Αρχές Παιδαγωγικής

Τώρα αποκτώ την πραγματική γνώση!

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Dave
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:31 pm
Real Name: *
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από Dave »

hello kitty έγραψε:και όντως αληθεύει ότι μπορούμε να κάνουμε για όποιο θέμα θέλουμε?αλλά μπορεί ο καθένας πλέον?κι ας μην της το χει πει?) :e_confused: :e_confused: :e_confused:

Είχε πει στην τάξη, πως είναι ανοιχτή, για οποιονδήποτε έχει διάθεση να κάνει κάτι άλλο. Δεν ξέρω τώρα κατά πόσο μπορεί αυτό να επηρεαστεί από πιθανή εν τέλει χαμηλή συμμετοχή στο θέμα που επέλεξε η ίδια για να γίνει παρουσίαση φέτος.
hello kitty έγραψε:αλλά μπορεί ο καθένας πλέον?κι ας μην της το χει πει?) :e_confused: :e_confused: :e_confused:
Στείλε αν θες κάνα e-mail να το εξακριβώσεις.
Άβαταρ μέλους
hello kitty
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 13, 2011 12:42 pm
Real Name: Μαρία
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από hello kitty »

Ευχαριστώ πολύ,αν και δεν ξέρω κατά πόσο βλέπει τα μειλ της... :shock: :shock: :shock:
grego313
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 5:31 pm
Real Name: gregory
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Xolargos

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από grego313 »

Καλησπέρα! Μπορει να μου απαντήσει κάποιος από πόσα βιβλία θα εξεταστούμε φέτος. Ρωτάω γιατί έχω μόνο ένα το <<Σχολική Πρακτική Μοντέλα Και Στρατηγικές Διαδικασίες>>. Ήταν το μόνο που έλεγε το Εύδοξος αν δεν κάνω λάθος. Ευχαριστώ!
pitsirikos
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 7:17 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από pitsirikos »

Παιδιά έχω μια απορία( καθ' ότι είμαι πολύ παλιός φοιτητής μπορεί να είναι και χαζή αλλά δε βαριέσαι). Αυτή τη στιγμή που γράφω μου μένουν 2 μαθήματα(θερμοδυναμική) και ένα επιλογής . Έχω καθαρίσει με ροές, λοιπά υποχρεωτικά κτλ. Αυτό το μάθημα το είχα δηλώσει και παλαιότερα, το δήλωσα και φέτος αλλά τελικά κάτι μου έτυχε και δεν το έδωσα. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Πρέπει αυτό το επιλογής να είναι το αρχές παιδαγωγικής; To λέω επειδή στο 5ο εξ. αναγράφεται ως κατ' επιλογήν υποχρεωτικό και δεν υπάρχει άλλο επιλογής εκεί. Δηλαδή το οφείλω αναγκαστικά; 'H μπορώ, ας πούμε να πάρω πχ σεμινάριο φυσικής στο επόμενο και να τελειώνω; ή κάποιο άλλο επιλογής τέλος πάντων. Και τα ρωτάω αυτά διότι υπάρχουν κι άλλοι δεινόσαυροι και πέτρες όπως εγώ που δεν ξέρουν αν τελικά οφείλουν αυτό το μάθημα ή όχι. Όποιος ξέρει...
You might very well think that; I couldn't possibly comment.
pitsirikos
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 7:17 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από pitsirikos »

