Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Πόσα μαθήματα χρωστάω;!;!

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από otinanai »

Σε πρωτη φαση συμφωνουμε όλοι για συνελευση αυτη την τριτη στις 12.30 στο αμφιθεατρο 1?
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
AAEIV
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2008 4:58 pm
Real Name: thanos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από AAEIV »

Φαντάζομαι πως ναι...
Δεν έχω ακούσει κάποιον να διαφωνεί είτε στο forum ή στην σχολή...
Οπότε ραντεβού την Τρίτη :wink:
Άβαταρ μέλους
dj manos
Banned
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 12:57 pm
Real Name: Μάνος
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από dj manos »

την τριτη, στις 12.30, εχει γσ η σχολη.

φτηνοι προορισμοι: βαρκελωνη, χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ, στουτγκαρδη, βερολινο και ολη η ιταλια.
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από otinanai »

την τριτη, στις 12.30, εχει γσ η σχολη.
δεν νομιζω να παρει πολυ ωρα και η γσ ετσι και αλλιως παντα καθυστερει να αρχισει. Θα τελειωσουμε και μετα οσοι θελουν πανε γσ.
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
dj manos
Banned
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 12:57 pm
Real Name: Μάνος
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από dj manos »

κανενα προβλημα απο εμενα. απλα μια επισημανση εκανα. :)
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από skywalker »

Αν θελετε και μια γνωμη απο ενα ακομη παλιο θα προτεινα προφανως οργανωμενη εκδρομη οπως λεει και ο στρατος γιατι σε καθε περιπτωση ειναι πολυ τρεξιμο για να το αναλαβουν καποια ατομα και επισης και αρκετη ευθυνη.Επιχορηγηση δεν παιζει για κανενα λογω το ειχα ρωτησει εγω ο ιδιος και στην κυριακη και στον ζουμπουλη.
Θα προτεινα κατι low-budget μεσα στην ευρωπη και χωρις max 50 αν πατε με πουλμαν αλλιως καμια 30αρα με αεροπλανο.Για μενα το πουλμαν ειναι καλη λυση και πιο οικονομικη θα προτεινα τον ιασονα

Αυτα και καλη τυχη ελπιζω να σας κατσει :D
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ran-tan-plan
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 7:38 pm
Real Name: fr
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Patras/Athens

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από ran-tan-plan »

orest έγραψε:Ρε παιδια μην με βριζεσαι .. αλλα δεν ψηνεται κανεις για Κουβα ας πουμε;; Αμα βρουμε μια προσφορα κοντα στα 1000 ευρω το ατομο δεν θα μπορουμε να παμε;;; το ξερω ειναι δυσκολο οσων αφορα το χρηματικο,αλλα ειναι ταξιδι ζωης και εμπειρια ζωης και οσοι θελουνε να πανε εκει σιγουρα θα ειναι καλυτερη προσφορα να πανε με αλλα 40 ατομα,παρα να πανε μονοι τους ...
Και γω νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησουμε απο προορισμους που μας εξιταρουν και μας φτιαχουν τρελα και κρινοντας απ΄το οικονομικο να καταληξουμε στον τελικο.Το οτι μπυρα εχει 30 λεπτα ή οτι θα παμε να ξεκοιλιαστουμε στο φαι και δε θα πληρωσουμε τπτ δε μου λεει κατι..Δηλ θα αρχισω να μαζευω λεφτα απ'το καλοκαιρι και στο μυαλο μου θα 'χω οτι το κανω για να παω που?Ρουμανια?"Τοτε γτ δε παμε με παραταξη Μπανσκο"??(δεν ειναι δικο μου,αλλα ειναι πολυ ακριβης περιγραφη)Τετοιου ειδους εκδρομη θελουμε?

