Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευών»

Αφού βαριέσαι τόσο να πας μέχρι την Γραμματεία, μπες εδώ.

Συντονιστές: AlexandraDC, markelos, Ryu, constant, φιάλη klein

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευών»

Δημοσίευση από msl »

Αθήνα, 18/10/2011

Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευών» 4ο εξ.

Με τις Επαναληπτικές Εξετάσεις του 2010-11 ολοκληρώνεται, σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις του νέου προγράμματος σπουδών, η σειρά των μεταβατικών εξετάσεων (2009-10, 2010-11) του μαθήματος «Μηχανική Κατασκευών», του 4ου εξ. του παλαιού προγράμματος.

Σύμφωνα με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης της Σχολής ΕΜΦΕ (13/10/2011), και διασταλτική ερμηνεία των ανωτέρω μεταβατικών διατάξεων, ισχύουν τα παρακάτω:

Όσοι σπουδαστές:

1) είχαν επιλέξει, στο πλαίσιο των μεταβατικών διατάξεων, ως υποχρεωτικό μάθημα Μηχανικής 4ου εξαμήνου το μάθημα του νέου προγράμματος «Μηχανική ΙΙΙ (Αντοχή Υλικών)»,
2) είχαν επιλέξει ως μάθημα επιλογής το μάθημα «Μηχανική Κατασκευών» (6ο – 9ο εξ.) και το εξετάστηκαν επιτυχώς και
3) επιθυμούν να γίνει εναλλαγή του «Μηχανική ΙΙΙ (Αντοχή Υλικών)» με το «Μηχανική Κατασκευών» ως υποχρεωτικού μαθήματος Μηχανικής 4ου εξαμήνου,

καλούνται να το δηλώσουν στη Γραμματεία της Σχολής, υποβάλλοντας σχετική αίτηση έως τις 30 Νοεμβρίου 2011.

Από το ακαδημαϊκό έτος 2011 - 2012 το μάθημα «Μηχανική Κατασκευών» εμφανίζεται στο πρόγραμμα σπουδών μόνον ως μάθημα επιλογής στο 6ο εξ. της Κατεύθυνσης Μαθηματικού και στο 9ο εξ. της Κατεύθυνσης Φυσικού και ως τέτοιο θα λογίζεται στις υποχρεώσεις των φοιτητών.

Από την Γραμματεία της Σχολής
Πηγή ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευώ

Δημοσίευση από Hengeo »

Για να καταλάβω.. Εγώ πέρασα την Μηχανική κατασκευών του 6ου εξαμήνου τον Ιούνιο, άρα ανήκω στην κατηγορία 2; Πρέπει να το δηλώσω στη γραμματεία για να μη χάσω το βαθμό παρ'όλο που φαίνεται να έχει περαστεί ο βαθμός μου ήδη στα σταθερά στοιχεία;

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Lesta
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2010 1:02 am
Real Name: Lesta
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευώ

Δημοσίευση από Lesta »

Hengeo έγραψε:Για να καταλάβω.. Εγώ πέρασα την Μηχανική κατασκευών του 6ου εξαμήνου τον Ιούνιο, άρα ανήκω στην κατηγορία 2; Πρέπει να το δηλώσω στη γραμματεία για να μη χάσω το βαθμό παρ'όλο που φαίνεται να έχει περαστεί ο βαθμός μου ήδη στα σταθερά στοιχεία;

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
Οχι δεν καταλαβες. Αν κανεις την αιτηση απλα θα στο περασουνε ως υποχρεωτικο. Διαβασε καλυτερα αυτο που λεει πριν βγεις να κατηγορήσεις.
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευώ

Δημοσίευση από Hengeo »

Ήμαρτον, από που προκύπτει ότι κατηγόρησα;! Μία διευκρινιστική ερώτηση έκανα ακριβώς επειδή δεν ήμουν σίγουρος αν κατάλαβα σωστά!

Όπως και να έχει, νομίζω ότι κατάλαβα τώρα :)
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευώ

Δημοσίευση από msl »

.. Και στα πλαίσια του "όπως και να 'χει", για να είσαι 100% σίγουρος για όσα κάνεις, ας ρωτήσεις μια μέρα τη Γραμματεία! :)
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευώ

Δημοσίευση από Hengeo »

Ok :wink:
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Τζώρτζια
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 12:20 pm

Re: Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευώ

Δημοσίευση από Τζώρτζια »

και η απορια της ξανθιας...επειδη με τις ανακοινωσεις δεν τα παω και πολυ καλα στο τι εννοουν...ειμαι μεγαλο εξαμηνο, δηλωσα πρωτα την μηχανικη 3 (καινουρια) και μετα την κατασκευων αλλα εννοειται θελω να δωσω την τελευταια εξεταση στη κατασκευων και αν με το καλο τη περασω να μετραει ως υποχρεωτικη μηχανικη 4.πρεπει να κανω και εγω αυτη την αιτηση στη γραμματεια??αν καταλαβα καλα ναι...αλλα μια επιβεβαιωση θα βοηθουσε.ευχαριστω..
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευώ

Δημοσίευση από Hengeo »

Η λογική λέει ναι. Επειδή όμως στην Ελλάδα είμαστε, θα πρότεινα πριν δώσεις οτιδήποτε να ρωτήσεις και στη γραμματεία.
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Τζώρτζια
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 12:20 pm

Re: Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευώ

Δημοσίευση από Τζώρτζια »

νομιζω οτι αυτο θα κανω γιατι δεν ειμαι τωρα για να διαβαζω και να δινω περιττα μαθηματα..ευχαριστω για τη συμβουλη.
manolo
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 16, 2007 1:08 pm

Μηχανικη κατασκευών ή Αντοχή υλικών?

Δημοσίευση από manolo »

Είμαι επί πτυχίω και ακολουθώ το νέο πρόγραμμα.
Μπορώ να αντικαταστήσω την Αντοχή των υλικών του Κουρκουλή με την Μηχανική κατασκευών του 6ου σύμφωνα με τελευταία ανακοίνωση.
Ποιό είναι πιο εύκολο να περαστεί?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas213 την Κυρ Οκτ 30, 2011 3:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Μεταφορά σε καταλληλότερο topic.
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Ανακοίνωση για το μεταβατικό μάθημα «Μηχανική Κατασκευώ

Δημοσίευση από o_apolytos »

Νομίζω πως φέτος παίζει να μην τη διδάξει τη Μηχανική ΙΙΙ ο Κουρκουλής... Επιβεβαιώστε αν ξέρετε τίποτα.
Το καλύτερο θα'ταν να αλλάξει τη Μηχανική ΙΙΙ με τη Μηχανική Κατασκευών ο Κουρκουλής, οπότε εκεί που νόμιζες ότι την γλίτωσες... ΤΣΟΥΠ! Τη γ@μησες! χαχαχα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις”