Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Μήπως να ξανακάνω Μηχανογραφικό;

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
kostas.m
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2007 3:24 pm
Real Name: k.mastakas
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στο σταυροδρόμι
Επικοινωνία:

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από kostas.m »

Λοιπόν, δεν συνηθίζω να γράφω και να εναντιώνομαι σε συμφοιτητές μου, αλλά η τροπή που έχει πάρει αυτό το τοπικ δεν μου αρέσει. Βλέποντας τα τελευταία πόστς κάποιος θα νόμιζε ότι αυτό το μάθημα η Κοινωνιολογία είναι το χειρότερο μάθημα της Σεμφε, ανοργάνωτο δεν ενδιαφέρει κανέναν κτλπ κτλπ.
Λοιπόν, εγώ παρακολούθησα το μάθημα αυτό φέτος και επειδή έχω παρακολουθήσει πολλά μαθήματα και καθηγητές στην ΣΕΜΦΕ και έχω ασχοληθεί πολύ με την ιδιότητα του προπτυχιακού φοιτητή με την επιστήμη που λέγεται "Μαθηματικά" νιώθω ότι εδώ αδικούμε ένα από τα καλύτερα μαθήματα της σχολής. Εγώ δεν έχασα ώρα από το μάθημα, ενώ σε πολλά άλλα μαθήματα είτε έιναι του τομέα ΑΚΕΔ είτε και σε κάποια από τα θεωρητικά βαρβάτα μαθήματα μαθηματικών ή φυσικής δεν παρακολούθησα καθόλου ή παρακολούθησα ελάχιστα. Δεν έχασα ώρα, γιατί ένιωθα ότι έπαιρνα πολύ γνώση από αυτό το μάθημα και εξελισόμουν σαν επιστήμονας.
lunatic έγραψε:Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Εγώ πήρα βιβλίο φέτος με τον Εύδοξο. Δεν είχα πάρει στην κανονική μου χρονιά. Απ' ότι θυμάμαι είχα βάλει την πρώτη επιλογή κ πήρα ένα του Woolgar.
Δηλαδή το βιβλίο από το οποίο είναι η ύλη δεν ήταν καν η πρώτη επιλογή?

Ναι, έχεις δίκιο. Μου φάνηκε παράξενο αυτό που έγραψες, γιατί και εγώ το πήρα φέτος το βιβλίο και νόμιζα ότι είχα βάλει την πρώτη επιλογή. Κοίταξα όμως στα προτεινόμενα συγγράματα της ΣΕΜΦΕ για το 2010-11 που βρήκα στις ανακοινώσεις της σχολής και όντως ήταν το δεύτερο βιβλίο στην λίστα κάτι που προφανώς ήταν λάθος, από την στιγμή που η ύλη δίνεται με βάση αυτό το βιβλίο. Παρ' όλα αυτά στο πρώτο μάθημα η καθηγήτρια μας είπε ότι θα διδάξει από το βιβλίο της. Κάτι που προφανώς δεν αναιρεί ότι το βιβλίο θα έπρεπε να είναι το πρώτο στην λίστα.
Επίσης, εκφράσεις του τύπου
diosak έγραψε:Είναι τραγικοί! Είναι δυνατόν? Μας παιδεύουν που μας παιδεύουν με τέτοια μαθήματα...αλλάζουν και τα βιβλία και δεν έχουμε από που να διαβάσουμε...
Δηλαδή αν του χρόνου αλλάξει πάλι ο διδάσκων, τί θα γίνει? Θα αλλάξουν πάλι βιβλίο? Φαντάζομαι θα πάρουν ξανά άλλο...να μην έχει σχέση με τα προηγούμενα!
Bollocks... :evil:
και
lunatic έγραψε:Αχ τι καλά....γιουπιιιιιιιιιι :lol:
Αυτή η σχολή έχει τόσα μα τόσα προβλήματα... Γιατί να έχει κ έναν άχρηστο τομέα να την ταλαιπωρεί....?
δεν τις θεωρώ καθόλου σοβαρές.
Κατ' αρχάς, ο καθηγητής που κάνει ένα μάθημα ορίζει ο ίδιος το βιβλίο που θα χρησιμοποιήσει ανεξάρτητα από το βιβλίο που χρησιμοποιούταν πέρσι ή από το ποιος δίδασκε αυτό το μάθημα πέρσι. Κατά δεύτερον, όποιος πάρει ένα μάθημα φέτος και πάρει το σύγγραμα που μοιράζεται φέτος έχει θεωρητικά την υποχρέωση να περάσει αυτό το μάθημα την χρονιά που διδάσκεται. Αν ο ίδιος δεν το δώσει, τότε είναι δική του ευθύνη αν ο καθηγητής και το σύγγραμα αλλάξει του χρόνου ή τον χρόνο που θα θελήσει εκείνος να το δώσει. Επίσης, κάτι πολύ σημαντικό, εσείς που λέτε αυτό το μάθημα "τέτοιο μάθημα" και ότι ο τομέας ΑΚΕΔ είναι άχρηστος, ήρθατε ποτέ στο μάθημα να δείτε τι γίνεται σε αυτό το "άχρηστο" μάθημα? Μετά πολύ ευχαρίστως να πείτε πόσο τραγικό είναι το μάθημα. Και γω όταν πήγα φέτος για πρώτη φορά λέω τι παω να κάνω εκεί πέρα μωρε και δεν κάνω τίποτα άλλο? Αλλά, από την στιγμή που παρακολούθησα αυτό το "άχρηστο" μάθημα, αποφάσισα ότι αυτό το μάθημα θα με κάνει πιο ολοκληρωμένο επιστήμονα και για αυτό αποφάσισα να πάρω όση γνώση είχε να μου προσφέρει και πραγματικά νιώθω ότι πήρα πολλά πράγματα. Τέλος, λέμε από την μία ότι από την ΣΕΜΦΕ θέλουμε να βγαίνουμε επιστήμονες και από την άλλη, ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ο τομές ΑΚΕΔ. Και εγώ ρωτάω τώρα. Ένας επιστήμονας που ασχολείται μόνο με την επιστήμη του πχ Ένας μαθηματικός που το μόνο που διαβάζει είναι μαθηματικά και αντίστοιχα ένας φυσικός που το μόνο που διαβάζει είναι φυσική είναι ολοκληρωμένος επιστήμονας? Εγώ θεωρώ ότι όχι και σίγουρα θέλω να έχω και κάποια μαθήματα του ΑΚΕΔ, εσείς τι πιστεύετε?
"Πρέπει να μάθουμε, θα μάθουμε" David Hilbert
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από lunatic »

Σε άλλα μαθήματα όποιο βιβλίο κ να πάρεις η ύλη καλύπτεται. Το να δίνει ο διδάσκων ένα βιβλίο κ μετά να λέει "Όσοι το πήρατε παρ'τε τ' αρχί**α μου γιατί εγώ θα κάνω άσχετα πράγματα με αυτό που πήρατε" μόνο σοβαρό άνθρωπο δεν δείχνει....

Από εκεί κ πέρα για συζήτηση σχετικά με τον ΑΚΕΔ υπάρχει ήδη άλλο τόπικ.
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Drth Vader
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2011 12:29 am
Real Name: Ra
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από Drth Vader »

Την υλη του μαθηματος δεν την καθοριζει το βιβλιο που διδασκεται,την καθοριζει ο διδασκων,ειδικα σε ενα μαθημα σαν την κοινωνιολογια που δεν νομιζω να υφισταται και πολυ πιεση απο το ΤΕΕ.Συμφωνω πως ειναι λαθος να επιλεγει ενα συγκεκριμενο συγγραμμα η διδασκων και να φωτογραφιζει με τοσο συγκεκριμενο τροπο το περιεγχομενο του μαθηματος που , κακα τα ψεματα, ειναι καπως περιορισμενης εμβελειας αν σκεφτει κανεις το ευρος της κοινωνιολογιας.Ομως εδώ δεν ημαστε μια θεωρητηκη σχολη και το μαθημα αυτο καποιοι μπορει να θεωρουν οτι δεν απτεται επι των γνωσεων που θα'θελαν να λαβουν(που θεορω μεγα λαθος).Αν ειναι ετσι,πολυ ευχαριστως να επιλεξουν αλλο μαθημα...Αν επιλεγουν ομως ενα μαθημα,και μαλιστα περνουν και βιβλιο,παραλληλα αναλαμβανουν και την υποχρεωση να το περασουν.Δεν υποχρεωνει κανεις τον καθηγητη να κανει την υλη που εκανε ο προιγουμενος.Και εστω οτι γινεται μια στραβη και δεν περασε καποιος το μαθημα,ολα μεσα στην ζωη ειναι.Νομιζω οτι η καθηγητρια θα ηταν παραπανω αποπροθυμη να τον βοηθησει ,οπως θα ημουν και εγω αλλωστε αν ερχοταν ο οποιοσδηποτε και μου ζηταγε το βιβλιο μου προκειμενου να το βγαλει φωτοτηπια.Αλλα οταν περιμενεις την τελευταια στιγμη αυτα γινονται...
nxd
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 8:29 am
Real Name: chris
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από nxd »

