Μποράτ

Μικρή και μεγάλη οθόνη! Τώρα η 7η Τέχνη και σε έκδοση με λεπτότερα φτερά.

Συντονιστής: snodrion

Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από LocknLoad »

van_der_kaafr έγραψε:δεν μου λες για ποιους λογουσ σωθηκε? η διαφημηση εγινε αυτο ειναι γεγονος και αυτο καταριπτει τον υσχυρισμο σου οτι δεν υπηρξε διαφημηση.
Διαβαζεις τι λεω? Διαφημιση επεσε λιγο πριν και μετα. Αυτο ειναι πολυ κακη πολιτικη. Το Borat πετυχε κυριος γιατι μεταδωθηκε απο στομα σε στομα (Ο Τακης την ειδε και ειπε στον Λακη να την δει)
van_der_kaafr έγραψε:2ον παραδεχεσαι μονος σου οτι μονταρανε και κοψανε σκηνες, ισως για να μην θιξουν καποιος πραγμα που μαλλον θα ζημιωνε τους ιδιους (καμια μυνηση απο την μαντονα, και ασ μην ξεχναμε το φανατικο κοινο της) οχι και πολυ αγνα λοιπον κινητρα.
Σου λεω οτι μονταρανε. Και? Σου ειπα οτι ολα μονταρονται. Αν δεν μπορουσαν να καλυφτουν απο τα συμβολαια που υπογραφανε τοτε δεν θα μπορουσαν να το ανεβασουν. ΤΙ δεν καταλαβαινεις?
van_der_kaafr έγραψε:3ον δηλαδη υπαρχει καποιος σωστος τροπος? ναι η σατηρα αυτος ειναι ο σωστος η τεχνη. και οχι αυτος του μπορατ που ειναι μονο για κομπεκσικους και τεμπελιδες που τα θελουν ολα ετοιμα γιατι βαριουντε να σκεφτουν.
Εστω οτι ειναι αληθεια... και? Θα μας κανεις εσυ μαθημα για το τι ειναι τεχνη? (Δεν λεω οτι ο Borat ηταν τεχνη ή οχι) Περα απο αυτο υπαρχει ο σωστος τροπος (ή τροποι) για να κανεις το καθε τι. Αυτο που περιεγραψες ειναι ο λαθος τροπος. Τι να κανουμε?
van_der_kaafr έγραψε:4ον δεν ειναι δικαιολογια στοχευω σε ηλιθιους. οταν λες κανω μια ταινια που στοχευει στο να εκσεφτελισει τουσ ηλιθιουσ εισαι ο ιδιοσ ηλιθιος. αν τον πειραζαν αυτεσ οι νοοτροπιεσ και ηταν πραγματικα μαγκας ας εκανε μια ταινια που θα διδασκε στους ηλιθιους τι ειναι σωστο. με το να προσβαλεισ καποιον ανθρωπο μονο μισος μπορεις να παρεις.
Συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις (αρα μου βγαζεις το προηγουμενο post σωστο) Δεν μπορεις να πεις σε εναν ηλιθιο τι ειναι σωστο και τι οχι. Εδω εγω και εσυ μπορει να μην ξερουμε τι ειναι σωστο και τι οχι. Οταν ο αλλος κυκλοφορει με καραμπινα στο αμαξι του και ψηφιζει περιφανα Bush δεν εχει περιθωρια να καταλαβει τι του λες. Εξαρχης δεν θελει να σε καταλαβει (το πχ ειναι για το Borat. Εσυ μπορεις να βρεις πχ στην σχολη ή οπου θες)
van_der_kaafr έγραψε:5ον καλα θα εκανες να σεβεσαι την τιμη που σου εχει γινει να εισαι αντμιν και να μην χρησιμοποιεισ τετοιεσ λεξεισ στο φορουμ. και γω δεν ειναι εθνικιστης, σου ανεφερα το περιστατικο για να σου αναδεικσω το γεγονοσ οτι και εδω στην ελλαδα μασ πειραζουν οι κριτικες ματιες των ξενων και μαλιστα αναιτια τις περισσοτερες φορες.
Ηθελα (στην συγκεριμενη περιπτωση) να ακουστει καλα. Συγνωμη αν σε σοκαρα. Μ'αρεσει να το κανω που και που. Θα το σβησω ομως για να μην σε ενοχλει αλλο
van_der_kaafr έγραψε:αν ειναι λοιπον αυτοι οι λιγοι που φταιν για την καταντια της αμερικης γιατι δεν εμφανιστηκε σε αυτους? οχι λοιπον αυτη δεν ηταν η δηλωση που απεδωσε η ταινια. ουτε απεδωσε την αγανακτηση των αμερικανων, περισσοτερο απεδωσε το μισος (που πιθανωσ δικαιολογιμενα) τρεφει ο λαος του μπορατ για τουσ αμερικανους. και οποιαδηποτε ταινια αποτυπωνει μισος προς ενα λαο ειναι προπαγανδιστικη επικυνδυνη και θυμιζει αλλες εποχες, ακομη και αν ειναι μεσα σε ενα ωραιο πακετο που μοιαζει με χιουμορ
Δεν χτυπησε τους λιγους γιατι δεν μπορεις να τους χτυπησεις (τον "Borat" περιμενουνε?). Η μονη περιπτωση που μπορει να δημιουργησει μισος στην "ταινια" ειναι η σκηνη με την αδερφοτητα. Και αυτο μαλλον γιατι δειχνει το μισος των αμερικανων. Δεν μπορει καποιος να μισησει το μερος ενος λαου (ποσο μαλλον ολοκληρου) απο ολη την υπολοιπη ταινια
Προσωπικά,τα ήξερα από πριν,αλλά και πάλι δεν αλλάζει η γνώμη που προανέφερα..
Το βρηκες αηδιαστικο και δεν γελασες πολυ. Δεν μου φαινεται κατι περιεργο. Και εγω το βρηκα αηδιαστικο σε 1-2 φασεις και δεν θυμαμαι αν ειχα γελασει πολυ ή λιγο
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

