Υποχρεωτικοί δότες οργάνων όλοι οι Έλληνες από Ιούνιο 2013

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Απάντηση
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Υποχρεωτικοί δότες οργάνων όλοι οι Έλληνες από Ιούνιο 2013

Δημοσίευση από rontrigez »

http://www.xrimablog.gr/%CE%B5%CE%BB%CE ... E%B5%CE%BF

Αφιερωμένο στους προλαλήσαντες.

Η παροιμία, κάποιον τον φτύνανε και αυτός νόμιζε ότι έβρεχε σας λέει κάτι;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος msl την Δευ Ιαν 28, 2013 6:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Split σε χωριστό θέμα ..
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από msl »

Όχι, γιατί εκτός και αν όλοι οι Έλληνες είναι φοιτητές, αυτό είναι ένα άλλο θέμα που ανοίγεται μπροστά μας.

1. Ισχύει για όλους τους Έλληνες πολίτες.
2. Δε λέει κάπου πως μπορεί κάποιος να αρνηθεί να γίνει δωρητής.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από rontrigez »

Msl νιώσε. Το ότι φέτος για πρώτη φορά στα πάσο μπήκε το θέμα δωρητής οργάνων συνδέεται άμεσα με το παραπάνω ποστ.
Η τάση είναι όλα εμπόρευμα. Και προφανώς όταν εσύ θα αποδέχεσαι σε κάποιο δημόσιο έγγραφο, σε οριακές περιπτώσεις θα διευκολύνει τα πράγματα ο θάνατος σου. Σκέψου τι έχει να γίνει αν και οι οικείοι περνούν και παραδάκι για την φιλανθρωπία.

Εν ολίγοις σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα

Διαλέχτε στρατόπεδο
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από snodrion »

Το κκε έχει φτάσει στα όριο της αυτοκαταδίωξης...Γιατί να θέλουν να πάρουν τα όργανά σου σε οριακές περιπτώσεις καλό μου? ενώ μπορούν εύκολα να τους αφήσουν να πεθάνουν...άλλωστε ο καθένας από εμάς είμαστε ένα χρέος για το ελληνικό κράτος. Αν ήθελαν τόσο απεγνωσμένα να βρουν όργανα δλδ να φτάσουν στην περίπτωση της δολοφονίας γιατί πολύ απλά να μην καταργήσουν το νόμο περί κλονωποίησης ανθρώπινων οργάνων και μόνο?Αφού υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιούν ζώα για να μεγαλώνουν ανθρώπινα όργανα...
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από rontrigez »

Εννοείς ότι θα παθαίνεις έμφραγμα ή τροχαίο και θα σε αφήνουν να πεθάνεις έτσι και αλλιώς, ε; δεν διαφωνώ. Άλλα δεν θα γίνει ευκολότερο αν ξέρουν ότι θα τα κονομήσουν κιόλας;
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από kostas213 »

Αν είσαι εγκεφαλικά νεκρός (κοινώς ο εγκέφαλος δεν λειτουργεί πλέον και δεν μπορείς να αναπνεύσεις μόνος σου) ή έχεις ήδη πεθάνει, μόνο τότε αρχίζουν οι διαδικασίες. Και εν ζωή μπορείς να αρνηθείς στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων.
There's no place like ::1
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από papagalakos II »

