Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Αφού βαριέσαι τόσο να πας μέχρι την Γραμματεία, μπες εδώ.

Συντονιστές: AlexandraDC, markelos, Ryu, constant, φιάλη klein

Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από kostas213 »

Ανακοινώθηκε από τη γραμματεία το πρόγραμμα της επαναληπτικής εξεταστικής. Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ σε excel και από εδώ σε pdf.

Καλό καλοκαίρι σε όλους! :mrgreen:
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από Hengeo »

Παραμένουν την ίδια μέρα Μηχανική ΙΙ - Πραγματική Ανάλυση από ότι βλέπω, καταδίκη.. :banghead: :Hangman:
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
rizax
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 7:53 pm
Real Name: A
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από rizax »

Ήλεκτρο ΙΙ και Κβάντο ΙΙ, 5ου εξαμήνου και τα δύο με διαφορά 4 ημερών 27/8 και 31/8 αντίστοιχα..Τώρα να δεις καλό που θα ναι το καλοκαίρι!!!! :roll:
Άβαταρ μέλους
diosak
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 07, 2008 6:54 pm
Real Name: Διονύσης
Gender: Male

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από diosak »

που την πηγανε εκει την Φυσικη 3 γ@μωωω....!!!
Εικόνα
Εικόνα
Believe you can and you're halfway there.
Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. And Today? Today is a gift. That's why we call it the present.
But only in their dreams can men be truly free. It was always thus and always thus will be.
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από kostas213 »

Καλύτερα στην αρχή η Φυσική ΙΙΙ να φεύγει να ησυχάσουμε!
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από pao132003 »

αυτό το πράγμα είναι παράλογο. δημοσιεύουν ένα σχέδιο προγράμματος που σου λένε ότι μπορείς να ζητήσεις αλλαγές και μετά από μερικές μέρες δημοσιεύουν ένα άλλο πρόγραμμα στο οποίο δεν μπορείς να ζητήσεις αλλαγές. πόσο λογικό ακούγεται αυτό το πράμα;
εγώ είχα ένα τέλειο πρόγραμμα πριν, με ένα μάθημα ανά βδομάδα και τώρα μου τα βάλαν να τα δίνω δυο-δυο και δεν μπορώ να κάνω και τίποτα για αυτό :S
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από kostas213 »

Δυστυχώς οι λέξεις "λογική" και "γραμματεία" δεν πάνε μαζί. Και μένα μου φαίνεται παράλογο γιατί αν και βγαίνει το σχέδιο του προγράμματος, μπορεί για κάποιους να είναι χάλια και τελικά να γίνει κάποια αλλαγή η οποία όμως να καταστρέφει το πρόγραμμα των υπολοίπων.

Από τη στιγμή που είναι επαναληπτική η εξεταστική νομίζω ότι το πιο λογικό θα ήταν να ισοκατανέμονται χρονικά τα μαθήματα που χρωστάνε πολλοί. Για παράδειγμα, η Μηχανική II και η Πραγματική Ανάλυση θα έπρεπε να έχουν κάποιες μέρες διαφορά ακόμα και αν κάποιο από τα δύο έπεφτε σε ένα (εύκολο) μάθημα ίδιου εξαμήνου.
There's no place like ::1
wgenstein
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Ιουν 22, 2009 12:43 pm
Real Name: anoth
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από wgenstein »

Theoto oti prepei na isokatanemontai ta varia mathimata ekastoy etoys kai na akolouthei ayti i katanami mia oson to dynaton pio dikaia geniki katanomi . Ma einai dynaton na min einai stathero to programma ? deka xronia allages kanoun....
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από msl »

wgenstein, πρώτο χρόνο με το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από Hengeo »

Έστειλα e-mail στη γραμματεία (semfe@central.ntua.gr) τώρα που είναι νωρίς ακόμα (μέχρι τέλος Ιουλίου είναι ένα λογικό όριο για τυχόν αλλαγές νομίζω) για το θέμα Πραγματικής-Μηχανικής ΙΙ. Ίσως αν ζητήσουν πολλοί να αλλάξει κάτι να γίνει..
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από msl »

Για όνομα .. η Μηχανική ΙΙ - Πραγματική δεν ήταν κάτι που προέκυψε από τις αλλαγές, αλλά ήταν από την αρχή! Όχι, δεν είναι κάτι εύκολο ή ευχάριστο, αλλά αν αρχίσουμε τον χορό των αλλαγών όποτε-μας-την-βαρέσει, θα χάσουμε πάλι τη μπάλα!

Το να κάνουμε παράπονα για μαθήματα που δε μας βολεύουν λόγω μετακίνησης από το προσχέδιο στο τελικό πρόγραμμα, είναι αναμενόμενο και λογικό (και εμένα το πρόγραμμα ήταν ίσως το καλύτερο που είχα ever, μέχρι τη στιγμή που η Διαφορική Γεωμετρία άλλαξε ημ/νια .. ). Αλλά το να μας έρχεται τώρα η διάθεση να κάνουμε αλλαγές σε μαθήματα και ειδικά σε όσα μείναν "στη θέση τους" στο τελικό πρόγραμμα .. ε όχι! Θα γίνει πιο μπάχαλο το πρόγραμμα και θα ψαχνόμαστε! Γιατί "ποτέ δε θα είναι αργά για κάποια αλλαγή που βολεύει πολλούς" η οποία κατά ένα μαγικό τρόπο "θα ξεβολέψει άλλους τόσους" .. :ssss:
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από Hengeo »

