Ανακοίνωση μαθήματος: Θεωρία αριθμών.

Αφού βαριέσαι τόσο να πας μέχρι την Γραμματεία, μπες εδώ.

Συντονιστές: AlexandraDC, markelos, Ryu, constant, φιάλη klein

Απάντηση
sakellar
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2015 6:07 pm
Real Name: Γιάννης Σακελλαρίδης

Ανακοίνωση μαθήματος: Θεωρία αριθμών.

Δημοσίευση από sakellar »

Γεια σας,

Σας ενημερώνω για το νέο μάθημα της θεωρίας αριθμών του 8ου εξαμήνου. Συνιστώ και σε φοιτητές μικρότερων εξαμήνων να το σκεφτούν, επειδή: (α) όπως θα εξηγήσω παρακάτω, δεν έχει πολλά προαπαιτούμενα και (β) του χρόνου θα λείπω και το μάθημα μπορεί να μη διδαχτεί.

Κατ' αρχάς, η επίσημη ύλη:
«Πρώτοι αριθμοί και το θεμελιώδες θεώρημα της αριθμητικής. Ισοδυναμίες, κινέζικο θεώρημα υπολοίπων, λήμμα του Hensel. Ρίζες της μονάδας και πεπερασμένα σώματα. Τετραγωνική υπόλοιπα και τετραγωνική αντιστροφή. Συνεχή κλάσματα. Τετραγωνικές μορφές και διοφαντικές εξισώσεις. Αριθμητικές συναρτήσεις. Σειρές Dirichlet και η συνάρτηση ζήτα του Riemann. Πρώτοι σε αριθμητικές προόδους.»

Το βασικό σύγγραμμα που θα χρησιμοποιήσουμε είναι η «Θεωρία αριθμών και εφαρμογές» των Αντωνιάδη-Κοντογιώργη, που είναι διαθέσιμο ηλεκτρονικά: http://users.uoa.gr/~kontogar/Books.html . Δε θα περιοριστούμε όμως μόνο στα περιεχόμενα αυτού του βιβλίου, και γι' αυτό η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική.

Πρότερη γνώση άλγεβρας (θεωρίας ομάδων και δακτυλίων) θα βοηθήσει, αλλά δεν είναι υποχρεωτική διότι το μάθημα συμπεριλαμβάνεται και στο πρόγραμμα σπουδών των Ηλεκτρολόγων που δεν έχουν διδαχτεί άλγεβρα. Από την άλλη, θα καλύψουμε μία μεγάλη ύλη και το μάθημα θα είναι απαιτητικό, παρά τα λίγα προαπαιτούμενα.

Το μάθημα θα διδάσκεται Πέμπτες 15:00-18:00 στην αίθουσα 106 του κτιρίου ΣΕΜΦΕ, με πρώτη συνάντηση στις 18/2. (Η επιπλέον ώρα της Παρασκευής θα λάβει τη μορφή σεμιναρίων, μετά τις πρώτες δύο βδομάδες.)

Για απορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μου στο email: sakellar@math.ntua.gr.

Φιλικά,

Γιάννης Σακελλαρίδης
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ανακοίνωση μαθήματος: Θεωρία αριθμών.

Δημοσίευση από constant »

Καλησπέρα!

Είναι το ίδιο μάθημα με το "Θεωρία Αριθμών και Κρυπτογραφία" που ήταν στο 9ο εξάμηνο; Ή μπορούμε να το δηλώσουμε κ αυτό ως επιλογής εαρινό;
Άβαταρ μέλους
1/2rizax
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 3:39 pm

Re: Ανακοίνωση μαθήματος: Θεωρία αριθμών.

Δημοσίευση από 1/2rizax »

sakellar έγραψε:Πρώτοι σε αριθμητικές προόδους.»
Σε αυτή τη διάλεξη θα ήθελα να παραβρεθώ.
sakellar
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2015 6:07 pm
Real Name: Γιάννης Σακελλαρίδης

Re: Ανακοίνωση μαθήματος: Θεωρία αριθμών.

