Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Η έως τώρα μεταφυσική μου αναζήτηση με εχει οδηγήσει να δηλώνω:

Χριστιανός
18
24%
Άθεος ή μηδενιστής
21
28%
Αγνωστικιστής
11
14%
Άθρησκος
8
11%
Ντεϊστής
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δέχομαι διαφορετική θρησκεία από τον χριστιανισμό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Συμφωνώ με τον επιστημονισμό
11
14%
Κάτι άλλο
4
5%
ΔΞ/ΔΑ
3
4%
 
Σύνολο ψήφων: 76

Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Falgorn »

Προσωπικά έχω καταλήξει πως ο μόνος λόγος που υπάρχουν ακόμα θρησκείες είναι επειδή ο άνθρωπος έχει ακόμα το φόβο του τι μπορεί να υπάρχει πριν και μετά την ύπαρξη (του ίδιου και του κόσμου). Νωρίτερα κάλυπτε και πολλά άλλα πεδία που του ήταν άγνωστα, και με το πέρασμα των αιώνων, το πεδίο της θρησκείας περιοριζόταν όσο αύξαναν οι νοητικές κατακτήσεις... Η θρησκεία έχασε τον κεραυνό, την παλίρροια, την άνοιξη, τη γέννηση, την ασθένεια, την εξέλιξη της ζωής... Από τα τελευταία αναχώματά της είναι ο έλεγχος των ηθικών κανόνων (τον οποίο σιγά-σιγά χάνει) και ο φόβος για το πριν και το μετά την ύπαρξη.

Το να καταφεύγει κανείς στη θρησκεία για να εξηγήσει τον κόσμο γύρω του είναι στρουθοκαμηλισμός, ουσιαστικά εγκαταλείπει την προσπάθεια να καταλάβει και λέει
antony07 έγραψε:-Μα γιατί;
-Γιατί έτσι!
philip έγραψε:Ο χριστιανισμός δεν είναι λογικά επιχειρήματα [...] Βασίζεται στο βίωμα που προκύπτει μέσα στην μυστηριακή ζωή της εκκλησίας. Εκεί που ο πιστός προσπαθεί να συμετάσχει στη ζωή με ένα άλλο τρόπο ύπαρξης, προσωπικό και όχι ατομικό και να διαπιστώσει αν με αυτό τον τρόπο ύπαρξης, ο θάνατος πατείται όπως έκανε ο Χριστός ή αυτό είναι απλώς μια μπούρδα. Αυτό δεν μπορεί να το πετύχει καμιά ορθολιστική σκέψη είναι καθαρά βιωματικό.
Αυτή είναι μια πολύ σύγχρονη άποψη για το χριστιανισμό, που ουσιαστικά δημιουργήθηκε για να μπορέσει να κουτσοσυμβαδίσει με τις αλλαγές στην αντίληψη των ανθρώπων για τον κόσμο και να μην απορριφθεί ως απαρχαιωμένο φιλοσοφικό σύστημα. Δε μπορείς σε καμμία περίπτωση να πεις ότι "είναι έτσι", απλά επειδή η ερμηνεία του αλλάζει πολύ με τα χρόνια. Όπως σου φαίνεται φυσική και "σωστή ερμηνεία" αυτή που λες, τόσο φυσικό και σωστό φαινόταν πριν μερικούς αιώνες το ότι η ηλικία του κόσμου έπρεπε να είναι σε συμφωνία με τα γενεαλογικά δέντρα των Ευαγγελίων.

Η οργανωμένη θρησκεία είναι ένα σύστημα δογμάτων και κανόνων που δίνει μια έτοιμη και "εύπεπτη" απάντηση στις φιλοσοφικές και υπαρξιακές ανησυχίες του ανθρώπου, ζητώντας του πίστη (και απουσία κρίσης) σε αυτά τα δόγματα και τους κανόνες. Επειδή αποκτά έτσι επιρροή σε μεγάλες μάζες, είναι ένα πολύ αποτελεσματικό μέσο άσκησης εξουσίας, του οποίου όμως η χρησιμότητα γενικά μειώνεται όσο ανεβαίνει το επίπεδο παιδείας του πληθυσμού (γιατί είναι λιγότερα τα αναπάντητα φιλοσοφικά ερωτήματα και μικρότερη η ανάγκη "έτοιμης απάντησης" στα υπόλοιπα). Έτσι σήμερα στις δυτικές κοινωνίες η εκκλησία έχει πολύ μικρότερες δυνατότητες παρέμβασης απ' ότι στο παρελθόν. Συνεπώς και η ύπαρξή της επικεντρώνεται πολύ περισσότερο στο θεωρητικό κομμάτι...
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από msl »

Εγώ έχω μια άλλη απορία. Με ποια λογική μπορείτε να βάλετε σε ένα τόσο λεπτό –για εμένα- θέμα ταμπέλες; Ποιός μπορεί να θέσει κάποια όρια πίστης και θρησκείας με σαφήνεια;