Πράγματι το σωστότερο θα ήταν να το έχω κάνει αυτό όταν βγήκε το προσχέδιο, αλλά δεν είχα πολύ χρόνο λόγω εξεταστικής, και δεν είμαστε τόσο κοντά στην εξεταστική ακόμα. Είναι σαφές νομίζω αυτό που έγραψα στο προηγούμενο post:
Hengeo έγραψε:τώρα που είναι νωρίς ακόμα (μέχρι τέλος Ιουλίου είναι ένα λογικό όριο για τυχόν αλλαγές νομίζω)
Σε προηγούμενες εξεταστικές ήμουν από αυτούς που δεν συμφωνούσαν με τις αλλαγές τελευταίας στιγμής, και εξακολουθώ να μην συμφωνώ. Όμως 1,5 μήνας πριν δεν είναι τελευταία στιγμή! Χώρια που τίθεται και ένα άλλο θέμα, πως είναι δυνατόν να βγαίνει οριστικό πρόγραμμα επαναληπτικής εξεταστικής όταν δεν έχουν διορθωθεί ακόμα πολλά θερινά μαθήματα, δηλαδή υπάρχουν μαθήματα που δεν είναι σαφές ακόμα ποιοι-πόσοι θα τα δώσουν;
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από msl »

Κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη η εξεταστική ξεκινάει για εμένα 5 μέρες πριν δοθεί το 1ο μάθημα, δηλαδή περίπου κατά τς 20 .. Οπότε λίγο πάνω από ένα μήνα έχουμε.

Επίσης, δεν είσαι 1ο έτος για να μην έχεις δει ότι έχουμε πάει και σε εξέταση μαθήματος μη γνωρίζοντας μέχρι εκείνη τη στιγμή αν έχουμε περάσει ή όχι στην κανονική εξέταση! Δε θα περιμένει η γραμματεία ο κάθε καθηγητής να βγάλει τα αποτελέσματα πριν να βγάλει πρόγραμμα, μη τυχόν και στον τάδε φοιτητή δεν του κάθεται καλά ένα μάθημα ..

Anyway, whatever helps you sleep at night .. Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα βγάλω όλη την ύλη από τώρα σε όσα μαθήματα θέλω για πτυχίο. Θα θυσιάσω ένα καλοκαίρι, αλλά θα γλιτώσω εκνευρισμούς, απογοητεύσεις και ξενύχτια που θα έρθουν από κινήσεις όπως αυτές που περιέγραψα ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από Hengeo »

msl έγραψε:Κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη η εξεταστική ξεκινάει για εμένα 5 μέρες πριν δοθεί το 1ο μάθημα, δηλαδή περίπου κατά τς 20 .. Οπότε λίγο πάνω από ένα μήνα έχουμε.
Κατά τη δική μου γνώμη ξεκινάει 20 μέρες πριν το 1ο μάθημα, κατά τη γνώμη του Κώστα 1 μήνα πριν, κατά την Μαρία 2 μήνες πριν, και πάει λέγοντας. Τυχαία νούμερα-ονόματα χρησιμοποιώ, αυτό που θέλω να πω είναι ότι, οκ, ο καθένας κάνει τον προγραμματισμό του και είναι σεβαστό αυτό, αλλά πρέπει να βρούμε ένα αντικειμενικό σημείο αναφοράς για να συνεννοηθούμε, δεν γίνεται αλλιώς! Το πιο δίκαιο λοιπόν κατά τη γνώμη μου είναι να λάβουμε ως σημείο αναφοράς την ημερομηνία του πρώτου μαθήματος με βάση το πρόγραμμα, δηλαδή την 26/8, και αν αφαιρέσουμε 4 εβδομάδες πάμε στις 29/7, εκεί θα έθετα το αντικειμενικό-λογικότερο όριο για να γίνουν όποιες αλλαγές είναι να γίνουν..
msl έγραψε:Επίσης, δεν είσαι 1ο έτος για να μην έχεις δει ότι έχουμε πάει και σε εξέταση μαθήματος μη γνωρίζοντας μέχρι εκείνη τη στιγμή αν έχουμε περάσει ή όχι στην κανονική εξέταση! Δε θα περιμένει η γραμματεία ο κάθε καθηγητής να βγάλει τα αποτελέσματα πριν να βγάλει πρόγραμμα, μη τυχόν και στον τάδε φοιτητή δεν του κάθεται καλά ένα μάθημα ..

Anyway, whatever helps you sleep at night .. Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα βγάλω όλη την ύλη από τώρα σε όσα μαθήματα θέλω για πτυχίο. Θα θυσιάσω ένα καλοκαίρι, αλλά θα γλιτώσω εκνευρισμούς, απογοητεύσεις και ξενύχτια που θα έρθουν από κινήσεις όπως αυτές που περιέγραψα ..
Το ότι κάτι είθισται να συμβαίνει, δεν σημαίνει ότι είναι λογικό ή/και ότι πρέπει να συνεχίσει να συμβαίνει αιωνίως χωρίς να αντιδρά κανείς.

Για να είμαι ειλικρινής, κυρίως την ενόχλησή και το παράπονό σου βλέπω να εκφράζεις, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Αν έχεις κάποια άλλη καλύτερη πρόταση-λύση να προτείνεις, που να ικανοποιεί όσο γίνεται περισσότερους, ευχαρίστως να το συζητήσουμε..
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής 2009-2010

Δημοσίευση από msl »

Οπότε το λογικό σημείο αναφοράς είναι αυτό που θέτεις .. εσύ! ΟΚ ..

Αυτό που κάθε φορά με εκπλήσσει είναι το πότε επιλέγει κανείς να μιλήσει/παραπονεθεί/δράσει .. Και επίσης, το πόσο άκυρα μπορεί κανείς να παρερμηνεύσει τα όσα λέω.

Είπα κάποια πράγματα, μένω σε αυτά, και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις”