Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Συζητήσεις για μαθήματα του 3ου έτους στην κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Απάντηση
Asxeth
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 2:41 pm
Real Name: -
Gender: Female
Facebook ID: 0

Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από Asxeth »

Χαιρετώ! Ήρθε η ώρα να διαλέξουμε ροές αλλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω ποιες. Θα πάρω σίγουρα εφαρμοσμένη ανάλυση και ψάχνω τη δεύτερη. Άκουσα ότι η στατιστική είναι η πιο δύσκολη, αληθεύει? Θα μπορούσατε να μου πείτε κάποια σχόλια ώστε να με βοηθήσετε στην επιλογή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από O kanenas »

Δε νομίζω ότι η στατιστική είναι η πιο δύσκολη. Ειδικά μετά την αλλαγή του προγράμματος σπουδών, που η Θεωρία Πιθανοτήτων έγινε επιλογής. Θεωρώ πιο δύσκολη από τη ροή στατιστικής τη ροή μαθηματικών πληροφορικής, που έχει μαθήματα του Ζάχου, ο οποίος δυσκολεύει αρκετά τα πράματα. Πάντως, συγκρίνοντας τις δυο ροές σε επίπεδο ενδιαφέροντος, η ροή στατιστικής μου φαίνεται μια ξεραΐλα και μισή μπροστά στην πληροφορική. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. :P

Για τη ροή εφαρμοσμένης μηχανικής δεν έχω ιδέα, αλλά νομίζω κολλάει περισσότερο με την ανάλυση απ'ότι οι άλλες δυο ροές.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Asxeth
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 2:41 pm
Real Name: -
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από Asxeth »

Ωραία. Αν υποθέσουμε ότι βρίσκουμε δουλειά όταν τελειώσουμε τις σπουδές, με τη στατιστική δουλεύουμε ως στατιστικοί αναλυτές ή είναι δουλειά οικονομολόγου? Και με την πληροφορική θεωρούμαστε πληροφορικάριοι? Με λίγα λόγια τι μπορούμε να κάνουμε επαγγελματικά έχοντας πάρει αυτές τις ροές? :D
Άβαταρ μέλους
MagGod
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2008 9:35 pm
Real Name: <MIT|s|Mag>
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από MagGod »

Asxeth έγραψε: Με λίγα λόγια τι μπορούμε να κάνουμε επαγγελματικά έχοντας πάρει αυτές τις ροές? :D
να γίνεις σερβιτόρα πώς σου φαίνεται σαν ιδέα? :lol:
Εικόνα
Asxeth
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 2:41 pm
Real Name: -
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από Asxeth »

Τόσο χάλια,ε? Θα το σκεφτώ σοβαρά! :D
Άβαταρ μέλους
MagGod
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2008 9:35 pm
Real Name: <MIT|s|Mag>
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από MagGod »

πάντως και εμένα η στατιστική μου φαίνεται χάλια....
η πληροφορική Πι - ούτσα...
η μηχανική ένα ξερατό... αλλά τουλάχιστον είναι αέρα πατέρα ροή:P

τώρα εξαρτάται τι σου αρέσει γενικά :e_biggrin:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από Georgrinder »

Αν υποθέταμε ότι το πρόγραμμα σπουδών της ΣΕΜΦΕ υποστηρίζει εντελώς τον εαυτό του τότε με τις γνώσεις που θα πάρεις σίγουρα θα διαφέρεις απο πληροφορικάριους και στατιστικούς αναλυτές..Ακόμα και αν δεν το κάνει και πάλι υπάρχει η διαφορά νομίζω..Στα χαρτιά δεν θεωρείσαι τίποτα από αυτά, εσύ θα είσαι υποτείθεται εφαρμοσμένος μαθηματικός με εξειδίκευση ανάλογη της ροής σου. Τωρα όσον αφορά στην δουλειά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις βγαίνοντας από την σχολή κατά την γνώμη μου είναι να πας για μεταπτυχιακό, δουλειά και ζωή στο εξωτερικό...

Το τι θα μπορείς και τι θα θες με βάσει τις ροές που χεις επιλέξει να ακολουθήσεις και να εξελίξεις άρα και να επιδιώξεις να ασχοληθείς επαγγελματικά μαζί του είναι κάτι που νομίζω θα βρεις μόνη σου στην πορεία.

