Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Η έως τώρα μεταφυσική μου αναζήτηση με εχει οδηγήσει να δηλώνω:

Χριστιανός
18
24%
Άθεος ή μηδενιστής
21
28%
Αγνωστικιστής
11
14%
Άθρησκος
8
11%
Ντεϊστής
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δέχομαι διαφορετική θρησκεία από τον χριστιανισμό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Συμφωνώ με τον επιστημονισμό
11
14%
Κάτι άλλο
4
5%
ΔΞ/ΔΑ
3
4%
 
Σύνολο ψήφων: 76

Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Falgorn »

abakas7 έγραψε:Αν μέσα στον κήπο της Εδέμ δεν υπήρχε άλλη επιλογή παρά μόνο το καλό, τότε όντως ο άνθρωπος θα στερείτο ελεύθερης βούλησης. Ο Θεός ανάμεσα σε όλα τα άλλα έβαλε και το δένδρο του καλού και του κακού και προειδοποίησε να μην φάνε από αυτό. Προσοχή, δεν έβαλε ηλεκτροφόρο φράχτη για να εμποδίσει, έδωσε απλώς ρητή προειδοποίηση. Με τον τρόπο αυτό επέτρεψε στους πρωτοπλαστους να έχουν πραγματική ελευθερία επιλογής.
Έχω ξανακούσει την απάντηση αυτή, κινείται στην ίδια λογική περίπου με τη θέση ότι για να μπορεί να προσδιοριστεί ως "καλός" ένας θεός, έχει ανάγκη κάποιο Διάβολο που να αντιπροσωπεύει το "κακό". Αλλά δεν ρωτούσα αυτό.
Από τη στιγμή που παραδέχεσαι πως ο θεός ζει έξω από το χώρο και το χρόνο, μπορεί να έχει μια συνολική (χωρικά και χρονικά) εικόνα του Σύμπαντος που δημιουργεί. Δημιουργώντας και τον άνθρωπο, δε μπορεί να μην είχε πλήρη επίγνωση της "πτώσης" (χώρια που είναι και παντογνώστης (και έχει περάσει και τη μηχανική Ι & ΙΙ διαβάζοντας από Γκαρούτσο)). Αν όμως η πορεία του ανθρώπου ήταν γνωστή από πριν, τότε ο άνθρωπος δεν είχε κάποια πραγματική επιλογή. Υπήρχαν οι δυνατότητες ύπαρξης "με το θεό" και "χωρίς το θεό", αλλά η επιλογή ήταν μια και συγκεκριμένη.
Με λίγα λόγια, αυτό που λέω είναι πως αν κάποιος γνωρίζει εκ των προτέρων μια μελλοντική σου απόφαση, τότε δεν έχεις πραγματική ελεύθερη επιλογή, αλλά μια ψευδαίσθηση αυτής, που οφείλεται στη μειονεκτική σου οπτική γωνία. Οπότε, ή αυτή η ψευδαίσθηση ισχύει για τον άνθρωπο και όχι για το θεό (οπότε ο άνθρωπος δεν είναι "κατ' εικόνα" δημιουργημένος), είτε ισχύει και για τους δύο, οπότε η θεική οντότητα κατεβαίνει αρκετά σκαλιά και γίνεται ένα ον που δεν έχει άλλη επιλογή από το να εκπληρώνει το ρόλο του στην ιστορία.
philip έγραψε:Για το πρωτο σου ερώτημα, νομίζω ότι ειναι προφανές ότι δεν γίνεται να ήταν γνωστό απο πριν ότι θα γίνει το προπατορικό αμάρτημα γιατί αλλιώς όπως σωστα ειπωθηκε σε εκεινο το τοπικ, ο Θεος εφτιαξε κάτι επιτηδες ελατωματικό.. Δεν πιστευω ότι τίθεται καν τέτοιο ερώτημα, ο Θεός εφτιαξε τον ανθρωπο για να μετασχει στην αγαπη του και στον προσωπικο τροπο υπαρξης όχι για να εχει να διορθώνει κατι ελατωματικό..
Από τα ίδια τα δόγματα της θρησκείας πηγάζει αυτό, είναι λίγο-πολύ αναπόδραστο...
abakas7 έγραψε:Θα μου πεις και πού να πάει; Υπάρχει καμία εκκλησία που να είναι ακριβώς όπως τη θέλει ο Θεός;
Η απάντηση είναι πως υπάρχει. [...] Ευχαριστώ τον Θεό γιατί κι εγώ εκκλησιάζομαι σε μία τέτοια εκκλησία.
...

Εικόνα
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από philip »

Falgorn έγραψε: Έχω ξανακούσει την απάντηση αυτή, κινείται στην ίδια λογική περίπου με τη θέση ότι για να μπορεί να προσδιοριστεί ως "καλός" ένας θεός, έχει ανάγκη κάποιο Διάβολο που να αντιπροσωπεύει το "κακό". Αλλά δεν ρωτούσα αυτό.
Από τη στιγμή που παραδέχεσαι πως ο θεός ζει έξω από το χώρο και το χρόνο, μπορεί να έχει μια συνολική (χωρικά και χρονικά) εικόνα του Σύμπαντος που δημιουργεί. Δημιουργώντας και τον άνθρωπο, δε μπορεί να μην είχε πλήρη επίγνωση της "πτώσης" (χώρια που είναι και παντογνώστης (και έχει περάσει και τη μηχανική Ι & ΙΙ διαβάζοντας από Γκαρούτσο)). Αν όμως η πορεία του ανθρώπου ήταν γνωστή από πριν, τότε ο άνθρωπος δεν είχε κάποια πραγματική επιλογή. Υπήρχαν οι δυνατότητες ύπαρξης "με το θεό" και "χωρίς το θεό", αλλά η επιλογή ήταν μια και συγκεκριμένη.
Με λίγα λόγια, αυτό που λέω είναι πως αν κάποιος γνωρίζει εκ των προτέρων μια μελλοντική σου απόφαση, τότε δεν έχεις πραγματική ελεύθερη επιλογή, αλλά μια ψευδαίσθηση αυτής, που οφείλεται στη μειονεκτική σου οπτική γωνία. Οπότε, ή αυτή η ψευδαίσθηση ισχύει για τον άνθρωπο και όχι για το θεό (οπότε ο άνθρωπος δεν είναι "κατ' εικόνα" δημιουργημένος), είτε ισχύει και για τους δύο, οπότε η θεική οντότητα κατεβαίνει αρκετά σκαλιά και γίνεται ένα ον που δεν έχει άλλη επιλογή από το να εκπληρώνει το ρόλο του στην ιστορία.

Ρε συ γιατι τα κανεις δυσκολα τα πραγματα; Επειδή ο άνθρωπος είναι δημιούργημα του Θεού και επειδή ο Θέος είναι έξω από το χώρο και το χρόνο σημαίνει ότι ο Θεός θα πρέπει να ξέρει τι απόφαση θα πάρει το δημιούργημα του; Από πού κι ως πού; Εφτιαξε ένα δημιούργημα "κατ' εικόνα Του" δηλαδή με ελευθερη βούληση. Γιατί πρέπει να ξέρει απο πριν που θα καταλήξει το δημιούργημα και τι απόφαση θα πάρει; Ολο αυτο θα ήταν αρκετα ματαιο και χαζό και δεν στεκει σε καμμια περιπτωση.
Νομιζω ότι η παρεξηγηση ξεκιναει επειδη λεει στη γραφη ότι ο Χριστός ήταν αποφασισμένο πριν τη δημιουργια του κοσμου να ενσαρκωθεί. Αυτο ισχύει αλλά θα γινόταν άνθρωπος λόγω της μεγάλης αγάπης του Θεού για το δημιουργημα του είτε ξεπεφτε ο άνθρωπος είτε όχι, και λόγω της τεράστιας αγάπης του θα κατέβαινε στη γη να ενσαρκωθεί έτσι κι αλλιώς και όχι απαραιτητα για τη σωτηρια του.