οι εξυπνοι ανθρωποι του φορουμ βγαλαν τα συμπερασματα τους
διαφημιση εγινε και οτι και ναλεσ μονο και μονο το οτι παιχτηκε στο σινεμα η εμφανιστηκε σε dvd ηταν διαφημιση, εγω με τρεισ φιλουσ μου δεν θα βρησκαμε ποτε τα λεφτα να το κανουμε.
μονταραν οπως μασ ειπες και δειξαν οτι τουσ συνεφερε να δειξουν
μαλον τελικα θες ενα μαθηματακι για το τι ειναι τεχνη, και αυτο που περιεγραψα ηταν ο τροπος του μπορατ και καθενας μπορει να το συγκρινει
ο καθενασ εχει δικαιωμα να ψηφιζει οτι θελει και αυτο δεν τον κανει απαραιτιτα ηλιθιο. αυτοι οι ανθρωποι ηλιθιοι δεν ειναι ειναι αγραματοι αλλα με το μικρο μυαλο σου η μονη εκσηγηση που βρηκες ηταν αυτη που σου πασαρε ο μπορατ, οτι ειναι ηλιθιοι και οτι μπορουμε να τουσ δουλεψουμε. ενας πραγματικα εξυπνος και ανωτερος ανθρωπος δεν θα επιτιθονταν με κανενα τροπο σε εναν ηλιθιο εν παση περιπτωση γιατι δεν χρειαζεται να το κανει.