Δηλαδη τις περισσοτερες απ'τις εκδρομες που αναφερουν σε προηγουμενα posts δε νομιζω οτι χρειαζεται παραπανω απο 3-4 μηνες νωριτερα για να τις κλεισεις.Το οτι εχουμε το πλεονεκτημα να μιλαμε ενα χρονο νωριτερα,τουλαχιστον για μενα,σημαινει οτι αξιζει να προσπαθησουμε για προορισμους εκτος Ευρωπης,αξιζει να προσπαθησουμε να αυτοχρηματοδοτησουμε την εκδρομη μας σε οτι βαθμο μπορουμε..αξιζει τελοσπαντων να το παλεψει ο καθενας με τα προσωπικα οικονομικα του..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pao132003 την Σάβ Μάιος 07, 2011 12:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: έκοψα την τελευταία offtopic πρόταση
nicolas
AAEIV
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2008 4:58 pm
Real Name: thanos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από AAEIV »

ran-tan-plan έγραψε:Και γω νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησουμε απο προορισμους που μας εξιταρουν και μας φτιαχουν τρελα και κρινοντας απ΄το οικονομικο να καταληξουμε στον τελικο.
+1000
ran-tan-plan έγραψε:Το οτι μπυρα εχει 30 λεπτα ή οτι θα παμε να ξεκοιλιαστουμε στο φαι και δε θα πληρωσουμε τπτ δε μου λεει κατι..
Απ'ότι καταλαβαίνω και από το forum και από συζητήσεις με συμφοιτητές, το πρόβλημα δεν είναι ο προορισμός. Οι περισσότεροι προβληματίζονται για το οικονομικό. Στο οικονομικό συμπεριλαμβάνεται τόσο η μεταφορά και η διαμονή όσο και τα έξοδα εκεί, είτε αυτά αφορούν σε ποτό, φαγητό, σουβενίρ ή οτιδήποτε θελήσει ο καθένας.
ran-tan-plan έγραψε:Δηλ θα αρχισω να μαζευω λεφτα απ'το καλοκαιρι και στο μυαλο μου θα 'χω οτι το κανω για να παω που?Ρουμανια?"Τοτε γτ δε παμε με παραταξη Μπανσκο"??(δεν ειναι δικο μου,αλλα ειναι πολυ ακριβης περιγραφη)
Τι έχει η Ρουμανία? Ή η Τσεχία ή οποιαδήποτε χώρα? Γιατί μιλάς υποτιμητικά? Νομίζω πως δεν είναι ευγενικό...Εξάλλου αυτές οι χώρες επιλέγονται συχνά και από πολλούς, ως προορισμοί. Έχουν πράγματα να δει κανείς και να περάσει όμορφα.
ran-tan-plan έγραψε:Τετοιου ειδους εκδρομη θελουμε?
Εγώ νόμιζω πως το είδος της εκδρομής που θέλουμε περιλαμβάνει:

- Να αποκτήσουμε νέες εμπειρίες.
- Να δούμε καινούρια μέρη.
- Να επισκεπτούμε ιστορικά μνημεία.
- Να δούμε πράγματα που αφορούν στην επιστήμη μας
- Να γνωρίσουμε νέους πολιτισμούς και νοοτροπίες.
- Να εμεταλλευτούμε στο έπακρο τα πλεονεκτήματα που δίνει μια εκδρομή πολλών ατόμων.
- Και κυρίως να περάσουμε καλά με τους φίλους και συμφοιτητές μας γιατί ίσως να είναι η τελευταία φορά που θα κάνουμε κάτι ομαδικό σαν έτος.
ran-tan-plan έγραψε:Δηλαδη τις περισσοτερες απ'τις εκδρομες που αναφερουν σε προηγουμενα posts δε νομιζω οτι χρειαζεται παραπανω απο 3-4 μηνες νωριτερα για να τις κλεισεις.
Το να κάνεις early booking δεν γίνεται μόνο για μείωση του κόστους.
Αν λόγου χάρη, αποφασίσουμε να πάμε στην χώρα Χ αεροπορικώς, κλείνοντας νωρίτερα την εκδρομή πέρα από μια έκπτωση, θα μπορέσουμε να κλείσουμε αεροπλάνο ώστε να είμαστε όλοι μαζί και να μην χωριστούμε.
ran-tan-plan έγραψε:Το οτι εχουμε το πλεονεκτημα να μιλαμε ενα χρονο νωριτερα,τουλαχιστον για μενα,σημαινει οτι αξιζει να προσπαθησουμε για προορισμους εκτος Ευρωπης
Ποιόν προορισμό έχεις στο μυαλό σου?

Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου και πάλι, δεν έχω πρόβλημα για τον προορισμό...
Αυτό που θέλω, εκφράζοντας κατά την γνώμη την πλειοψηφία των συμφοιτητών μου, είναι να περάσω καλά με τα παιδιά που είμαστε μαζί 4 χρόνια, γιατί όπως προείπα κατά πάσα πιθανότητα η εκδρομή του 5ου έτους θα έιναι η αυλαία της φοιτητικής μας ζωής... Έτσι δεν γίνεται πάντα?
Μετά θα χαθούμε... :(
Ο καθένας με τους κολλητούς του θα βλέπεται...Με τα υπόλοιπα παιδιά όμως?
Οπότε αυτό που προτείνω έιναι να προσπαθήσουμε να κάνουμε την εκδρομή προσιτή σε όλους, αν είναι δυνατόν...
Δεν εννοώ μόνο οικονομικά...
Καλή διάθεση και όλα τα άλλα βρίσκονται :wink:
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από LocknLoad »

ran-tan-plan έγραψε: Και γω νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησουμε απο προορισμους που μας εξιταρουν και μας φτιαχουν τρελα και κρινοντας απ΄το οικονομικο να καταληξουμε στον τελικο.Το οτι μπυρα εχει 30 λεπτα ή οτι θα παμε να ξεκοιλιαστουμε στο φαι και δε θα πληρωσουμε τπτ δε μου λεει κατι..Δηλ θα αρχισω να μαζευω λεφτα απ'το καλοκαιρι και στο μυαλο μου θα 'χω οτι το κανω για να παω που?Ρουμανια?"Τοτε γτ δε παμε με παραταξη Μπανσκο"??(δεν ειναι δικο μου,αλλα ειναι πολυ ακριβης περιγραφη)Τετοιου ειδους εκδρομη θελουμε?
Μη κοροιδευομαστε. Το οτι το φαγητο ειναι φτηνο κτλ το'θεσα ως οτι γενικοτερα ειναι φτηνα. Επισης αυτες οι χωρες δεν ειναι οπως στις ταινιες οπου ολη η πολη ειναι μια μαυρη αγορα οπου πουλανε οπλα, γυναικες και παιδια. Παρα το ονομα μερους στο google images αν δε βλεπεις περα απο αυτο.

Συνεχιζοντας την ιστορια του πρωην ανατολικου μπλοκ http://eng.pw.edu.pl/
Κανοντας quote απο αλλο site
Warsaw University of Technology (WUT) is one of the largest institutions of higher education in the Central Europe and the largest university of technology in Poland. WUT was founded in 1826, thus celebrating now its 175th anniversary. In the last two years the University won the third position among the best 75 Polish Universities and the first place among the 20 of universities of technology.
Οποτε βολευουμε και το "να δουμε κατι σχετικο με την ιδιοτητα (φοιτητες) μας"

Για να μην παρεξηγηθω...
ΔΕΝ επιμενω στο θεμα να παμε σε καποια χωρα απο "αυτες", αλλα νομιζω πως ειναι χαζο να τις αποριψουμε γιατι μας φοβισε το hostel ή εχουν την βαση τους οι NOD στο C&C3. Ακομα και απο πλευρα φυσης, εχουν πολυ ωραια φυση και δεν ειναι κατεστραμενο το περιβαλλον απο δοκιμες πυρηνικων κεφαλων


Κατα τ'αλλα συμφωνω με AAEIV
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από Nomad »

LocknLoad έγραψε: Για να μην παρεξηγηθω...
ΔΕΝ επιμενω στο θεμα να παμε σε καποια χωρα απο "αυτες", αλλα νομιζω πως ειναι χαζο να τις αποριψουμε γιατι μας φοβισε το hostel ή εχουν την βαση τους οι NOD στο C&C3...
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(sorry για το spam, αλλά αντιπροσωπεύει μια πραγματική κατάσταση το post μου οπότε...)
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από LocknLoad »

