και άλλες εξουσίες πέρα από τις κυβερνήσεις. Και σε αυτές είχαν μερίδιο όλοι.

Και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην παίρνει θέση. Και η θέση που παίρνουν όλοι όσοι διαφωνούν μαζί σου, είναι πως όλοι τα ίδια φασιστόμουτρα είστε. Φαίνεται αυτό από το πόσο σέβεσαι τις απόψεις όλων όσων διαφωνούν μαζί σου. Δεν φταίμε εμείς που όταν ο θεός έδωσε εντολή να σου καθόμαστε σούζα εμείς κοιμόμασταν. Επίσης εκπρόσωπε του λαού εκτός και αν είσαι από άλλο πλανήτη, θα έχεις δει πως ο περισσότερος κόσμος σας τσουβαλιάζει όλα τα κόμματα. Αν κάνει καλά, αυτό είναι άποψη.

Το αστείο είναι πως εσύ αγαπάς και θες το καλό του ίδιου λαού, των φοιτητών κτλ, ενώ ξέρεις πως διαφωνούν μαζί σου, αρκεί να μην το λένε. Όσοι τολμάνε να διαφωνήσουν μαζί σου, είναι φασίστες, καπιτάλες κτλ. Και πάλι συγνώμη που θέλουμε να έχουμε άποψη. (αλλά ξέχασα όλοι είμαστε πιόνια των ΜΜΕ και μόνο εσύ είσαι ελεύθερος...)

Και επίσης σταμάτα να μπερδεύεις τους ανένταχτους με τους δγ/δα. Εσύ ας πούμε έκανες προεκλογική καμπάνια στην πρώην πασόκα νυν συριζαία συντρόφισσα και πιο παλιά στο λαϊκό παιδί τον αλαβάνο. Ο άλλος μπορεί να έχει απόψεις αλλά να μην ανήκει σε κάποια οργάνωση. Τόσο δύσκολο είναι? Αλλιώς άμα ξέρεις κάτι που δεν ξέρω πες μου που από πού τα παίρνουμε, να μάθω και εγώ μου χρωστάνε κάτι δεδουλευμένα...

Και δεν αφήνετε λίγο το καλάμι το super gt, όλα τα παιδιά που νομίζετε πως μάθατε τον πόνο του κόσμου και γίνατε και εκπρόσωποι.(και αντιπρόσωποι μην σου πω...) Ο ίδιος ο κόσμος ο χωρίς ελπίδα έβγαλε πασόκ,νδ,χρυσή αυγή, ανελ κτλ.( σύριζα και κκε δεν σου λέω ξέρω...) Ο ίδιος κόσμος έβγαζε Παπανδρέου τρεις γενιές. Και τέλος δεν ξέρω αν μαζί τα φάγαμε( γιατί είσαι και από τις παρθένες που πιστεύουν πως 100-1.000-10.000 άτομα μόνοι τους ισοπέδωσαν ολόκληρη χώρα), πάντως μόνοι μας σερβίραμε. Ας τα λουστούμε τώρα μέχρι να βάλουμε μυαλό.

Και να είσαι σίγουρος πως άμα ποτέ ξυπνήσει ο κόσμος, από αυτούς που θα πάρει στο κυνήγι θα είναι και όλοι αυτοί που προσπαθούν να διασπάσουν τον λαό, υπηρετώντας το σύστημα, χάριν των θρησκευτικών τους πεποιθήσεων. Μην ελπίζεις καλό μου πως είσαι κομμάτι ενός καλύτερου μέλλοντος, γιατί είσαι γέννημα θρέμμα αυτής της πραγματικότητας που θέλουμε να αλλάξουμε. Μια παρενέργεια του συστήματος, ίσως και χρήσιμη.

Και τέλος παπαγαλάκο αυτόν που λέει σε κάποιον, θέλω να σε δείρω αλλά άμα σε είχα μπροστά μου θα απαξιούσα, δεν τον λέμε ήρεμο,αλλά κότα και τρόμπα.
Εικόνα
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από papagalakos II »

chArAls έγραψε:Για αρχή παπαγάλε θα ήθελα να κάποιος να μπει και να δει τα ποστ σου το τελευταίο διάστημα. Δεν παίζει να υπάρχει ένα, στο οποίο αυτός με τον οποίο διαφωνείς, να μην είναι ηλίθιος/αμόρφωτος/βλάκας κτλ.
Αντιθέτως, υπάρχουν αρκετοί. Ακόμα περισσότεροι είναι αυτοί με τους οποίους διαφωνώ αλλά δεν γράφω καν κάτι γιατί απλά πρόκειται για μια διαφωνία, για μια διαφορετική οπτική. Αν όντως δεις σε ποιους και τι απαντάω θα δεις ότι είναι θέσεις που θυμίζουν MEGA ή ΠΑΣΟΚ.
chArAls έγραψε:Ήρθε τώρα ο μορφωμένος/έξυπνος παπαγάλος, να μας βάλει πίσω στο μαντρί μας, που έχουμε και την ψευδαίσθηση, πως μπορούμε να σταθούμε απέναντι του.
Για την ακρίβεια να σας βγάλω απ' το μαντρί στο οποίο είστε.
chArAls έγραψε:Τώρα πάμε στο φουρνιστό. Ναι φταίνε όλα τα κόμματα και όλοι όσοι συμμετείχαν στα κοινά
Ενδιαφέρουσα δήλωση. Θες να πεις και κάτι παραπάνω, κάποιο επιχείρημα ας πούμε ώστε να γίνει θέση ή νιώθεις καλά που είπες τι πιστεύεις και αυτό σου αρκεί;
chArAls έγραψε:Όλα τα κόμματα είναι συγκοινωνούντα δοχεία.
Όλοι οι βλάκες είναι συγκοινωνούντες βλάκες;
chArAls έγραψε:Και επίσης άσε τις κατηγορίες περί καραμελών και τσιχλών, γιατί και εσύ την ίδια καραμέλα χρησιμοποιείς,
Καραμέλα δεν είναι μια θέση όταν την επαναλαμβάνεις με επιχειρήματα επειδή τη θεωρείς σωστή αλλά ένας αφορισμός, μια υπεκφυγή ή μια δήλωση όταν την επαναλαμβάνεις αυτιστικά νομίζοντας ότι απαντάς σε ένα ολόκληρο ζήτημα.
chArAls έγραψε:πως όσοι δεν κυβέρνησαν δεν έχουν ευθύνες.
Ζήτω η τρέλα. Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με τον τρόπο που κάποιος που δεν κυβερνάει, δεν αποφασίζει και τρώει το ξύλο έχει ευθύνες;
chArAls έγραψε:Στην τελική υπάρχουν και άλλες εξουσίες πέρα από τις κυβερνήσεις. Και σε αυτές είχαν μερίδιο όλοι.
Και μετά παραπονιέσαι όταν σε λέω ηλίθιο...
Φυσικά και υπάρχουν και άλλες εξουσίες πέρα από τις κυβερνητικές! Υπάρχει η εξουσία των ΜΜΕ. Η εξουσία του ΣΕΒ. Η εξουσία του ΕΣΡ.
Αλλά δεν υπάρχουν αναρίθμητες εξουσίες. Δεν υπάρχουν 10,000,000 εξουσίες ώστε να έχουν όλοι οι Έλληνες ευθύνη. Δεν υπάρχουν καν τόσες μορφές εξουσίας ώστε να έχουν ευθύνη οι μισοί Έλληνες.
Οι αποφάσεις παίρνονται με συγκεκριμένο τρόπο και από συγκεκριμένους ανθρώπους και δομές.

Το να λες ένα γενικό και αόριστο "υπάρχουν διάφορες εξουσίες και φταίνε διάφοροι" απ' όπου μετά εξαγάγεις και το συμπέρασμα πως "φταίνε όλοι" είναι εντελώς αυθαίρετο.
Δεν εξηγείς ποιες είναι αυτές οι άλλες εξουσίες που λες, δεν εξηγείς πως συγκεκριμένα είναι εξουσίες, δεν εξηγείς πως φτάνεις στο συμπέρασμα πως φταίνε όλοι.

Απλά το επαναλαμβάνεις γιατί εντυπώθηκε στο μυαλό σου από τις πολλές φορές που άκουσες τον Πάγκαλο να λέει πως "όλοι μαζί τα φάγαμε" και τον Πρετεντέρη να λέει πως έχουν ευθύνη όλοι. Και ναι, αφού τα αναπαράγεις είσαι θύμα των ΜΜΕ, παίζεις το ρόλο τους και δεν το καταλαβαίνεις καν.

Εάν στην εξουσία είχαν μερίδιο όλοι σημαίνει πως θα αποφάσιζαν όλοι. Σημαίνει πως θα είχαμε δημοκρατία.
Αλλά εδώ με ποιο τρόπο συμβαίνει αυτό; Δημοκρατία δεν είναι να ψηφίζεις. Δημοκρατία είναι να μπορείς να επηρεάζεις τις αποφάσεις. Να έχεις αποφασιστική εξουσία σαν πολίτης, και τότε το κράτος ανήκει στο δήμο (=λαό).

Εδώ συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Οι επιθυμίες του λαού δεν συνυπολογίζονται πουθενά.
chArAls έγραψε:Και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην παίρνει θέση. Και η θέση που παίρνουν όλοι όσοι διαφωνούν μαζί σου, είναι πως όλοι τα ίδια φασιστόμουτρα είστε.
Φασιστόμουτρο είσαι και φαίνεσαι.
chArAls έγραψε:Φαίνεται αυτό από το πόσο σέβεσαι τις απόψεις όλων όσων διαφωνούν μαζί σου.
Σέβομαι ό,τι αξίζει το σεβασμό μου.
chArAls έγραψε:Δεν φταίμε εμείς που όταν ο θεός έδωσε εντολή να σου καθόμαστε σούζα εμείς κοιμόμασταν.
Πολύ ωραία τουμπάρεις την αλήθεια, μόνο που εδώ πέρα εγώ είμαι αυτός που λέει ότι κανένας δεν πρέπει να κάθεται σούζα σε κανέναν και εσύ είσαι αυτός που υποστηρίζει ότι έχουμε ευθύνη όλοι οπότε πρέπει να κάτσουμε σούζα σε αυτούς που αποφασίζουν (παρότι αποφασίζουμε εμείς). Μάιντφακτ τώρα που το σκέφτομαι.
chArAls έγραψε:Επίσης εκπρόσωπε του λαού εκτός και αν είσαι από άλλο πλανήτη, θα έχεις δει πως ο περισσότερος κόσμος σας τσουβαλιάζει όλα τα κόμματα. Αν κάνει καλά, αυτό είναι άποψη.
Εσύ που ακριβώς το βλέπεις ότι ο περισσότερος κόσμος κάνει αυτό που λες;
Εάν ήταν έτσι όπως το λες ο περισσότερος κόσμος είτε θα απείχε στις εκλογές, είτε θα ψήφιζε άκυρο βάζοντας όλα τα ψηφοδέλτια στο φάκελο, είτε θα ψήφιζε ένα κόμμα στη τύχη, είτε θα ψήφιζε Χρυσή Αυγή που σχεδόν δεν είναι κόμμα και αναπαράγει την άποψη "σκατά στα κόμματα".
Εφόσον κανένα απ' αυτά δεν συμβαίνει, εφόσον ο κόσμος (αφελώς μεν) συνεχίζει να αναζητά λύση μέσα απ' τα κόμματα σημαίνει ότι αυτά που λες δεν τα λέει ο περισσότερος κόσμος αλλά εσύ και δυο φίλοι σου.

Μίλα κάποια στιγμή με λογική και επιχειρήματα αντί να πετάς αφορισμούς "όλοι σκέφτονται έτσι", "όλοι έχουν την ίδια ευθύνη" κ.λπ.
chArAls έγραψε:Το αστείο είναι πως εσύ αγαπάς και θες το καλό του ίδιου λαού, των φοιτητών κτλ, ενώ ξέρεις πως διαφωνούν μαζί σου, αρκεί να μην το λένε.
Ο Che είχε πει ότι η επανάσταση θα ξεκινήσει από αγάπη.
Δεν θέλω το καλό μόνο όσων συμφωνούν μαζί μου. Τότε θα ήθελα μόνο το δικό μου καλό.
chArAls έγραψε:Όσοι τολμάνε να διαφωνήσουν μαζί σου, είναι φασίστες, καπιτάλες κτλ.
Οι φασίστες που διαφωνούν μαζί μου είναι φασίστες. Οι "καπιτάλες" που διαφωνούν μαζί μου είναι καπιτάλες. Οι υπόλοιποι που διαφωνούν μαζί μου, δεν ξέρω, υποθέτω απλά διαφωνούν μαζί μου.

Δεν χαρακτηρίζω φασίστα ή γιάπη όποιον διαφωνεί μαζί μου αλλά όποιον διαφωνεί με φασιστικό ή τυχοδιωκτικό σκεπτικό.

Πόσο σύνθετες σκέψεις είναι αυτές για να τις κάνεις μόνος σου;
chArAls έγραψε:Και πάλι συγνώμη που θέλουμε να έχουμε άποψη.
Το πιο αστείο απ' όλα είναι πως πιστεύεις όντως ότι έχεις άποψη ενώ την ίδια στιγμή παπαγαλίζεις κλισέ της τηλεόρασης, και φυσικά χωρίς την παραμικρή παραπέρα επιχειρηματολογία.
Όπως είπα και παραπάνω αόριστοι αφορισμοί "όλοι μαζί τα φάγαμε" κ.λπ.
chArAls έγραψε:(αλλά ξέχασα όλοι είμαστε πιόνια των ΜΜΕ και μόνο εσύ είσαι ελεύθερος...)
Μόλις σου απάντησα.

Μπαίνω στον πειρασμό να σου βάλω έναν προβληματισμό αλλά φοβάμαι ότι θα σε μπερδέψω. Εν πάση περιπτώσει...
Αν κάποιος που είναι πιόνι των ΜΜΕ και έχει φάει όλη τη προπαγάνδα νομίζει ότι είναι ελεύθερος πως μπορεί να ξέρει ότι δεν είναι;

Σκέψου το.
chArAls έγραψε:Και επίσης σταμάτα να μπερδεύεις τους ανένταχτους με τους δγ/δα.
Ότι εσύ είσαι ανένταχτος δηλαδή και εγώ σε κατηγορώ ότι δεν γνωρίζεις δεν απαντάς. Όχι, στάσου. Μήπως εννοείς ότι δεν γνωρίζεις δεν απαντάς αλλά εγώ σε περνάω για ανένταχτο; Μα πως, αφού απαντάς...

Ούφο, ξύπνα! Αυτό που λέω είναι πως το παίζεις ανένταχτος και έτσι μπορείς και λες ό,τι θα έλεγες αν δήλωνες κυβερνητικός εκπρόσωπος αλλά από διαφορετική (φαινομενικά) θέση.

Περίπου όπως το ΠΑΣΟΚ παλιότερα πέρναγε τα ίδια μέτρα με τη ΝΔ αλλά πιο εύκολα επειδή αυταποκαλούτανε σοσιαλιστικό αλλά εμείς λέγαμε ότι είναι ένα και το αυτό αλλά δεν μας ακούγατε μέχρι που συγκυβέρνησε με τη ΝΔ και πλέον βγαίνουν οι ίδιοι οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και λένε "έχουμε καταντήσει συνιστώσα της ΝΔ" και τώρα θες να μου πεις ότι εμείς που λέγαμε ότι το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ είναι το ίδιο και πρέπει να μην τους εμπιστευόμαστε έχουμε τκαι ευθύνη και μάλιστα την ίδια με το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ ενώ αν είχαμε εμείς την εξουσία (όποιοι κι αν είμαστε εμείς, έχω μπερδευτεί τώρα) θα είχαμε κομμουνισμό. Ουφ. Πας καλά;
chArAls έγραψε:Εσύ ας πούμε έκανες προεκλογική καμπάνια στην πρώην πασόκα νυν συριζαία συντρόφισσα και πιο παλιά στο λαϊκό παιδί τον αλαβάνο.
Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα. Κλασικό στην τρικυμία εν κρανία. Ας πούμε δυο λόγια και για τη Σακοράφα λοιπόν. Όλα στο μπλέντερ.
Η συντρόφισσα Σοφία δεν ψήφισε σκληρά αντιλαϊκά μέτρα. Από το πρώτο κιόλας πακέτο μέτρων καταψήφισε και αποχώρησε από ένα πανίσχυρο ΠΑΣΟΚ που φαινόταν ακλόνητο και μπήκε σε ένα κόμμα της αριστεράς του 4% που στις προηγούμενες εκλογές το πάλευε να μπει στη βουλή και που σίγουρα δεν είχε κυβερνητικά σχέδια για τα επόμενα πολλά χρόνια.
Στην πολιτική κατηγορία για κάποιον είναι να εγκαταλείψει ένα μικρό κόμμα ή ένα κόμμα όταν καταρρέει για να πάει σε ένα μεγαλύτερο. Όπως έχει κάνει η Δαμανάκη και πολλοί άλλοι τελευταία.
Όταν μια πολιτικός φεύγει από ένα κόμμα που είναι κυβέρνηση και σχεδόν κράτος γιατί διαφωνεί και μπαίνει σε ένα κόμμα χωρίς κυβερνητικές προοπτικές αυτό την τιμά.
Μέχρι την αποχώρησή της είχε τη λάθος επιλογή να είναι με τους σοσιαλδημοκράτες με ένα λάθος σκεπτικό ανατροπής των συσχετισμών από μέσα. Ο Λένιν έλεγε ότι το θέμα δεν είναι να μην κάνουμε λάθη. Τα λάθη είναι ανθρώπινα. Το θέμα είναι να τα διορθώνουμε. Άλλωστε και ο αρχηγός του Κόκκινου Στρατού Λέων Τρότσκυ στην αρχή ήταν κι αυτός με τους σοσιαλδημοκράτες.
Η συντρόφισσα Σοφία δεν είναι επαναστάτρια. Είναι αριστερή, αγωνίστρια και αξιόλογος άνθρωπος. Έχοντας αποφασίσει να στηρίξω ΣΥΡΙΖΑ για λόγους τακτικής δεν βλέπω το κακό στο να στηρίξω με την ευκαιρία και τη Σακοράφα ώστε να έχει ένα βήμα στη βουλή.
Δεν είμαι κατά του κοινοβουλευτισμού. Είμαι κατά του να είναι κάποιος μόνο με τον κοινοβουλευτισμό.
Όσο για τον Αλαβάνο που τον στήριζα παλιά πρόσφατα έκανε κι αυτός μια ενδιαφέρουσα στροφή σε αντιΕΕ και αντιευρώ γραμμή που αποδεικνύει ότι ήδη από πιτσιρίκι είχα κριτήριο σχετικά με το ποιους υποστηρίζω.

