Ειμαι ημμυ εμπ και χρωσταω τα παντα..χεελπ

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Απάντηση
udraulikos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2014 6:15 pm
Real Name: mhtsos
Gender: Male

Ειμαι ημμυ εμπ και χρωσταω τα παντα..χεελπ

Δημοσίευση από udraulikos »

λοιπον..Γραφω εδω επειδη δεν με αφηνουν να γραφτω στο φορουμ της σημμυ
καθως εχετε και εσεις κ εμεις πλ δυσκολες σχολες και αρκετα κοινα μαθηματα νομιζω με νιωθετε :P



ειμαι 3 ετος..
εχω περασει 5/35 μαθηματα ως τωρα(2 προγραμματισμους 1 ετους , μαθ αναλ 2 και υλικα και ιστορια )
Και εχω κουτσοδιαβασει γραμμικη αλγεβρα και αναλυση 1 οπου κοπηκα με 4 και 2 τ σεπτεβρη.
χρωσταω 30/35 ως τωρα(55 γ πτυχιο). Και επειδη με επιασε μεγαλη απελπισια καθως ουτε το αντικειμενο με τρελαινει αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο και δεν την παλευω στην παρακολουθηση μπηκα στο τριπακι να ξαναδωσω για πανελλαδικες..με στοχο ισως πληροφορικη στο παπει .
βασικα ουτε αυτο ειναι κατι για το οποιο τρελενομαι αλλα δεν υπαρχει και καποια σχολη π να με τρελενει στην παρουσα φαση.

επισης απο οτι εχω καταλαβει δεν μπορω να διαβαζω μεσα στο εξαμηνο και μονο υπο πιεση λιγο πριν δωσω καθως γενικα τα μαθηματικα , η φυσικη , τα κυκλωματα κλπ κλπ μου φαινονται πολυ δυσκολα και δεν τρελαινομαι απο αποψη ενδιαφεροντος..

γενικα εχω βαρεθει τον εαυτο μου να κολλαει πανω απο μια ασκηση χωρις να βγαινει τιποτα και ολο αυτο να ειναι ματαιο :P



απο την εμπειρια σας πιστευετε οτι κανω σωστα ?δεδομενου οτι σε 2 χρονια εχω περασει μονο 5 μαθηματα
και δεν ειναι οτι δεν ειχα καμια επαφη ουτε οτι εκανα ζωαρα και τα χα γραμμενα..απλα πηγαινα σε παραδοσεις με ολη την καλη διαθεση αλλα παντα καπου χανομουνα....

επισης τον εξυπνο τροπο διαβασματος δηλ παλια θεματα κ σημειωσεις στο τελος τ 2 ετους τον εμαθα αλλα και παλι νμζ οτι ειναι πολυ κοπιαστικος

απλα το θεμα ειναι οτι αμα αλλαξω σχολη και ξενερωσω παλι ,οχι λογω μαθηματων αλλα λογω κλιματος παρεων πχ θα με καταρρακωσει πολυ ψυχολογικα..
Άβαταρ μέλους
MakisH
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 3:42 pm
Real Name: MakisH
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Επικοινωνία:

Re: Ειμαι ημμυ εμπ και χρωσταω τα παντα..χεελπ

Δημοσίευση από MakisH »

Σε αυτό ?δεν σε αφήνουν? να γραφτείς;
https://shmmy.ntua.gr/forum/index.php

(μάλλον κάτι κάνεις λάθος)
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
PanosSs
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Απρ 05, 2014 2:36 pm
Real Name: Panos
Gender: Male

Re: Ειμαι ημμυ εμπ και χρωσταω τα παντα..χεελπ

Δημοσίευση από PanosSs »

