Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Πόσα μαθήματα χρωστάω;!;!

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
ran-tan-plan
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 7:38 pm
Real Name: fr
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Patras/Athens

Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από ran-tan-plan »

Ανοιγει αυτο το topic με σκοπο να μπορουμε να συζηταμε για την εκδρομη πεμπτου ετους 2011-2012.

Οπως πολλα ατομα συζηταμε απο κοντα,πρεπει να κανουμε μια πρωτη συναντηση.Προτεινω την Τριτη στις 12.30 στο Αμφ.1 μιας και εκεινη την ωρα θα σταματησουν τα μαθηματα.Δεν θα κρατησει και πααρα πολυ(για οσους θελουν να πανε στη Γ.Σ.)

Τωρα,ως προς το θεμα της,ας ξεκινησουμε να συζηταμε εδω.Προτεινω σε πρωτη φαση να παρουσιαστουν οσοι ενδιαφερονται γενικοτερα για μια τετοια εκδρομη και εχουν τη δυνατοτητα να ξοδεψουν ενα ποσο της ταξης των 400-500? ευρω.Επισης να γινει μια πρωτη κουβεντα για τον προορισμο και οσοι εχουν να προτεινουν καποιον να αναλαβουν(ειτε σε ομαδες ειτε μονοι τους)να φερουν προσφορες απο ταξιδιωτικα πρακτορεια,ετσι ωστε σε επομενη συγκεντρωση να μπορει να γινει επιλογη προορισμου με υπαρκτα δεδομενα..Απλα,πρεπει σε πρωτη φαση να υπαρχει ενας αριθμος ατομων.
nicolas
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από otinanai »

Συμφωνω να συναντηθουμε να το συζητησουμε αλλα υπαρχουν αρκετες δυσκολιες. Αναφερω μερικες:
1) Δεν παιζει καμια περιπτωση χρηματοδότησης απο το ΕΜΠ
2) Το 5ο ετος ειναι απο την φυση του περιεργο. Καποιοι τελειωνουν, αλλοι θα εχουν αρχισει διπλωματικη, αλλοι θα εχουν χαριστικες κλπ. Πραγματα για τα οποια κανεις δεν ειναι σιγουρος απο τωρα.
3) Απο την αλλη αν θελουμε να μας ερθει οικονομικα πρεπει να το κλεισουμε οσο νωριτερα γινεται. Κατα την γνωμη μου για μια εκδρομη του χρονου τετοια εποχη πρεπει να τα χουμε κλεισει απο Νοεμβρη-Δεκεμβρη το αργοτερο.
5) Το σεναριο των 400-500 ευρω που δίνει ο Νικος ειναι το minimum πιθανο και μαλλον ανεφικτο για μια εκδρομη μιας εβδομαδας και πανω

Δηλαδη τελικα ζηταμε να μαζευτουν τουλαχιστον 30+ ατομα (αλλιως δεν μπορουμε να μιλαμε για εκδρομη ετους) που θα μπορουν να πουν απο τωρα οτι ειναι μεσα για μια εκδρομη σε ενα χρονο και να δωσουν αμεσα τουλαχιστον 400 ευρω :?

Σχετικα με τον προορισμο συμφωνω οσοι εχουν να προτεινουν κατι να μαζεψουν προτασεις και το συζηταμε μετα σε μια συνελευση ετους.
Απλα να πω οτι ακουστηκε απο αρκετους η επιθυμια να παμε Νεα Υορκη. Αν καταφερουν να βρουν οικονομικο πακετο ωστε να μπορουν να ακολουθησουν ολοι οι ενδιαφερομενοι οκ. Αλλα ρεαλιστικα δεν πιστευω οτι γινεται να κανουμε κατι τετοιο ως εκδρομη ετους και χωρις επιδοτηση με πανω απο το πολυ 10 ατομα.

ΥΓ: ειναι καλο να αρχισουν να ακουγονται προτασεις για προορισμους απο αυτο εδω το τοπικ.
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
ran-tan-plan
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 7:38 pm
Real Name: fr
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Patras/Athens

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από ran-tan-plan »

Ουσιαστικα(τουλαχιστον εγω ετσι το βλεπω)εκδρομη 5ου ετους σημαινει πολυ καλη ευκαιρια να ειναι οικονομικα βιωσιμη μια εκδρομη σε ενα προορισμο οπου το κοστος θα ταν πολυ πολλαπλασιο αν πηγαινες με 5-6 κολλητους σου και θα 'ναι μια εκδρομη με φιλους και γνωστους σου απ'τη σχολη..