μαθε να σοκαρεισ με την ομορφια και οχι με την ασχημια

αν κανεις δεν γελασε, αν το βρηκαν αηδιαστικο και τελικα δεν μπορει να αλλαξει τον τροπο που σκεφτονται οι ηλιθιοι συμφωνα με σενα τοτε που πετυχε αυτο το εργο?
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από LocknLoad »

van_der_kaafr έγραψε:οι εξυπνοι ανθρωποι του φορουμ βγαλαν τα συμπερασματα τους
Οντως
van_der_kaafr έγραψε:διαφημιση εγινε και οτι και ναλεσ μονο και μονο το οτι παιχτηκε στο σινεμα η εμφανιστηκε σε dvd ηταν διαφημιση, εγω με τρεισ φιλουσ μου δεν θα βρησκαμε ποτε τα λεφτα να το κανουμε.
μονταραν οπως μασ ειπες και δειξαν οτι τουσ συνεφερε να δειξουν
Μιλαω σε τοιχο. ΟΙ τοιχοι δεν πεφτουν. Το αφηνω το θεμα. Δεν προκειτε να ακουσεις ποτε.
van_der_kaafr έγραψε:μαλον τελικα θες ενα μαθηματακι για το τι ειναι τεχνη, και αυτο που περιεγραψα ηταν ο τροπος του μπορατ και καθενας μπορει να το συγκρινει
Προσωπικα δεν θεωρω των Borat τεχνη και δεν περιμενω εσενα στα 21 μου να μου μαθεις τεχνη. Μερικοι δεν ξυπναμε στα 18 μας.
van_der_kaafr έγραψε:ο καθενασ εχει δικαιωμα να ψηφιζει οτι θελει και αυτο δεν τον κανει απαραιτιτα ηλιθιο. αυτοι οι ανθρωποι ηλιθιοι δεν ειναι ειναι αγραματοι αλλα με το μικρο μυαλο σου η μονη εκσηγηση που βρηκες ηταν αυτη που σου πασαρε ο μπορατ, οτι ειναι ηλιθιοι και οτι μπορουμε να τουσ δουλεψουμε.
Ακομα και ενας αγραμματος μπορει να σκεφτει και να προοδεψει. Το να μην διαβαζεις ενα συμβολαιο πριν το διαβασεις ειναι ενδειξη ηλιθιοτητας οχι αργαμματοσυνης
Και αν ξαναπεις κατι σαν "με το μικρο μυαλο σου" ξανα θα σε παρει και θα σε σηκωσει χωρις αστεια.
van_der_kaafr έγραψε:ενας πραγματικα εξυπνος και ανωτερος ανθρωπος δεν θα επιτιθονταν με κανενα τροπο σε εναν ηλιθιο εν παση περιπτωση γιατι δεν χρειαζεται να το κανει.
Συμφωνω. Δεν τον θεωρω εξυπνο ή ανωτερο και μιας που ειχα ψιλοψαξει για αυτον, δεν μου πολυ αρεσε το προφιλ του και μου φανηκε χαζο για αυτον να καθεται να κανει αυτα
μαθε να σοκαρεισ με την ομορφια και οχι με την ασχημια
Κονσερβα. Το'χουμε ξανακουσει αυτο. (Ειπαμε ο τυπος δεν ειναι τεχνη. Αυτο που εκανε δεν χρειαστηκε να ειναι ομορφο για να αποδειξει ο,τιδιποτε). Δυστυχος κατι ωραιο δεν θα δουλευε σ'αυτην την περιπτωση. Κατι ασχημο ομως τους ξεσηκωσε (ειτε ηταν καλο ειτε κακο). Δεν μπορει κανενας τους να μην ειδε κατι και να "αναγνωρισε τον εαυτο του" σ'αυτο
van_der_kaafr έγραψε:αν κανεις δεν γελασε, αν το βρηκαν αηδιαστικο και τελικα δεν μπορει να αλλαξει τον τροπο που σκεφτονται οι ηλιθιοι συμφωνα με σενα τοτε που πετυχε αυτο το εργο?
Ο τυπος εκανε το κεφι του. Αρκετος κοσμος διασκεδασε. Δεν πιστευω οτι ετσι ακριτα πρεπει να πετανε στο κοσμο "αυτα που θελει να δει" (τον ταϊζουν) αλλα ο τυπος ειχε ενα στιλ διαφορετικο απο την καθημερινη βλακεια. Ποτε ειπα οτι μπορει να μην πετυχε τπτ με τον τροπο που σκεφτονται οι ηλιθιοι? Διαβασες τι εγραψα? Μην απαντησεις! Δεν εχει σημασια. Η ταινια που εβλεπα τελειωσε και σταματαω να ψαχνω κομματια κωδικα για ιστοσελιδες οποτε θα σταματησω να ασχολουμαι και μαζι σου.
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