Ο καθένας έχει μια ιδεολογία, μια πίστη (ή ο,τιδήποτε) το οποίο όμως κατά βάθος είναι τόσο μοναδικό όσο είναι ο ίδιος ο άνθρωπος. Έχει κάποια στοιχεία σίγουρα από τη «ταμπέλα» που φέρει, αλλά από εκεί και πέρα το να κρίνουμε τα πάντα γύρω από αυτή είναι σφάλμα.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με όσα λέει ο/η stroformi.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
dj manos
Banned
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 12:57 pm
Real Name: Μάνος
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από dj manos »

C0n έγραψε:....αλλά ΟΛΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.......
Είναι μακράν η πιο εξοργιστική απάντηση που έχω διαβάσει. Εσύ είσαι φοιτητής στη ΣΕΜΦΕ; Το σύμπαν το κινεί η σκοτεινή ενέργεια και,συγκεκριμένα,το κάνει να διαστέλλεται. Και τα πάντα δημιουργήθηκαν από το Big Bang το οποίο,πιθανότατα,είναι μία στιγμιαία επαφή 2 παράλληλων συμπάντων,σύμφωνα με την Θεωρία Μ.

Όποιος γουστάρει να μάθει περισσότερα για το σύμπαν,ας έρθει μία βόλτα από το Πλανητάριο (Ζησιμοπούλου 79,Π.Φάληρο). 2009 μπήκε και εσείς ακόμα πιστεύετε σε θεούς και σατανάδες;; Έλεος!
stroformi έγραψε:4) Επίσης, προσπαθούμε να σας πούμε ότι ο χριστιανισμός δεν είναι πεδίο λογικής αντιπαράθεσης, όπως όλες οι θρησκείες άλλωστε. Είναι πίστη. Που σημαίνει ότι δεν μπαίνει καν σε διαδικασίες επιχειρηματολογίας, γιατί τότε θα ήταν πολιτική ιδεολολογία, όπως οι άλλες λέξεις σε -ισμός! Για το λόγο αυτό, ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΝ σε αντίθεση με την επιστήμη και τα συμπεράσματα της (φώτα, βιολογίες, φυσικές), δεν κατεβαίνει καν στον αγώνα, πως το λένε!
Συμφωνώ 100%. Πώς,λοιπόν,δέχεσαι να πιστεύεις σε κάτι μη-λογικό,δηλαδή σε κάτι παράλογο;; Δεν προσβάλλεις την ίδια την νοημοσύνη σου έτσι;
stroformi έγραψε: :idea: Γιατί φάγατε μαγειρίτσα και σουβλίσατε αρνί - στις 19 Απριλίου;
:?: Και πήρατε λαμπάδα;
:!: Και πήγατε στα Jumbo;
:e_geek: Και έχετε βαφτηστήρι;
:P Και τσουγκρίσατε αυγά;
:?: Και ήρθατε έξω από την εκκλησία και σκάγατε <<γουρουνίτσες>>;
Και είχε παντού κόσμο...
Εδώ τα χάλασες πολύ άσχημα... Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις είναι ήθη και έθιμα του τόπου σου. Λαμπάδες δεν πήρα,βαφτηστήρι δεν έχω (ευτυχώς!) και σε εκκλησία δεν πήγα να σκάσω γουρούνες. Τα υπόλοιπα τα έκανα γιατί απλά είναι έθιμο στον τόπο μου. Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι οι άθεοι μισούν την Ελλάδα. Γουστάρουμε τα έθιμα του τόπου μας,αρκεί να ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ! Και στεφάνι θα φτιάξουμε την Πρωτομαγιά και ρόδι θα σπάσουμε την Πρωτοχρονιά,και αρνί θα σουβλίσουμε το πάσχα,κλπ... Το σπάσιμο του αυγού τί συμβολίζει; Το σπάσιμο των πυλών του Άδη; Σιγά μην συμβολίζει και τον αυγοκέφαλο τον Πόντιο Πιλάτο. Το σουβλίσμα του αρνιού τί συμβολίζει; Τον αμνό του θεού; Σιγά μην συμβολίζει και τον Αθανάσιο Διάκο,που τον σούβλισαν οι Τούρκοι.Όλα αυτά (το σπάσιμο του ροδιού,το σούβλισμα του αρνιού,κλπ) είναι έθιμα του τόπου μας και γουστάρουμε να τα τηρούμε. Τις χριστιανικές παραδόσεις όμως,που σε κοροϊδεύουν κατάμουτρα και σου λένε εμμέσως πλην σαφώς "σε θεωρώ βλάκα",αυτές όχι... Δεν θα τις τηρήσουμε.
Άβαταρ μέλους
Tzanampets
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 2:28 am
Real Name: Call me 'mate'
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Tzanampets »

C0n έγραψε:
Και μην παρεξηγηθώ! ναι μεν είμαι χριστιανός αλλά δεν οφείλω τυφλή υπακοή σε κανέναν, άλλωστε το θεωρώ χρέος μας να αμφισβητήσουμε την θρησκεία μας (σε όποια θρησκεία και αν πιστεύει ο καθένας) εάν θέλουμε να αυτοαποκαλούμαστε "επιστήμονες!". Αρκεί να μην κταλύουμε και να μην ισοπεδώνουμε κάθε νόημα που μπορεί να έχει η κάθε θρησκεία, αλλά να κρατάμε την ουσία του.