Falgorn έγραψε:
abakas7 έγραψε:Θα μου πεις και πού να πάει; Υπάρχει καμία εκκλησία που να είναι ακριβώς όπως τη θέλει ο Θεός;
Η απάντηση είναι πως υπάρχει. [...] Ευχαριστώ τον Θεό γιατί κι εγώ εκκλησιάζομαι σε μία τέτοια εκκλησία.
...
αιρεση μου μυρίζει, να ετοιμασω τα ξύλα και τη φωτιά;; :lol: :e_confused:
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Falgorn »

philip έγραψε:Επειδή ο άνθρωπος είναι δημιούργημα του Θεού και επειδή ο Θέος είναι έξω από το χώρο και το χρόνο σημαίνει ότι ο Θεός θα πρέπει να ξέρει τι απόφαση θα πάρει το δημιούργημα του; Από πού κι ως πού;
Πρώτον επειδή δογματικά θεωρείται παντογνώστης.
Δεύτερον, και να μην υπήρχε το δόγμα της παντογνωσίας, καθώς θεωρείται πως υπάρχει έξω από το χρόνο και το Σύμπαν, μπορεί να έχει μια συνολική εικόνα των πραγμάτων, χωρικά και χρονικά. Με άλλα λόγια, εκεί που κάθεται και παρακολουθεί τα εφφέ της εξαφάνισης των δεινοσαύρων τρώγοντας ποπ-κορν, γέρνει λίγο και βλέπει την πολιτική κατάσταση στην Αμερική του 1980. Από τη στιγμή που δεχόμαστε ότι ένα ον υπάρχει έξω από το χώρο και το χρόνο, αλλά έχει τη δυνατότητα να "δει" το εσωτερικό του Σύμπαντος και να αλληλεπιδράσει με αυτό, πρέπει να δεχτούμε πως μπορεί να έχει πρόσβαση σε οποιοδήποτε σημείο του Σύμπαντος, οποιαδήποτε στιγμή. Είναι απλά θέμα οπτικής γωνίας. Δύσκολο θα του ήταν να ρίξει μια ματιά στην κατάσταση της ανθρωπότητας μερικές χιλιετίες μετά? Η ίδια η ύπαρξη της δυνατότητας να γίνει αυτό "κλειδώνει" την πορεία του Σύμπαντος (και των ανθρώπων μαζί) σε ένα συγκεκριμένο μονοπάτι. Υπο αυτό το πρίσμα, η ελεύθερη βούληση του ανθρώπου υπάρχει μόνο ως ψευδαίσθηση που προκαλείται από το ότι δε μπορεί να δει το Σύμπαν από την οπτική γωνία του θεού.
philip έγραψε:Ολο αυτο θα ήταν αρκετα ματαιο και χαζό
Αυτό είναι που λέω "εσωτερικές αντιφάσεις μιας θρησκείας".
philip έγραψε:Νομιζω ότι η παρεξηγηση ξεκιναει επειδη λεει στη γραφη ότι ο Χριστός ήταν αποφασισμένο πριν τη δημιουργια του κοσμου να ενσαρκωθεί.
Δεν έχω αυτό υπ' όψιν. Βάσισα το συλλογισμό που έδωσα σε βασικά δόγματα, όχι σε σημεία της βίβλου που θα μπορούσε να πει κανείς ότι έχουν γίνει "εκφραστικά σφάλματα", ή λάθος μετάφραση ή οτιδήποτε. Για την ιστορία, στην Αποκάλυψη ο Χριστός ονομάζεται ματαξύ άλλων Αμνός και παρουσιάζεται ως θυσιασμένος "από καταβολής κόσμου" για να εξαγοράσει τις αμαρτίες δώδεκα χιλιάδων από κάθε μια από τις δώδεκα φυλές του Ισραήλ. Μήπως σε αυτό αναφερόσουν?
philip έγραψε:
Falgorn έγραψε:
abakas7 έγραψε:Θα μου πεις και πού να πάει; Υπάρχει καμία εκκλησία που να είναι ακριβώς όπως τη θέλει ο Θεός; Η απάντηση είναι πως υπάρχει. [...] Ευχαριστώ τον Θεό γιατί κι εγώ εκκλησιάζομαι σε μία τέτοια εκκλησία.
...
αιρεση μου μυρίζει, να ετοιμασω τα ξύλα και τη φωτιά;; :lol:
:e_confused:
Off Topic
Ο Μεσαίωνας ήταν χιλιετίες μπροστά σε θέματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας... :e_biggrin: :e_biggrin: :sky:
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από abakas7 »