Προτασεις που θα υποστηριξουν 9-10 ατομα και θα αρνουνται να ακολουθησουν αλλη προταση(λογω προορισμου)δεν ειναι εκδρομη 5ου ετους...ειναι εκδρομη με την παρεα σου..

Τωρα,το οτι ειναι σε ενα χρονο απο τωρα οντως εχει καποιες δυσκολιες(οχι μονο απ'τις σχολικες δραστηριοτητες αλλα και απο τις αγνωστες μελλοντικες επαγγελματικες..)Ωστοσο,ειναι πιο ευκολο να μαζεψεις τα χρηματα ως τοτε,για να πας σε ενα προορισμο που γουσταρεις τρελα.

Οσον αφορα τη χρηματοδοτηση γτ αποκλειεις την αυτοχρηματοδοτηση?εχω καποιες ιδεες και μπορουμε να ρωτησουμε κι αλλες σχολες τι κανουν και πως...(π.χ. αρχιτεκτονες)
nicolas
AAEIV
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2008 4:58 pm
Real Name: thanos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από AAEIV »

Ας πούμε για προορισμούς...
Προσωπικά γουστάρω απίστευτα Ν. Υόρκη...
Η αντίστοιχη εκδρομή που κάναμε στο 3ο έτος, οι ηλεκτρολόγοι την κάνουν στο 5ο.
Πηγαίνουν Ν.Υ. για μια εβδομάδα.
Το κόστος είναι ~1300€ χωρίς την επιχορήγηση...
Αρκετά χρήματα...

Για πιο οικονομικούς προορισμούς θα μπορούσαμε να επισκεπτούμε χώρες όπως Ισπανία(Μαδρίτη, Βαρκελώνη), Πορτογαλία και την Γαλλική Ριβιέρα(Νότια Γαλλία).
Αυτή είναι μια εκδρομή που κάνουν αρκετά πρακτορεία...
Για το κόστος δεν ξέρω να πω...

Άλλοι δημοφιλείς προορισμοί είναι Σκανδιναβικές χώρες...Σουηδία, Νορβηγία, Φινλανδία... με μάλλον αυξημένο σχετικά κόστος.

Πολλές σχολές πηγαίνουν την κλασική πλεον εκδρομή Βέλγιο, Δανία, Ολλανδία...
Από φίλους που έχουν πάει στην εν λόγω εκδρομή οι τιμές κυμαίνονται στα ~800€...για μια εβδομάδα...
Άβαταρ μέλους
Amelie Poulain
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 3:11 pm
Real Name: Kleines Näschen
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από Amelie Poulain »

Σε όλα αυτά που είπατε παιδιά να προσθέσω ότι καλό θα ήταν αν μαζευτούμε ένας αριθμός ικανοποιητικός για να θεωρείται εκδρομή έτους (τουλάχιστον 30 άτομα) να βρούμε και κάποιον καθηγητή να μεσολαβήσει σε πανεπιστήμια κτλ.Οι δικές μου προτάσεις είναι οι εξής :

1)Βερολίνο .Πόλυ φτηνή πόλη με φτηνά αεροπορικά πχ της easy jet και αρκετά ιδρύματα στη γύρω περιοχή πχ DESY.Γαμάτη βραδυνή ζωή επίσης.Γερμανία προτείνω γενικά ανεπιφυλακτα νομίζω ότι απευθύνεται σε όλα τα γούστα...

2)Βαρκελώνη .Υπάρχουν πολύ φτήνες προσφορές από πρακτορεία λόγω ζήτησης και έχει πολλά να δεις (όλη η πόλη είναι ένα αρχιτεκτονικό μνημείο!)Είμαι μέσα και για άλλες πόλεις της ισπανίας!

3)Νότια γαλλία πχ Μασσαλία ή Παρίσι αν και το δεύτερο είναι ακριβός προορισμός.