Προσωπική γνώμη για ροές (του μαθηματικού εφαρμογών), αν και δεν έχω ακριβώς αυτές είναι εφαρμοσμένη ανάλυση-στατιστική.
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
Asxeth
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 2:41 pm
Real Name: -
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από Asxeth »

Μάλιστα. Είναι γνωστό αν τα μαθήματα κάποιας ροής είναι πιο εύκολα από άλλα?
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από Katsarola »

Georgrinder έγραψε:Αν υποθέταμε ότι το πρόγραμμα σπουδών της ΣΕΜΦΕ υποστηρίζει εντελώς τον εαυτό του τότε με τις γνώσεις που θα πάρεις σίγουρα θα διαφέρεις απο πληροφορικάριους και στατιστικούς αναλυτές..Ακόμα και αν δεν το κάνει και πάλι υπάρχει η διαφορά νομίζω..Στα χαρτιά δεν θεωρείσαι τίποτα από αυτά, εσύ θα είσαι υποτείθεται εφαρμοσμένος μαθηματικός με εξειδίκευση ανάλογη της ροής σου.

Εχω την εντυπωση πως οποιος εχει ροη στατιστικης μπορει να δωσει στον ΑΣΕΠ για αντιστοιχη θεση οποτε θεωρειται και τυπικα στατιστικος(?)
Η ροη ΜΠ για μενα ηταν παντα κατι περιεργο, καθως ΔΕΝ κανεις κωδικα=>δεν εισαι πληροφορικαριος, αλλα μαθηματικα πληροφορικης, ο,τι κι αν σημαινει αυτο.
Τωρα όσον αφορά στην δουλειά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις βγαίνοντας από την σχολή κατά την γνώμη μου είναι να πας για μεταπτυχιακό, δουλειά και ζωή στο εξωτερικό...

Το τι θα μπορείς και τι θα θες με βάσει τις ροές που χεις επιλέξει να ακολουθήσεις και να εξελίξεις άρα και να επιδιώξεις να ασχοληθείς επαγγελματικά μαζί του είναι κάτι που νομίζω θα βρεις μόνη σου στην πορεία.
Δουλεια εξω βρισκεις ανετα και χωρις μεταπτυχιακο με το 5ετες διπλωμα του ΕΜΠ.


Κατα την γνωμη μου οι ευκολοτερες ροες ειναι αναλυση-μηχανικη και το δυνατοτερο combo απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης ειναι αναλυση-στατιστικη
Άβαταρ μέλους
vikam18
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2012 1:03 pm
Real Name: andreas
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: athens

Re: Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από vikam18 »

σοβαρα τωρα δεν κανεις κωδικα στην ροη ΜΠ ? ουτε καν συναρτησιακες γλωσσες?
Άβαταρ μέλους
congi
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 6:29 pm
Real Name: CG
Gender: Male

Re: Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από congi »

Όλα τα μαθήματα της ροής ΜΠ είναι θεωρητικά (και τα μαθήματα που σχετίζονται με την ΜΠ). Δες αναλυτικά οδηγό σπουδών. Από συναρτησιακές γλώσσες διδάσκεται λίγη Haskel στο Θεμελιώδη Θέματα Επιστήμης Η/Υ
του 5ου εξαμήνου. Γενικά πρέπει να το ψάξεις μόνος σου.

Αν θέλεις δες http://www.class-central.com/ για online (δωρεάν) μαθήματα για προγραμματισμό. Δύο για παράδειγμα ξεκινούν 1η Οκτώβρη:

1. https://www.edx.org/courses/MITx/6.00x/2012_Fall/about
2. https://www.edx.org/courses/HarvardX/CS50x/2012/about
Άβαταρ μέλους
vikam18
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2012 1:03 pm
Real Name: andreas
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: athens

Re: Επιλογή Μαθηματικών ροών??

Δημοσίευση από vikam18 »

ρε φιλε γ****ει αυτο αληθεια ...η θεωρια εχει ολη την ουσια να μαθεις μια γλωσσα ειναι τ πιο απλο ..τελεια!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικού Εφαρμογών”