φίλε μπυ, η άποψη μου είναι ότι πρέπει να γραφτείς σε μια παράταξη, στην σχολή που ήδη είσαι ή ακόμι και σε νέα αν πας από του χρόνου. Να ξελαμπικάρει λίγο το μυαλό σου, να γνωρίσεις κόσμο από εκεί και να κάνεις χαβαλέ με την σχολή σου, έτσι θα έρθει σιγά σιγά και το ενδιαφέρον....
udraulikos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2014 6:15 pm
Real Name: mhtsos
Gender: Male

Re: Ειμαι ημμυ εμπ και χρωσταω τα παντα..χεελπ

Δημοσίευση από udraulikos »

MakisH έγραψε:Σε αυτό ?δεν σε αφήνουν? να γραφτείς;
https://shmmy.ntua.gr/forum/index.php

(μάλλον κάτι κάνεις λάθος)
κοιτα δεν με αφηνουν επειδη υπαρχει ηδη προφιλ αδερφιου μου στο φορουμ της σημμυ και δεν γινεται να γραφτουν δυο προφιλ απο την ιδια ip . αλλα θα δοκιμασω να γραφτω απο αλλο πισι μπας και με δεχτουν
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Ειμαι ημμυ εμπ και χρωσταω τα παντα..χεελπ

Δημοσίευση από pao132003 »

Η άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να γραφτείς σε παράταξη.
Από κει και πέρα, να ξέρεις ότι ούτε ο πρώτος θα'σαι ούτε ο τελευταίος που θα αφήσει το πολυτεχνείο στη μέση.
Υπάρχουν άλλες σχολές που μετράνε πολύ και δεν είναι τόσο δύσκολες. Οπότε ακόμα κι αν δε σε τρελαίνει πολύ το αντικείμενο, το σίγουρο είναι ότι θα σου φανεί πολύ πιο εύκολο (οπότε ίσως και να γουστάρεις μετά). Πχ βλέπε ασοεε, παπει.
Είμαι σίγουρος ότι αν ασχοληθείς με τον σωστό τρόπο θα καταφέρεις να βγάλεις τη σημμυ, παρόλα αυτά δε φαίνεσαι πολύ διατεθειμένος να το κάνεις.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
MakisH
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 3:42 pm
Real Name: MakisH
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Επικοινωνία:

Re: Ειμαι ημμυ εμπ και χρωσταω τα παντα..χεελπ

Δημοσίευση από MakisH »

udraulikos έγραψε:
MakisH έγραψε:Σε αυτό ?δεν σε αφήνουν? να γραφτείς;
https://shmmy.ntua.gr/forum/index.php

(μάλλον κάτι κάνεις λάθος)
κοιτα δεν με αφηνουν επειδη υπαρχει ηδη προφιλ αδερφιου μου στο φορουμ της σημμυ και δεν γινεται να γραφτουν δυο προφιλ απο την ιδια ip . αλλα θα δοκιμασω να γραφτω απο αλλο πισι μπας και με δεχτουν
Χωρίς να ξέρω τι περιορισμούς έχουν βάλει στο shmmy, μπορεί να σε κόβει λόγω του ότι το e-mail/username υπάρχει ήδη (απλώς φτιάξε ένα άλλο). Το να σε κόβει λόγω IP δεν έχει νόημα διότι:
α) τότε θα έκοβε όλες τις εγγραφές που γίνονται από πχ ένα pc lab στο ΕΜΠ
β) εκτός αν για κάποιο ιδιαίτερο λόγο έχεις στατική IP, η IP σου αλλάζει κατά καιρούς.

