Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Η έως τώρα μεταφυσική μου αναζήτηση με εχει οδηγήσει να δηλώνω:

Χριστιανός
18
24%
Άθεος ή μηδενιστής
21
28%
Αγνωστικιστής
11
14%
Άθρησκος
8
11%
Ντεϊστής
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δέχομαι διαφορετική θρησκεία από τον χριστιανισμό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Συμφωνώ με τον επιστημονισμό
11
14%
Κάτι άλλο
4
5%
ΔΞ/ΔΑ
3
4%
 
Σύνολο ψήφων: 76

abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από abakas7 »

roundnipple έγραψε:Το ζητημα δεν ειναι να παρεις την Αγια Γραφη και να αρχισεις να βρισκεις τα λαθη...
Πράγματι συνάδελφε, το θέμα δεν είναι ούτε αυτό ούτε τα άλλα που αναφέρεις παρακάτω.
Το θέμα είναι να αποκτήσει ο κάθε άνθρωπος μια προσωπική επαφή με τον Ιησού Χριστό.

Πιο πριν ανέφερα διάφορα στοιχεία για την ιστορική αξιοπιστία της Βίβλου. Εκτός όμως από τις ιστορικές αναφορές, η Αγία Γραφή είναι γεμάτη και με αναφορές σε θαυματουργικές ενέργειες του Θεού οι οποίες δεν μπορούν να αποδειχθούν επιστημονικά. Εκεί πλέον ο άνθρωπος καλείται προσωπικά να επικαλεστεί το όνομα του Χριστού και να βιώσει ως εμπειρία ότι ο Χριστός είναι αληθινός και ζωντανός.

Γι' αυτό σας προτρέπω αντί να αναλώνεστε σε ατελείωτες συζητήσεις, να κάνετε μια απλή προσευχή στον Ιησού Χριστό με καλή προαίρεση και ειλικρινή καρδιά και να πείτε δύο απλά λόγια: "Υπάρχεις; Αν ναι, θέλω να φανερωθείς μέσα στη ζωή μου και να με βεβαιώσεις για την ύπαρξή Σου και την αγάπη Σου".
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από antony07 »

abakas7 έγραψε:Αγαπητοί Qbric και antony07 μην μπαίνετε στον κόπο να αμφισβητείτε την εγκυρότητα του βιβλίου της Εξόδου. Πολλοί το επιχείρησαν μέχρι σήμερα αλλά ανεπιτυχώς. Δεν βλέπω άλλωστε επιχειρήματα που να στηρίζουν την άποψή σας.
Υπάρχουν δεκάδες βιβλία/μελέτες (προσωπικά έχω μελετήσει 5-6 από αυτά) τα οποία στοιχειοθετούν τις αντιφάσεις της Βίβλου, δείχνουν ότι αυτή μεταλλάχθηκε και παραφράστηκε από τις Οικουμενικές Συνόδους, ώστε να εγκαθιδρυθεί στις περιοχές, όπως πχ η γνωστή αλλαγή της γέννησης του χριστού στις 25 Δεκεμβρίου, οι χριστιανικοί ναοί πάνω σε ειδωλολατρικούς, η ενσωμάτωση τοπικών στοιχείων στην πίστη κλπ κλπ. Το "Πολλοί το επιχείρησαν μέχρι σήμερα αλλά ανεπιτυχώς" είναι πλήρης ένδειξη της μικρομυαλιάς σου, αφού αν ίσχυε αυτό, οι παπάδες θα διαφήμιζαν σαν τρελοί (ή τρελές) την πλήρη εγκυρότητα και συμπάγεια της αγίας γραφής, και δεν θα γέμιζαν την ιστορία με μηχανορραφίες για την απόκρυψη και αποσιώπηση των κακώς κειμένων. Αν θες, μπορείς να τις βρεις και να τις διαβάσεις (μα προφανώς δεν θες, αφού σου αρκεί:)
abakas7 έγραψε: Το θέμα είναι να αποκτήσει ο κάθε άνθρωπος μια προσωπική επαφή με τον Ιησού Χριστό [...]
Εκεί πλέον ο άνθρωπος καλείται προσωπικά να επικαλεστεί το όνομα του Χριστού και να βιώσει ως εμπειρία ότι ο Χριστός είναι αληθινός και ζωντανός.[...]
Γι' αυτό σας προτρέπω αντί να αναλώνεστε σε ατελείωτες συζητήσεις, να κάνετε μια απλή προσευχή στον Ιησού Χριστό με καλή προαίρεση και ειλικρινή καρδιά και να πείτε δύο απλά λόγια: "Υπάρχεις; Αν ναι, θέλω να φανερωθείς μέσα στη ζωή μου και να με βεβαιώσεις για την ύπαρξή Σου και την αγάπη Σου".
Πως ακριβώς εννοείς την "προσωπική" επαφή; Σου μιλάει; Του μιλάς; (Πιάνετε κουβεντούλα δλδ); Λες τα παραπάνω λόγια στον χριστούλη, και αυτός σου απαντάει; Μήπως σου κάνει πλάκα ο διπλανός; Αλλιώς, μια εξέταση για σχιζοφρένεια είναι απαραίτητη..... :roll: Ξέεερεις, ο Χριστούλης δεν είναι ζωντανός....αν υπήρξε πέθανε πριν πολλάααααα χρόνια...
Μην ανησυχείς πάντως, στην απλούστερη περίπτωση, δεν είναι ψυχασθένεια, απλώς αυθυποβολή.