Σίγουρα η ειρωνική διάθεση δεν βοηθάει την κουβέντα γιατί αυτός που εκφράζεται ειρωνικά συνήθως δεν έχει διάθεση να καταλάβει ή πολλές φορές έστω να ακούσει σοβαρές απαντήσεις.

Φίλε Falgorn, όντως δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις τόσο δύσκολα τα πράγματα. Διαισθάνομαι ότι κάτι θες να πεις αλλά δεν το διευκρινίζεις καλά.

Πάντως με το σκεπτικό αυτό οδηγείσαι ούτως ή άλλως σε αδιέξοδο. Δηλαδή αν ο άνθρωπος δεν είχε αμαρτήσει, τι θα έλεγες; Ότι ο Θεός τον έκανε τόσο καλό που δεν του είναι δυνατόν να αμαρτήσει άρα πάλι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση; Αδιέξοδο. Πώς θα πρέπει κατά τη γνώμη σου να είχε ενεργήσει ο Θεός ή ο άνθρωπος ώστε να υφίσταται η ελευθερία επιλογής; Το ιδανικό δεν είναι ένας άνθρωπος-ρομπότ που κάνει μόνο το καλό, αλλά ένας άνθρωπος ελεύθερος να επιλέξει ανάμεσα στο καλό και το κακό.

@philip: Το ότι ο Θεός δεν γνώριζε ότι ο άνθρωπος θα αμαρτήσει αναιρεί την παντογνωσία του Θεού. Άλλωστε προ καταβολής κόσμου δεν ήταν αποφασισμένο απλώς να ενσαρκωθεί ο Χριστός αλλά και να πεθάνει για τις αμαρτίες μας (βλ. Α’ Πέτρου α’ 20). Άρα ο Θεός ήξερε ότι ο άνθρωπος θα εκπέσει. Επομένως δεν υπάρχει καμία αντίφαση στην Αγία Γραφή. Στις φιλοσοφίες των θρησκειών θα βρείτε πολλές αντιφάσεις. Στην Αγία Γραφή καμία.

Υ.Γ. Συγγνώμη που θα το πω αυτό αλλά διακρίνω έναν βαθύτατο επηρεασμό από την επίσημη εκκλησία, όσο κι αν δεν το θέλετε. Διότι οι εκπρόσωποί της είναι αυτοί που χρησιμοποιούν τη λέξη «αίρεση» σαν καραμέλα χωρίς ποτέ να εξηγούν τι συνιστά «αίρεση» (γιατί ούτε κι ίδιοι ξέρουν).
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Falgorn »

(η ειρωνεία ήταν μόνο για να ελαφρύνει λιγάκι το κλίμα :D )
abakas7 έγραψε:Πώς θα πρέπει κατά τη γνώμη σου να είχε ενεργήσει ο Θεός ή ο άνθρωπος ώστε να υφίσταται η ελευθερία επιλογής;
Να μην υπήρχε. Δεν κολλάω στο θέμα του προπατορικού αμαρτήματος, είναι απλό παράδειγμα. Εν ολίγοις, για να έχει μια οντότητα πραγματική ελεύθερη βούληση, αναγκαία συνθήκη είναι να μην υπάρχει καμμία, έστω και θεωρητική, δυνατότητα να προβλευθούν οι μελλοντικές αποφάσεις της.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από abakas7 »

