[Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

[Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από skywalker »

Βασικα κοιταω τα μαθηματα του 7ου εξαμηνου για την κατευθυνση του μαθηματικου και βλεπω οτι πολυ λιγα με ενδιαφερουν.Θελω να βρω 1-2 μαθηματα απο καποιο αλλο εξαμηνο.Κατα τα φαινομενα το μονο διαθεσιμο ειναι το 9ο.
Το οποιο μαλιστα εχει μια πληθωρα μαθηματων τα οποια θα ελεγα ειναι αρκετα ελκυστικα :P
Το προβλημα μου τωρα είναι μπορω να παρω κατι από αυτά και να το παρακολουθησω κανονικα?Η όλα απαιτουν γνωσεις από μαθηματα του 7ουκαι 8ου .

Λοιπον τα μαθηματα που με ψηνουν και μου φαινονται ότι δεν θα απαιτουν τις τρελες γνωσεις από αλλα εξαμηνα είναι:Συνοριακα προβληματα http://semfe.gr/index.php?p=subjects&c=view&id=1221
Αναλυση Επιφανειακων Μηχανικων Συστηματων http://semfe.gr/index.php?p=subjects&c=view&id=1224
Και Αριθμητικές μέθοδοι Μερικών Διαφορικών Εξισώσεωνhttp://semfe.gr/index.php?p=subjects&c=view&id=1216
Θεωρία Κυμάτων και Εφαρμογές στη Σεισμολογίαhttp://semfe.gr/index.php?p=subjects&c=view&id=1214

Οποιος εχει καποια πληροφορια για αυτά τα μαθηματα η ξερει κατι παραπανω και θελει να το μοιραστει ας μη διστασει.Thx εκ των προτερων :D
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Μαθήματος [Μ7ο]

Δημοσίευση από pao132003 »

μπορείς να πάρεις τεχνολογίες του διαδικτύου. σχετικά εύκολο.

btw, σου τροποποίησα λίγο τον τίτλο :P
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: [Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

Skywalker αυτά τα μαθήματα που μου λες όσο και ενδιαφέροντα και αν ακούγονται έτσι όπως τα διδασκόμαστε δε θα σου αρέσουν και πολύ. Το μόνο που θα μου άρεσε από τα 4 που είπες είναι το τρίτο, Αριθμητικές μέθοδοι Μερικών Διαφορικών Εξισώσεων, μιας και τα θέματα που βάζει είναι stadar. Θα σου πρότεινα τα εξής για συμπλήρωση του πτυχίου: Εισαγωγή στις Τεχνολογίες διαδικτύου, Δίκτυα Επικοινωνιών, Μαθηματική Θεωρία Συστημάτων (Τσινιάς) και γιατί όχι Ιστορία των Μαθηματικών (Μαθ 9ο είναι όλα). Έπειτα, Φυσ 7ο πάρε την "Οικονομική των Επιχειρήσεων" και Φυσ 9ο "Αναγνώριση Προτύπων και νευρωνικά Δίκτυα", "Περιβαλλοντική Πολιτική" και ΙΣΩΣ θα προτεινα "Δίκαιο"...Νομίζω οι επίλογες είναι πολλές... :wink:
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
1/2rizax
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 3:39 pm

Re: [Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από 1/2rizax »

Συμφωνώ για το 7ο εξάμηνο, μου φαίνεται το πιο αδιάφορο της σχολής. Γιατί δε συμπληρώνεις με μαθήματα από τα εξάμηνα 5,6,8; Επίσης έχε υπ'όψιν σου Ανάλυση Σήματος και Νευρωνικά Δίκτυα από το φυσικό. Ωραία μαθήματα και τα δύο, με μπόλικα μαθηματικά.
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: [Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

@ 1/2rizax : To μόνο εξάμηνο που μου φαινόταν αδιάφορο ήταν το 2ο...Τα νευρωνικά τα έχω ήδη αναφέρει! Επίσης, Ανάλυση Σήματος τη θεωρώ "δύσκολη" εν συγκρίσει με τα άλλα που προτείνω και γενικότερα τα μαθήματα που κάνουν στο Φυσικό αν κάποιος Μαθηματικός χρωστάει λίγα για πτυχίο και δε πολυενδιαφέρεται να διαβάσει, θα πρέπει να αποφεύγονται για πολλούς "γνωστούς" λόγους... :wink: Επίσης, πολλά μαθηματικά= πολλή ύλη= πολλές ώρες διάβασμα= πολύς πονοκέφαλος...άρα πρόβλημα!
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Re: [Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από skywalker »

thx re sys :P
Basika ayto to mathimatiki theoria systimaton kai to arithmitikes methodoi Mde me psinoun
Alitheia ayto to arithmitikes methodoi mde einai kati san arithmitiki analysi?Exei kai ergastirio kai tetoia?
I apla perilambanei ta ypoloipa kefalaia apo boyce diprima pou den exoume didaxtei?

Yg mathemagician daks o simba stin ypografi metraei poly :D
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: [Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

Koita egw eimai mikro paidi akomi..tha paw tetarto etos kai ayta p s lew ta lew me tis gnwseis p ws twra exw psaksei i ti exw akousei genikotera...Na protimas Tsinia an k i parakolouthisi einai ligo μπέρδεway situation. Twra proteina tis arithmitikes methodous kai ta resta epeidi kserw oti stis arithmitikes px ta themata einai stadar k mesa apo tis simeiwseis. thnx gia ton sympa...exw ena "kollima" me lion king. Basika exw brei k kati alla animated avatars alla ein terastia gia to forum. SHIT!
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: [Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από NickNafplio »

Ginetai na eise se kapoio eksamino kai epidi de sou poliaresoun ta mathimata anti na pareis kapoia apo afta na pareis kapoia alla kapoiou proigoumenou eksaminou ta opoia den ta eixes parei sto sigkekrimeno proigoumeno eksamino? Giati kai egw, an kai den gnorizw sxedon tipota akoma os protoetis, os latris ton theoritikwn mathimatikwn den mou gemizoun kai poli to mati afta tou 7ou eksaminou (pio poli gia mathimata katefthinsis mixanikis para gia mathimata katefthinsis mathimatikou mou kanoun)...
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: [Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από el_greco »

Λοιπόν... στα πρώτα 4 εξάμηνα, θα κάνεις υποχρεωτικά 29 μαθήματα (βάσει του υπάρχοντος προγράμματος σπουδών, πάντα). Εκεί οι μόνες επιλογές που έχεις, είναι μεταξύ "Ιστορίας Επιστημών" και "Ιστ. Οικ. Θεωριών" στο δεύτερο εξάμηνο, και ενός από τα τρία προσφερόμενα στο 4ο εξάμηνο (Φιλοσοφία Επιστημών, Μακροοικονομία, Κοινωνιολογία).

Από εκεί και πέρα, δεδομένου ότι επιλέγεις κατεύθυνση μαθηματικού εφαρμογών, θα πρέπει σε κάθε εξάμηνο υποχρεωτικά να επιλέγεις:

1. Όσα μαθήματα είναι υποχρεωτικά για όλους του μαθηματικούς, πχ την "Πραγματική Ανάλυση" στο 5ο εξάμηνο
2. Τις "μαύρες βούλες" στον οδηγό σπουδών, τα μαθήματα δηλαδή που είναι υποχρεωτικά για τις δύο ροές που θα έχεις επιλέξει.

Τέλος, μένει μια "δεξαμενή" μαθημάτων επιλογής, από την οποία μπορείς να πάρεις όσα και όποια θέλεις, χωρίς περιορισμό εξαμήνων - δηλαδή για το 7ο που λες, θα επιλέξεις τα 2 "στάνταρ (Θεωρία Μέτρου και Στοχαστικές Ανελίξεις), τα υποχρεωτικά για τις ροές σου, και μετά θα "συμπληρώσεις" με όποιο μάθημα επιλογής θέλεις από τα εξάμηνα 5ο και 9ο, ακόμα και από την κατεύθυνση του Φυσικού.
                 
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: [Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

Paidia ti lete twra...to 7o eksamino exei wraia mathimata me polles efarmoges (stoxastikes anelikseis , epixeirisiaki, algorithmoi, palindromisi). ntaksy oi Analystes tha latrepsoun sigoura to 8o kai to 9o alla ti na kanoume?? Nai mporeis na pareis proigoumenwn eksaminwn kai allis kateythynsis akoma alla nomizw to poli mexri 2 ton arithmo...Episis to poli 2 kai gia epomenou eksaminou. SYNOLIKA omws mipws se mperdepsa 2 to poli mporeis na pareis apo allis kat+megalyterou eksaminou. Gia proigoumena eksamina d kserw ti paizei...
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: [Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από kostas213 »

Θέλω να θέσω μία απορία γιατί έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον skywalker (δε μπορω να βρω 6ο μάθημα να πάρω :shock: κάτι τα ενδιαφέροντα μου, κάτι η αλλαγή ροής που ψήνω αρκούν να φέρουν το χάος). Είναι σίγουρο το ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αντί για 6 συνολικά μαθήματα (σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών) να πάρω 5 και να πάρω ένα άλλο διαφορετικού εξαμήνου;
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: [Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από pao132003 »

kostas213, εγώ πήρα μόνο 3 μαθήματα στο 7ο εξ: Στοχαστικές, Θεωρία Μέτρου και Αλγόριθμους. Τα υποχρεωτικά μου δηλαδή.

maThemaGician™, από τα ωραία μαθήματα που ανέφερες μόνο το ένα είναι επιλογής.
el_greco έγραψε:και μετά θα "συμπληρώσεις" με όποιο μάθημα επιλογής θέλεις από τα εξάμηνα 5ο και 9ο, ακόμα και από την κατεύθυνση του Φυσικού.
Ή μπορείς να συμπληρώσεις στο εαρινό εξάμηνο με μαθήματα του 6ου ή του 8ου.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
kingdiamond
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 27, 2007 9:28 pm
Real Name: tasos
Gender: Male

Re: [Μ7ο&9o] Επιλογή Μαθήματος

Δημοσίευση από kingdiamond »

Εγω θα παρω Στατιστικη φυσικη γιατι Παρασκευαιδης ειναι γαμω τα τυπακια και ξηγιεται πολυ καλα απεναντι στους φοιτητες του.Λυνει ασκησεις,λυνει παλια θεματα,ειναι συνεργασιμος....Θα παρω και φιλοσοφια των μαθηματικων,αλλα ειμαι λιγο καμμενος.Για αριθμητικες μεθοδους ΜΔΕ ε-π-ι-β-α-λ-λ-ε-τ-α-ι να το παρει οποιος ασχολειται με εφαρμοσμενα μαθηματικα στην περιοχη των μερικων διαφορικων εξισωσεων(δηλαδη προτυποποιηση,μηχανικη,αλλα ακομη και κβαντομηχανικη).ειναι απο τα πιο χρησιμα μαθηματα στη σχολη.Βεβαια μη σας παρω στο λαιμο μου,γιατι δεν ξερω πως διδασκεται.Παντως το πνευμα της εξετασης ειναι σαν αριθμητικη αναλυση.Αλλα βεβαια δυσκολοτερο σαν μαθημα σαφως.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικού Εφαρμογών”