Ξέρεις, και κάποιος άλλος μίλαγε έτσι με τον χριστούλη, ο Απόστολος Παύλος, ο "(ανα)μεταδότης" της θρησκείας και άμεσος κοινωνός του Θεού. Αν δεν το γνωρίζεις, η σύγχρονη επιστημονική έρευνα έχει συγκεντρώσει τα "πάθη" του Παύλου σε: κρίση παρουσία άλλων προσώπων, προσωρινή τύφλωση, παύση των αισθήσεων (κώφωση, ανοσμία) και αφαγία (για 3 μέρες), τάση για μυθομανία, παραισθήσεις. Οποιονδήποτε ψυχίατρο και να ρωτήσεις για αυτά τα συμπτώματα, θα σου πει με βεβαιότητα ότι πρόκειται για κλινική υστερία (νεύρωση). Και ναι, ο Παύλος από την Ταρσό ήταν μόνο ένας υστερικός (εξ'ου και ο μισογυνισμός του).
Με βάση αυτό, θα σου πρότεινα να προσέχεις τις πολλές επαφές με τον Θεό. Εκατό πορωμένες γιαγιάδες συνιστούν ότι δεν κάνει πολύ καλό στο μυαλό...
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από abakas7 »

antony07 έγραψε:
abakas7 έγραψε:Αγαπητοί Qbric και antony07 μην μπαίνετε στον κόπο να αμφισβητείτε την εγκυρότητα του βιβλίου της Εξόδου. Πολλοί το επιχείρησαν μέχρι σήμερα αλλά ανεπιτυχώς. Δεν βλέπω άλλωστε επιχειρήματα που να στηρίζουν την άποψή σας.
Υπάρχουν δεκάδες βιβλία/μελέτες (προσωπικά έχω μελετήσει 5-6 από αυτά) τα οποία στοιχειοθετούν τις αντιφάσεις της Βίβλου, δείχνουν ότι αυτή μεταλλάχθηκε και παραφράστηκε από τις Οικουμενικές Συνόδους, ώστε να εγκαθιδρυθεί στις περιοχές, όπως πχ η γνωστή αλλαγή της γέννησης του χριστού στις 25 Δεκεμβρίου, οι χριστιανικοί ναοί πάνω σε ειδωλολατρικούς, η ενσωμάτωση τοπικών στοιχείων στην πίστη κλπ κλπ. Το "Πολλοί το επιχείρησαν μέχρι σήμερα αλλά ανεπιτυχώς" είναι πλήρης ένδειξη της μικρομυαλιάς σου, αφού αν ίσχυε αυτό, οι παπάδες θα διαφήμιζαν σαν τρελοί (ή τρελές) την πλήρη εγκυρότητα και συμπάγεια της αγίας γραφής, και δεν θα γέμιζαν την ιστορία με μηχανορραφίες για την απόκρυψη και αποσιώπηση των κακώς κειμένων. Αν θες, μπορείς να τις βρεις και να τις διαβάσεις (μα προφανώς δεν θες, αφού σου αρκεί:)
Φίλε μου η Καινή Διαθήκη δεν ασχολείται ούτε με την ημερομηνία γέννησης του Χριστού, ούτε με το πώς θα κτιστούν περιστόλιστοι ναοί, ούτε με το δελέασμα των ειδωλολατρών να έρθουν με το μέρος μας. Όλα αυτά είναι επινοήματα των παπάδων όπως λες κι εσύ, οι οποίοι επειδή έχουν παραμερίσει την Καινή Διαθήκη γιατί θα τους κατέστρεφε το εμπόριο, ψάχνουν με άλλα μέσα να στηρίξουν τη θρησκεία τους.
Δεν μου είπες την άποψή σου για τα link που σου παρέθεσα. Γιατί τόσοι επιστήμονες εκφράζονται υπέρ της αξιοπιστίας της Βίβλου; Ή πολύ αφελείς είναι ή πρόκειται τάχα για μια προπαγάνδα; Και τί έχουν να κερδίσουν από αυτό;