Off Topic
Απ'οσο θυμαμαι η κεντρικη βαση οπου βρισκοταν ο Kane ηταν στο Sarajevo :P
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
orest
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 3:21 pm
Real Name: orestis
Gender: Male

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από orest »

δεν είπαμε ότι δεν είναι ωραία στην Τσεχία,στη Σλοβακία,στη Κρακοβία και γενικότερα σε όλη την Ευρώπη .. Παντού υπάρχουν ωραία μέρη να δεις κ να κάνεις πράγματα .. Αλλά ρε παιδιά παίρνεις ένα εισιτήριο interrail και γυρίζεις την Ευρώπη και μένεις σε hostel και σε αντίσκηνα όποια στιγμή θελήσεις και μπορέσεις .. Θέλω να πω ότι το συζητάμε από τώρα προκειμένου να βρούμε σε κάποιον ονειρικό προορισμό καλύτερες τιμές, αν είναι να πάμε Ευρώπη τα κλείνουμε 1 μήνα πριν και τελείωσε η υπόθεση ..
AAEIV
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2008 4:58 pm
Real Name: thanos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από AAEIV »

Δεν διαφωνούμε καθόλου...
Ίσα-ίσα, αν μας κάτσει καλό πακέτο για Αμερική, Ιαπωνία, Αυστραλία ακόμα και στην Σελήνη ή στον Άρη( :e_biggrin: ) δεν νομίζω να πει κανείς

- Όχι δεν πάω, δεν θέλω

Όπως έχω ξαναπεί, γουστάρω απίστευα να πάω Αμερική και μακάρι να μας κάτσει να πάμε κάπου όπου αντικειμενικά είναι ακριβά...
Απλώς από ένα σημείο και μετά πρέπει να πέσουν στο τραπέζι νούμερα και προτάσεις...
Δηλαδή, εάν ένα ταξίδι κοστίζει 3000€(μεταφορικά-διαμονή) και με early booking πέσει στα 1500€, είναι απίστευτη έκπτωση.
Το θέμα είναι αν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει ο περισσότερος κόσμος...
Όπότε κάτι που πρέπει να τεθεί είναι ένα ενδεικτικό όριο κόστους...

Συμφωνώ στο ότι είναι καλή ευκαιρία για έναν μακρινό προορισμό, αλλά αν δεν μας κάτσει τελικά τι θα γίνει?Θα τα παρατήσουμε και θα πούμε δεν πάω πουθενά?Αυτά θέλω να αποφύγουμε...
Γιατί στην τελική η εκδρομή ναι μεν γίνεται για τον προορισμό, αλλά νομίζω πως το κυριότερο είναι να μοιραστούμε ωραίες εμπειρίες με τους συμφοιτητές μας...

Αυτό που έχει σημασία είναι να έχουμε καλή διάθεση για να πάμε, να γουστάρουμε και να περάσουμε γ@μ@τ@...
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από Nomad »

Στην Αμερική το budget ανέρχεται στα €1500 τουλάχιστον (ταξιδιωτικά κ.λ.π. μόνο, το τι ξοδέυει εκεί κανείς δηλαδή είναι άλλη κουβέντα...). Οπότε πρώτον, αξίζει να πάτε για όσες μέρες περισσότερο μπορείτε, αλλιώς θα τα σκάσετε σε ταξιδιωτικά και δε θα δείτε τίποτα. Με αυτό το σκεπτικό σας συνιστώ να μην πάτε Αμερική γιατί δε συμφέρει οικονομικά να πας εκεί για κάτι λιγότερο απο μήνα. Οι ηλεκτρολόγοι που πάνε 15 μέρες έχουνε ένα hefty bonus από την επιδότηση που πάιρνουν.
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Εκδρομή 5ου έτους 2011-2012

Δημοσίευση από Artemoila »

Στο καλο πακετο της ιαπωνιας πρεπει να περιλαμβανεται και γκαρνταρομπα με βαση τον Pb :P
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πέμπτο Έτος”