Για την ιστορία έφυγα από το μαθητικό του Συνασπισμού όταν έφυγε ο Αλαβάνος και ανέλαβε ο Τσίπρας.
chArAls έγραψε:Ο άλλος μπορεί να έχει απόψεις αλλά να μην ανήκει σε κάποια οργάνωση.
Δεν είναι ανάγκη. Ούτε εγώ είμαι σε κάποια οργάνωση. Προσπαθώ να παρακολουθήσω τον τρόπο που σκέφτεσαι... αλλά μου φαίνεται δεν σκέφτεσαι.
chArAls έγραψε:Τόσο δύσκολο είναι? Αλλιώς άμα ξέρεις κάτι που δεν ξέρω πες μου που από πού τα παίρνουμε, να μάθω και εγώ μου χρωστάνε κάτι δεδουλευμένα...
ε;
chArAls έγραψε:Και τέλος δεν ξέρω αν μαζί τα φάγαμε( γιατί είσαι και από τις παρθένες που πιστεύουν πως 100-1.000-10.000 άτομα μόνοι τους ισοπέδωσαν ολόκληρη χώρα), πάντως μόνοι μας σερβίραμε. Ας τα λουστούμε τώρα μέχρι να βάλουμε μυαλό.
"Με λένε τσάραλς και λέω ό,τι λέει ο Πάγκαλος. Δεν ξέρω γιατί ακριβώς το λέω, δεν κάνω τον κόπο να εξηγήσω γιατί ισχύει αλλά το κόβω να ισχύει οπότε το λέω. Επίσης είμαι ελεύθερος, ανεξάρτητος, έχω δική μου γνώμη και δεν επηρεάζομαι από κανέναν. Α, και ψηφίζω Χρυσή Αυγή. Όγκα Μπόγκα"
chArAls έγραψε:Και να είσαι σίγουρος πως άμα ποτέ ξυπνήσει ο κόσμος, από αυτούς που θα πάρει στο κυνήγι θα είναι και όλοι αυτοί που προσπαθούν να διασπάσουν τον λαό, υπηρετώντας το σύστημα, χάριν των θρησκευτικών τους πεποιθήσεων. Μην ελπίζεις καλό μου πως είσαι κομμάτι ενός καλύτερου μέλλοντος, γιατί είσαι γέννημα θρέμμα αυτής της πραγματικότητας που θέλουμε να αλλάξουμε. Μια παρενέργεια του συστήματος, ίσως και χρήσιμη.
Η ιδέα πως εγώ στηρίζω το σύστημα και εσύ θες να το ανατρέψεις για ένα καλύτερο μέλλον είναι το τελευταίο συμπέρασμα που μπορεί να βγάλει ένας λογικός παρατηρητής από αυτή τη συζήτηση.
chArAls έγραψε:Και τέλος παπαγαλάκο αυτόν που λέει σε κάποιον, θέλω να σε δείρω αλλά άμα σε είχα μπροστά μου θα απαξιούσα, δεν τον λέμε ήρεμο,αλλά κότα και τρόμπα.
Επειδή όντως ήταν παρεξηγήσιμο (δεν ήταν απλά είσαι ηλίθιος και δεν κατάλαβες τι εννοούσα).
Θεωρώ πολύ κόσμο ηλίθιο. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω να τον δείρω. Κανέναν δεν θέλω να δείρω εν γένει. Πιστεύω στην εξελικτική διαδικασία γενικά.
Από εκεί και πέρα οι καρπαζιές, το ξύλο, οι μολότοφ και τα κανόνια βοηθάνε πάντα να λυθούν κάποιες διαφωνίες.