Δημοσίευση από sakellar »

@constant: Το μάθημα «Θεωρία αριθμών και κρυπτογραφία» έχει καταργηθεί. Στη θέση του, έχουμε το αυτό το μάθημα της θεωρίας αριθμών, και το μάθημα «Κρυπτογραφία και πολυπλοκότητα» του 9ου, που διδάσκεται από τους ηλεκτρολόγους. (Δεν είμαι τελείως σίγουρος για το επίσημο όνομα του τελευταίου, ίσως να ονομάζεται «Υπολογιστική ΘεωρίαΑριθμών και Κρυπτογραφία».)

@1/2rizax: Κατευθείαν στα βαθιά :)
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ανακοίνωση μαθήματος: Θεωρία αριθμών.

Δημοσίευση από constant »

Καλησπέρα και πάλι, έχω την εντύπωση ότι το μάθημα δεν υπάρχει στη λίστα μαθημάτων προς εγγραφή, δηλαδή όταν κάνεις εγγραφή στο εξάμηνο δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή γι' αυτό το μάθημα.

Το έχει βρει κάποιος;
sakellar
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2015 6:07 pm
Real Name: Γιάννης Σακελλαρίδης

Re: Ανακοίνωση μαθήματος: Θεωρία αριθμών.

Δημοσίευση από sakellar »

Γεια σας,

Ζητώ συγγνώμη για το γεγονός ότι απουσιάζω από το μάθημα για τις πρώτες δύο βδομάδες. (Έχω ένα επαγγελματικό ταξίδι που δεν μπορούσε να αναβληθεί, και με αναπληρώνει ένας μεταπτυχιακός φοιτητής.)

Σας στέλνω την περιγραφή του μαθήματος, που απαντάει σε πολλές ερωτήσεις: https://drive.google.com/uc?export=down ... VN0TTBRQ2c.
(Θα την ανεβάσω και στην ιστοσελίδα μου, αλλά υπάρχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα και δεν μπορώ να το κάνω από εδώ που είμαι.)

Ισχύει όντως ότι το μάθημα δεν εμφανίζεται στα μαθήματα που είναι διαθέσιμα για εγγραφή; Μπορούν να το επιβεβαιώσουν και άλλοι; Σε κάθε περίπτωση, απέστειλα ένα ερώτημα στη γραμματεία.

Φιλικά,

Γιάννης Σακελλαρίδης
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Ανακοίνωση μαθήματος: Θεωρία αριθμών.

Δημοσίευση από DeXteR »

Ναι το μάθημα δεν εμφανίζεται ούτε στην δική μου δήλωση
Giorgio P
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2011 9:43 pm
Real Name: Γιώργος (I think you got that by yourself...)
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ανακοίνωση μαθήματος: Θεωρία αριθμών.

Δημοσίευση από Giorgio P »

DeXteR έγραψε:Ναι το μάθημα δεν εμφανίζεται ούτε στην δική μου δήλωση
+1
Così preziosa come il vino
così gratis come la tristezza
con la tua nuvola di dubbi e di bellezza...
sakellar
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2015 6:07 pm
Real Name: Γιάννης Σακελλαρίδης

Re: Ανακοίνωση μαθήματος: Θεωρία αριθμών.

Δημοσίευση από sakellar »

Γεια σας,

Μόλις με ενημέρωσαν από τη Γραμματεία ότι η εγγραφή στο συγκεκριμένο μάθημα θα γίνει από τη Γραμματεία της Σχολής, μετά από αίτηση των ενδιαφερόμενων φοιτητών και μετά τη λήξη των ηλεκτρονικών εγγραφών. Φαίνεται ότι ξέχασαν να το συμπεριλάβουν στις ηλεκτρονικές εγγραφές, και τώρα δεν υπάρχει άλλος τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα. Σήμερα θα αναρτηθεί σχετική ανακοίνωση από τη Γραμματεία.

Φιλικά,

ΓΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις”