Ιστορία της Φυσικής του 19ου και 20ου αιώνα

Άιντε και τελειώνουμε...

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Απάντηση
Slym
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 6:42 pm

Ιστορία της Φυσικής του 19ου και 20ου αιώνα

Δημοσίευση από Slym »

Το δήλωσα τώρα πρώτη φορά και το δίνω 4 Ιουλίου στη χαριστική.Ξέρει κανείς την ύλη σε αυτό το μάθημα και από που παίρνουμε το βιβλίο;Έχω ακούσει ακόμα πως υπάρχει και βιβλίο και φωτοτυπίες , αλλά παίρνουμε μόνο το ένα από τα δύο.Ισχύει;Κάτι έχω ακούσει και για εργασία.Είναι υποχρεωτική;Αν δεν την κάνω , κόβονται βαθμοί;
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Αφού το δήλωσες τωρα πρώτη φορά, πώς θα το δώσεις στη χαριστική;
                 
Slym
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 6:42 pm

Δημοσίευση από Slym »

Δεν ξέρω.Ρώτησα τη γραμματεία και μου είπε πως γίνεται να το δώσω , όταν δήλωνα μαθήματα.Στη χειρότερη θα πάω να βρω τον καθηγήτή αν το περάσω , και θα του πω να με περάσει το Σεπτέμβρη.Έχει κανείς πληροφορίες για το μάθημα;
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις εργασία για να το περάσεις, οπότε και να γράψεις καλά θα σου πει να του παραδώσεις εργασία.
Άβαταρ μέλους
nura
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:55 am
Real Name: Fotini
Gender: Female
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nura »

Φέτος λόγω παράτησης του ακαδημαϊκού έτους και επειδή κάνουμε μαθήματα μέσα στον καύσωνα δεν θα υπάρξει εργασία που να μετράει 3 στους 10 βαθμούς! Δλδ ότι γράψουμε στο τέλος αυτος θα είναι και ο βαθμός  μας!! Όσο για τα βιβλία, έιναι 2! Το ένα το παίρνουμε δωρεάν -αλλά δεν ξέρουμε ακόμα από που- και το 2ο είναι πολυ μικρό και θα πάρουμε τα κεφάλαια που θα είναι στην ύλη σε φωτοτυπίες από τον καθηγητή!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

Δημοσίευση από The Godfather »

@nura

Δηλαδή όσοι είναι 8ο εξάμηνο το Σεμπτέμβρη στη διπλή γράφουν με άριστα το 10 χωρίς υποχρεωτική εργασία;
Άβαταρ μέλους
nura
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:55 am
Real Name: Fotini
Gender: Female
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nura »

Αυτό δεν το γνωρίζω... Πολυ πιθανό να μην παιζει ρολο η εργασια ουτε στους παλιους αλλα για να εισαι σιγουρος ρωτησε τον Ασημακόπουλο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Episkeptis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Απρ 26, 2007 7:58 pm

Δημοσίευση από Episkeptis »

Παιδιά κάτι λίγο άσχετο. Ξέρει κανείς το μάθημα που ακριβώς γίνεται και τι ώρα. Τις δύο τελευταίες βδομάδες έχω πάει στην αίθουσα που λέει το πρόγραμμα της γραμματείας και περίμενα μέχρι τις 03:20 και δεν είχε εμφανιστεί ο καθηγητής. Έχει γίνει μήπως καμία αλλαγή;
Τα ζώα μπορεί να φωνάζουνε και να πλακώνονται στις μπουνιές. Ποτέ όμως δε χρησιμοποιούν τη σπιουνιά, τους μπάτσους, ή άλλα συγγενή ζώα για να λύσουν τις προσωπικές τους διαφορές, πράγμα που συνηθίζεται στην κοινωνία των ανθρώπων,που δεν είναι δυστυχώς ζώα. Η κοινωνία των ανδρών είναι σιχαμερή. Η κοινωνία των γυναικών το ίδιο.Ζήτω η κοινωνία των παιδιών και των ζώων όχι όλων. Αυτών που δεν έχουν αποχτήσει ακόμη ανθρώπινες συνήθειες.  (Ν. Άσιμος)
Άβαταρ μέλους
nura
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:55 am
Real Name: Fotini
Gender: Female
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nura »