Έχω την εντύπωση πως θα σου ήταν πιο ωφέλιμο να διαβάσεις πρώτα την ίδια την Καινή Διαθήκη (φαίνεται ότι δεν την έχεις ανοίξει ποτέ) και μετά τα βιβλία που της ασκούν κριτική για να καταλάβεις αφενός τι εννοώ προσωπική επαφή με τον Ιησού Χριστό και αφετέρου για να δεις τις αντιφάσεις που τα βιβλία αυτά περιέχουν. Με καλή προαίρεση στο λέω.
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
Άβαταρ μέλους
Qbric
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 12:46 am

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Qbric »

abakas7 έγραψε:Δεν ξέρω αν έχετε ποτέ ασχοληθεί με την αρχαιολογία. Αν όχι, να σας ενημερώσω για την ύπαρξη των χειρογράφων της Νεκράς θάλασσας (γνωστά και ως χειρόγραφα του Κουμράν). Αν θέλετε ρίχτε μια ματιά εδώ και εδώ.
Αυτά σε συνδυασμό με τους αυστηρότατους κανόνες που ακολουθούνταν κατά την αντιγραφή των χειρογράφων από τους ταλμουδιστές (δείτε εδώ σελ. 8-10) οδήγησαν τους αρχαιολόγους και τους μελετητές να εκφράσουν την άποψη ότι τα κείμενα της Παλαιάς Διαθήκης αποτελούν ιστορικές αναφορές που έχουν φθάσει μέχρι τα χέρια μας με ιδιαίτερα υψηλό ποσοστό αξιοπιστίας. Διαβάστε μερικές γνώμες εδώ.
Αν θέλετε κάποια στιγμή να μιλήσουμε και για την Καινή Διαθήκη θα δείτε ότι τα Ευαγγέλια είναι πιο αξιόπιστα ως ιστορικές αναφορές ακόμα κι από το Θουκυδίδη, τον Ηρόδοτο κλπ.
Πραγματικα εκτος απο ψευτης εισαι και επικινδυνος εκτος και εισαι βλακας οποτε δε συζητω αλλο.
Ενας σοβαρος ιστορικος αποκλειεται να δεχτει τα γεγονοτα της ΠΔ γιατι δεν υπαρχουν αλλες αναφορες. Ειναι σαν να δεχομαστε την υπαρξη του Ηρακλη, αλλα αν καναμε 10 χρονια ελληνικη μυθολογια οπως κανουμε θρησκευτικα θα το πιστευαμε και αυτο.
Εισαι ασχετος με το θεμα ιστορια προφανως να δεχεσαι τα ευαγγελια ως αξιοπιστες πηγες
Δεν τα εχεις διαβασει (κοβω το ... μου).
Ολα τα παραπανω δεν ισχυουν αν εισαι βλακας
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Jheremias »

Εδώ πέρα γίνεται συζήτηση και όχι προσωπική διαμάχη, ούτε βρισίδι. Δεν έχω καμία όρεξη να ακούω τις βρισιές σου, φίλε Qbric, οποιεσδήποτε και αν είναι οι απόψεις των άλλων, ακόμα και αν ισχυρίζονται οτι 1+1=13. Παρακαλώ τον διαχειριστή να διαγράψει το τελευταίο post για να μπορέσει να συνεχιστεί η συζήτηση όσο γίνεται ομαλά. Please don't feed the troll...
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
Άβαταρ μέλους
Qbric
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 12:46 am

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Qbric »