Και ξεκινόντας απο αυτό: κατα την γνώμη μου, άλλοι τον λένε Θεό, άλλοι 12θεο, άλλοι Αλλάχ, άλλοι Βούδα, άλλοι Γαία, Άλλοι Γιεχωβά,κτλ. και ανάλογα με την ονομασία επιφέρουν και τις αντίστοιχες πράξεις λατρείας προς αυτόν (μετάνοιες,κοινωνία,προσευχές,προσφορές, νηστείες, μαστιγώματα, κτλ.) αλλά ΟΛΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ. αλλάζει μόνο η ανθρώπινη προσέγγιση προς αυτήν, εξ'ου και οι διάφορες ονομασίες και θρησκευτικές εκδηλώσεις. Ακούω σχόλια. :)
Νομίζω πως μόλις αυτοαναιρέθηκες... στην πρώτη παράγραφο λές ότι είσαι χριστιανός και στη δεύτερη ουσιαστικά παραδέχεσαι πως οι θρησκείες μαζί και ο χριστιανισμός είναι κατασκευάσματα του ανθρώπου για να συμβολίσουν αυτο το "πράμα" που κινεί τα πάντα όπως λές

Βασικά παιδιά let's face it: (που λένε και στο χωριό μου)
Παλιότερα ο άνθρωπος δεν είχε πολύ μυαλό και πολεμούσε με πέτρες (λάτρευε τη φωτιά και τον κεραυνό)
Μετά απέκτησε λίγο μυαλό παραπάνω και κατασκεύασε σπαθιά (έφτιαξε καλοστημένες θρησκείες)
Τώρα πια έχουμε αυτόματα και αεροπλάνα, δεν χρειάζεται μερικοί να επιμένουμε ακόμα στα σπαθιά!
(τώρα πια πιστεύουμε στην κβαντομηχανική και στην τύχη)

:P
Elen síla lúmenn' omentielvo.

Εικόνα

For those about to troll... we salute you!
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από philip »

Falgorn έγραψε:
philip έγραψε:Ο χριστιανισμός δεν είναι λογικά επιχειρήματα [...] Βασίζεται στο βίωμα που προκύπτει μέσα στην μυστηριακή ζωή της εκκλησίας. Εκεί που ο πιστός προσπαθεί να συμετάσχει στη ζωή με ένα άλλο τρόπο ύπαρξης, προσωπικό και όχι ατομικό και να διαπιστώσει αν με αυτό τον τρόπο ύπαρξης, ο θάνατος πατείται όπως έκανε ο Χριστός ή αυτό είναι απλώς μια μπούρδα. Αυτό δεν μπορεί να το πετύχει καμιά ορθολιστική σκέψη είναι καθαρά βιωματικό.
Αυτή είναι μια πολύ σύγχρονη άποψη για το χριστιανισμό, που ουσιαστικά δημιουργήθηκε για να μπορέσει να κουτσοσυμβαδίσει με τις αλλαγές στην αντίληψη των ανθρώπων για τον κόσμο και να μην απορριφθεί ως απαρχαιωμένο φιλοσοφικό σύστημα. Δε μπορείς σε καμμία περίπτωση να πεις ότι "είναι έτσι", απλά επειδή η ερμηνεία του αλλάζει πολύ με τα χρόνια. Όπως σου φαίνεται φυσική και "σωστή ερμηνεία" αυτή που λες, τόσο φυσικό και σωστό φαινόταν πριν μερικούς αιώνες το ότι η ηλικία του κόσμου έπρεπε να είναι σε συμφωνία με τα γενεαλογικά δέντρα των Ευαγγελίων.
Δεν είναι συγχρονη άποψη, είναι ο πρωταρχικός χριστιανισμός όπως δημιουργήθηκε στους 3 πρώτους αιώνες της εκκλησίας (όπου δεν υπήρχε δόγμα) και θεμελιώθηκε πιο θεωρητικά-φιλοσοφικά στους επόμενους αιώνες από τους Πατέρες της εκκλησίας και τις οικουμενικές συνόδους.
Αυτό που μαθαίνουμε εμείς ως χριστιανισμό στα σχολεία είναι η πολύ μετέπειτα διαστρέβλωση που έγινε στη Δύση όπου έγινε η προσπάθεια να θεμελιωθεί το δόγμα με λογικά επιχειρήματα απο τους σχολαστικούς φιλοσόφους (βλ. Αυγουστίνο, Αβελάρδο, Θωμά Ακινάτη κ.α). Στην Δύση γεννήθηκε ο παραλογισμός που μαθαίνουμε στα σχολεία και μετά στην ίδια τη δύση γενήθηκε και η αθεϊα, αφού ο ίδιος ο σχολαστικισμός γκρεμίστηκε απο την ανάπτυξη της επιστήμης. Και βέβαια αυτά δεν τα λέω εγώ..
Falgorn έγραψε:Η οργανωμένη θρησκεία είναι ένα σύστημα δογμάτων και κανόνων που δίνει μια έτοιμη και "εύπεπτη" απάντηση στις φιλοσοφικές και υπαρξιακές ανησυχίες του ανθρώπου, ζητώντας του πίστη (και απουσία κρίσης) σε αυτά τα δόγματα και τους κανόνες.