Τέλος έχω να πω πως κότα και τρόμπας είναι αυτός που ζει στην ησυχία, την τάξη και την ασφάλεια. Του αρέσει η κατάσταση και εκλογικεύει την παράνοια των ΜΜΕ ώστε να ζήσει σε αυτή. Ενίοτε την πέφτει με άλλους 10 σε έναν μετανάστη.
Αυτό που θέλει κότσια είναι χωρίς δυνάμεις, με προσωπικό κίνδυνο και κόστος να τα βάλεις με το κράτος χωρίς να έχεις να κερδίσεις τίποτα για τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από chArAls »

Δεν νιώθω την ανάγκη να σου επιστρέψω τις 35 φορές που με αποκάλεσες ηλίθιο.(η υποστήριξη στον Αλαβάνο κάνει αυτή τη δουλειά για μένα) Το μόνο που αξίζει να απαντήσω από αυτά που έχεις πει είναι τα δύο θέματα που προέκυψαν. 1) οι ευθύνες που έχουμε όλοι μας και 2) οι ευθύνες που έχουν όλοι οι επίσημοι οργανισμοί και φορείς που δραστηριοποιήθηκαν στη χώρα, είτε είναι κόμματα είτε συνδικάτα, ΦΣ κτλ.

Για αρχή νομίζω πως όλοι ψηφίζαμε σε αυτή τη χώρα. Και ψηφίζαμε είτε βασιζόμενοι στον βλακώδη προβατισμό μας, είτε στα ρουσφέτια και στη μικρή-μεγαλύτερη συμμετοχή μας στη διαφθορά.

Για το πρώτο δεν θα επεκταθώ, αφού και εσύ εξακολουθείς να ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία,( είναι αυτή άραγε μια δήλωση που απλά θα διαφωνήσεις και δεν θα απαντήσεις ή άλλη μια τοποθέτηση Πρετεντέρη? ). Είναι όλοι αυτοί οι οποίοι μετατρέπουν ιδεολογίες σε θρησκεία και έτσι από προτάσεις και εργαλεία για δημιουργία μιας καλύτερης κοινωνίας γίνονται λόγοι για επιπρόσθετες διαμάχες.

Όσο για το δεύτερο είσαι όντως παρθένα και πρέπει να σου διδάξω τον όλο θεσμό του ρουσφετιού? Εν συντομία συνένοχοι είναι αυτοί οι οποίοι έσβηναν κλήσεις από τα μεθύσια τους, οι καθηγητές/ταξιτζήδες/περιπτεράδες/μαγαζάτορες κτλ που δεν έκοβαν αποδείξεις και δεν κόλλαγαν ένσημα στους υπαλλήλους τους, όσοι δεν ζήταγαν αποδείξεις και ένσημα, οι δημόσιοι υπάλληλοι που έμπαιναν από το παράθυρο στο δημόσιο, αυτοί που τους διόριζαν, οι δημόσιοι υπάλληλοι που εν συνεχεία δεν έκαναν ούτε για πλάκα τη δουλειά τους, φτύνοντας έτσι στη μούρη του συνανθρώπου τους που χρειαζόταν ένα χαρτί, οι γιατροί που έπαιρναν φακελάκι από ετοιμοθάνατους και όλοι όσοι λαδώνονταν. Αυτοί που εκμεταλλεύονταν μετανάστες με κάθε δυνατό τρόπο απλοί πολίτες δεν ήταν?

Τέλος δεν είναι δικό σας σύνθημα το «Η ανοχή είναι συνενοχή» ή κάπως έτσι. Ο κόσμος δεν ήταν ικανοποιημένος με τη διακυβέρνηση ΠΑΣΟΚ ΝΔ εδώ και 40 χρόνια, όσο έπαιρναν επιδόματα? Ενδιαφέρθηκε κανείς να δει πως έχουμε λεφτά αφού έχουν κλείσει όλες οι βιομηχανίες, οι αγρότες παίρναν επιδοτήσεις και αποζημιώσεις για χωράφια που δεν είχαν καν φυτέψει και το κράτος ήταν μια χαρά.