Δεν ξέρω αν αυτό τον ορισμό της ελεύθερης βούλησης τον βρήκες κάπου ή τον σκέφτηκες μόνος σου. Με ποιόν τρόπο, η δυνατότητα να προβλεφθούν οι αποφάσεις κάποιου, του στερούν την ελευθερία επιλογής;

Δηλαδή αν εγώ είμαι σε ένα δίλημμα να αποφασίσω για κάτι και ο Θεός, λόγω της ιδιότητάς Του, προγνωρίζει την απόφασή μου, αυτό πώς επηρεάζει την ελευθερία μου να επιλέξω;
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Falgorn »

Προσωπικά δίνω άλλο ορισμό στην ελεύθερη βούληση, αλλά δεν είναι του παρόντος.

Επηρρεάζει την ελευθερία σου ως προς το ότι ουσιαστικά δεν κάνεις κάποια επιλογή. Δεν λέω ότι ο θεός ή η χαρτορίχτρα επηρρεάζουν ενεργά την απόφασή σου με οποιοδήποτε τρόπο. Αλλά το πράγμα έχει ως εξής: αυτή τη στιγμή σκέφτεσαι αν π.χ. θα διαβάσεις το post μέχρι το τέλος του, ή θα το αφήσεις για λίγο και θα πας να φας κάτι. Από την οπτική γωνία σου, έχεις δυο πραγματικές δυνατότητες (να μείνεις ή να φύγεις) και έχοντας ελεύθερη βούληση, μπορείς να επιλέξεις οποια από τις δυο θέλεις. Από την οπτική γωνία του θεού, είναι ήδη γνωστό το τι θα επιλέξεις (π.χ. το να διαβάσεις μέχρι το τέλος). Το γεγονός ότι υπάρχει φαγητό στο ψυγείο είναι κάτι παντελώς άσχετο. Εαν ήταν ήδη γνωστό εκ των προτέρων πως θα μείνεις να διαβάσεις, ουσιαστικά η επιλογή του να πας να φας κάτι δεν υπάρχει. Περπατάς σε ένα συγκεκριμένο μονοπάτι (πρόσεξε, δεν εννοώ ότι ο θεός το έχει καθορίσει σκόπιμα (αν κι αυτό σηκώνει συζήτηση), αλλά ότι η ίδια η παντογνωσία του δημιουργεί μια συγκεκριμένη πορεία για τον καθένα) στο οποίο κάθε δίλημμα υπάρχει μόνο ως ψευδαίσθηση. Δηλαδή, το γεγονός ότι δεν έχεις τη δυνατότητα να ξέρεις το μέλλον ή να ξέρεις και να επεξεργαστείς όλους τους λόγους που θα σε κάνουν να εκτελέσεις μια συγκεκριμένη ενέργεια (στο παράδειγμά μας να μείνεις να διαβάσεις) σε κάνει να πιστεύεις ότι υπάχουν περισσότερες της μίας δυνατότητες, και ότι "επιλέγεις" μια από αυτές.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από abakas7 »

Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.
Falgorn έγραψε:Δεν λέω ότι ο θεός ή η χαρτορίχτρα επηρρεάζουν ενεργά την απόφασή σου με οποιοδήποτε τρόπο.
Αφού λες ότι κανένας δεν επηρεάζει ενεργά με οποιοδήποτε τρόπο την απόφασή μου σε ένα δίλημμα, τότε ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα και το αν η ελευθερία επιλογής είναι πραγματική ή ψευδαίσθηση ανάγεται απλώς σε μια υποκειμενική φιλοσοφική θεώρηση.