Καμία εύπεπτη απάντηση και κανένα συστηνα κανόνων. Τι το ευπεπτο βρίσκεις στην ιδέα ότι ο Θεός είναι τρισυπόστατος και ομοούσιος, τα 3 πρόσωπα ενώνονται σε μια αδιασπαστη κοινωνία αγάπης, διατηρώντας τον προσωπικό τρόπο ύπαρξης; Πόσο εύπεπτη είναι η ιδέα ότι ο Χριστός ήταν τέλειος άνθρωπος και τέλειος Θεός; Αν ήταν ευπεπτη δεν θα είχαμε ποτέ τη δημιουργία αιρέσεων και άρα δεν θα είχαμε οικουμενικούς συνόδους και δεν θα είχε δημιουργηθεί η ανάγκη για δόγμα (ξαναλέω ότι η εκκλησία δεν είχε δόγμα για 3 αιώνες, ήταν καθαρά βιωματική προσέγγιση και καθόλου θεωρητική).
Και για τους κανόνες μην μου πεις για τις 10 εντολές γιατί ένα από τα ελάχιστα πράγματα που θυμάμαι απο το σχολείο (ευτυχώς δεν θυμαμαι και πολλά) ήταν ότι η Καινή Διαθήκη ήρθε να αντικαταστίσει την Παλαία και ότι ο Χριστός αντικατέστησε τον νόμο του Μωυσή. Εφερε όμως κανεναν δεκάλογο ο Χριστός; Απλά έναν τρόπο υπαρξης έφερε με τον οποίο νίκησε τον θάνατο. Γι αυτό και στα ευαγγέλια σώζονται μορφές που δεν έιχαν καμία ηθική σε σχέση με τους κανόνες (βλ. Μαγδαληνή, Τελώνης κ.α.)

Falgorn έγραψε:Επειδή αποκτά έτσι επιρροή σε μεγάλες μάζες, είναι ένα πολύ αποτελεσματικό μέσο άσκησης εξουσίας, του οποίου όμως η χρησιμότητα γενικά μειώνεται όσο ανεβαίνει το επίπεδο παιδείας του πληθυσμού (γιατί είναι λιγότερα τα αναπάντητα φιλοσοφικά ερωτήματα και μικρότερη η ανάγκη "έτοιμης απάντησης" στα υπόλοιπα). Έτσι σήμερα στις δυτικές κοινωνίες η εκκλησία έχει πολύ μικρότερες δυνατότητες παρέμβασης απ' ότι στο παρελθόν. Συνεπώς και η ύπαρξή της επικεντρώνεται πολύ περισσότερο στο θεωρητικό κομμάτι...
Αυτό είναι ευτύχημα που συμβαίνει, η εκκλησία δεν πρέπει να εχει καμια σχέση με ασκηση εξουσίας και πάντα πρέπει να ανεβαίνει το επίπεδο παιδείας του πλυθυσμού για να σβήσουν αυτά τα κατάλοιπα, μήπως και κάποτε η εκκλησία θυμηθεί τι ήταν και ποια είναι η αποστολή της..
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
C0n
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2007 11:52 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Facebook ID: 0

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από C0n »

Tzanampets έγραψε:
C0n έγραψε:
Και μην παρεξηγηθώ! ναι μεν είμαι χριστιανός αλλά δεν οφείλω τυφλή υπακοή σε κανέναν, άλλωστε το θεωρώ χρέος μας να αμφισβητήσουμε την θρησκεία μας (σε όποια θρησκεία και αν πιστεύει ο καθένας) εάν θέλουμε να αυτοαποκαλούμαστε "επιστήμονες!". Αρκεί να μην κταλύουμε και να μην ισοπεδώνουμε κάθε νόημα που μπορεί να έχει η κάθε θρησκεία, αλλά να κρατάμε την ουσία του.