Καμια προσωπικη διαμαχη.
Θεωρω οτι οι αποψεις του ειναι επικινδυνες. Αν εχει αγνοια αυτων που λεει τοτε τι ειναι ;
Αυτον τον καθωσπρεπισμό δεν το καταλαβαίνω. Θιγεται καποιος που τον αποκαλώ "βλάκα" ή θίγεσαι εσύ αλλα με ολα αυτα που έχει γράψει εγώ δε μπορω να παρεξηγηθώ εγώ;;;Δεν εχω το δικαίωμα να υποθέσω οτι με θεωρεί βλάκα και ηλίθιο να νομίζει οτι θα πιστεψω όλες τις κοπτοραπτικές (απο το κοβω-ραβω τοων θεολόγων) θεωρίες που τσαμπουνανε όλοι οι χριστιανοί που δεν ξέρουν γιατί πιστεύουν;;
Εγώ είμαι troll που προσπαθώ να έρθω σε αντιπαράθεση με ανθρώπους που πιστεύουν ότι ένας θεός της αρχαίας Μεσοποταμίας αποφάσισε να διώξει από τον κήπο της Εδέμ τους δυο μοναδικούς ανθρώπους επειδη ο ένας έφαγε ενα μήλο απο δεντρο της γνώσης γιατι του το ειπε ένα φίδι. Μαλιστα μετα απο κάμποσα χρόνια αποφάσισε να γυρίσει πίσω να γεννηθεί απο μία παρθένα την οποία ο ίδιος άφησε έγκυο, γεννήθηκε, παραλίγο να τον σκοτώσουν αν και θεος, και οταν μεγάλωσε αποφάσισε να πεθάνει ( ο θεος) για να λυτρώσει τους ανθρώπους απο μια αμαρτία που ο ίδιος τους είχε φορτώσει και τέλος αναστήθηκε και μήγε στον ουρανό μαζί με τον πατερα του που είναι ο ίδιος.....
αυτές ειναι οι αξιόπιστες ιστορικέ πηγές ...
και μετα εγώ είμαι το troll....
Off Topic
1+1=13 μπορεί να είναι αληθες :P
Άβαταρ μέλους
C0n
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2007 11:52 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Facebook ID: 0

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από C0n »

Τα γεγονότα που περιγράφει η Αγία Γραφή είναι γεμάτα συμβολισμούς Qbric.Ναι, όταν τα αναφέρεις ονομαστικά κατά τον τρόπο που τα αναφέρεις εσύ, ναι, μοιάζουν σαν σκηνές από φωσκολικό σήριαλ, ωστόσο αποκρυπτογραφώντας τα ανακαλύπτεις το πραγματικό νόημα της χριστιανικής πίστης πέρα από τους συμβολισμούς αυτούς. Και ναι δεν μπορεί κανείς να δεχτεί εύκολα την μετατροπή του νερού σε κρασί στο γάμο της κανά, ωστόσο ο συμβολισμός του περί ανωτερότητας του Θείου και περί παραλληλισμού με την Βασιλεία των ουρανών είναι ξεκάθαρη...

Υ.Γ.:ορισμένα γεγονότα της Αγίας Γρφής είναι όντως ιστορικά αποδεδειγμένα, αλλα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Για αυτό συνολικά, δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό ώς ιστορικό κείμενο.
Δε φοβάμαι τίποτα...

Δεν ελπίζω σε τίποτα....

ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ! :)
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από otinanai »

Οι αρχαίοι θεοί κολάκευαν τον εγωισμό, τη φιλαυτία, πρόσφεραν ευκαιρίες
για γλέντι, ελεύθερες ερωτικές σχέσεις με τις ιέρειες ή με τους υπόλοιπους
κατοίκους της πόλης.
Ο Χριστιανισμός δίδαξε αποχή από κάθε τέτοια ενέργεια, και εντολή ηθικής
τελείωσης, μέσα από την ταπείνωση! Και επιβλήθηκε.
Και οι ναοί ερήμωσαν, και τα είδωλα σήμερα κοσμούν τα μουσεία, σαν
αγάλματα μιας άλλης εποχής
Πειραζει που την πρωτη κατασταση την γουσταρω τρελα ενω την δευτερη την θεωρω σκλαβια και φυλακη? :?