.. ναι δεν ξυπνατε ολοι στα 18 σας και στα 21 σου δεν ειναι αργα να ξυπνησεις. και οσοι με ξερουν ξερουν καλα τι σχεση εχω με την τεχνη. εγω το εχω αποδειξει οτι ξερω γιατι το τι μιλαω. εσυ οχι. τοση ωρα κατι δικο σου δεν μου ειπες. καλα ξυπνητουρια και κρατα τις απειλες για τα παιδακια. οσο για αυτο το να σοκαρεισ με την ομορφια πηγαινε σε σενα σαν φιλικη συμβουλη. και μην υπερασπιζεσαι ποτε τοσο πολυ ιδεες αλλων αλλα τισ δικιες σου. μιασ και εγκαταλειπεις σου ευχομαι καλη τυχη στο να γινεις ολοκληρωμενος ανθρωποσ.
Άβαταρ μέλους
DeLarge
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2008 5:14 pm
Real Name: Urasawa Naoki
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από DeLarge »

Από το wikipedia(http://en.wikipedia.org/wiki/Art):
"Art is the process or product of deliberately arranging elements in a way that appeals to the senses or emotions."

Με βάση αυτό τον ορισμό εγώ σίγουρα θεωρώ το Borat τέχνη. Αναμφησβήτητα είναι πολύ ωμό, μερικές φορές γελοίο και υπερβολικό αλλά δεν παύει να έχει κάτι να πει.
van_der_kaafr έγραψε:texnh den einai h apodosh enos gegonotws opws einai, ayto einai mia aplh katagrafh, o realismos sthn texnh exei kseperastei edw kai aiwnes.
Πάλι απο wikipedia(http://en.wikipedia.org/wiki/Neorealism_(art)):
"In cinema and in literature, neorealism is a cultural movement that brings elements of true life in the stories it describes, rather than a world mainly existing in imagination only. The movement was developed in Europe, primarily after the end of World War II."!!!

Πρόσεξε, δε λέω ότι o Borat και ο Bruno ανήκουν στο νεορεαλισμό, αλλά είναι λίγο σουρρεαλιστικό να λέει καποιος ότι ο ρεαλισμός στην τέχνη τελείωσε εδώ και αιώνες και μετά από λίγο να θέλει να δώσει "μαθηματάκια για το τι είναι τέχνη". :wink:
van_der_kaafr έγραψε: μαθε να σοκαρεισ με την ομορφια και οχι με την ασχημια
http://www.foundobjectsgallery.com/bart ... ernica.jpg
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