Και ξεκινόντας απο αυτό: κατα την γνώμη μου, άλλοι τον λένε Θεό, άλλοι 12θεο, άλλοι Αλλάχ, άλλοι Βούδα, άλλοι Γαία, Άλλοι Γιεχωβά,κτλ. και ανάλογα με την ονομασία επιφέρουν και τις αντίστοιχες πράξεις λατρείας προς αυτόν (μετάνοιες,κοινωνία,προσευχές,προσφορές, νηστείες, μαστιγώματα, κτλ.) αλλά ΟΛΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ. αλλάζει μόνο η ανθρώπινη προσέγγιση προς αυτήν, εξ'ου και οι διάφορες ονομασίες και θρησκευτικές εκδηλώσεις. Ακούω σχόλια. :)
Νομίζω πως μόλις αυτοαναιρέθηκες... στην πρώτη παράγραφο λές ότι είσαι χριστιανός και στη δεύτερη ουσιαστικά παραδέχεσαι πως οι θρησκείες μαζί και ο χριστιανισμός είναι κατασκευάσματα του ανθρώπου για να συμβολίσουν αυτο το "πράμα" που κινεί τα πάντα όπως λές
το βλέπεις λάθος....δεν αυτοαναιρούμαι και ουτε λεω οτι είναι κατασκευάσματα του ανθρώπου.Μην μου βάζεις στο στόμα λέξεις που δεν είπα.
Μίλησα για την ανθρώπινη προσέγγιση(με άλλα λόγια την θρησκεία) που διαφέρει ανάλογα με τον τόπο, τον χρόνο,τις συνθήκες κτλ.
δεν είπα οτι είναι κατασκευάσματα, γιατί αυτό υποδεικνύει οτι οτι οι θρησκείες είναι μεγάλα ψέμματα.
ΛΑΘΟΣ.
Είπα να κρατάμε την ουσία τους και να μην προσκολλάμε σε διαδικαστικές λεπτομέρειες. εξάλλου είμαι πολύ μικρός για να κρίνω αν υπάρχει θεός ή αν οι θρησκεία μου είναι ένα ψέμα, για αυτό και δηλώνω χριστιανός, ωστόσο επειδή σαν επιστήμονας νοιώθω και ανήσυχο πνεύμα, δεν μπορώ παρα να αμφισβητήσω ορισμένα πράγματα, αλλά οχι το βασικό νόημα, το θεμέλιο της πίστης μου. Πιο κατανοητό τωρα.
Δε φοβάμαι τίποτα...

Δεν ελπίζω σε τίποτα....

ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ! :)
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από o_apolytos »

Είμαι επιστήμων χριστιανός και/αλλά πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος που...:

Η μητέρα του ήταν παρθένα
Ήταν και θεός και άνθρωπος (κι ήταν κι ο πατέρας του θεός, κι ήταν κι ένα πουλάκι κι αυτό θεος)
Έκανε θαύματα αβέρτα κουβέρτα όπως
Μετέτρεψε το νερό σε κρασί
Ανέστησε τον αδερφό μιας φίλης του
Γιάτρεψε έναν παράλυτο κι έναν τυφλό
Περπάτησε πάνω σε νερά (άκουσ'εκεί! ολόκληρος θεός να μη ξέρει κολύμπι!!!)
και διάφορα άλλα για να τους εντυπωσιάσει όλους
Σταυρώθηκε (οκ, μέχρι εδώ καλά) και ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ (όλα τα λεφτά)
Επίσης μετά επέστρεψε και αναλήφθηκε στους ουρανούς
και... μπάσκετ με τον Γκάλη!

Πέρα από όλα τα άλλα, "που λες: δε βαριέσαι, μαγκιά του" όλα αυτά τα έκανε για μας ! Για να μας λυτρώσει από τις πρότερες και τις μελλούμενες αμαρτίες (διότι είναι σίγουρο, πως όσο θα υπάρχουν άνθρωποι, θα αμαρτάνουν)... Έχετε σκεφτεί πόσο πέρα έχετε κάνει τη λογική σας (που σας έφερε στην ευχάριστη θέση να σπουδάζετε τις επιστήμες) για να αποδεχτείτε όλες αυτές τις μπαρούφες;

Προσπαθώ να κρατηθώ, αλλά γίνομαι αναπόφευκτα ειρωνικός, διότι σκέπτομαι: φαντάσου να ερχόταν τώρα ο Ιησούς. Τί θα γινότανε; Τί θα λέγαμε γι'αυτόν; Θα ήμασταν οι τυφλωμένοι Φαρισαίοι και καλά; Τί να πω... Προφανώς και όσοι "δεν πιστεύουν" φανατίζονται, καθώς στη χώρα μας, την ωραία χριστιανική δημοκρατία μας (κοιτάχτε το Ιραν και πείτε μου διαφορές), είμαστε αναγκασμένοι να τρώμε στη μάπα τον κάθε παπά, τον κάθε μοναχό, τον κάθε Χριστιανό που την έχει καταβρεί και "πιστεύει βιωματικά" και "έχει βρει το νόημα της ζωής" και δε-ξέρω-γω-τι.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Wizard »