ΥΓ: δεν διαβασα το ολοκληρωμενο κειμενο γιατι βαριομουν, διορθωστε με αν παρερμηνευσα κατι απο το συνολικο νοημα.. Απλα εδω σχολιαζω την συγκεκριμενη φραση..
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
Qbric
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 12:46 am

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Qbric »

C0n έγραψε:Τα γεγονότα που περιγράφει η Αγία Γραφή είναι γεμάτα συμβολισμούς
Kλασσικό επιχείρημα, κλασσικότατο. Οταν δε έχουμε μια σαφή απάντηση τότε αναφέρουμε περίεργους συμβολισμούς που το ανθρώπινο μυαλό δεν τους πιάνει. Για αυτό το λόγο χρειαζόμαστε καποιους άλλους (λέγε με παπα ) να μας τα εξηγήσουν.
Δεν είναι τυχαίο οτι όλα τα κείμενα της Αγίας Γραφής διαβάζονται στην ελληνιστική και δε μεταφέρονται μεταγλωτισμένα στη δημοτική.
Δεν είναι τυχαίο που το Συνταγμα της Ελλάδας δεν επιτρέπει την μεταγλώτιση χωρίς την άδεια της Εκκλησίας. Καλό ε;

Η Π.Δ. είναι ένα κακό λογοτεχνικά βιβλίο, με πολλές ασάφειες και αντιφάσεις. Ο θεός της Π.Δ. είναι μία κομπλεξική, σαδιστική, σοβινιστική, παιδοκτόνα, γενοκτόνα ύπαρξη σε ένα αρχαίο κείμενο.
Όποιος διαφωνεί ας είναι έτοιμος να διαβάσουμε παρέα ΟΛΗ τη Π.Δ. να δούμε είναι καλός ή κακός αυτος ο θεός που τόσο μας αγαπα.
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από pao132003 »

abakas7 έγραψε:Η Έξοδος είναι από τα κατεξοχήν ιστορικά βιβλίο της Παλαιάς Διαθήκης.
Η ξαδερφή μου είναι επιστήμων θεολόγος (και πολύ πιστή χριστιανή για να μην νομίζεις το αντίθετο) και μου έχει πει ότι η έξοδος δεν είναι ιστορικό βιβλίο. Δυστυχώς, δεν έχω σχετικά link, όπως εσύ :P
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από abakas7 »

Αγαπητέ Qbric,

Πολύ λίγα πράγματα είναι συμβολικά στην Αγία Γραφή, ακόμα και στην Παλαιά Διαθήκη. Οι αναστάσεις και τα θαύματα του Ιησού δεν είναι συμβολικά γεγονότα. Και αν θέλετε μπορώ να σας το αναλύσω εκτενέστερα από τη σκοπιά του ιστορικού ερευνητή (του καχύποπτου μάλιστα).
Αν θέλεις να διαβάσουμε παρέα την Αγία Γραφή ώστε να δούμε τι τελικά γίνεται, ειλικρινά μου δίνεις μεγάλη χαρά. Και μάλιστα αν θες προτείνω να ξεκινήσουμε από την Καινή Διαθήκη για δύο λόγους:
- Είναι η Διαθήκη που έχει ισχύ στις μέρες μας (η Χριστιανοσύνη δεν στηρίζεται στην πλέον Παλαιά αλλά στην Καινή Διαθήκη).
- Εξηγεί τα "δύσκολα" σημεία της Παλαιάς Διαθήκης.

Αν πάλι επιμένεις να ξεκινήσουμε από την Παλαιά, κανένα πρόβλημα.

Αγαπητέ pao132003 δεκτή η άποψή σου. Ζήτα από την ξαδέλφη σου περισσότερο υλικό για να το συζητήσουμε αυτό που λες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος abakas7 την Παρ Απρ 24, 2009 1:07 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Falgorn »