δεν σε κατηγορω οι πινακεσ του πικασο ειναι για τουσ λιγους. οταν παιδευτει το ματι σου στο σχεδιο θα δεισ οτι ειναι πανεμορφοι και οτι βγαζει τεραστιο νοημα, και θα σταθω στον πινακα γιατι θα μπορουσε να χαρακτηριστει ισωσ νεορεαλισμοσ. γιατι δεν μασ εγραπσεσ και τον ορισμο του ρεαλισμου? ο ρεαλισμος με τον νεορεαλισμο εχουν μια βασικη διαφορα. ο ενασ ασχοληται με τα συναισθηματα ενω ο αλλοσ απλα με το ωραιο. αλλα ποιο ωραίο? περισσοτερο την καταγραφη του ωραιου σαν μια φοτογραφια ακριβωσ γιατι υπηρχε η αναγκη αυτη. δεν ειχαν φοτογραφιες. ο νεορεαλισμος απο την αλλη ειχε ωσ σκοπο να κατκρινει γεγονοτα κοινονικα αλλα παντα με ενα ομορφο τροπο. οχι να σοκαρει δειχνοντας πτωματα ασ πουμε αλλα κατι το οποιο υπενισοταν τα πτωματα και την καταστροφη οπωσ ο πινακασ του πικασο που μου εστειλεσ h οπωσ ο πινακας εδω http://max.mmlc.northwestern.edu/~mdenn ... cha-39.jpg οποιος δηποτε μπορει να δει τη διαφορα αυτου απο τους πινακες των γιαγιαδων μασ με τισ ναυμαχιες η τα δεντρακια. και τελος αυτο που ειπες ειναι ενα απο τα κλειδια στο τι διαχωριζει την τεχνη απο το τιποτα. ειναι ωμο ειπεσ. και ο πινακασ του πικασο ειναι ωμοτατος! την βλεπεις την διαφορα? διαωασε την σκηνη που περιγραφεται το πωσ ο οιδηποδασ βγαζει τα ματια με τα χερια του, ειναι το ιδιο με το να το εβλεπεσ στην οθωνη εναν ηθοπιο να το κανει σε πραγματικο χρονο? και να ξερεισ οτι καποια κινηματα στην τεχνη γιανε απο ανθρωπουσ που πηγαν κατι παραπερα επειδη αυτο το κατι το κσερανε τελεια. ο στοκχαουζεν φανταζει στα αυτια πολλων θορυβος, αλλα αν παιδευτεις θα δεισ οτι δεν ειναι, και θα δεισ και οτι πολλοι συνεχιστεσ του ρευματοσ αυτου ειναι τσαρλατανοι και οτι οντωσ απλα κανουν θορυβο.
Άβαταρ μέλους
DeLarge
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2008 5:14 pm
Real Name: Urasawa Naoki
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από DeLarge »

Από wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Realism_(arts)):
"Realism in the visual arts and literature is the depiction of subjects as they appear in everyday life, without embellishment or interpretation. The term also describes works of art which, in revealing a truth, may emphasize the ugly or sordid."

ugly=άσχημο
sordid=χλιαρό

Η guernica είναι πανέμορφη??!! :e_surprised: :e_confused: :e_sad:
Νομίζεις ότι αν το έλεγες αυτό στον Πικάσο για έναν πίνακα που απεικονίζει την ασχήμια και την απαισιότητα του πολέμου θα κολακευόταν?
Έχω ακούσει ότι κατά μέσο όρο ένα παιδί έχει δει στην οθόνη περίπου 10.000 πτώματα μέχρι να ενηληκιωθεί. Νομίζω ότι κάποια μεγαλύτερη γλαφυρότητα είναι απόλυτα αποδεκτή στη σημερινή εποχή σε σχέση με την εποχή που γράφτηκε ο Οιδίποδας. Φυσικά η ιστορία του Οιδίποδα στέκει σήμερα και μπόρει άνετα να σοκάρει, αλλά απλώς επείδη ο Σοφοκλής δεν έδειχνε φόνους δε θα πάω στον Ταραντίνο να του πω "αυτό που κάνεις δεν είναι τέχνη, αφού δείχνεις αίμα χρειάζεσαι ένα μαθηματάκι για το τι είναι τέχνη", ούτε θα πάω σε όσους λένε ότι τους αρέσουν οι ταινίες του να τους πω: "Κάνετε λάθος, αυτός που νομίζετε ότι είναι πολυ μπροστά δεν κάνει ακριβώς ότι έκαναν οι αρχαίοι συγγραφείς και ο στοκχάουζεν( :banghead: ), κι εγώ μπορώ να πάω με πέντε φίλους μου και να γυρίσουμε φόνους σε ένα χωριό".
Απάντησέ μου και ας τελείωσει έδω αυτή η ανούσια δίκη της τέχνης ή όχι του sascha baron cohen, για να ποστάρει και κανένας που είδε το bruno.
incal
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 4:19 pm
Real Name: qwerty
Facebook ID: 0

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από incal »

http://bp2.blogger.com/_6lmN3dRYZjY/SJf ... tion+1.jpg
Oxidation
1978
Urine on copper metallic painted canvas
τεχνη η οχι ?
πολυ κουλτουρα πλακωσε...
κι ο μπορατ μια χαρα την εκανε τη δουλεια του οπως φαινεται και στο παρον θρεντ...
papagalakos