Αν δεν βγάλεις άκρη στείλε ένα mail στους διαχειριστές:
shmmy.ntua.gr έγραψε:Σε περίπτωση που θέλετε να επικοινωνήσετε με τους διαχειριστές μπορείτε να το κάνετε στη διεύθυνση shmmy at ece.ntua.gr .
Κατά τα άλλα, αυτό που πρέπει να αναρωτηθείς είναι κατά πόσο ΘΕΛΕΙΣ να βγάλεις τη σχολή. Γιατί αν δεν θέλεις, τότε και να τη βγάλεις δεν θα τα 'χεις καλά με τον εαυτό σου. Μπορεί να είσαι κάποια χρόνια στη σχολή, αλλά τα μαθήματα που έχεις περάσει (άρα και η "πρόοδος" που θα χάσεις) είναι μικρή. Αν είχες παρατήσει τη σχολή αλλά χρωστούσες λίγα μαθήματα θα ήταν αλλιώς. Σκέψου τι θες! Και αν σε "υποχρεώσανε" να περάσεις ΗΜΜΥ ΕΜΠ, θυμίσου ότι η ζωή σου είναι δική σου.
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Ειμαι ημμυ εμπ και χρωσταω τα παντα..χεελπ

Δημοσίευση από Katsarola »

udraulikos έγραψε:επισης τον εξυπνο τροπο διαβασματος δηλ παλια θεματα κ σημειωσεις στο τελος τ 2 ετους τον εμαθα αλλα και παλι νμζ οτι ειναι πολυ κοπιαστικος

Αν κι αυτο σου φαινεται "πολυ κοπιαστικο" παρατα τα. Τιμια πραγματα
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ειμαι ημμυ εμπ και χρωσταω τα παντα..χεελπ

Δημοσίευση από semfetamine »

Και εμείς τι είμαστε ρε φιλαράκι? φόρουμ ψυχανάλυσης? Τι πόστ είναι αυτό? Ούτε οι κλώνοι του Φαραώ τόσο σουρεάλ..

Λες ότι έχεις παρέες, τράβα δες πως τα περνάνε αυτοί.. και αν θες αναπτέρωση ηθικού, γύρνα και δες τι ανίκανοι φοιτητές περνάνε τα μαθήματα και παίρνουν πτυχίο με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο!

Είσαι στη σχολή με τη μεγαλύτρερη απορρόφηση και στατιστικά έχεις το περισσότερο/καλύτερο μέλλον από όλους μας αθροιστικά


stay cool
ARBEIT MACHT FREI
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: Ειμαι ημμυ εμπ και χρωσταω τα παντα..χεελπ

Δημοσίευση από Tsakalos »

Κατσε δηλαδη εσυ ελιωνες στο διαβασμα στο σχολειο για να βγαλεις 19.999 και να περασεις ηλεκτρολογος και τωρα που περασες δε μπορεις να ανοιξεις βιβλιο? Το λεω γιατι δεν αρκει να εισαι εξυπνος θελει κ λιγο λιωσιμο το 19.999, οποτε το μονο που μενει να κανεις ειναι να συνεχισεις να λιωνεις στο διαβασμα και ετσι οχι απλα θα περνας τα μαθηματα αλλα θα παιρνεις κ καλους βαθμους!
Μηπως εισαι απο αυτους που τους επρηζαν γονεις κ συγγενεις στην τριτη λυκειου με χαζομαρες του στυλ "διαβαζε παιδακι μου ενας χρονος εμεινε ακομα! Μετα που θα περασεις σε μια καλη σχολη θα εισαι χαλαρος θα εχεις την αμαξαρα σου κ ολη μερα θα γυρνας εξω με γκομενακια!!!", και τωρα που μπηκες ΗΜΜΥ απογοητευτηκες με τα παλουκια μαθηματα?
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
Dave
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:31 pm
Real Name: *
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ειμαι ημμυ εμπ και χρωσταω τα παντα..χεελπ

Δημοσίευση από Dave »

udraulikos το πόσα πέρασες τα πρώτα 2 χρόνια δεν έχει σημασία για το αν είσαι σε θέση να τελειώσεις τη σχολή. Ακόμα κι αν προσπάθησες, αν το έκανες με λάθος τρόπο λογικό να μην έχεις αποτέλεσμα. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις σωστά . Το μόνο που μένει να ρωτήσεις τον εαυτό σου είναι αν θέλεις να τελειώσεις τη σχολή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”