philip έγραψε:
Falgorn έγραψε:
philip έγραψε:Ο χριστιανισμός δεν είναι λογικά επιχειρήματα [...] Βασίζεται στο βίωμα που προκύπτει μέσα στην μυστηριακή ζωή της εκκλησίας. Εκεί που ο πιστός προσπαθεί να συμετάσχει στη ζωή με ένα άλλο τρόπο ύπαρξης, προσωπικό και όχι ατομικό και να διαπιστώσει αν με αυτό τον τρόπο ύπαρξης, ο θάνατος πατείται όπως έκανε ο Χριστός ή αυτό είναι απλώς μια μπούρδα. Αυτό δεν μπορεί να το πετύχει καμιά ορθολιστική σκέψη είναι καθαρά βιωματικό.
Αυτή είναι μια πολύ σύγχρονη άποψη για το χριστιανισμό, που ουσιαστικά δημιουργήθηκε για να μπορέσει να κουτσοσυμβαδίσει με τις αλλαγές στην αντίληψη των ανθρώπων για τον κόσμο και να μην απορριφθεί ως απαρχαιωμένο φιλοσοφικό σύστημα. Δε μπορείς σε καμμία περίπτωση να πεις ότι "είναι έτσι", απλά επειδή η ερμηνεία του αλλάζει πολύ με τα χρόνια. Όπως σου φαίνεται φυσική και "σωστή ερμηνεία" αυτή που λες, τόσο φυσικό και σωστό φαινόταν πριν μερικούς αιώνες το ότι η ηλικία του κόσμου έπρεπε να είναι σε συμφωνία με τα γενεαλογικά δέντρα των Ευαγγελίων.
Δεν είναι συγχρονη άποψη, είναι ο πρωταρχικός χριστιανισμός όπως δημιουργήθηκε στους 3 πρώτους αιώνες της εκκλησίας (όπου δεν υπήρχε δόγμα) και θεμελιώθηκε πιο θεωρητικά-φιλοσοφικά στους επόμενους αιώνες από τους Πατέρες της εκκλησίας και τις οικουμενικές συνόδους.
Κατ' αρχάς, είναι τελείως άτοπο το να το πεις αυτό. Από τις πρώτες εμφανίσεις "χριστιανικών" αιρέσεων της εβραϊκής θρησκείας μέχρι και τον 3ο περίπου μ.Χ. αιώνα, υπήρχαν πάμπολλα διαφορετικά ρεύματα του θρησκευτικού αυτού φαινομένου, τα οποία "ανταγωνίζονταν" το ένα το άλλο για επιρροή. Την εποχή που έγινε ο χριστιανισμός επίσημη θρησκεία, είχαν ξεχωρίσει κάποιες εκδοχές του, οι οποίες είχαν ευρύτερη επιρροή. Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι σαν "χριστιανισμό" είναι το αποτέλεσμα ενός "ξεσκαρταρίσματος" που έγινε στα ιερά κείμενα που κυκλοφορούσαν. Κάποια επιλέχτηκαν ως επίσημα κείμενα της θρησκείας και τα υπόλοιπα χαρακτηρίστικαν "αιρετικά". Η επιλογή αυτή έγινε για λόγους πολιτικής και υπό το πρίσμα της νέας θέσης του χριστιανισμού, ο οποίος ήταν πλέον επίσημη κρατική θρησκεία, και όχι για κάποιον ιδιαίτερο θρησκευτικό λόγο.
Επίσης οι πρώτες χριστιανικές ομολογίες ήταν πολύ περισσότερο προσανατολισμένες στην έννοια της ανταμοιβής των δούλων και των καταπιεσμένων γενικότερα στη μεταθανάτια ζωή και στην τιμωρία των πλουσίων και των κατακτητών, παρά στα θεωρητικά σχήματα περί του τι σημαίνει η τριαδικότητα του Θεού στην καθημερινή ζωή κλπ.
philip έγραψε:
Falgorn έγραψε:Η οργανωμένη θρησκεία είναι ένα σύστημα δογμάτων και κανόνων που δίνει μια έτοιμη και "εύπεπτη" απάντηση στις φιλοσοφικές και υπαρξιακές ανησυχίες του ανθρώπου, ζητώντας του πίστη (και απουσία κρίσης) σε αυτά τα δόγματα και τους κανόνες.