Απλά να συμπληρώσω στη λίστα του Απόλυτου...
Και καλά να τα πιστεύεις όλα αυτά μέχρι να ανακαλυφθεί το τηλεσκόπιο.
Αλλά πραγματικά τώρα που έχεις υπόψιν σου την απεραντοσύνη του σύμπαντος, πραγματικά πιστεύεις ακόμα ότι ο "Θεός" δημιούργησε τον άνθρωπο κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσίν του και ότι κάθεται και το είχε έννοια να στείλει τον μονάκριβο γιο του για να μας σώσει; :D

Όσο για τη λίστα της stroformi:
stroformi έγραψε: :idea: Γιατί φάγατε μαγειρίτσα και σουβλίσατε αρνί - στις 19 Απριλίου;
:?: Και πήρατε λαμπάδα;
:!: Και πήγατε στα Jumbo;
:e_geek: Και έχετε βαφτηστήρι;
:P Και τσουγκρίσατε αυγά;
:?: Και ήρθατε έξω από την εκκλησία και σκάγατε <<γουρουνίτσες>>;
Και είχε παντού κόσμο...
Εγώ τα κάνω αυτά γιατί έχουν χαβαλέ, είναι ήθη και έθιμα του τόπου μου και το βλέπω σαν διακοπές.
Εσύ για ποιο λόγο ακριβώς γιορτάζεις τη γέννηση του Χριστού στις 25 Δεκεμβρίου, μια μέρα αφιερωμένη στο Θεό Ήλιο; Γιατί γιορτάζεις τις απόκριες, γιορτή καθαρά παγανιστική που αν δεν κάνω λάθος έχει τις ρίζες της στη γιορτή του θεού Διονύσου;
Είναι κι άλλα ρε γαμώτο, αλλά μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή... :(
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από otinanai »

διαβαστε και αυτο το γαματο κειμενο του Νικου Δημου..

http://www.ndimou.gr/articledisplay.asp ... 0&cat_id=2
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από antony07 »

Wizard έγραψε: Εσύ για ποιο λόγο ακριβώς γιορτάζεις τη γέννηση του Χριστού στις 25 Δεκεμβρίου, μια μέρα αφιερωμένη στο Θεό Ήλιο; Γιατί γιορτάζεις τις απόκριες, γιορτή καθαρά παγανιστική που αν δεν κάνω λάθος έχει τις ρίζες της στη γιορτή του θεού Διονύσου;
Είναι κι άλλα ρε γαμώτο, αλλά μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή... :(
Υπάρχει ολόκληρη λίστα με τα παγανιστικά σύμβολα,όπως και αυτά των αρχαίων θρησκειών (κυρίως Αιγυπτιακών) που χρησιμοποίησε και ενσωμάτωσε ο Χριστιανισμός για να ξεριζώσει/επικαλύψει τις τοπικές θρησκείες στα μέρη που εξαπλωνόταν (σαν πανδημία).

Πριν λίγο καιρό κυκλοφόρησε ένα ντοκιμαντέρ, το Zeitgeist, που στο πρώτο μέρος του αναλύει την προέλευση και την "κλοπή" των χριστιανικών συμβόλων.
Αν εξαιρέσετε τον βλακώδη τρόπο με τον οποίο τα παρουσιάζει (σαν να πρόκειται για θεωρία συνομωσίας), μπορείτε να δείτε επιγραμματικά τις αρχαιοαιγυπτιακές και τις παγανιστικές προχριστιανικές θρησκείες, και θα διαπιστώσετε ότι το όλο σενάριο με την παρθενογέννεση του υιού του Θεού, που αναστήθηκε 3 μέρες μετά τον θάνατό του, είναι πολύ παλαιότερο του Χριστού* (και βεβαίως του 33 μχ), και είχε υιοθετηθεί από πάμπολλες θρησκείες, σε διάφορες παραλλαγές.

Μπορείτε να δείτε το zeitgeist online εδώ (google video)

*Σύμφωνα με το ντοκιμαντέρ, η παλαιότερη αναφορά είναι ο Αιγυπτιακός Θεός "Ώρος", περί το 3000πχ.
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
stroformi
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2007 2:53 pm
Real Name: Δήμητρα
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από stroformi »