Όσο για τον πάγκαλο δεν ξέρω αν τα πιστεύεις αυτά που λες ή απλά στην επίθεση σου κατά του πομπού προσθέτεις και αυτό. Ο πάγκαλος έβγαινε 30+ χρόνια βουλευτής. Δεν νομίζω να έβλεπε κανείς μια πολιτική μεγαλοφυΐα στο πρόσωπο του. Ταγμένα λεφτά έβλεπαν. Το παράπονο του μέσου έλληνα σήμερα λοιπόν δεν είναι που ο πάγκαλος έφαγε ή που είπε πως μαζί τα φάγαμε. Είναι το ότι εκείνος έφαγε παααααάρα πολλά περισσότερα και δεν έμεινε τπτ για αυτόν.

Τώρα όσο για τα κόμματα. Για αρχή δεν είστε επαναστάτες. Αστικά κόμματα είστε. Με επιχορηγήσεις, γραφεία, οργανισμούς κτλ. Και όσο για τις ευθύνες. Οι ΦΣ και οι συνδικαλιστικές κτλ οργανώσεις δεν έχουν εξουσία? Αν δεν έχουν τότε σόρρυ μην μας τα πρήζετε με απεργίες καταλήψεις κτλ.

Όσο για το ποιος θυμίζει πασοκ... Με τα ίδια που λες εσύ τώρα πριν 30 χρόνια ο Ανδρέας έπαιρνε 50%. Κάτι που ο σύριζα έχει καταλάβει, παίρνοντας υπό την προστασία του όλη την πλέον ακέφαλη σαπίλα του πασοκ.(Φωτόπουλοι, πρώην πασόκοι βουλευτές, διορισμένοι δημ. υπάλληλοι )

Όλα αυτά που είπα είναι μάλλον περιττά, γιατί ο κόσμος εκεί έξω τα έχει καταλάβει και όσο δύσκολη και να είναι η αλλαγή αρχίζει να την θέλει. Τώρα εσύ και τα λοιπά απομεινάρια του παρελθόντος είστε πολύ λίγοι για να αποτελέσετε σημαντική μεταβλητή.

Το μόνο περίεργο είναι που κατάλαβες ρε μπαγάσα πως ψήφισα χρυσή αυγή? Καλά άμα βρεις και τι σταυρούς έβαλα θα ανατριχιάσω.
papagalakos II έγραψε:Φασιστόμουτρο είσαι και φαίνεσαι.
Δεν αποκαλώ εγώ τους πάντες ηλίθιους, δεν μοιράζω απειλές(κούφιες κιόλας), δεν μηδενίζω ολόκληρα κομμάτια της κοινωνίας(Αστυνομία και συγγενείς τους). Και όντως έχεις δίκιο. Δεν είσαι φασίστας. Είναι όρος που πρέπει να τον κρατάμε για επικίνδυνους και όχι για τον κάθε γραφικό eπαναστάτη.
papagalakos II έγραψε:Η ιδέα πως εγώ στηρίζω το σύστημα και εσύ θες να το ανατρέψεις για ένα καλύτερο μέλλον είναι το τελευταίο συμπέρασμα που μπορεί να βγάλει ένας λογικός παρατηρητής από αυτή τη συζήτηση.
Δεν σε θεωρώ ικανό να δημιουργήσεις τπτ καλύτερο. Μπορώ να το πω πιο απλά? Είσαι η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος. Ένα χρήσιμο αντίβαρο. Το πραγματάκι που κάνει φσσσσσσσσσσσσσς στην χύτρα ταχύτητας, όση φασαρία και να κάνεις βρίσκεσαι εκεί για να μην σκάσει.
Εικόνα
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από papagalakos II »

Η 9η αρχή στη μέθοδο της χειραγώγησης είναι η εξής:
9. ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΕΝΟΧΗΣ
Κάντε τα άτομα να πιστέψουν ότι αυτά και μόνον αυτά είναι ένοχα για την κακοτυχία τους, εξαιτίας της ανεπάρκειας της νοημοσύνης τους, των ικανοτήτων ή των προσπαθειών τους.Έτσι, τα άτομα αντί να εξεγείρονται ενάντια στο οικονομικό σύστημα, υποτιμούν τους εαυτούς τους και νιώθουν ενοχές, κάτι που δημιουργεί μια γενικευμένη κατάσταση κατάθλιψης, της οποίας απόρροια είναι η αναστολή της δράσης… Και χωρίς δράση, δεν υπάρχει επανάσταση.
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από chArAls »

