[Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Μήπως να ξανακάνω Μηχανογραφικό;

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Artemoila »

Μιγαδική:

Προτείνω του Κραββαρίτη. Το άλλο δεν το ξέρω αλλά διαβάζοντας μόνο από το βιβλίο του Κραββαρίτη χωρίς παρακολούθηση μια χαρά τα κατάλαβα και πήρα κ ένα καλό βαθμό.

ΜΔΕ:

Είχα διαλέξει του Τραχανά. Κλασσικός Τραχανάς, τα εξηγεί όλα πολύ καλα... Βέβαια στο τέλος πέφτουν ασκήσεις από το βιβλίο της Κυριάκη (για το οποίο δεν θα λεγα το ίδιο...). Αν το μάθημα έιναι το ίδιο με αυτό που έγινε φέτος στο φυσικό, τότε μόνο από την παρακολούθηση έχετε περάσει με 10.

Στατιστική δεν έχω ίδεα και για τα υπόλοιπα 2 δε νομίζω να υπάρχει καν αμφιβολία για το ποιο θα διαλέξετε.. :P
Άβαταρ μέλους
diosak
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 07, 2008 6:54 pm
Real Name: Διονύσης
Gender: Male

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από diosak »

οκ παιδια με καλυψατε πιστευω!
ευχαριστω πολυ! ;)
Εικόνα
Εικόνα
Believe you can and you're halfway there.
Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. And Today? Today is a gift. That's why we call it the present.
But only in their dreams can men be truly free. It was always thus and always thus will be.
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από aeriko »

Μιγαδική, κι εγώ του Κραββαρίτη λέω...Παρ'όλο που είχα επιλέξει το άλλο(ΤΑ άλλα βασικά,μιας και είναι 3 βιβλία)...Τελικά, είχα του Κραββαρίτη-που έμοιαζε και πολύ με τις σημειώσεις-και από το άλλο, είδα μόνο μερικές ασκήσεις....
Άβαταρ μέλους
diosak
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 07, 2008 6:54 pm
Real Name: Διονύσης
Gender: Male

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από diosak »

Artemoila έγραψε: ...
ΜΔΕ:

Είχα διαλέξει του Τραχανά. Κλασσικός Τραχανάς, τα εξηγεί όλα πολύ καλα... Βέβαια στο τέλος πέφτουν ασκήσεις από το βιβλίο της Κυριάκη (για το οποίο δεν θα λεγα το ίδιο...). Αν το μάθημα έιναι το ίδιο με αυτό που έγινε φέτος στο φυσικό, τότε μόνο από την παρακολούθηση έχετε περάσει με 10.
...
κι εγω τραχανα διαλεξα, αλλα σκεφτομαι να το αλλαξω γιατι πεφτουν θεματα απο της κυριακη.
μηπως υπαρχει καπου της κυριακη να το αγορασω η να το βγαλω φωτοτυπια (ποσες σελιδες ειναι? ) ? ? ?
Εικόνα
Εικόνα
Believe you can and you're halfway there.
Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. And Today? Today is a gift. That's why we call it the present.
But only in their dreams can men be truly free. It was always thus and always thus will be.
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Artemoila »

Tης Κυριάκη δεν υπάρχει στην βιβλιοθήκη. Είναι λίγο μικρότερο από του Τραχανά που είναι καμιά 500άρα. Αν πάρεις της Κυριάκη παρακολούθα κ την παράδοση γιατί μόνος σου δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Επίσης να λύσετε κ τις ασκήσεις για παράδοση που θα δώσει οι οποίες είναι μέσα από το Boyce DiPrima και το δικό της. Μετράνε άπειρα.
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από lunatic »

Οχι φίλε μου να μην το αλλάξεις... ΜΗΝ κοιτάτε απο που πέφτουν θέματα...Να επιλέγετε πάντα το καλύτερο βιβλίο (ο Τραχανας ειναι εγγυηση) κ να διαβαζεται απο αυτο.
Απλα στο τελος ριξτε μια ματια κ στο βιβλιο του καθε καθηγητη που κανει το μαθημα.....

Σημασια εχει να διαβαζουμε ενα ΚΑΛΟ βιβλιο κ να μας μενουν σωστα τα πραγματα και οχι να τα μαθαινουμε τυποποιημενα...
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
diosak
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 07, 2008 6:54 pm
Real Name: Διονύσης
Gender: Male

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από diosak »

lunatic έγραψε:Οχι φίλε μου να μην το αλλάξεις... ΜΗΝ κοιτάτε απο που πέφτουν θέματα...Να επιλέγετε πάντα το καλύτερο βιβλίο (ο Τραχανας ειναι εγγυηση) κ να διαβαζεται απο αυτο.
Απλα στο τελος ριξτε μια ματια κ στο βιβλιο του καθε καθηγητη που κανει το μαθημα.....