Καμία εύπεπτη απάντηση και κανένα συστηνα κανόνων. Τι το ευπεπτο βρίσκεις στην ιδέα ότι ο Θεός είναι τρισυπόστατος και ομοούσιος, τα 3 πρόσωπα ενώνονται σε μια αδιασπαστη κοινωνία αγάπης, διατηρώντας τον προσωπικό τρόπο ύπαρξης; Πόσο εύπεπτη είναι η ιδέα ότι ο Χριστός ήταν τέλειος άνθρωπος και τέλειος Θεός; Αν ήταν ευπεπτη δεν θα είχαμε ποτέ τη δημιουργία αιρέσεων και άρα δεν θα είχαμε οικουμενικούς συνόδους και δεν θα είχε δημιουργηθεί η ανάγκη για δόγμα (ξαναλέω ότι η εκκλησία δεν είχε δόγμα για 3 αιώνες, ήταν καθαρά βιωματική προσέγγιση και καθόλου θεωρητική).
Τα περί τέλεια θεού και ανθρώπου, λεπτομέρειες της τριαδικότητας κλπ. είναι ουσιαστικά ψιλολεπτομέρειες στις οποίες δίνεται έμφαση επειδή υπήρξαν αιρέσεις στο παρελθόν από τις οποίες η επίσημη εκκλησία έπρεπε κάπως να διαχωρήσει τη θέση της. Δεν αναφερόμουν σε αυτό, αλλά στο εξής: όταν φοβάσαι το άγνωστο (π.χ. τον κεραυνό, την καταιγίδα, το θάνατο κλπ.) προσπαθείς να το ανακαλύψεις ή να το εκλογικεύσεις. Το πρώτο είναι τομέας της επιστήμης, όπου σιγά-σιγά ανακαλύπτεις τον κόσμο. Για να εκλογικεύσεις το άγνωστο, ένας τρόπος είναι να το προσωποποιήσεις (Θεός, του οποίου τις ενέργειες μπορείς να αντιληφθείς, αλλά η ουσία είναι άγνωστη). Και ναι, είναι εύπεπτη απάντηση το ότι υπάρχει ένα ον έξω από το χρόνο και το σύμπαν στο οποίο αποδίδουμε ό,τι δεν έχουμε κατανοήσει ακόμα και ό,τι φοβόμαστε. Άλλωστε, οι θρησκείες έχουν τόσους πιστούς επειδή δίνουν ελκυστικές και μη απαιτητικές από πλευράς σκέψεις απαντήσεις.
philip έγραψε:Και για τους κανόνες μην μου πεις για τις 10 εντολές γιατί ένα από τα ελάχιστα πράγματα που θυμάμαι απο το σχολείο (ευτυχώς δεν θυμαμαι και πολλά) ήταν ότι η Καινή Διαθήκη ήρθε να αντικαταστίσει την Παλαία και ότι ο Χριστός αντικατέστησε τον νόμο του Μωυσή. Εφερε όμως κανεναν δεκάλογο ο Χριστός; Απλά έναν τρόπο υπαρξης έφερε με τον οποίο νίκησε τον θάνατο. Γι αυτό και στα ευαγγέλια σώζονται μορφές που δεν έιχαν καμία ηθική σε σχέση με τους κανόνες (βλ. Μαγδαληνή, Τελώνης κ.α.)
Κατά βάση αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχουν στο χριστιανισμό επειδή απευθυνόταν σε καταπιεσμένους ανθρώπους της εποχής. Οι πάμπολλες επιταγές της εβραϊκής θρησκείας ήταν ένας μηχανισμός καταπίεσης.
C0n έγραψε:Μίλησα για την ανθρώπινη προσέγγιση(με άλλα λόγια την θρησκεία) που διαφέρει ανάλογα με τον τόπο, τον χρόνο,τις συνθήκες κτλ.
δεν είπα οτι είναι κατασκευάσματα, γιατί αυτό υποδεικνύει οτι οτι οι θρησκείες είναι μεγάλα ψέμματα.
Οι θρησκείες είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα, αφού αποτελούν προσπάθειες προσέγγισης μιας έννοιας...
abakas7 έγραψε:Οι "πρωτόγονοι" Ισραηλίτες 3000 χρόνια π.Χ. τα τηρούσαν. Οι σημερινοί άνθρωποι το έχουν το πρόβλημα...
Το ότι υπήρχαν αυτοί οι ηθικοί κανόνες δε σημαίνει πως τηρούνταν πιο πολύ απ' όσο σήμερα... Απλά αν λιθοβολούνταν ο "αμαρτωλός", δεν ξανααμάρτανε.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από abakas7 »