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από papagalakos »

Εικόνα
LocknLoad έγραψε:
εσυ στο θεμα με τα greeklish μας απειλεις οτι θα μας παρει και θα μασ σηκωσει αν ανοιξουμε καποιο θεμα με το ποιοι ειναι ελληνικοι χαρακτηρες.
Ο κοσμος τα αποκαλει "αστεια". Μια φραση που ακουγεται συχνα ειναι το "Ελα ρε φιλε! Αστειευομαι!". Περα απο αυτο, ο papagalakos εχει την ταση να ανοιγει το ενα θεμα μετα το αλλο. Πιστευω οτι το επιασε το αστειο (μαζι με οσους μπαινουν τελευταια στο forum). Θα μας πει οταν μπει
το σαφές σοφό
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

χαιρομαι που η αντιλογοσ σασ σιγα σιγα περιοριζεται. ναι η γκουερνικα ειναι ομορφη, οχι γιατι δειχνει κατι ομορφο αλλα γιατι ειναι κατι ομορφα δωσμενο, αλλα η ο περιορισμος παιδιας μερικων με εχει κανει να το γραφω αυτο καθε φορα που απανταω, αν δεν μπορειτε να το καταλαβετε δεν φταιω εγω. η τεχνη θελει χρονο, οτιδηποτε κανει καποιοσ για να ωγαλει χρηματα δεν ειναι απαραιτιτα τεχνη, δεν ειναι ολες οι ταινιες ουτε ολοι οι πινακες κτλπ. οτιδηποτε γρηγορο και προχειρο και κυριως οταν αυτος που το κανει δεν το γνωριζει εις βαθος σπανια ειναι τεχνη ( με εξερεση ισωσ τους ντανταιστες, που ακομη υπαρχει ανοιχτος διαλογος για το αν ειναι τεχνη η οχι). και κυριωσ η τεχνη προαγει τον πολιτισμο, δεν λετε να καταλαβετε οτι ειναι τουλαχιστον απολιτιστο να χαρακτηριζεις ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων ηλιθιους και να λεσ οτι αυτο σου δινει το δικαιωμα να τους γελοιωποιησεις σε ολο τον κοσμο. εκτος και αν ειστε οπαδοι του χιτλερ και του αγωνα του. και οσο για την εποχη στην οποια πιστευεις οτι απευθυνεται ο οιδηποδας, σεπληροφορω οτι ο θαντατος και ο πολεμος ηταν πολυ πιο κοντα σε αυτουσ τους ανθρωπους παρα σε μας. και αν θες να μου δικαιολογισεις το οτι ειναι σωστο τα παιδια μας να βλεπουν τοσουσ θανατους μεχρι την ενηλικιωση τους σε παρακαλω καντο, ισωσ γελασω. προσ το παρον σοκαρομαι με αυτα που λετε.
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

Off Topic
και φυσικα DeLarge δεν θα σε αφησω να λες οτι γουσταρεις χωρις αντιλογο οταν ειδικα μου λες τοσο ευθαρσως οτι πρεπει να σταματησω να λεω την γνωμη μου. καταφερε να μου αποδειξεις το λαθοσ μου με επιχειριματα και οχι λαικισμους και τραγικα παραδειγματα και τοτε θα σταματησω. αλλιωσ σταματα να γελοιοποιεις τον εαυτο σου.
Άβαταρ μέλους
DeLarge
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2008 5:14 pm
Real Name: Urasawa Naoki
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από DeLarge »

Off-topic: Έγω αποσύρθηκα από αυτή τη συζητηση σε αυτό το topic και σου είπα να μου απαντήσεις (απέχει λίγο αυτό από το "μου λες τοσο ευθαρσως οτι πρεπει να σταματησω να λεω την γνωμη μου").
incal
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 4:19 pm
Real Name: qwerty
Facebook ID: 0

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από incal »