Διαβάζοντας κάποια παλιότερα posts του μαθήματος είδα ότι κάποιος έγραψε πως δεν είναι υποχρεωτικό για όσους έχουν πάρει την κατεύθυνση του φυσικού, ωστόσο αν το επιλέξει κάποιος μετράει στο βαθμό πτυχίου. Επειδή κι εγώ του φυσικού είμαι, ας τo επιβεβαιώσει όποιος ξέρει. Ισχύει όντως; Πείτε μου ότι δεν χρειάζεται να το περάσω!! (κλαίει/οδύρεται) :Hangman:
You might very well think that; I couldn't possibly comment.
Dave
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:31 pm
Real Name: *
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από Dave »

pitsirikos έγραψε:Διαβάζοντας κάποια παλιότερα posts του μαθήματος είδα ότι κάποιος έγραψε πως δεν είναι υποχρεωτικό για όσους έχουν πάρει την κατεύθυνση του φυσικού, ωστόσο αν το επιλέξει κάποιος μετράει στο βαθμό πτυχίου. Επειδή κι εγώ του φυσικού είμαι, ας τo επιβεβαιώσει όποιος ξέρει. Ισχύει όντως; Πείτε μου ότι δεν χρειάζεται να το περάσω!! (κλαίει/οδύρεται) :Hangman:
Σύμφωνα με αυτό http://www.semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=14&t=4659 το topic όχι. Αλλά καλού κακού ρώτα τη γραμματεία, να 'σαι 100% σίγουρος.
pitsirikos
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 7:17 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από pitsirikos »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κατά πάσα πιθανότητα ανησυχώ τσάμπα. Θα ρωτήσω όμως κ στη γραμματεία.
You might very well think that; I couldn't possibly comment.
con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από con »

kalhspera ! vghkan epitelous ta apotelesmata , kthrio E , 1os orofos .. enhmerwtika perasan 13 atoma ,enw egw kophka me 3 kai exontas lusei kai ta 2 themata .. 4ari den uphrxe .. oute grafeio den exei na pame na th vrisoume apo konta . Perasan mono atoma pou phgainan sthn paradwsh tou mathhmatos kai oxi me vathmous . Aksizei na asxolhthoume mazi ths ? na mazepsoume upografes , h na kanoume kati allo ?

* ta paidagwgika an theloume meta na didaksoume den einai upoxrewtiko na ta exoume perasei , etsi ?
Άβαταρ μέλους
Floyd21
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2011 11:12 am
Real Name: Thanos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από Floyd21 »

con έγραψε:kalhspera ! vghkan epitelous ta apotelesmata , kthrio E , 1os orofos .. enhmerwtika perasan 13 atoma ,enw egw kophka me 3 kai exontas lusei kai ta 2 themata .. 4ari den uphrxe .. oute grafeio den exei na pame na th vrisoume apo konta . Perasan mono atoma pou phgainan sthn paradwsh tou mathhmatos kai oxi me vathmous . Aksizei na asxolhthoume mazi ths ? na mazepsoume upografes , h na kanoume kati allo ?

* ta paidagwgika an theloume meta na didaksoume den einai upoxrewtiko na ta exoume perasei , etsi ?
M'ARESEI POU DIDASKEI KAI PAIDAGWGIKA POLU PAIDAGWGIKO TO NA PERNAS 13 ATOMA META APO 2 MHNES APO TOTE POU DWSAME TO MATHIMA.ELEOS!!!
con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από con »

Floyd21 έγραψε: M'ARESEI POU DIDASKEI KAI PAIDAGWGIKA POLU PAIDAGWGIKO TO NA PERNAS 13 ATOMA META APO 2 MHNES APO TOTE POU DWSAME TO MATHIMA.ELEOS!!!
+1

tragikh ! oute sta mail apantaei , den borei na thn vrei kaneis , poso gia ton peo(oxi ton proedro) prepei na nai ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas213 την Δευ Απρ 23, 2012 11:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Fixed quote! :P
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από Georgrinder »

απλά αλλάξτε μάθημα...καλό θα ήταν να υπάρξει ενημέρωση για το θέμα σε όσους καλούνται να το επιλέξουν πρώτη φορά ώστε να μην παίρνει κανείς το μαθημά της και να πάρει π***ο...όποιος από την κατεύθυνση μαθηματικού θέλει να ασχοληθεί με παιδαγωγικά αντί αυτού του αίσχους του συστήνω ανεπιφίλακτα το μάθημα "διδακτική των μαθηματικών" που η καθηγήτρια είναι πολύ σωστή και κάνει το μάθημα πραγματικά ενδιαφέρον και εποικοδομητικό. μποϊκοτάζ στην ριζάκη! :evil: :twisted:
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από con »