Σημασια εχει να διαβαζουμε ενα ΚΑΛΟ βιβλιο κ να μας μενουν σωστα τα πραγματα και οχι να τα μαθαινουμε τυποποιημενα...
συμφωνω απολυτα.
απλα μηπως κανεις ξερει που μπορω να βρω της κυριακη?
για να το αγορασω εννοω. (βιβλιοθηκη οντως δεν υπαρχει)
αλλιως θα κανω κανα copy..
Off Topic
δεν ειναι γ@$@%^ το βιβλιο του τραχανα για ΜΔΕ που εχει και mini-review στο τελος για αλλα βιβλια? :D
Εικόνα
Εικόνα
Believe you can and you're halfway there.
Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. And Today? Today is a gift. That's why we call it the present.
But only in their dreams can men be truly free. It was always thus and always thus will be.
Άβαταρ μέλους
meleneemil
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 05, 2009 5:23 pm
Real Name: Aimilios K
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από meleneemil »

Artemoila έγραψε:για βοηθηστε κ οι αλλοι οσοι μπορειτε για το τριτο εξαμηνο παρακαλω

α)με τη φυσικη ΙΙΙ τι γινεται?
Γίνεται ότι το πρώτο βιβλίο στα λίστα με τα προτεινόμενα, έχει διαβαστεί από ποσοστό διδασκόντων του μαθήματος <=50% .
Αν είναι δυνατόν (όχι, δεν πέφτω από τα σύννεφα μπλα μπλα)...
Όλο το εξάμηνο παραπομπές σε Pain(εντός λίστας) και French(εκτός) ενώ για Ingard ούτε κουβέντα.
Έψαχνα ο βαριόμοιρος να βρω για κρίσιμη απόσβεση στο Βικιπέδια επειδή όπως υποψιάζεστε...ο Ingard δεν έχει.
Αν βρείτε πείτε μου κι εμένα...

Clue: INGARD
Logical? maybe. ميلين اميل
Άβαταρ μέλους
maria_semfe
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 12:27 pm
Real Name: Maria
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από maria_semfe »

Το βιβλίο της Κυριάκη υπάρχει πλέον στην βιβλιοθήκη και μάλιστα σε πολλά αντίτυπα, το είδα όταν είχα πάει στην βιβλιοθήκη! :wink: Οπότε όποιος το χρειάζεται μπορεί να το δανειστεί!

# Φυσική ΙΙΙ
Όσον αφορά Φυσική ΙΙΙ κυματική, ισχύει αυτό που είπαν τα παιδιά πριν από μένα, ότι δηλαδή οι καθηγητές κάνουν περισσότερες παραπομπές στο βιβλίο του pain. Το βιβλίο του ingard μου άρεσε περισσότερο όσον αφορά το περιεχόμενο, τον τρόπο παρουσίασης κλπ. Η επιλογή είναι δική σας και έχει να κάνει με το ποιο από τα δύο σας διευκολύνει στην μελέτη.(ψάξτε τα στη βιβλιοθήκη). Γενικά μην σκέφτεστε από πού θα μπουν τα θέματα, γιατί είναι λανθασμένος συλλογισμός. Αυτό που απαιτείται έιναι να ΜΑΘΕΤΕ. Κάτι που είναι σωστό, παραμένει σωστό, άσχετα από ποιο βιβλίο έχει διαβαστεί.

Υ.Γ. Ένα βοήθημα που με είχε βοηθήσει πολύ και είναι αρκετά καλού ειπέδου (πιο καλό από του γκαρούτσου) είναι το βιβλίο της κυματικής του Μοίρα, εκδόσεις ΑΡΝΟΣ. Έχει συνοπτικά τη θεωρία σε κάθε κεφάλαιο και πολλά λυμένα παραδείγματα. Μπορείτε να το αγοράσετε ως συμπλήρωμα των σημειώσεών σας και του βιβλίου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O kanenas την Κυρ Ιαν 30, 2011 1:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όταν θέλουμε να συμπληρώσουμε κάτι, πατάμε το κουμπί Edit.
StEf8eO
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 12:13 pm
Real Name: _
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από StEf8eO »

Παιδιά θα ήθελα αν έχει το χρόνο και την όρεξη κανένας να μου πει ,αν αξίζει το βιβλίο του Newman για τη μιγαδική ανάλυση..
Τα πράγματα για τα οποία μπορούμε να μιλάμε λογικά είναι ανάξια συζήτησης, η πραγματική ουσία κρύβεται στα υπόλοιπα...
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Δεν θα σου πω για το συγκερκιμένο βιβλίο γιατί δεν το ξέρω (όπως και δεν ξέρω αν ακολουθεί ύλη του μαθήματος κλπ), μπορώ όμως να σου πω, πως ό,τι βιβλία έχω από Springer (έχω καμιά 15ριά) είναι super στο αντικείμενο που πραγματεύονται. (επίσης έχει yellow sale τώρα :e_wink: )
hannibal
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:46 pm
Real Name: Περικλης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από hannibal »

Καλησπερα παιδια θα ήθελα μια γνωμη πανω στο συγγραμα για ΜΔΕ για Τραχανα η Κυριακη, αν ειναι ευκολο.
Dave
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:31 pm
Real Name: *
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Dave »

hannibal έγραψε:Καλησπερα παιδια θα ήθελα μια γνωμη πανω στο συγγραμα για ΜΔΕ για Τραχανα η Κυριακη, αν ειναι ευκολο.
Από τη στιγμή που κάνει η Κυριάκη το μάθημα θα σου πρότεινα να πάρεις το δικό της.
hannibal
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:46 pm
Real Name: Περικλης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από hannibal »

Κι εμενα αυτη ειναι η βασικη μου αρχη, απλως ειδα παραπανω μερικες αναφορες να υποστηριζουν οτι για διαβασμα ειναι πολυ καλυτερο του τραχανα και γι αυτο θα ηθελα μερικες γνωμες ακομα.
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από pao132003 »

Το βιβλίο της Κυριάκη είναι το μόνο βιβλίο (μαθηματικών) που πήρα από τη σχολή και δε διάβασα από αυτό. Προσωπικά, όταν είχα την ευκαιρία να ξαναεπιλέξω ποιο βιβλίο να πάρω, πήρα του Παντελίδη και μου άρεσε περισσότερο. Για τα άλλα δεν έχω άποψη.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεύτερο Έτος”