Υπάρχει ένα λεπτό σημείο, μία μικρή λεπτομέρεια, που δεν έχει συζητηθεί ακόμα, και αφορά την λειτουργία του εθνικού συστήματος υγείας.
Μία μεταμόσχευση, όπως ένα τηλεσκόπιο ή μία τοστιέρα από μόνη της δεν είναι ιδεολογικά φορτισμένη, ούτε εξυπηρετεί συμφέροντα. Το ερώτημα είναι ποιος είναι ο αρμόδιος, ή ο διαχειριστής της μεταμόσχευσης, του τηλεσκοπίου, ή της τοστιέρας.
Κατά τη γνώμη μου σε μια καλώς λειτουργούσα κοινωνία με επίκεντρο τον άνθρωπο (κοινώς στον κομμουνισμό) η δωρεά οργάνων θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική.
Η υποχρεωτική δωρεά οργάνων τώρα στον καπιταλισμό, δεν είναι απαραίτητα λάθος. Όπως είπα η μεταμόσχευση από μόνη της δεν είναι πολιτικά φορτισμένη. Το ερώτημα όμως είναι, όταν στα πλαίσια του πανηγυρικού ξεπουλήματος της χώρας ιδιωτικοποιείται η υγεία, όταν πλέον η ασφάλεια δεν καλύπτει παρά μόνο ελάχιστα έξοδα το χρόνο, η μεταμόσχευση μπορεί να γίνεται, και να γίνεται για καλό, αλλά να χρεώνεται.
Αυτό σημαίνει ότι δεν θα βγουν παγανιά στους δρόμους τριτοκοσμικοί χασάπηδες που θα σφάζουν κόσμο για να πουλάν τα όργανά του στη μαύρη αγορά, αλλά η κατά τα άλλα σωτήρια και ανώνυμη μεταμόσχευση σε περίπτωση που μπορεί να γίνει θα κοστολογείται προς όφελος του ενός ή του άλλου μάνατζερ της υγείας.
Τουτέστιν, ναι στις μεταμοσχεύσεις, όχι στην τιμολόγησή τους.

Εργασία για το σπίτι:
Γράψτε μία έκθεση 150 λέξεων πάνω στη φράση "φοβόμουν ότι οι κομμουνιστές θα μου πάρουν το σπίτι, τώρα οι καπιταλιστές μου παίρνουν τα όργανα, και το σπίτι".
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από msl »

@rontrigez: Δεν μπορώ να βρω δυνατότητα επικοινωνίας μαζί σου. Για εσένα όλα είναι ένα και το αυτό. Για εμένα είναι πολλά διαφορετικά θέματα που σχετίζονται και πρέπει να αναλυθούν, το καθένα με το τρόπο του και στο χώρο του. Αλλά για όνομα .. μη μου λες για "προφητείες" από δε-θα-πω-που, γιατί μόλις έφαγα.

@kostas213: Μετά από αναζήτηση βρήκα πως μπορείς να κάνεις ειδικό χαρτί που να λέει ότι δε θες να είσα δότης οργάνων, το ανάποδο δηλαδή από ότι ισχύει σήμερα. Λογικό ήταν, απλά εκ πρώτης δε βρήκα κάτι που να το δηλώνει ρητά.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Amelie Poulain
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 3:11 pm
Real Name: Kleines Näschen
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Υποχρεωτικοί δότες οργάνων όλοι οι Έλληνες από Ιούνιο 20

Δημοσίευση από Amelie Poulain »

@snodrion : πιθανόν να είμαι Off topic αλλά θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι. Αυτά που λέει ο rontrigez δεν είναι επίσημη άποψη του ΚΚΕ. Έχω ψάξει το θέμα αρκετά και διαβάζω ρίζο και για το συγκεκριμένο θέμα των πάσο και των μεταμοσχεύσεων δεν έχω βρει καν άρθρα αν και το κκε είναι υπέρ των μεταμοσχεύσεων αλλά κατά στην εμπορευματοποίησή τους. Απλώς διευκρινίζω για να μην μας παίρνει όλους η μπάλα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Υποχρεωτικοί δότες οργάνων όλοι οι Έλληνες από Ιούνιο 20

Δημοσίευση από LocknLoad »

Μεταφερθηκανε καποια posts. Μεινετε on topic.
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Ευ-Αγγελος
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 8:40 pm
Real Name: ...
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Υποχρεωτικοί δότες οργάνων όλοι οι Έλληνες από Ιούνιο 20

Δημοσίευση από Ευ-Αγγελος »

Δηλαδή θέλουμε δεν θέλουμε αυτο θα γίνεται? Προσωπικά, δεν είχα πολυσκεφτεί ποτέ, να γίνω δωρητής οργάνων αλλά το έβλεπα γενικά με θετικό μάτι.Τώρα που μου το επιβάλουν δεν θέλω με τίποτα να γίνω!Το σώμα μας δεν ανήκει στο κράτος και σε κανένα κράτος...Προσωπικά θα ζητήσω απο τους δικούς μου να με ναρκοθετήσουν!Όποιος πάει να με πειράξει μπούμ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”