Κομμάτι του συστήματος είμαστε και εμείς. Οποιαδήποτε επανάσταση που δεν ξεκινάει από αλλαγή στον τρόπο σκέψης μας, σε εμάς που ανεχτήκαμε και τροφοδοτήσαμε το σύστημα, είναι καταδικασμένη να αποτύχει μακροπρόθεσμα και να φέρει μια επόμενη γενιά στο ίδιο σημείο με εμάς.

Το ότι αυτοί θέλουν να μας τονίσουν τις ευθύνες μας για να φαίνονται λιγότερες οι δικές τους δεν σημαίνει πως δεν έχουμε. Άμα δεν έχει το ψυχικό σθένος να αντιμετωπίσεις τις δικιές σου χωρίς να νιώθεις άσχημα δεν είναι πρόβλημα μου.

Στην τελική το ότι έχουμε ευθύνες δεν σημαίνει και πολλά. Δικιά μας είναι η χώρα άμα θέλουμε της βάζουμε φωτιά και την καίμε. Αλλά άμα θέλουμε να πάμε μπροστά πρέπει να αναγνωρίσουμε τα λάθη μας και να τα κάνουμε όλα αλλιώς.

Χαίρομαι που δεν έχεις κάτι να πεις. Η έλλειψη επιχειρημάτων και οι προσβολές σου έχουν καταντήσει κουραστικές...

ΥΓ. αντί να τονίζεις το ότι προσπαθώ να χειραγωγήσω τον κόσμο χρησιμοποιώντας την ενοχή του, δεν γυρνάς να τεκμηριώσεις τα επιχειρήματα σου, ότι δηλαδη δεν έχουμε?
Εικόνα
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από papagalakos II »

Κάθε νοήμον άνθρωπος μπορεί να καταλάβει ότι τα επιχειρήματά σου είναι διάτρητα. Δεν χρειάζεται να πω κάτι συγκεκριμένο επί του παρόντος. Έκανα ένα πολύ σαφές σχόλιο πιο πριν και θα αρκεστώ σε αυτό.
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από rontrigez »

chArAls έγραψε:Όλα αυτά που είπα είναι μάλλον περιττά, γιατί ο κόσμος εκεί έξω τα έχει καταλάβει και όσο δύσκολη και να είναι η αλλαγή αρχίζει να την θέλει. Τώρα εσύ και τα λοιπά απομεινάρια του παρελθόντος είστε πολύ λίγοι για να αποτελέσετε σημαντική μεταβλητή.
Δεν το κάνεις λίγο πιο λιανά...
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από chArAls »

Ναι παπαγαλάκο μου ναι...Σε 100 φόρουμ είσαι, εκεί που βρήκες διάτρητα επιχειρήματα απαξιείς. :lol:

Ροντ δεν καταλαβαίνω σε τι θες λιανά. Αυτό που λέω είναι πως ο κόσμος μπορεί να μην έχει αποδεχτεί πλήρως τις δύσκολες αλλαγές που πρέπει να κάνει, το κράτος της διαφθοράς πρέπει να φύγει αλλά θα πάρει μαζί και τα καλά που χαίρονταν οι περισσότεροι ως έναν βαθμό, αλλά έχει αρχίσει να το βλέπει. Αυτό για τα ρουσφέτια που είπα. Αν κολλάς στο δεύτερο, τότε εννοώ, πως οι λαϊκιστές που αποποιούνται όλες τις ευθύνες, για να γινουν πιο συμπαθείς στον κόσμο, είναι πλέον λίγοι και ασήμαντοι. Ικανοποιημένος?
Εικόνα
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από rontrigez »

Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά εννοείς πως για οτι έχει συμβεί και θα συμβεί στους Έλληνες μεροκαματιάρηδες φταίει το πελατειακό κράτος σε όλες του τις εκφάνσεις, έτσι;
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Για κλάματα ή για γέλια;

Δημοσίευση από chArAls »

Η διαφθορά για να είμαστε πιο γενικοί. Φαντάζομαι πως θα μου πεις πως φταίει ο καπιταλισμός. Καλά κάνεις και το πιστεύεις αυτό, αλλά το νόημα αυτής της ανταλλαγής μικρών ποστ ποιο είναι?
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αστεία”