καλα εχεις τοσο προχωρημενες αποψεις για την τεχνη και συνεχιζεις ακομα να μιλας με ορους κ διπολα τυπου ομορφου-ασχημου/καλου-κακου ?
απο ποτε το dada χαρακτηριζεται απο προχειροτητα και απουσια βαθυτερης γνωσης του αντικειμενου εκ μερους των εκφραστων του ? και οχι δεν ειναι τεχνη ειναι αντιτεχνη... ισως αν σε ενδιεφερε περισσοτερο το θεμα θα σε βοηθουσε να επαναπροσδιορισεις λιγο τα κριτηρια της αισθητικης σου...
ατακες τυπου "η τεχνη προαγει τον πολιτισμο" και συνηρμοι "εκτος αν ειστε οπαδοι του χιτλερ" δεν εκλαμβανονται ως σοβαρα επιχειρηματα... και μετα κατηγορεις τους αλλους για λαικισμο και ελλεεινα παραδειγματα... κανε μου και μια χαρη και ορισε μου την εννοια του πολιτισμου και κατ επεκταση του απολιτιστου...
Άβαταρ μέλους
van_der_kaafr
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 9:08 pm
Real Name: δεν σας λεω
Gender: Male
Τοποθεσία: κάπου στην ελλάδα-ναι υπάρχει ακόμη ελλάδα, μη γελάτε!-

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από van_der_kaafr »

Off Topic
sou apantw me polla sygnwmh sto forum.


Απάντησέ μου και ας τελείωσει έδω αυτή η ανούσια δίκη της τέχνης ή όχι του sascha baron cohen, για να ποστάρει και κανένας που είδε το bruno.


να απαντησω σε σενα δηλαδη και μετα τι?δεν θα συνεχισω αυτη την μωρουδιακη συμπεριφορα στην οποια με ωθεις καντο μονος σου, απλα να θυμισω οτι εγραψα την γνωμη μου στο θεμα αυτο χωρισ να απευθυνομαι σε κανενα στην αρχη, εσεις σπευσατε να εγκωμιασετε την ταινια αυτη και αυτο λεει πολλα. κριμα που νεεοι ανθρωποι αντι να κρατουν κριτικη ματια καταπινουν οτι τους δινουν οι διαφοροι τσαρλατανοι και δεν διατηρουν τις επιφυλαξεις τους για τον καθενα μπορατ. αυτα. δεν θα ασχοληθω αλλο με σας, σας ανεπτυξα διεξοδικα το θεμα, ξοδεψτε λιγο χρονο να σκεφτειτε και οχι να ανατρεξετε στις εγκυκλοπαιδιες η τις συνεντευξεις διαφορων. δημιουργηστε δικια σασ αποψη
papagalakos

Re: Μποράτ

Δημοσίευση από papagalakos »

Για να κρίνεις ένα έργο δεν αρκεί να είσαι γκρινιάρης και να έχεις κάτι να πείς επί τούτου. Πόσοι τέτοιοι κριτηκοί τέχνης έχουν θάψει πόσα έργα... Η κριτηκή δεν μπορεί να γίνεται αφυψηλού. Τώρα πια όσοι την έχουν δεί κουλτούρα και διανόηση κι εντελώς αναπάντεχα κρίνουν έργα, πολλές φορές τόσο σπουδαία που δεν φτάνουν ούτε να τα κατανοήσουν.
Αν είναι δύσκολο να εκφράσεις συναισθήματα σε ένα έργο, κι αν είναι δύσκολο να προκαλέσεις συναισθήματα σε αυτούς που απευθύνεσαι, τότε είναι δύσκολο και να εκφράσεις αυτό που θες σε μία κριτηκή. Κι αν εσύ θες να κάνεις κριτηκή, δεν μπορεί να στο απαγορέψει κανείς, δέξου όμως τη κριτηκή των άλλων στη δική σου.
Ένας άνθρωπος των τεχνών γνωρίζει να είναι σεμνός. Δεν διεκδικεί τίποτε περισσότερο από το να μοιραστεί τα συναισθήματά του. Δεν απαιτεί να επιβάλει καμιά αλήθεια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος & Τηλεόραση”