Επιπλέον, αν κάποιος δοκιμάσει όλες τις πιθανές επιλογές σε ένα θέμα ή αν ακολουθήσει έναν δρόμο και μετά αλλάξει γνώμη και ακολουθήσει τον άλλο δρόμο, τότε πού υφίσταται ψευδαίσθηση στην ελευθερία επιλογής;

Πάντως αν το θέμα που σε απασχολεί είναι η ύπαρξη ή όχι του Θεού, νομίζω ότι η φιλοσοφική προσέγγιση δεν είναι και ο καλύτερος δρόμος. Κάποιοι μέσω της φιλοσοφίας πιστεύουν ότι μπορούν να αποδείξουν την ύπαρξη του Θεού ενώ κάποιοι άλλοι, πάλι μέσω της φιλοσοφίας, πιστεύουν ότι μπορούν να αποδείξουν το αντίθετο. Άντε βρες άκρη... Γι’ αυτό κι εγώ ήδη από τα πρώτα posts μου σε αυτή τη συζήτηση δεν προσπάθησα να σας μιλήσω για το Θεό ως μια αφηρημένη ιδέα που συνοδεύεται και από μια ωραία φιλοσοφία. Η Αγία Γραφή δεν είναι μια φιλοσοφία. Η Αγία Γραφή λέει κάτι πολύ πρακτικό: ο Θεός είναι ζωντανό πρόσωπο και αν θέλετε να πεισθείτε για την ύπαρξή Του αρκεί να ζητήσετε να έρθει στη ζωή σας.

Υ.Γ. Αυτό μπορεί να είναι και το τελευταίο μου post μιας και αύριο το πρωί παρουσιάζομαι στο στρατό (Αυλώνα). Αν θέλετε να συνεχίσουμε την κουβέντα, αφήστε τις απαντήσεις σας και θα τις κοιτάξω όποτε ευκαιρήσω.
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
papagalakos

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από papagalakos »

Δεν γινεται κατι η καποιος να γνωριζει μια αποφαση την οποια δεν εχει κληθει ακομα καποιος να λαβει. Ο νοων νοειτο.
Off Topic
ο falgorn σου απαντησε αναλυτικα αλλα μαλον καποιος πειναγε

ΥΓ
abakas7 έγραψε:Η Αγία Γραφή λέει κάτι πολύ πρακτικό: ο Θεός είναι ζωντανό πρόσωπο
τσου. ο θεος δεν ειναι ουτε ζωντανο ουτε προσωπο. αν θες να μιλησεις για προσωπο, τοτε πρεπει να μιλησεις για τρια προσωπα. αλλα και παλι λαθος θα εισαι γιατι ο θεος δεν ειναι οντοτητα. ειναι πνευμα. δεν καταλαμβανει καποιο χωρο. ειναι μια ιδεα. εκει εγγυται και η αδυναμια παρεμβασης του στο φυσικο κοσμο. απο κει και περα ουτε ζωντανος ειναι, γιατι πολυ απλα η ζωη και ο θανατος δεν εχουν νοημα γι αυτον. δεν γεννηθηκε και δεν θα πεθανει. δεν τον επηρεαζει με κανεναν τροπο ο χρονος, ουτε ακολουθει το ζωικο κυκλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O kanenas την Κυρ Μάιος 17, 2009 7:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Για να συμπληρώσουμε κάτι στο post μας, κάνουμε edit.
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Falgorn »

Όταν υποστηρίζεις το αν ο άνθρωπος είναι δημιουργημένος κατ' εικόνα του θεού όσον αφορά την ελεύθερη βούληση, έχει νόημα για τη δομή της θρησκείας το κατά πόσο είναι πραγματική ή ψευδαίσθηση η ελεύθερη βούληση.
abakas7 έγραψε:Υ.Γ. Αυτό μπορεί να είναι και το τελευταίο μου post μιας και αύριο το πρωί παρουσιάζομαι στο στρατό (Αυλώνα). Αν θέλετε να συνεχίσουμε την κουβέντα, αφήστε τις απαντήσεις σας και θα τις κοιτάξω όποτε ευκαιρήσω.
Συνημμένα
untitled.JPG
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από antony07 »

abakas7 έγραψε:Υ.Γ. Αυτό μπορεί να είναι και το τελευταίο μου post μιας και αύριο το πρωί παρουσιάζομαι στο στρατό (Αυλώνα). Αν θέλετε να συνεχίσουμε την κουβέντα, αφήστε τις απαντήσεις σας και θα τις κοιτάξω όποτε ευκαιρήσω.
Ο θεός μαζί σου! :D
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
dj manos
Banned
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 12:57 pm
Real Name: Μάνος
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από dj manos »