Georgrinder έγραψε:απλά αλλάξτε μάθημα...καλό θα ήταν να υπάρξει ενημέρωση για το θέμα σε όσους καλούνται να το επιλέξουν πρώτη φορά ώστε να μην παίρνει κανείς το μαθημά της και να πάρει π***ο...όποιος από την κατεύθυνση μαθηματικού θέλει να ασχοληθεί με παιδαγωγικά αντί αυτού του αίσχους του συστήνω ανεπιφίλακτα το μάθημα "διδακτική των μαθηματικών" που η καθηγήτρια είναι πολύ σωστή και κάνει το μάθημα πραγματικά ενδιαφέρον και εποικοδομητικό. μποϊκοτάζ στην ριζάκη! :evil: :twisted:
Εχεις απολυτο δικιο !! :e_wink:
Άβαταρ μέλους
Bob o Pastoras
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 5:08 pm
Real Name: Bob. O mastoras...

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από Bob o Pastoras »

con έγραψε:* ta paidagwgika an theloume meta na didaksoume den einai upoxrewtiko na ta exoume perasei , etsi ?
Το μόνο σίγουρο είναι πως όλοι οι πτυχιούχοι της σχολής μας έχουν δικαίωμα από το 2008 να συμμετέχουν σε διαγωνισμούς για τη δευτεροβάθμια.

Τα πράγματα βέβαια είναι τελείως ρευστά την συγκεκριμένη περίοδο και από έγκυρη πηγή έχω ακούσει ότι ασεπ πριν το 2015 δεν προκειται να γινει.

Πάντως αν εφαρμοστεί ο νομος διαμαντοπουλου, για να παρεις μερος στον ασεπ πρεπει επιπλέον να διαθετεις και πιστοποιητικό παιδαγωγικής επαρκειας.
Για το πιστοποιητικό διαβασε εδώ http://kesyp.flo.sch.gr/www/attachments ... 8_2010.pdf, άρθρο 2 παράγραφος 3.
Να σημειώσω ότι τα εκαμηνιαία προγραμματα που αναφέρονται στην ίδια παράγραφο, στην περιπτωση α, δεν εχουν εγκριθει ακόμα.

Η γραμματεία μας, δίνει ένα χαρτί που αναγράφει τα παιδαγωγικά μαθήματα που έχεις παρακολουθήσει στη σχολή. Δεν ξερω πώς σχετίζεται το χαρτί αυτό με την παιδαγωγική επάρκεια (στο παραπάνω λινκ κοίτα και το αρθρο 2, παραγραφος 3, περιπτωση β), παντως η αληθεια ειναι οτι ο τιτλος του δεν ειναι πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας, αλλά πιστοποιητικό παρακολουθησης παιδαγωγικών μαθημάτων. Ένα τηλέφωνο στη γραμματεία ίσως βοηθούσε :)

Ενα εχω να πω. τρέλα.

Υ.Γ. +1 για το μαθημα της διδακτικης με την Παυλοπουλου
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από skywalker »

τωρα θα σπαμμαρω επιτρεπω σβου αλλα με τρωει

ΕΛΑ ΡΕ μπομπ παστορα τρελιαρη :sky:
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αρχές Παιδαγωγικής

Δημοσίευση από con »

euxaristw gia thn vohtheia ! kanenan semfith pou na didaskei se sxoleio den kseroume ? den exw skopo na asxolhthw me kathhghthlhkia alla pote den skereis .. apanthse mou kai se auta an gnwrizeis : frontisthrio boroume na anoiksoume ? na didaksoume nomima ? xaxa euxaristw ek twn prwterwn .. tha perasw kapoia stigmh kai apo grammateia ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τρίτο Έτος”