Δυστυχώς δεν βλέπω να μπήκε κανείς στον κόπο να δει τα links που παρέθεσα (αν και δεν πρόκειται για εκτενή κείμενα) γιατί αν τα είχατε προσέξει νομίζω ότι θα είχε πάρει άλλη τροπή η κουβέντα εφόσον κάποιοι συνεχίζουν να επιμένουν στην άποψή τους χωρίς να τη στηρίζουν με επιχειρήματα.

Σας παραθέτω λοιπόν ορισμένα αποσπάσματα:

«Μπορούμε με κατηγορηματικό τρόπο να πούμε, ότι καμία αρχαιολογική ανακάλυψη δεν
έχει έρθει ποτέ σε αντίφαση με κάποια βιβλική αναφορά» [Nelson Glueck, φημισμένος αρχαιολόγος]

«Η μία ανακάλυψη μετά την άλλη, έχουν εδραιώσει την ακρίβεια των πολυάριθμων
λεπτομερειών και προσδίδουν ολοένα και μεγαλύτερη αναγνώριση στην αξία που έχει η
Βίβλος ως ιστορική πηγή» [William Albright, φημισμένος αρχαιολόγος]

«αυτός ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό» [Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale]

«H αρχαιολογία είναι ένα τεχνικό επάγγελμα, όμως όταν σκάβεις έχοντας στο νου τις
ιστορικές πηγές, τα πάντα μπορούν να συμβούν. Eργάζομαι με τη Bίβλο στο ένα χέρι και
τα σκαπτικά εργαλεία στο άλλο, προσπαθώντας να υπολογίζω τα πάντα» [Δρ. Ελιάτ Μαζάρ, παγκοσμίου φήμης αρχαιολόγος]

Βάλτε ορισμένα από τα ονόματα αυτά στο Google για να δείτε περί τίνος πρόκειται. Προσέξτε όμως μήπως είναι άτομα με "επικίνδυνες απόψεις" κι αυτοί. :D

Αλλά επαναλαμβάνω ότι δεν αξιώνω κάποιον να πιστέψει στο Χριστό επειδή μπορώ να του αποδείξω την αξιοπιστία της Αγίας Γραφής. Αξιόπιστα είναι και άλλα διάφορα αρχαία συγγράμματα που διδασκόμαστε στα σχολεία. Η πίστη στο Χριστό προέρχεται από την προσωπική επαφή μαζί Του.
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Jheremias »

Qbric έγραψε:Καμια προσωπικη διαμαχη.
Θεωρω οτι οι αποψεις του ειναι επικινδυνες. Αν εχει αγνοια αυτων που λεει τοτε τι ειναι ;
Αυτον τον καθωσπρεπισμό δεν το καταλαβαίνω. Θιγεται καποιος που τον αποκαλώ "βλάκα" ή θίγεσαι εσύ αλλα με ολα αυτα που έχει γράψει εγώ δε μπορω να παρεξηγηθώ εγώ;;;Δεν εχω το δικαίωμα να υποθέσω οτι με θεωρεί βλάκα και ηλίθιο να νομίζει οτι θα πιστεψω όλες τις κοπτοραπτικές (απο το κοβω-ραβω τοων θεολόγων) θεωρίες που τσαμπουνανε όλοι οι χριστιανοί που δεν ξέρουν γιατί πιστεύουν;;
[/offtopic]
Νομίζω πως και εσύ ο ίδιος καταλαβαίνεις το λόγο που εκνευρίστηκα.
Off Topic
Θα σε παρακαλούσα να μην ξαναβρίσεις. Μπορείς να έχεις επιχειρήματα και να θεωρείς τις απόψεις του τελείως ηλίθιες, χωρίς όμως να τον βρίσεις κατάμουτρα. Διοτι ακριβώς αυτό είναι ο ορισμός του troll: Από διαφωνία σε απόψεις, περνάμε σε προσωπική επίθεση.

Δεν είμαι ούτε πουριτανός, ούτε σχετικός με το ζήτημα. Προσπαθώ όμως να διαβάσω απόψεις και πέφτω πάνω σε posts με μπινελίκια. Και αυτό είναι άσχημο. Τέσπα το σταματώ εδώ γιατί είναι offtopic.
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
Άβαταρ μέλους
C0n
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2007 11:52 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Facebook ID: 0

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από C0n »

Qbric έγραψε:Δεν είναι τυχαίο οτι όλα τα κείμενα της Αγίας Γραφής διαβάζονται στην ελληνιστική και δε μεταφέρονται μεταγλωτισμένα στη δημοτική.
Δεν είναι τυχαίο που το Συνταγμα της Ελλάδας δεν επιτρέπει την μεταγλώτιση χωρίς την άδεια της Εκκλησίας. Καλό ε;
έχω στη βιβλιοθήκη μου ένα αντίγραφο της Αγίας Γραφής που το διάβασα όταν είμουν δευτέρα δημοτικού, με τίτλο:

Η ΒΙΒΛΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ-ΠΟΛΥΧΡΩΜΗ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ.

Αυτό συνιστά συνταγματική παραβίαση? Γιατί δεν λέει πουθενά μέσα το βιβλίο κάτι που να παραπέμπει σε "Εγκεκριμένο από την Εκκλησία της Ελλάδος"!
Δε φοβάμαι τίποτα...

Δεν ελπίζω σε τίποτα....

ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ! :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”