Γίνεται στην αίθουσα σεμιναρίων στον πρώτο όροφο του κτιρίου Ε κάθε Πέμπτη 3-5..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

Γενικά στον 1ο όροφο του κτιρίου Ε η γραμματεία του Τομέα ΑΚΕΔ βγάζει πάντα ανακοίνωση για τα μέρη που διανέμονται τα συγγράματα των μαθημάτων του τομέα οπότε πηγαίνετε εκεί να δείτε για το βιβλίο. Λογικά θα είναι του Η. Kragh "Οι γενιές των Κβάντων" όπως κάθε χρόνο (εκδ.Κάτοπτρο) το οποίο αφορά την φυσική του 20ου αι. και η ύλη του είναι 3-4 κεφάλαια και θα σας δώσει και φωτοτυπίες του P.Harman "Υλη, ενέργεια και δύναμη" (εκδ. ΠΕΚ) που αφορά την φυσική του 19ου αι.
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Slym
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 6:42 pm

Δημοσίευση από Slym »

Ρώτησα τον καθηγητή την ύλη και με έγραψε εκεί που ξέρει κανονικά.Αν ξέρει κανείς την περσινή ύλη , θα τον παρακαλούσα να την αναρτήσει.Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

O Ασημακόπουλος είναι πάρα πολύ καλός άνθρωπος και καθηγητής αλλά δεν του αρέσει καθόλου να μην πηγαίνεις στο μαθημα του και να εμφανίζεσαι πριν τις εξετάσεις για ύλη κτλ. Πρόπερσι που του έκανα κι έγω τό ίδιο με έγραψε όπως κι εσένα αλλά πέρισυ που εμφανίστηκα σε 2-3 παραδόσεις και με έμαθε μου έβαλε πολύ καλό βαθμό. Το μόνο που θέλει είναι να δει ενδιαφέρον για το μάθημα και να κάνεις και εργασία.  :wink:

Τουλάχιστον σου έδωσε τις φωτοτυπίες του άλλου βιβλίου;

Θα αναρτήσω την περσινή ύλη εδώ
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Slym
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 6:42 pm

Δημοσίευση από Slym »

Ευχαριστώ πολύ philip.Ο διάλογος ήταν πολύ σουρεάλ μαζί του.Φάνηκε καλός , απλά είναι αλλού ο άνθρωπος.Πάντως έμαθα τα εξής :
1) Στις δύο εξετάσεις του Σεπτέμβρη σίγουρα δε θέλει παράδοση εργασίας λόγω ζέστης.
2) Ισχύει γενικά σε όλα τα μαθήματα το εξής.Αν γράφτηκες τώρα σε ένα μάθημα , είναι στο χέρι του καθηγητή να το δώσεις τώρα στη χαριστική ή όχι.Πάντως ο καθηγητής δεν μπορεί να ελέγξει αν το έχεις ξαναδηλώσει , οπότε αν δεν του πείτε τίποτα , μπορείτε να δώσετε όποιο μάθημα θέλετε.Μου τα είπε η γραμματεία αυτά.Στο συγκεκριμένο , μπορεί να βαθμολογηθεί με άριστα το 7 όμως , λόγω του ότι πέρσι υπήρχε εργασία.Δεν πρόλαβα να τον ρωτήσω , γιατί με σούταρε. :roll:
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

Απ ότι έχω καταλάβει η χαριστική εξεταστική αφορά το φετεινό εξάμηνο και όχι το περσινό οπότε μάλλον θα βαθμολογηθεί με άριστα το 10.
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Cream Mc Cracker
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Απρ 20, 2007 12:34 pm

Δημοσίευση από Cream Mc Cracker »

Απ' ότι είδα στις σημειώσεις που πήρα από το ΑΚΕΔ (P.Harman  "Ενέργεια, δύναμη, ύλη"  (ΠΕΚ)) λείπουν τα κεφάλαια 1,3 οπότε μάλλον είναι εκτός ύλης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τέταρτο Έτος”