4)Τέλος μια καλή και φτηνή πρόταση είναι κάποια χώρα του ανατολικού μπλοκ ή Τσεχία αν και δεν έχω κάποια συγκεριμμένη ιδέα πάνω σ'αυτά.

Όσο για τη Νέα Υόρκη θα ήθελα πολύ να πάω ,αλλά τα λεφτά θα είναι σίγουρα 2000 ευρώ (μόνο τα αεροπορικά ειναι 1000)και δεν νομίζω να μπορέσω να τα μαζέψω.Επίσης υπήρχαν πολλοί συμφοιτητές μας οι οποίοι δυσκολέυτηκαν να έρθουν στην εκδρομή 3 έτους που κόστισε συνολικά κανα χιλιάρικο ,γι'αυτό αμφιβάλλω αρκετά κατα πόσο θα μαζευτεί αρκετός κόσμος για να θεωρηθεί εκδρομή ΣΕΜΦΕ.Σίγουρα αν κάποιος θέλει ας προτείνει τον προορισμό ,απλά να πω από τώρα να μην είναι κλειστόμυαλος του τύπου "αν δεν πάμε Νεα Υόρκη δεν πάω πουθενά",για να μπορέσουμε όλοι να ευχαριστηθούμε μια ωραία εκδρομή χωρίς να πρεπεί να ξεφριαγκιαστούμε ή να γκρινιάζουμε και ξενερώσουμε όλοι.Στην ευρώπη θα πάμε όχι στην Κωλοπετινίτσα!
Έχουμε ήδη αρνητική εμπειρία από προηγούμενες χρονιές...Ας δώσουμε το καλό παράδειγμα! :e_wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από otinanai »

ran-tan-plan έγραψε:Οσον αφορα τη χρηματοδοτηση γτ αποκλειεις την αυτοχρηματοδοτηση?
τι εννοείς?
Προτασεις που θα υποστηριξουν 9-10 ατομα και θα αρνουνται να ακολουθησουν αλλη προταση(λογω προορισμου)δεν ειναι εκδρομη 5ου ετους...ειναι εκδρομη με την παρεα σου..
+1
Amelie Poulain έγραψε:Σε όλα αυτά που είπατε παιδιά να προσθέσω ότι καλό θα ήταν αν μαζευτούμε ένας αριθμός ικανοποιητικός για να θεωρείται εκδρομή έτους (τουλάχιστον 30 άτομα) να βρούμε και κάποιον καθηγητή να μεσολαβήσει σε πανεπιστήμια κτλ.
+1

απο προορισμους απο αυτά που αναφέρθηκαν ψηνομαι πολυ για γερμανια ή νοτια γαλλία. Επίσης κάλη ιδέα είναι η ισπανία αλλα και ανατολική ευρωπη (τελικα ολα μου αρεσουν :e_biggrin: )
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
AAEIV
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2008 4:58 pm
Real Name: thanos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από AAEIV »

Είσαι καλόβολος άνθρωπος :lol:
Όσο για ανατολική Ευρώπη, η Τσεχία είναι όντως φθηνή. Όπως και η Ρουμανία και η Ουγγαρία...
Πριν από μερικά χρόνια π.χ. μπύρα σε ξενοδοχείο στην Ουγγαρία 0.30€!!!
Το καλό είναι ότι υπάρχουν προτάσεις...
Μακάρι να υπάρξει διάθεση και συννενόηση :e_wink:
Dave
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:31 pm
Real Name: *
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από Dave »

Η εκδρομή απ'ότι κατάλαβα είναι αποχαιρετιστήριου-ψυχαγωγικού χαρακτήρα, χωρίς να χρηματοδοτείται από το ΕΜΠ;
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από LocknLoad »

Επ'αυξανω το (4) της amelie. Προσφατα πηγα στη Μπρατισλαβα και ηταν πραγματικα καλα (η παλια πολη της Μπρατισλαβα ηταν πολυ ωραια) και φτηνα . Φαγαμε με την οικογενεια μου πολυ καλα σε ενα μερος και πληρωσαμε 4 ατομα οσα θα πληρωνε 1 στην ελλαδα σε αντιστοιχο μερος. Επισης, οι Τσεχικες και οι Σλοβακικες μπυρες ειναι αρκετα καλες περα απο το οτι ειναι φτηνοτατες (οπως και ολα)