εχει πει στο μαθημα τι να προσεξουμε περισσοτερο;
ή τιποτα για τη μορφη των θεματων;;;
Άβαταρ μέλους
corfu
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 2:38 pm
Real Name: corfu
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από corfu »

des palia 8emata psilovazei ta idia
Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

Άλμπερτ Αϊνστάιν.
efatsea
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 11, 2009 10:41 am
Real Name: Eleni
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από efatsea »

Μας είπε πως θα βάλει 3 θέματα και θα διαλέγουμε τα 2.
Οι ερωτήσεις θα είναι γενικές και να ξέρουμε να απαντάμε με παραδείγματα από τα κείμενα, δεν χρειάζεται να ξέρουμε πολλές λεπτομέριες, να εχουμε μια γενική ιδέα σε ποιον αιώνα βρισκόμαστε αλλά πρέπει να ξέρουμε τα ονόματα αυτων που γράψανε τα κέιμενα.
Dave
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:31 pm
Real Name: *
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από Dave »

corfu έγραψε:des palia 8emata psilovazei ta idia
Άλλαξε το βιβλίο οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα να τα δούμε.
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από Artemoila »

Δλδ αν η απαντηση ειναι στο κεφαλαιο που εχει γραψει η ρεντεζτη θα της γραψουμε "συμφωνα με τα λεγομενα σας..."
maria318
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2009 8:51 am
Real Name: Maria O
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από maria318 »

Paidia, mipos iparxei kaneis na mou daneisei to vivlio gia fototipies? I na mou pei pou mporo na to vro giati sti vivliothiki pou eixa rotisei den ipirxe...
Thanks!
Eλένη
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 21, 2013 12:51 pm
Real Name: Eleni
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από Eλένη »

Η κ. Ρεντετζή στα πλαίσια του μαθήματος της κοινωνιολογίας της επιστήμης διοργανώνει μία επίσκεψη στο ερευνητικό ίδρυμα Δημόκριτος.Η επίσκεψη είναι προγραμματισμένη για κάποια Τετάρτη(όποτε μας δεχθούν) και απευθύνεται σε όλους τους φοιτητές του 4ου εξαμήνου.Όσοι ενδιαφέρονται ας απαντήσουν εδώ με το ον/μο τους . Πρέπει να ξέρουμε μέχρι την Παρασκευή πόσα είναι τα άτομα για να κανονίσει η κ. Ρεντετζή με το ίδρυμα.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανισότητα από την ισότητα μεταξύ των άνισων...
AnnaSino
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 13, 2011 5:46 pm
Real Name: AnnaSino
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από AnnaSino »

Na steiloume se sena se pm gia tn Dimokrito??
Eλένη
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 21, 2013 12:51 pm
Real Name: Eleni
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από Eλένη »

Ναι απλά μέχρι αύριο γιατί αύριο θα τις στείλω τον αριθμό με τα άτομα!
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανισότητα από την ισότητα μεταξύ των άνισων...
AnnaSino
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 13, 2011 5:46 pm
Real Name: AnnaSino
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από AnnaSino »

Ti egine telika me to Dimokrito ? mathame tpt ?
Eλένη
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 21, 2013 12:51 pm
Real Name: Eleni
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από Eλένη »

Είπε οτι θα πάμε μετά το Πάσχα σίγουρα και οτι ο μέγιστος αριθμός ατόμων που δέχονται είναι 30. Στη λίστα είναι 39 :/ 'Οποιοι δεν θέλουν ας μου στείλουν να τους σβήσω. Επίσης είπε οτι αν δεν μας δεχτούν τετάρτη θα το κανονίσει για τρίτη στην ώρα του μαθήματος ε.ω. να μην χάσουμε κάποιο άλλο μάθημα!
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανισότητα από την ισότητα μεταξύ των άνισων...
AnnaSino
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 13, 2011 5:46 pm
Real Name: AnnaSino
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κοινωνιολογία της Επιστήμης

Δημοσίευση από AnnaSino »

Ok komple ... euxaristw :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεύτερο Έτος”