Προσβολή θρησκευτικών συμβόλων (βαριέμαι να ανοίξω νέο τόπικ και το γράφω εδώ)

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το σκίσιμο και ποδοπάτημα του κορανίου,από μπάτσο,πριν 5-6 μέρες στον άγιο παντελεήμονα. Πιστεύω,μάλιστα,ότι η προσβολή της θρησκευτικής πίστης έχει γαμώ τα γέλια. Ειδικά,όταν βλέπεις τη φάτσα του προσβεβλημένου θρησκευόμενου. Καλό θα ήταν βέβαια,για να έχει πιο πολύ πλάκα,οι μπάτσοι να ποδοπατούν και να σκίζουν και άλλα "ιερά" βιβλία,όπως παλαιές και κΕνές διαθήκες,ευαγγέλια,κλπ.

Επίσης,καλό θα ήτο να τιμωρούνται αυστηρώς οι μαντηλοφόρες,οι σταυροφόρες και,γενικώς,όλοι όσοι προσβάλουν καθημερινά τη νοημοσύνη μας με την πίστη τους σε μεταφυσικά φαινόμενα.

Κλείνοντας αυτήν την υπέροχη παρέμβασή μου,θέλω να καυτηριάσω τα σταυρουδάκια,τους χριστούληδες,τις αγίες βαρβάρες και τις υπόλοιπες αηδίες που κρεμάνε οι κακοί ελληνορθόδοξοι οδηγοί στα καθρεφτάκια των κακόγουστων αυτοκινήτων τους. Αν την ψάξεις τη δουλειά (όπως εγώ!),σε μιά δύσκολη οδηγική στιγμή,οι κακοί ελληνορθόδοξοι οδηγοί,εναποθέτουν τις ελπίδες τους στα προαναφερθέντα φυλαχτά,με αποτέλεσμα να σκοτώνονται και,κατ' επέκταση,να γεμίζει ο τόπος με εξίσου κιτσάτα εκκλησάκια...
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από O kanenas »

dj manos έγραψε:Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το σκίσιμο και ποδοπάτημα του κορανίου,από μπάτσο,πριν 5-6 μέρες στον άγιο παντελεήμονα.
Τους σκίζουν το χαρτί της άδειας παραμονής, που με τόσο κόπο έχουν πάρει, και δεν κάνουν τίποτα. Αλλά το κοράνι πια πάει πολύ... :?
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από Falgorn »

Τους Χρυσαυγίτες πάντως τους αφήσανε οι μπάτσοι να περάσουν σαν κύριοι με τα στυλιάρια και τις ασπίδες να "καθαρίσουν" τη χώρα...
[χαζο-αθώος mode on]Ποιοί άραγε να ευνοούνται από αυτή τη στάση... (4 γράμματα ο ένας και 2 ο άλλος)...[χαζο-αθώος mode off]
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
papagalakos

Re: Χριστιανισμός και σύγχρονη εποχή

Δημοσίευση από papagalakos »

Falgorn έγραψε:Τους Χρυσαυγίτες πάντως τους αφήσανε οι μπάτσοι να περάσουν σαν κύριοι με τα στυλιάρια και τις ασπίδες να "καθαρίσουν" τη χώρα...
[χαζο-αθώος mode on]Ποιοί άραγε να ευνοούνται από αυτή τη στάση... (4 γράμματα ο ένας και 2 ο άλλος)...[χαζο-αθώος mode off]
5 ο πρώτος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”