@Dave
Ναι, αλλα φανταζομαι θα μπορουμε να ζητησουμε να κανει διαγωνισμο ωστε να παρουμε τις καλυτερες δυνατες τιμες, οχι; (αφου λεμε οτι παμε σαν ετος)
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
orest
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 3:21 pm
Real Name: orestis
Gender: Male

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από orest »

Ρε παιδια μην με βριζεσαι .. αλλα δεν ψηνεται κανεις για Κουβα ας πουμε;; Αμα βρουμε μια προσφορα κοντα στα 1000 ευρω το ατομο δεν θα μπορουμε να παμε;;; το ξερω ειναι δυσκολο οσων αφορα το χρηματικο,αλλα ειναι ταξιδι ζωης και εμπειρια ζωης και οσοι θελουνε να πανε εκει σιγουρα θα ειναι καλυτερη προσφορα να πανε με αλλα 40 ατομα,παρα να πανε μονοι τους ...
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από antony07 »

LocknLoad έγραψε:Επ'αυξανω το (4) της amelie. Προσφατα πηγα στη Μπρατισλαβα και ηταν πραγματικα καλα (η παλια πολη της Μπρατισλαβα ηταν πολυ ωραια) και φτηνα
Άσε με να μαντέψω....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JbcH_qYkeTc[/youtube]
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
ESMAP
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 9:00 pm
Real Name: Dani
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από ESMAP »

Να ξαναγυρίσουμε λίγο στο οικονομικό? Το ότι θα κλείσουμε κάτι στα 600 ευρώ π.χ. δεν σημαίνει ότι θα πάμε κάπου με 600 ευρώ!!! Είναι και αυτά που θα χαλάσουμε εκεί. Στο τρίτο έτος για 2 βγομάδες χάλασα 600 ευρώ(για άλλους λίγα, για άλλους πολλά) οπότε σύνολο η εκδρομή μου πήγε 1200(δεν βάζω μέσα καρτοτηλεφωνα και επικοινωνίες με Ελλάδα...). Πιστεύω ότι προορισμοί άνω των 700 ευρώ θα είναι για ένα μεγάλο ποσοστό συναδέλφων(μέσα και εγώ) απαγορευτικοί.

Υ.Γ. Είμαι μέσα ακόμα και Ινδία αρκεί να μην χρειαστεί να δουλεύω όλο τον χρόνο για μία βδομάδα διακοπές.
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από aeriko »

1)Συμφωνώ κι εγώ με την Amelie ότι θα ήταν καλή ιδέα να συνδυάσουμε την εκδρομή και με επίσκεψη σε κάποιο πανεπιστήμιο...Νομίζω δε θα είναι πολύ δύσκολο να κανονίσουμε κάτι τέτοιο, αρκεί να το φροντίσουμε έγκαιρα....
2)Προσωπικά, βρίσκω πολύ δελεαστικούς προορισμούς τους : Βέλγιο-Λουξεμβούργο, Ολλανδία, Γαλλική Ριβιέρα (αν και νομίζω πως δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικός...) , Νορβηγία, Ελβετία .... :)
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από Nomad »

Guys, ακολουθείστε τι υπάρχει σε ταξιδιωτικά πακέτα. Εμείς πριν 2 χρόνια κάναμε το λάθος να φτιάξουμε custom προορισμό-διαδρομή και δε προχώρησε...
AAEIV
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2008 4:58 pm
Real Name: thanos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από AAEIV »

Nomad έγραψε:Guys, ακολουθείστε τι υπάρχει σε ταξιδιωτικά πακέτα. Εμείς πριν 2 χρόνια κάναμε το λάθος να φτιάξουμε custom προορισμό-διαδρομή και δε προχώρησε...
Ευχαριστούμε πολύ για την συμβουλή Στράτο...
Έχεις απόλυτο δίκιο...
Πρέπει να ψάξουμε να βρούμε, έστω για αρχή, έτοιμα πακέτα.
Έτσι θα έχουμε ένα clue για τις τιμές και ένα ενδεικτικό πρόγραμμα επισκέψεων...
Οπότε ας ξαμοληθούμε παίδες!!! :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πέμπτο Έτος”