Συμφωνώ 100%. Πώς,λοιπόν,δέχεσαι να πιστεύεις σε κάτι μη-λογικό,δηλαδή σε κάτι παράλογο;; Δεν προσβάλλεις την ίδια την νοημοσύνη σου έτσι;
Δεν θα το έλεγα. Όταν δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι δεν είναι κάτι παράλογο. Απλά δεδομένου ότι πιστεύεις στο Θεό, είναι παντοδύναμος και σαν ανθρώπινο ον είσαι υποδιαίστερος άρα δεν μπορείς να καταλάβεις τα πάντα, άρα όσα δεν μπορείς να καταλάβεις απλά τα πιστεύεις. Εν ολίγοις, για μένα προσωπικά, και αυτό πάει σε κάτι που είπαν και άλλοι συνάδελφοι ότι η πίστη είναι κάτι πολύ προσωπικό και δεν σημαίνει ότι όσοι πχ είμαστε χριστιανοί έχουμε τα ίδια πράγματα μες το κεφάλι μας, ο Θεός έκανε τους νόμους, τους οποίους εγώ όντας σε αυτή τη σχολή μελετάω, ο Θεός γνωρίζει την αιτία τους, το γιατί κρύβουν αυτή την απίστευτη σοφία κτλ. Είμαι δλδ φυσικός, τα εργαλεία της επιστήμης μου έχουν Θεϊκή προέλευση αλλά εγώ, σαν άνθρωπος, μπορώ να τα κάνω οτιδήποτε για να εξηγήσω το οτιδήποτε. Και τη Θεωρία Μ. κτλ. Δεδομένου ότι πιστεύω και σε ένα ανθρωποκεντρικό σύμπαν και όχι στην τυχαιότητα που προβάλλεις αλλά μετά πάει μακριά η συζήτηση.
μοιάζει με το γιατί ένας πλούσιος είναι κουμμουντιστής...(ή κάτι τέτοιο για να μην αλλάζω σελίδα)
Μπορεί όντως να μοιάζουν γελοία αυτά που ρώτησα, και ναι δεν πιστεύω αυτή τη θεωρία ότι οι κομμουντιστές πρέπει να είναι φτωχοί-με ενοχλεί που κάποιοι είναι πλούσιοι, αλλά δεν μπορώ να το στηρίξω λογικά οπότε οκ.
Όμως:
1)για μένα η πίστη είναι κάτι πολύ πιο σοβαρό από την πολιτική μου θέση. Και και η μη-πίστη επίσης.
2)Έφαγα αρνί γιατί νήστεψα τη Μ. Εβδομάδα και τη μέρα της Ανάστασης ήμουν χαρούμενη και το γιόρτασα. Δεν έχει σχέση με την πρωτομαγιά που είναι μια κοινωνική γιορτή. Αν ζούσες στην Αγγλία που είναι πολυπολιτισμική δλδ δεν θα σούβλιζες?δεν θα γιόρταζες καν, έτσι; Γιατί τότε οκ.
3)Έχω βαφτηστήρι γιατί πιστεύω στη βάφτιση. Αν ήμουν μουσουλμάνα, δεν θα το έκανα. Ομοίως για τη λαμπάδα. Το κάνουν και οι Ρώσοι. Αυτή όμως δεν έχουν 25η Μαρτίου, που είναι <<εθνική>>> και όχι <<θρησκευτική>> γιορτή.
Εσύ για ποιο λόγο ακριβώς γιορτάζεις τη γέννηση του Χριστού στις 25 Δεκεμβρίου, μια μέρα αφιερωμένη στο Θεό Ήλιο;
Και 24 να ήταν δεν θα μου καιγόταν καρφί. Και ημερομηνία να μην είχε. Ίσως έχεις δίκιο, ότι αυτή η μέρα συμπίπτει με παγανιστικές γιορτές αλλά:
1)Για μένα είναι τελείως συμβολίκή. Όλο το χρόνο πιστεύω στην Γέννηση και στην Ανάσταση 2)Ναι, οι θεμελιωτές του χριστιανισμού στηρίχτηκαν σε παλαιότερες θρησκείες όσο αναφορά πρακτικά θέματα και αυτό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί απλά <<πρακτικό>>, ή και ύποπτο αν θες αλλά όπως και να έχει
3)Ό Χριστός ήρθε να φωτίσει άρα να αναοικοδομήσει τα πάντα και να πάρει μαζί του όσους μέχρι τότε είχαν άλλες μορφές λατρείας. Όντας Εκείνος η νέα και μοναδική αλήθεια. Που σημαίνει ότι για μένα, και φυσικά υπήρχε παρελθόν αλλά οτιδήποτε μετά το Χριστό, χωρίζεται σε αυτούς που τον πίστεψαν και σε αυτούς που δεν τον πίστεψαν. 4) Το δόγμα όπως και άλλοι είπαν είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα και σε καμία περίπτωση δεν το <<πιστεύω>>. Απλά το κρίνω και το συμβουλεύομαι.
Γιατί γιορτάζεις τις απόκριες;
Ναι, και εγώ τις απόκριες τις γιορτάζω για χαβαλέ. Αλλά δεν είναι μια θρησκευτική γιορτή πια. Και έχουν χάσει τον έντονο διονυσιακό του χαρακτήρα. Αν συνοδεύονταν με τελετές, όπως το Πάσχα ή το ραμαζάνι, δεν θα τις γιόρταζα. Βέβαια, έχω φίλους που θεωρούν τις απόκριες όντως προσβολή σε αυτά που πιστεύουν και δεν τις γιορτάζουν συνειδητά.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Wizard »

Δεν ήθελα να σου την πω ότι ενώ είσαι χριστιανή κάνεις πράγματα τα οποία είναι "παγανιστικά". Ήθελα να σου δείξω ότι όπως εσύ κάνεις αυτές τις πράξεις έτσι κι εγώ θα φάω μαγειρίτσα, θα πάρω λαμπάδα στο βαφτηστήρι της μητέρας μου, θα τσουγκρίσω αυγά (δεν έβρισκα και αυτό το ξύλινο φέτος κι έχασα).
Επειδή δεν πιστεύω στον χριστιανισμό δε νομίζω ότι δε θα έπρεπε και να πάρω μέρος σε πράξεις που αποτελούν έθιμα :)
2)Έφαγα αρνί γιατί νήστεψα τη Μ. Εβδομάδα και τη μέρα της Ανάστασης ήμουν χαρούμενη και το γιόρτασα.
Μια απορία. Πραγματικά πιστεύεις ότι ενδιαφέρει τον Θεό αν νήστεψες για σαράντα μέρες και μετά έφαγες αρνί; Ότι από αυτό θα εξαρτηθεί η είσοδός σου σε ένα περιβάλλον που λέγεται παράδεισος;
Πραγματικά πιστεύεις ότι ο Χριστός όντως πέθανε και αναστήθηκε ή το θεωρείς μια αλληγορία κι αυτό;

Αυτό θα ήταν ένα καλό poll. Πόσοι πιστεύουν ότι ο Χριστός πέθανε και αναστήθηκε.
Να πω ότι δεν το θεωρώ απαραίτητα κακό να νοιώθεις την ανάγκη να πιστέψεις σε κάτι ανώτερο από εσένα, το οποίο θα είναι το απόλυτο καλό ώστε να μπορείς να κοιμάσαι τα βράδια ή να ζήσεις μια ενάρετη ζωή. Απλά όποτε συζητάω μια τέτοια κουβέντα με γνωστούς μου παίρνω την απάντηση "Φεύγα από δω ρε αντίχριστε" :D Δε με παίρνουν πια στα σοβαρά... :'(
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
Dennis Lynn Rader
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2007 11:13 pm
Real Name: Mort Nezach Van Uriel
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Washington D.C.

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Dennis Lynn Rader »

Ποστάρω ένα λινκ με ένα πολύ ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου ebook σε pdf μορφή στο οποίο γίνεται βήμα προς βήμα σύγκριση της επιστημονικής έρευνας και της Βιβλού αλλά και με τον Χριστιανισμό. Περισσότερο το ποστάρω για να λυθούν επιτέλους παρερμηνείες, παρεξηγήσεις και τυχόν πλάνες που υπάρχουν πάνω στο θέμα επιστήμης-θεολογίας.
Είναι λίγο μεγάλο αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να διαβαστεί.

http://www.religion-and-mathematics.com ... ut_God.pdf
" Shema Yisrael Adonai Eloheinu Adonai Echad...Baruch Shem Kavod Malchuso Le'Olam Va'Ed " ~ Deyteronomy 6:4
Άβαταρ μέλους
Qbric
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 12:46 am

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Qbric »

Off Topic
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Εσεις που πιστεύετε είστε Χριστιανοι Ορθόδοξοι;
θα ήθελα να μου απαντήσετε πριν γράψω κάποια πράγματα

Απο το βιβλίο που έδωσες

Οι αρχαίοι θεοί κολάκευαν τον εγωισμό, τη φιλαυτία, πρόσφεραν ευκαιρίες
για γλέντι, ελεύθερες ερωτικές σχέσεις με τις ιέρειες ή με τους υπόλοιπους
κατοίκους της πόλης.
Ο Χριστιανισμός δίδαξε αποχή από κάθε τέτοια ενέργεια, και εντολή ηθικής
τελείωσης, μέσα από την ταπείνωση! Και επιβλήθηκε.
Και οι ναοί ερήμωσαν, και τα είδωλα σήμερα κοσμούν τα μουσεία, σαν
αγάλματα μιας άλλης εποχής


ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
και θελει ο συγγραφέας να πιστέψω οτι έχει διαβάσει την παλαία Διαθήκη;
ξανα ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O kanenas την Πέμ Απρ 23, 2009 3:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: To edit είναι προτιμότερο από το συνεχόμενο ποστάρισμα.
Άβαταρ μέλους
Dennis Lynn Rader
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2007 11:13 pm
Real Name: Mort Nezach Van Uriel
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Washington D.C.

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Dennis Lynn Rader »

Προσπαθούμε να γίνουμε :wink:

Γιατί που βρήκες αντίφαση?
" Shema Yisrael Adonai Eloheinu Adonai Echad...Baruch Shem Kavod Malchuso Le'Olam Va'Ed " ~ Deyteronomy 6:4
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”